Herb: Herby

Herby

gmina wiejskapowiat lublinieckiwoj. śląskie TERYT: 2407042

DepopulacyjnaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
6 308
(2025)
Powierzchnia
85,8 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 35,5%
  • KO 28,3%
  • Trzecia Droga 18,0%
  • Konfederacja 7,9%
  • Nowa Lewica 5,9%
  • Pozostali (2) 4,4%
Frekwencja72,2% +13,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+7,2 p.p.
Liczba głosów ważnych3 788 z 5 390 uprawnionych

Herby na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wilamowice: 41,4%Olsztyn: 35,6%Jaworzno: 31,0%Imielin: 36,7%Świerklaniec: 32,6%Orzesze: 35,8%Kłobuck: 32,8%Wielowieś: 36,9%Żarki: 41,4%Żarnowiec: 57,8%Kamienica Polska: 30,7%Pszów: 43,2%Zebrzydowice: 40,3%Mysłowice: 34,6%Gliwice: 26,0%Zbrosławice: 28,5%Chorzów: 27,3%Katowice: 26,1%Marklowice: 44,7%Częstochowa: 30,9%Dębowiec: 31,7%Miedźna: 51,1%Szczekociny: 53,7%Żory: 35,2%Krzepice: 40,8%Tarnowskie Góry: 29,4%Popów: 42,2%Pilchowice: 30,9%Boronów: 43,6%Herby: 35,5%Zawiercie: 33,2%Starcza: 36,6%Lyski: 40,2%Gaszowice: 40,5%Rydułtowy: 38,7%Krzanowice: 36,1%Gorzyce: 41,9%Wisła: 14,8%Goleszów: 21,2%Ruda Śląska: 35,5%Radlin: 36,3%Rybnik: 36,2%Będzin: 25,9%Brenna: 38,8%Lubomia: 46,5%Knurów: 35,4%Czerwionka-Leszczyny: 42,4%Bielsko-Biała: 30,1%Miedźno: 51,9%Przystajń: 40,3%Kochanowice: 44,3%Pyskowice: 28,4%Panki: 36,2%Goczałkowice-Zdrój: 35,6%Radziechowy-Wieprz: 52,9%Ślemień: 57,0%Blachownia: 30,7%Lelów: 56,6%Mykanów: 42,4%Hażlach: 34,9%Rajcza: 53,6%Gierałtowice: 34,7%Zabrze: 29,9%Włodowice: 42,2%Buczkowice: 38,9%Skoczów: 33,8%Jaworze: 22,7%Wodzisław Śląski: 38,1%Szczyrk: 42,3%Pawłowice: 47,4%Miasteczko Śląskie: 42,1%Irządze: 61,7%Gilowice: 48,9%Dąbrowa Zielona: 50,1%Godów: 44,5%Bytom: 31,2%Wojkowice: 23,7%Czeladź: 25,1%Psary: 25,7%Rudnik: 43,8%Kornowac: 50,0%Nędza: 38,0%Mszana: 55,0%Ornontowice: 40,5%Bojszowy: 44,9%Tychy: 31,1%Pilica: 51,2%Pawonków: 40,2%Lubliniec: 32,0%Ciasna: 34,8%Jejkowice: 43,0%Kalety: 38,1%Poręba: 30,3%Łodygowice: 40,5%Milówka: 58,0%Świnna: 47,2%Koszarawa: 61,7%Łękawica: 51,4%Kłomnice: 45,2%Rędziny: 38,9%Porąbka: 41,1%Jastrzębie-Zdrój: 42,8%Cieszyn: 26,4%Ujsoły: 52,4%Świętochłowice: 32,2%Strumień: 40,9%Koniecpol: 50,9%Bestwina: 32,9%Wilkowice: 32,3%Kobiór: 40,4%Lędziny: 47,8%Janów: 47,8%Dąbrowa Górnicza: 27,7%Tworóg: 36,3%Ogrodzieniec: 36,7%Radzionków: 39,1%Łaziska Górne: 32,0%Rudziniec: 31,5%Sośnicowice: 27,7%Opatów: 37,6%Lipowa: 39,7%Żywiec: 36,5%Pietrowice Wielkie: 39,6%Istebna: 56,9%Czechowice-Dziedzice: 32,7%Przyrów: 51,0%Kozy: 34,1%Pszczyna: 37,1%Bieruń: 43,9%Chełm Śląski: 43,2%Świerklany: 48,9%Bobrowniki: 28,6%Koszęcin: 43,0%Wręczyca Wielka: 36,0%Mikołów: 28,0%Toszek: 35,2%Ożarowice: 33,4%Łazy: 35,0%Węgierska Górka: 50,8%Kroczyce: 44,4%Krzyżanowice: 35,2%Piekary Śląskie: 37,0%Jasienica: 34,1%Racibórz: 35,3%Koziegłowy: 44,6%Myszków: 36,5%Niegowa: 62,2%Kuźnia Raciborska: 33,6%Lipie: 46,9%Woźniki: 44,0%Wyry: 30,0%Suszec: 43,9%Poraj: 31,5%Krupski Młyn: 36,1%Mstów: 44,5%Kruszyna: 46,9%Konopiska: 32,8%Poczesna: 33,8%Czernichów: 47,8%Siemianowice Śląskie: 27,2%Sławków: 31,0%Ustroń: 28,3%Jeleśnia: 54,0%Sosnowiec: 27,0%Mierzęcice: 31,5%Siewierz: 34,0%Chybie: 41,7%Herby
Wynik: PiS (%)
  • < 20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

