Herb: Rydułtowy

Rydułtowy

gmina miejskapowiat wodzisławskiwoj. śląskie TERYT: 2415031

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
19 756
(2025)
Powierzchnia
15,0 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 38,7%
  • KO 28,1%
  • Trzecia Droga 12,9%
  • Konfederacja 8,3%
  • Nowa Lewica 6,8%
  • Pozostali (2) 5,3%
Frekwencja71,4% +12,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+10,5 p.p.
Liczba głosów ważnych10 702 z 15 276 uprawnionych

Rydułtowy na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wilamowice: 41,4%Olsztyn: 35,6%Jaworzno: 31,0%Imielin: 36,7%Świerklaniec: 32,6%Orzesze: 35,8%Kłobuck: 32,8%Wielowieś: 36,9%Żarki: 41,4%Żarnowiec: 57,8%Kamienica Polska: 30,7%Pszów: 43,2%Zebrzydowice: 40,3%Mysłowice: 34,6%Gliwice: 26,0%Zbrosławice: 28,5%Chorzów: 27,3%Katowice: 26,1%Marklowice: 44,7%Częstochowa: 30,9%Dębowiec: 31,7%Miedźna: 51,1%Szczekociny: 53,7%Żory: 35,2%Krzepice: 40,8%Tarnowskie Góry: 29,4%Popów: 42,2%Pilchowice: 30,9%Boronów: 43,6%Herby: 35,5%Zawiercie: 33,2%Starcza: 36,6%Lyski: 40,2%Gaszowice: 40,5%Rydułtowy: 38,7%Krzanowice: 36,1%Gorzyce: 41,9%Wisła: 14,8%Goleszów: 21,2%Ruda Śląska: 35,5%Radlin: 36,3%Rybnik: 36,2%Będzin: 25,9%Brenna: 38,8%Lubomia: 46,5%Knurów: 35,4%Czerwionka-Leszczyny: 42,4%Bielsko-Biała: 30,1%Miedźno: 51,9%Przystajń: 40,3%Kochanowice: 44,3%Pyskowice: 28,4%Panki: 36,2%Goczałkowice-Zdrój: 35,6%Radziechowy-Wieprz: 52,9%Ślemień: 57,0%Blachownia: 30,7%Lelów: 56,6%Mykanów: 42,4%Hażlach: 34,9%Rajcza: 53,6%Gierałtowice: 34,7%Zabrze: 29,9%Włodowice: 42,2%Buczkowice: 38,9%Skoczów: 33,8%Jaworze: 22,7%Wodzisław Śląski: 38,1%Szczyrk: 42,3%Pawłowice: 47,4%Miasteczko Śląskie: 42,1%Irządze: 61,7%Gilowice: 48,9%Dąbrowa Zielona: 50,1%Godów: 44,5%Bytom: 31,2%Wojkowice: 23,7%Czeladź: 25,1%Psary: 25,7%Rudnik: 43,8%Kornowac: 50,0%Nędza: 38,0%Mszana: 55,0%Ornontowice: 40,5%Bojszowy: 44,9%Tychy: 31,1%Pilica: 51,2%Pawonków: 40,2%Lubliniec: 32,0%Ciasna: 34,8%Jejkowice: 43,0%Kalety: 38,1%Poręba: 30,3%Łodygowice: 40,5%Milówka: 58,0%Świnna: 47,2%Koszarawa: 61,7%Łękawica: 51,4%Kłomnice: 45,2%Rędziny: 38,9%Porąbka: 41,1%Jastrzębie-Zdrój: 42,8%Cieszyn: 26,4%Ujsoły: 52,4%Świętochłowice: 32,2%Strumień: 40,9%Koniecpol: 50,9%Bestwina: 32,9%Wilkowice: 32,3%Kobiór: 40,4%Lędziny: 47,8%Janów: 47,8%Dąbrowa Górnicza: 27,7%Tworóg: 36,3%Ogrodzieniec: 36,7%Radzionków: 39,1%Łaziska Górne: 32,0%Rudziniec: 31,5%Sośnicowice: 27,7%Opatów: 37,6%Lipowa: 39,7%Żywiec: 36,5%Pietrowice Wielkie: 39,6%Istebna: 56,9%Czechowice-Dziedzice: 32,7%Przyrów: 51,0%Kozy: 34,1%Pszczyna: 37,1%Bieruń: 43,9%Chełm Śląski: 43,2%Świerklany: 48,9%Bobrowniki: 28,6%Koszęcin: 43,0%Wręczyca Wielka: 36,0%Mikołów: 28,0%Toszek: 35,2%Ożarowice: 33,4%Łazy: 35,0%Węgierska Górka: 50,8%Kroczyce: 44,4%Krzyżanowice: 35,2%Piekary Śląskie: 37,0%Jasienica: 34,1%Racibórz: 35,3%Koziegłowy: 44,6%Myszków: 36,5%Niegowa: 62,2%Kuźnia Raciborska: 33,6%Lipie: 46,9%Woźniki: 44,0%Wyry: 30,0%Suszec: 43,9%Poraj: 31,5%Krupski Młyn: 36,1%Mstów: 44,5%Kruszyna: 46,9%Konopiska: 32,8%Poczesna: 33,8%Czernichów: 47,8%Siemianowice Śląskie: 27,2%Sławków: 31,0%Ustroń: 28,3%Jeleśnia: 54,0%Sosnowiec: 27,0%Mierzęcice: 31,5%Siewierz: 34,0%Chybie: 41,7%Rydułtowy
Wynik: PiS (%)
  • < 20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

