Budzów

gmina wiejskapowiat suskiwoj. małopolskie TERYT: 1215032

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
8 807
(2025)
Powierzchnia
73,6 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 56,2%
  • KO 14,3%
  • Trzecia Droga 12,5%
  • Konfederacja 9,7%
  • Nowa Lewica 3,5%
  • Pozostali (2) 3,8%
Frekwencja69,6% +13,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+41,9 p.p.
Liczba głosów ważnych4 464 z 6 581 uprawnionych

Budzów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wolbrom: 47,7%Rzepiennik Strzyżewski: 66,4%Drwinia: 60,1%Igołomia-Wawrzeńczyce: 53,4%Kozłów: 62,1%Liszki: 45,8%Limanowa: 47,7%Słopnice: 64,2%Wojnicz: 54,6%Tomice: 42,3%Szczawnica: 37,5%Sękowa: 45,9%Dąbrowa Tarnowska: 59,3%Racławice: 60,6%Pcim: 57,0%Iwkowa: 61,4%Babice: 41,7%Mędrzechów: 60,8%Rzezawa: 55,8%Gorlice: 53,0%Muszyna: 48,2%Podegrodzie: 60,1%Stary Sącz: 56,6%Ochotnica Dolna: 66,8%Przeciszów: 41,2%Koniusza: 54,3%Nowe Brzesko: 56,0%Chełmek: 39,0%Gromnik: 66,3%Michałowice: 33,2%Kamienica: 68,0%Kalwaria Zebrzydowska: 42,1%Lanckorona: 48,1%Kraków: 25,1%Piwniczna-Zdrój: 58,0%Krynica-Zdrój: 42,7%Koszyce: 57,4%Wiśniowa: 62,0%Grybów: 56,6%Łabowa: 65,3%Grybów: 65,8%Borzęcin: 57,1%Gnojnik: 61,2%Kęty: 39,1%Bochnia: 53,0%Kościelisko: 45,9%Niepołomice: 36,2%Olkusz: 40,4%Lisia Góra: 56,1%Jerzmanowice-Przeginia: 53,2%Jodłownik: 62,1%Łukowica: 60,2%Biały Dunajec: 59,4%Wadowice: 39,5%Biskupice: 44,3%Spytkowice: 55,4%Krościenko nad Dunajcem: 52,1%Brzeszcze: 41,1%Dobczyce: 46,0%Raciechowice: 54,7%Kamionka Wielka: 59,7%Łososina Dolna: 67,5%Brzesko: 46,1%Bolesław: 63,7%Bobowa: 63,0%Iwanowice: 49,6%Andrychów: 41,4%Stryszów: 46,5%Bukowina Tatrzańska: 57,3%Książ Wielki: 58,4%Klucze: 38,2%Zator: 43,7%Jordanów: 43,8%Bystra-Sidzina: 57,1%Polanka Wielka: 43,9%Maków Podhalański: 49,1%Skrzyszów: 55,1%Szczurowa: 58,4%Sułoszowa: 58,5%Wielka Wieś: 31,8%Dobra: 56,1%Mszana Dolna: 48,1%Niedźwiedź: 61,5%Tymbark: 60,7%Wierzchosławice: 50,1%Tarnów: 36,9%Wieliczka: 33,1%Uście Gorlickie: 43,0%Alwernia: 42,9%Siepraw: 46,7%Gródek nad Dunajcem: 63,4%Dębno: 51,1%Nowy Wiśnicz: 56,0%Łapanów: 54,6%Szczucin: 59,7%Moszczenica: 61,2%Czarny Dunajec: 61,1%Rytro: 59,6%Szaflary: 59,7%Oświęcim: 32,1%Tuchów: 58,3%Ciężkowice: 58,4%Krzeszowice: 39,0%Skała: 47,7%Skawina: 38,5%Zabierzów: 32,3%Wieprz: 49,3%Czorsztyn: 49,0%Gorlice: 40,5%Lipinki: 60,1%Ropa: 58,9%Stryszawa: 52,2%Bukowno: 34,7%Nawojowa: 61,4%Nowy Targ: 36,7%Proszowice: 49,2%Pałecznica: 56,8%Radziemice: 57,3%Ryglice: 59,9%Bochnia: 37,9%Słomniki: 49,3%Mszana Dolna: 64,7%Wietrzychowice: 55,1%Gdów: 45,5%Raba Wyżna: 54,7%Osiek: 46,7%Charsznica: 53,1%Tokarnia: 63,6%Sułkowice: 47,5%Łącko: 63,3%Czchów: 56,8%Lipnica Murowana: 63,1%Chrzanów: 32,0%Trzebinia: 33,0%Gręboszów: 64,6%Łużna: 57,4%Biecz: 56,6%Zakopane: 35,0%Kłaj: 38,9%Rabka-Zdrój: 48,5%Pleśna: 56,3%Czernichów: 44,5%Kocmyrzów-Luborzyca: 40,9%Mogilany: 35,6%Świątniki Górne: 40,5%Limanowa: 61,4%Zakliczyn: 59,0%Szerzyny: 67,1%Poronin: 49,2%Brzeźnica: 44,9%Nowy Sącz: 43,0%Spytkowice: 54,4%Żabno: 53,0%Słaboszów: 58,3%Chełmiec: 57,5%Korzenna: 68,2%Trzciana: 62,7%Żegocina: 68,5%Libiąż: 40,9%Radgoszcz: 72,2%Budzów: 56,2%Sucha Beskidzka: 36,3%Gołcza: 57,9%Trzyciąż: 57,6%Zawoja: 52,9%Łapsze Niżne: 57,9%Nowy Targ: 56,0%Bolesław: 34,5%Jordanów: 59,7%Oświęcim: 38,4%Radłów: 55,8%Zielonki: 27,9%Laskowa: 69,0%Tarnów: 47,8%Miechów: 45,7%Lubień: 57,9%Myślenice: 42,6%Olesno: 64,0%Mucharz: 44,0%Zembrzyce: 46,5%Lipnica Wielka: 66,1%Jabłonka: 64,2%Budzów
Wynik: PiS (%)
  • < 35
  • 35–45
  • 45–55
  • 55–65
  • 65 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