28. percentyl Wynik wyższy niż w 28% gmin, 1807. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 35,5%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
6 391 mieszkańców −7,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 43% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,8% udział w ludności +4,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 59% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,74 na 1000 mieszkańców −2,15 zmiana 2016–2023 więcej niż w 30% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,7% udział w ludności prod. −3,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 44% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
73 na 1000 mieszkańców +15,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 45% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
4 069 zł na mieszkańca, ceny bieżące +101,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 89% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

6 2006 4006 6006 8007 0007 200200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 6 979Liczba mieszkańców, 2001: 6 983Liczba mieszkańców, 2002: 6 944Liczba mieszkańców, 2003: 6 924Liczba mieszkańców, 2004: 6 969Liczba mieszkańców, 2005: 6 960Liczba mieszkańców, 2006: 6 982Liczba mieszkańców, 2007: 6 975Liczba mieszkańców, 2008: 7 031Liczba mieszkańców, 2009: 7 023Liczba mieszkańców, 2010: 6 984Liczba mieszkańców, 2011: 6 988Liczba mieszkańców, 2012: 6 932Liczba mieszkańców, 2013: 6 876Liczba mieszkańców, 2014: 6 886Liczba mieszkańców, 2015: 6 905Liczba mieszkańców, 2016: 6 885Liczba mieszkańców, 2017: 6 862Liczba mieszkańców, 2018: 6 832Liczba mieszkańców, 2019: 6 797Liczba mieszkańców, 2020: 6 561Liczba mieszkańców, 2021: 6 492Liczba mieszkańców, 2022: 6 439Liczba mieszkańców, 2023: 6 391Liczba mieszkańców, 2024: 6 338Liczba mieszkańców, 2025: 6 3086 308

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,1%PiS, 2005: 23,6%PiS, 2007: 27,0%PiS, 2011: 22,3%PiS, 2015: 34,7%PiS, 2019: 46,5%PiS, 2023: 35,5%35,5%Frekwencja, 2001: 46,9%Frekwencja, 2005: 41,4%Frekwencja, 2007: 53,4%Frekwencja, 2011: 45,8%Frekwencja, 2015: 46,9%Frekwencja, 2019: 58,6%Frekwencja, 2023: 72,2%72,2%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −6,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,7, przyrost −4,2 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 59% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,5 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −6,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 9% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 45% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 6% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 1 895 zł, wyższe niż w 76% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 6 391 osób −7,4% 43 7 274 10 950
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,8 % +4,6 p.p. 59 19,1 19,6
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,3 % −0,7 p.p. 43 18,7 18,1
Ludność w wieku produkcyjnym 58,2 % −4,3 p.p. 35 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,5 % +4,9 p.p. 63 22,4 23,0
Gęstość zaludnienia 74,4 os./km² −7,5% 58 62,1 198,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,20 ‰ −2,16 48 −4,05 −4,60
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,74 ‰ −2,15 od 2016 30 −1,67 0,74
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,7 % −3,1 p.p. 44 4,0 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 21,3 na 1000 −21,3 44 23,2 14,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 73 na 1000 +15,0 45 75 85
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 42 na 10 tys. −38,0 6 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 069 zł +101,6% 89 2 639 3 120 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 3 750 zł +789,5% 87 1 961 1 608 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 392 na 10 tys. −467,0 49 397 194
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,2 % +0,1 p.p. 83 94,2 98,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 98,1 % +0,0 p.p. 98 54,0 65,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,1 na 1000 −0,5 9 3,1 3,4
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,07 na 1000 +0,59 56 3,90 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 133 na 1000 −30,0 70 106 128
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 778 na 1000 −38,0 40 820 903
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,2
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 82 na 100 18 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 64,9 na 1000 34 70,0 72,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 5,5 na 1000 62 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Herby COA.jpg” z Wikimedia Commons, autor: pl:Przykuta, licencja: Public domain.