36. percentyl Wynik wyższy niż w 36% gmin, 1597. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 38,7%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
20 168 mieszkańców −7,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 86% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
20,8% udział w ludności +4,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 71% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−0,64 na 1000 mieszkańców +1,75 zmiana 2016–2023 więcej niż w 59% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,1% udział w ludności prod. −2,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 32% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
59 na 1000 mieszkańców +9,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 18% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 043 zł na mieszkańca, ceny bieżące +97,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 67% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

19 00020 00021 00022 00023 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 22 070Liczba mieszkańców, 2001: 22 056Liczba mieszkańców, 2002: 22 034Liczba mieszkańców, 2003: 21 926Liczba mieszkańców, 2004: 21 910Liczba mieszkańców, 2005: 21 940Liczba mieszkańców, 2006: 21 915Liczba mieszkańców, 2007: 21 915Liczba mieszkańców, 2008: 21 843Liczba mieszkańców, 2009: 21 897Liczba mieszkańców, 2010: 22 096Liczba mieszkańców, 2011: 22 083Liczba mieszkańców, 2012: 21 928Liczba mieszkańców, 2013: 21 847Liczba mieszkańców, 2014: 21 763Liczba mieszkańców, 2015: 21 741Liczba mieszkańców, 2016: 21 715Liczba mieszkańców, 2017: 21 700Liczba mieszkańców, 2018: 21 637Liczba mieszkańców, 2019: 21 514Liczba mieszkańców, 2020: 20 772Liczba mieszkańców, 2021: 20 561Liczba mieszkańców, 2022: 20 359Liczba mieszkańców, 2023: 20 168Liczba mieszkańców, 2024: 20 017Liczba mieszkańców, 2025: 19 75619 756

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 8,1%PiS, 2005: 34,7%PiS, 2007: 34,5%PiS, 2011: 27,8%PiS, 2015: 39,1%PiS, 2019: 48,9%PiS, 2023: 38,7%38,7%Frekwencja, 2001: 43,1%Frekwencja, 2005: 37,8%Frekwencja, 2007: 50,5%Frekwencja, 2011: 46,7%Frekwencja, 2015: 51,2%Frekwencja, 2019: 58,8%Frekwencja, 2023: 71,4%71,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −6,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −0,6, przyrost −6,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 71% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −0,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −6,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 35% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 18% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 13% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 005 zł, wyższe niż w 25% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 20 168 osób −7,2% 86 7 274 10 950
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 20,8 % +4,4 p.p. 71 19,1 19,6
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,3 % +0,9 p.p. 43 18,7 18,1
Ludność w wieku produkcyjnym 57,3 % −5,0 p.p. 20 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 24,3 % +4,0 p.p. 72 22,4 23,0
Gęstość zaludnienia 1 349,9 os./km² −7,2% 96 62,1 198,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,79 ‰ −5,05 20 −4,05 −4,60
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −0,64 ‰ +1,75 od 2016 59 −1,67 0,74
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,1 % −2,1 p.p. 32 4,0 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 17,5 na 1000 −14,9 31 23,2 14,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 59 na 1000 +9,0 18 75 85
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 50 na 10 tys. −4,0 13 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 043 zł +97,3% 67 2 639 3 120 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 583 zł +223,6% 36 1 961 1 608 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 305 na 10 tys. −254,0 32 397 194
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % 0,0 p.p. 96 94,2 98,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 71,8 % +4,0 p.p. 70 54,0 65,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,4 na 1000 +0,8 35 3,1 3,4
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,38 na 1000 +0,59 6 3,90 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 111 na 1000 −6,0 54 106 128
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 863 na 1000 +18,0 61 820 903
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,2
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 98 na 100 64 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 71,9 na 1000 56 70,0 72,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 39,0 na 1000 78 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Rydułtowy COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: City Council Rydułtowy, licencja: Public domain.