Herb: Rędziny

Rędziny

gmina wiejskapowiat częstochowskiwoj. śląskie TERYT: 2404152

Przedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
9 368
(2025)
Powierzchnia
41,2 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 38,9%
  • KO 23,4%
  • Trzecia Droga 19,9%
  • Nowa Lewica 7,7%
  • Konfederacja 6,7%
  • Pozostali (2) 3,3%
Frekwencja74,8% +13,1 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+15,5 p.p.
Liczba głosów ważnych5 513 z 7 538 uprawnionych

Rędziny na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wilamowice: 41,4%Olsztyn: 35,6%Jaworzno: 31,0%Imielin: 36,7%Świerklaniec: 32,6%Orzesze: 35,8%Kłobuck: 32,8%Wielowieś: 36,9%Żarki: 41,4%Żarnowiec: 57,8%Kamienica Polska: 30,7%Pszów: 43,2%Zebrzydowice: 40,3%Mysłowice: 34,6%Gliwice: 26,0%Zbrosławice: 28,5%Chorzów: 27,3%Katowice: 26,1%Marklowice: 44,7%Częstochowa: 30,9%Dębowiec: 31,7%Miedźna: 51,1%Szczekociny: 53,7%Żory: 35,2%Krzepice: 40,8%Tarnowskie Góry: 29,4%Popów: 42,2%Pilchowice: 30,9%Boronów: 43,6%Herby: 35,5%Zawiercie: 33,2%Starcza: 36,6%Lyski: 40,2%Gaszowice: 40,5%Rydułtowy: 38,7%Krzanowice: 36,1%Gorzyce: 41,9%Wisła: 14,8%Goleszów: 21,2%Ruda Śląska: 35,5%Radlin: 36,3%Rybnik: 36,2%Będzin: 25,9%Brenna: 38,8%Lubomia: 46,5%Knurów: 35,4%Czerwionka-Leszczyny: 42,4%Bielsko-Biała: 30,1%Miedźno: 51,9%Przystajń: 40,3%Kochanowice: 44,3%Pyskowice: 28,4%Panki: 36,2%Goczałkowice-Zdrój: 35,6%Radziechowy-Wieprz: 52,9%Ślemień: 57,0%Blachownia: 30,7%Lelów: 56,6%Mykanów: 42,4%Hażlach: 34,9%Rajcza: 53,6%Gierałtowice: 34,7%Zabrze: 29,9%Włodowice: 42,2%Buczkowice: 38,9%Skoczów: 33,8%Jaworze: 22,7%Wodzisław Śląski: 38,1%Szczyrk: 42,3%Pawłowice: 47,4%Miasteczko Śląskie: 42,1%Irządze: 61,7%Gilowice: 48,9%Dąbrowa Zielona: 50,1%Godów: 44,5%Bytom: 31,2%Wojkowice: 23,7%Czeladź: 25,1%Psary: 25,7%Rudnik: 43,8%Kornowac: 50,0%Nędza: 38,0%Mszana: 55,0%Ornontowice: 40,5%Bojszowy: 44,9%Tychy: 31,1%Pilica: 51,2%Pawonków: 40,2%Lubliniec: 32,0%Ciasna: 34,8%Jejkowice: 43,0%Kalety: 38,1%Poręba: 30,3%Łodygowice: 40,5%Milówka: 58,0%Świnna: 47,2%Koszarawa: 61,7%Łękawica: 51,4%Kłomnice: 45,2%Rędziny: 38,9%Porąbka: 41,1%Jastrzębie-Zdrój: 42,8%Cieszyn: 26,4%Ujsoły: 52,4%Świętochłowice: 32,2%Strumień: 40,9%Koniecpol: 50,9%Bestwina: 32,9%Wilkowice: 32,3%Kobiór: 40,4%Lędziny: 47,8%Janów: 47,8%Dąbrowa Górnicza: 27,7%Tworóg: 36,3%Ogrodzieniec: 36,7%Radzionków: 39,1%Łaziska Górne: 32,0%Rudziniec: 31,5%Sośnicowice: 27,7%Opatów: 37,6%Lipowa: 39,7%Żywiec: 36,5%Pietrowice Wielkie: 39,6%Istebna: 56,9%Czechowice-Dziedzice: 32,7%Przyrów: 51,0%Kozy: 34,1%Pszczyna: 37,1%Bieruń: 43,9%Chełm Śląski: 43,2%Świerklany: 48,9%Bobrowniki: 28,6%Koszęcin: 43,0%Wręczyca Wielka: 36,0%Mikołów: 28,0%Toszek: 35,2%Ożarowice: 33,4%Łazy: 35,0%Węgierska Górka: 50,8%Kroczyce: 44,4%Krzyżanowice: 35,2%Piekary Śląskie: 37,0%Jasienica: 34,1%Racibórz: 35,3%Koziegłowy: 44,6%Myszków: 36,5%Niegowa: 62,2%Kuźnia Raciborska: 33,6%Lipie: 46,9%Woźniki: 44,0%Wyry: 30,0%Suszec: 43,9%Poraj: 31,5%Krupski Młyn: 36,1%Mstów: 44,5%Kruszyna: 46,9%Konopiska: 32,8%Poczesna: 33,8%Czernichów: 47,8%Siemianowice Śląskie: 27,2%Sławków: 31,0%Ustroń: 28,3%Jeleśnia: 54,0%Sosnowiec: 27,0%Mierzęcice: 31,5%Siewierz: 34,0%Chybie: 41,7%Rędziny
Wynik: PiS (%)
  • < 20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

