Herb: Żywiec

Żywiec

gmina miejskapowiat żywieckiwoj. śląskie TERYT: 2417011

Przedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
29 085
(2025)
Powierzchnia
50,5 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 36,5%
  • KO 31,5%
  • Trzecia Droga 13,0%
  • Nowa Lewica 7,8%
  • Konfederacja 7,2%
  • Pozostali (3) 4,0%
Frekwencja74,9% +10,5 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+5,0 p.p.
Liczba głosów ważnych16 965 z 22 970 uprawnionych

Żywiec na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wilamowice: 41,4%Olsztyn: 35,6%Jaworzno: 31,0%Imielin: 36,7%Świerklaniec: 32,6%Orzesze: 35,8%Kłobuck: 32,8%Wielowieś: 36,9%Żarki: 41,4%Żarnowiec: 57,8%Kamienica Polska: 30,7%Pszów: 43,2%Zebrzydowice: 40,3%Mysłowice: 34,6%Gliwice: 26,0%Zbrosławice: 28,5%Chorzów: 27,3%Katowice: 26,1%Marklowice: 44,7%Częstochowa: 30,9%Dębowiec: 31,7%Miedźna: 51,1%Szczekociny: 53,7%Żory: 35,2%Krzepice: 40,8%Tarnowskie Góry: 29,4%Popów: 42,2%Pilchowice: 30,9%Boronów: 43,6%Herby: 35,5%Zawiercie: 33,2%Starcza: 36,6%Lyski: 40,2%Gaszowice: 40,5%Rydułtowy: 38,7%Krzanowice: 36,1%Gorzyce: 41,9%Wisła: 14,8%Goleszów: 21,2%Ruda Śląska: 35,5%Radlin: 36,3%Rybnik: 36,2%Będzin: 25,9%Brenna: 38,8%Lubomia: 46,5%Knurów: 35,4%Czerwionka-Leszczyny: 42,4%Bielsko-Biała: 30,1%Miedźno: 51,9%Przystajń: 40,3%Kochanowice: 44,3%Pyskowice: 28,4%Panki: 36,2%Goczałkowice-Zdrój: 35,6%Radziechowy-Wieprz: 52,9%Ślemień: 57,0%Blachownia: 30,7%Lelów: 56,6%Mykanów: 42,4%Hażlach: 34,9%Rajcza: 53,6%Gierałtowice: 34,7%Zabrze: 29,9%Włodowice: 42,2%Buczkowice: 38,9%Skoczów: 33,8%Jaworze: 22,7%Wodzisław Śląski: 38,1%Szczyrk: 42,3%Pawłowice: 47,4%Miasteczko Śląskie: 42,1%Irządze: 61,7%Gilowice: 48,9%Dąbrowa Zielona: 50,1%Godów: 44,5%Bytom: 31,2%Wojkowice: 23,7%Czeladź: 25,1%Psary: 25,7%Rudnik: 43,8%Kornowac: 50,0%Nędza: 38,0%Mszana: 55,0%Ornontowice: 40,5%Bojszowy: 44,9%Tychy: 31,1%Pilica: 51,2%Pawonków: 40,2%Lubliniec: 32,0%Ciasna: 34,8%Jejkowice: 43,0%Kalety: 38,1%Poręba: 30,3%Łodygowice: 40,5%Milówka: 58,0%Świnna: 47,2%Koszarawa: 61,7%Łękawica: 51,4%Kłomnice: 45,2%Rędziny: 38,9%Porąbka: 41,1%Jastrzębie-Zdrój: 42,8%Cieszyn: 26,4%Ujsoły: 52,4%Świętochłowice: 32,2%Strumień: 40,9%Koniecpol: 50,9%Bestwina: 32,9%Wilkowice: 32,3%Kobiór: 40,4%Lędziny: 47,8%Janów: 47,8%Dąbrowa Górnicza: 27,7%Tworóg: 36,3%Ogrodzieniec: 36,7%Radzionków: 39,1%Łaziska Górne: 32,0%Rudziniec: 31,5%Sośnicowice: 27,7%Opatów: 37,6%Lipowa: 39,7%Żywiec: 36,5%Pietrowice Wielkie: 39,6%Istebna: 56,9%Czechowice-Dziedzice: 32,7%Przyrów: 51,0%Kozy: 34,1%Pszczyna: 37,1%Bieruń: 43,9%Chełm Śląski: 43,2%Świerklany: 48,9%Bobrowniki: 28,6%Koszęcin: 43,0%Wręczyca Wielka: 36,0%Mikołów: 28,0%Toszek: 35,2%Ożarowice: 33,4%Łazy: 35,0%Węgierska Górka: 50,8%Kroczyce: 44,4%Krzyżanowice: 35,2%Piekary Śląskie: 37,0%Jasienica: 34,1%Racibórz: 35,3%Koziegłowy: 44,6%Myszków: 36,5%Niegowa: 62,2%Kuźnia Raciborska: 33,6%Lipie: 46,9%Woźniki: 44,0%Wyry: 30,0%Suszec: 43,9%Poraj: 31,5%Krupski Młyn: 36,1%Mstów: 44,5%Kruszyna: 46,9%Konopiska: 32,8%Poczesna: 33,8%Czernichów: 47,8%Siemianowice Śląskie: 27,2%Sławków: 31,0%Ustroń: 28,3%Jeleśnia: 54,0%Sosnowiec: 27,0%Mierzęcice: 31,5%Siewierz: 34,0%Chybie: 41,7%Żywiec
Wynik: PiS (%)
  • < 20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