78. percentyl Wynik wyższy niż w 78% gmin, 556. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 56,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
8 834 mieszkańców +0,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 59% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
14,1% udział w ludności +2,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 5% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−0,79 na 1000 mieszkańców −1,47 zmiana 2016–2023 więcej niż w 57% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,7% udział w ludności prod. −2,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
85 na 1000 mieszkańców +22,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 67% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 030 zł na mieszkańca, ceny bieżące +162,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 20% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

8 0008 2508 5008 7509 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 118Liczba mieszkańców, 2001: 8 144Liczba mieszkańców, 2002: 8 181Liczba mieszkańców, 2003: 8 203Liczba mieszkańców, 2004: 8 246Liczba mieszkańców, 2005: 8 296Liczba mieszkańców, 2006: 8 337Liczba mieszkańców, 2007: 8 360Liczba mieszkańców, 2008: 8 416Liczba mieszkańców, 2009: 8 492Liczba mieszkańców, 2010: 8 601Liczba mieszkańców, 2011: 8 650Liczba mieszkańców, 2012: 8 697Liczba mieszkańców, 2013: 8 732Liczba mieszkańców, 2014: 8 770Liczba mieszkańców, 2015: 8 814Liczba mieszkańców, 2016: 8 863Liczba mieszkańców, 2017: 8 929Liczba mieszkańców, 2018: 8 946Liczba mieszkańców, 2019: 8 945Liczba mieszkańców, 2020: 8 823Liczba mieszkańców, 2021: 8 809Liczba mieszkańców, 2022: 8 846Liczba mieszkańców, 2023: 8 834Liczba mieszkańców, 2024: 8 790Liczba mieszkańców, 2025: 8 8078 807

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 6,5%PiS, 2005: 28,8%PiS, 2007: 50,7%PiS, 2011: 48,0%PiS, 2015: 61,2%PiS, 2019: 69,3%PiS, 2023: 56,2%56,2%Frekwencja, 2001: 34,5%Frekwencja, 2005: 34,8%Frekwencja, 2007: 44,3%Frekwencja, 2011: 40,1%Frekwencja, 2015: 45,3%Frekwencja, 2019: 55,9%Frekwencja, 2023: 69,6%69,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −1,2%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −0,8, przyrost 0,2 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 5% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −0,8 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −1,2%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 37% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 67% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 28% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 500 zł, wyższe niż w 57% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 8 834 osób +0,2% 59 7 274 10 679
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,1 % +2,0 p.p. 5 19,1 16,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 23,1 % −0,4 p.p. 95 18,7 20,2
Ludność w wieku produkcyjnym 59,9 % −2,0 p.p. 73 58,8 59,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 17,0 % +2,5 p.p. 5 22,4 19,9
Gęstość zaludnienia 120,1 os./km² +0,3% 73 62,1 146,4
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 0,23 ‰ −4,67 89 −4,05 −0,98
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −0,79 ‰ −1,47 od 2016 57 −1,67 −0,38
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,7 % −2,4 p.p. 24 4,0 3,1
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 16,3 na 1000 −15,6 27 23,2 18,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 85 na 1000 +22,0 67 75 82
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 58 na 10 tys. −27,0 28 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 030 zł +162,1% 20 2 639 2 412 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 023 zł +766,3% 52 1 961 1 661 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 109 na 10 tys. −348,0 2 397 308
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 0,6 % +0,1 p.p. 0 94,2 82,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 22,8 % +22,6 p.p. 13 54,0 51,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,5 na 1000 0,0 37 3,1 3,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 1,58 na 1000 +0,45 0 3,90 3,54
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 204 na 1000 −39,0 94 106 126
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 715 na 1000 +45,0 27 820 865
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 9,3
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 100 na 100 71 93 96 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 83,7 na 1000 85 70,0 78,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.