37. percentyl Wynik wyższy niż w 37% gmin, 1578. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 38,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
9 465 mieszkańców −5,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 63% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,2% udział w ludności +3,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 51% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−0,53 na 1000 mieszkańców −1,33 zmiana 2016–2023 więcej niż w 60% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,5% udział w ludności prod. −3,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 20% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
94 na 1000 mieszkańców +23,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 79% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 120 zł na mieszkańca, ceny bieżące +81,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 70% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

9 2009 4009 6009 80010 00010 200200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 9 548Liczba mieszkańców, 2001: 9 538Liczba mieszkańców, 2002: 9 571Liczba mieszkańców, 2003: 9 619Liczba mieszkańców, 2004: 9 647Liczba mieszkańców, 2005: 9 699Liczba mieszkańców, 2006: 9 697Liczba mieszkańców, 2007: 9 759Liczba mieszkańców, 2008: 9 770Liczba mieszkańców, 2009: 9 760Liczba mieszkańców, 2010: 10 024Liczba mieszkańców, 2011: 10 040Liczba mieszkańców, 2012: 10 046Liczba mieszkańców, 2013: 10 105Liczba mieszkańców, 2014: 10 055Liczba mieszkańców, 2015: 10 054Liczba mieszkańców, 2016: 10 055Liczba mieszkańców, 2017: 9 977Liczba mieszkańców, 2018: 10 012Liczba mieszkańców, 2019: 9 933Liczba mieszkańców, 2020: 9 695Liczba mieszkańców, 2021: 9 588Liczba mieszkańców, 2022: 9 522Liczba mieszkańców, 2023: 9 465Liczba mieszkańców, 2024: 9 430Liczba mieszkańców, 2025: 9 3689 368

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,6%PiS, 2005: 28,7%PiS, 2007: 34,2%PiS, 2011: 29,3%PiS, 2015: 38,4%PiS, 2019: 48,0%PiS, 2023: 38,9%38,9%Frekwencja, 2001: 44,9%Frekwencja, 2005: 35,1%Frekwencja, 2007: 50,7%Frekwencja, 2011: 47,4%Frekwencja, 2015: 48,0%Frekwencja, 2019: 61,7%Frekwencja, 2023: 74,8%74,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,7%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −0,5, przyrost −5,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 51% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −0,5 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,7%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 51% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 79% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 90% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 452 zł, wyższe niż w 54% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 9 465 osób −5,9% 63 7 274 10 950
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,2 % +3,4 p.p. 51 19,1 19,6
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,4 % +0,6 p.p. 28 18,7 18,1
Ludność w wieku produkcyjnym 59,5 % −4,5 p.p. 64 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,1 % +3,9 p.p. 58 22,4 23,0
Gęstość zaludnienia 229,6 os./km² −5,9% 84 62,1 198,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −5,06 ‰ −2,87 37 −4,05 −4,60
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −0,53 ‰ −1,33 od 2016 60 −1,67 0,74
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,5 % −3,9 p.p. 20 4,0 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 14,9 na 1000 −25,9 22 23,2 14,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 94 na 1000 +23,0 79 75 85
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 94 na 10 tys. +23,0 90 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 120 zł +81,7% 70 2 639 3 120 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 915 zł +728,6% 76 1 961 1 608 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 260 na 10 tys. −89,0 22 397 194
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,7 % +0,2 p.p. 71 94,2 98,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 33,6 % +8,7 p.p. 26 54,0 65,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,2 na 1000 +1,0 51 3,1 3,4
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 1,90 na 1000 +0,01 2 3,90 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 95 na 1000 −18,0 39 106 128
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 964 na 1000 +123,0 79 820 903
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,2
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 93 na 100 48 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 69,9 na 1000 50 70,0 72,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Rędziny COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.