30. percentyl Wynik wyższy niż w 30% gmin, 1744. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 36,5%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
29 732 mieszkańców −6,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 92% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
21,9% udział w ludności +4,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 81% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,10 na 1000 mieszkańców −2,03 zmiana 2016–2023 więcej niż w 36% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,7% udział w ludności prod. −3,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
104 na 1000 mieszkańców +21,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 88% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 820 zł na mieszkańca, ceny bieżące +77,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 86% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

29 00030 00031 00032 00033 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 32 251Liczba mieszkańców, 2001: 32 083Liczba mieszkańców, 2002: 32 029Liczba mieszkańców, 2003: 32 244Liczba mieszkańców, 2004: 32 199Liczba mieszkańców, 2005: 32 101Liczba mieszkańców, 2006: 32 202Liczba mieszkańców, 2007: 32 130Liczba mieszkańców, 2008: 32 132Liczba mieszkańców, 2009: 32 038Liczba mieszkańców, 2010: 32 464Liczba mieszkańców, 2011: 32 431Liczba mieszkańców, 2012: 32 341Liczba mieszkańców, 2013: 32 083Liczba mieszkańców, 2014: 31 942Liczba mieszkańców, 2015: 31 815Liczba mieszkańców, 2016: 31 662Liczba mieszkańców, 2017: 31 560Liczba mieszkańców, 2018: 31 388Liczba mieszkańców, 2019: 31 091Liczba mieszkańców, 2020: 30 464Liczba mieszkańców, 2021: 30 043Liczba mieszkańców, 2022: 29 878Liczba mieszkańców, 2023: 29 732Liczba mieszkańców, 2024: 29 419Liczba mieszkańców, 2025: 29 08529 085

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 7,6%PiS, 2005: 29,8%PiS, 2007: 30,4%PiS, 2011: 29,9%PiS, 2015: 38,2%PiS, 2019: 44,6%PiS, 2023: 36,5%36,5%Frekwencja, 2001: 52,1%Frekwencja, 2005: 46,0%Frekwencja, 2007: 59,4%Frekwencja, 2011: 53,2%Frekwencja, 2015: 55,7%Frekwencja, 2019: 64,4%Frekwencja, 2023: 74,9%74,9%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,1, przyrost −4,5 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 81% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,1 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 88% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 88% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 72% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 667 zł, wyższe niż w 6% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 12,4 na 1000, wyższe niż w 58% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 368
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 29 732 osób −6,5% 92 7 274 10 950
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 21,9 % +4,5 p.p. 81 19,1 19,6
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,5 % +0,1 p.p. 30 18,7 18,1
Ludność w wieku produkcyjnym 57,3 % −3,8 p.p. 20 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 25,2 % +3,7 p.p. 79 22,4 23,0
Gęstość zaludnienia 589,0 os./km² −6,4% 91 62,1 198,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,54 ‰ −2,41 43 −4,05 −4,60
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,10 ‰ −2,03 od 2016 36 −1,67 0,74
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,7 % −3,1 p.p. 24 4,0 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 15,2 na 1000 −20,3 23 23,2 14,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 104 na 1000 +21,0 88 75 85
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 79 na 10 tys. −5,0 72 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 820 zł +77,0% 86 2 639 3 120 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 891 zł +169,4% 10 1 961 1 608 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 150 na 10 tys. −400,0 5 397 194
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 89,4 % +0,8 p.p. 32 94,2 98,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 87,1 % +1,3 p.p. 86 54,0 65,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 7,6 na 1000 +6,1 88 3,1 3,4
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,92 na 1000 +1,36 91 3,90 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 128 na 1000 −44,0 67 106 128
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 069 na 1000 +187,0 90 820 903
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 12,4 na 1000 +0,6 58 10,0 8,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 90 na 100 38 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 95,8 na 1000 97 70,0 72,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 206,1 na 1000 100 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat żywiecki COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: vector version Bastianow, licencja: Public domain.