Herb: Spytkowice

Spytkowice

gmina wiejskapowiat wadowickiwoj. małopolskie TERYT: 1218062

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
10 017
(2025)
Powierzchnia
51,4 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 54,4%
  • Trzecia Droga 21,8%
  • KO 12,4%
  • Konfederacja 6,1%
  • Nowa Lewica 3,3%
  • Pozostali (2) 2,0%
Frekwencja74,5% +14,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+32,6 p.p.
Liczba głosów ważnych5 683 z 7 813 uprawnionych

Spytkowice na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wolbrom: 47,7%Rzepiennik Strzyżewski: 66,4%Drwinia: 60,1%Igołomia-Wawrzeńczyce: 53,4%Kozłów: 62,1%Liszki: 45,8%Limanowa: 47,7%Słopnice: 64,2%Wojnicz: 54,6%Tomice: 42,3%Szczawnica: 37,5%Sękowa: 45,9%Dąbrowa Tarnowska: 59,3%Racławice: 60,6%Pcim: 57,0%Iwkowa: 61,4%Babice: 41,7%Mędrzechów: 60,8%Rzezawa: 55,8%Gorlice: 53,0%Muszyna: 48,2%Podegrodzie: 60,1%Stary Sącz: 56,6%Ochotnica Dolna: 66,8%Przeciszów: 41,2%Koniusza: 54,3%Nowe Brzesko: 56,0%Chełmek: 39,0%Gromnik: 66,3%Michałowice: 33,2%Kamienica: 68,0%Kalwaria Zebrzydowska: 42,1%Lanckorona: 48,1%Kraków: 25,1%Piwniczna-Zdrój: 58,0%Krynica-Zdrój: 42,7%Koszyce: 57,4%Wiśniowa: 62,0%Grybów: 56,6%Łabowa: 65,3%Grybów: 65,8%Borzęcin: 57,1%Gnojnik: 61,2%Kęty: 39,1%Bochnia: 53,0%Kościelisko: 45,9%Niepołomice: 36,2%Olkusz: 40,4%Lisia Góra: 56,1%Jerzmanowice-Przeginia: 53,2%Jodłownik: 62,1%Łukowica: 60,2%Biały Dunajec: 59,4%Wadowice: 39,5%Biskupice: 44,3%Spytkowice: 55,4%Krościenko nad Dunajcem: 52,1%Brzeszcze: 41,1%Dobczyce: 46,0%Raciechowice: 54,7%Kamionka Wielka: 59,7%Łososina Dolna: 67,5%Brzesko: 46,1%Bolesław: 63,7%Bobowa: 63,0%Iwanowice: 49,6%Andrychów: 41,4%Stryszów: 46,5%Bukowina Tatrzańska: 57,3%Książ Wielki: 58,4%Klucze: 38,2%Zator: 43,7%Jordanów: 43,8%Bystra-Sidzina: 57,1%Polanka Wielka: 43,9%Maków Podhalański: 49,1%Skrzyszów: 55,1%Szczurowa: 58,4%Sułoszowa: 58,5%Wielka Wieś: 31,8%Dobra: 56,1%Mszana Dolna: 48,1%Niedźwiedź: 61,5%Tymbark: 60,7%Wierzchosławice: 50,1%Tarnów: 36,9%Wieliczka: 33,1%Uście Gorlickie: 43,0%Alwernia: 42,9%Siepraw: 46,7%Gródek nad Dunajcem: 63,4%Dębno: 51,1%Nowy Wiśnicz: 56,0%Łapanów: 54,6%Szczucin: 59,7%Moszczenica: 61,2%Czarny Dunajec: 61,1%Rytro: 59,6%Szaflary: 59,7%Oświęcim: 32,1%Tuchów: 58,3%Ciężkowice: 58,4%Krzeszowice: 39,0%Skała: 47,7%Skawina: 38,5%Zabierzów: 32,3%Wieprz: 49,3%Czorsztyn: 49,0%Gorlice: 40,5%Lipinki: 60,1%Ropa: 58,9%Stryszawa: 52,2%Bukowno: 34,7%Nawojowa: 61,4%Nowy Targ: 36,7%Proszowice: 49,2%Pałecznica: 56,8%Radziemice: 57,3%Ryglice: 59,9%Bochnia: 37,9%Słomniki: 49,3%Mszana Dolna: 64,7%Wietrzychowice: 55,1%Gdów: 45,5%Raba Wyżna: 54,7%Osiek: 46,7%Charsznica: 53,1%Tokarnia: 63,6%Sułkowice: 47,5%Łącko: 63,3%Czchów: 56,8%Lipnica Murowana: 63,1%Chrzanów: 32,0%Trzebinia: 33,0%Gręboszów: 64,6%Łużna: 57,4%Biecz: 56,6%Zakopane: 35,0%Kłaj: 38,9%Rabka-Zdrój: 48,5%Pleśna: 56,3%Czernichów: 44,5%Kocmyrzów-Luborzyca: 40,9%Mogilany: 35,6%Świątniki Górne: 40,5%Limanowa: 61,4%Zakliczyn: 59,0%Szerzyny: 67,1%Poronin: 49,2%Brzeźnica: 44,9%Nowy Sącz: 43,0%Spytkowice: 54,4%Żabno: 53,0%Słaboszów: 58,3%Chełmiec: 57,5%Korzenna: 68,2%Trzciana: 62,7%Żegocina: 68,5%Libiąż: 40,9%Radgoszcz: 72,2%Budzów: 56,2%Sucha Beskidzka: 36,3%Gołcza: 57,9%Trzyciąż: 57,6%Zawoja: 52,9%Łapsze Niżne: 57,9%Nowy Targ: 56,0%Bolesław: 34,5%Jordanów: 59,7%Oświęcim: 38,4%Radłów: 55,8%Zielonki: 27,9%Laskowa: 69,0%Tarnów: 47,8%Miechów: 45,7%Lubień: 57,9%Myślenice: 42,6%Olesno: 64,0%Mucharz: 44,0%Zembrzyce: 46,5%Lipnica Wielka: 66,1%Jabłonka: 64,2%Spytkowice
Wynik: PiS (%)
  • < 35
  • 35–45
  • 45–55
  • 55–65
  • 65 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

74. percentyl Wynik wyższy niż w 74% gmin, 651. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 54,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
10 098 mieszkańców −1,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 65% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
15,3% udział w ludności +2,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 9% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−0,59 na 1000 mieszkańców −0,30 zmiana 2016–2023 więcej niż w 59% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,4% udział w ludności prod. −1,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 18% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
80 na 1000 mieszkańców +16,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 59% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 062 zł na mieszkańca, ceny bieżące +48,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 21% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

9 0009 50010 00010 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 9 127Liczba mieszkańców, 2001: 9 204Liczba mieszkańców, 2002: 9 229Liczba mieszkańców, 2003: 9 302Liczba mieszkańców, 2004: 9 282Liczba mieszkańców, 2005: 9 368Liczba mieszkańców, 2006: 9 395Liczba mieszkańców, 2007: 9 952Liczba mieszkańców, 2008: 10 004Liczba mieszkańców, 2009: 10 025Liczba mieszkańców, 2010: 10 100Liczba mieszkańców, 2011: 10 121Liczba mieszkańców, 2012: 10 135Liczba mieszkańców, 2013: 10 187Liczba mieszkańców, 2014: 10 212Liczba mieszkańców, 2015: 10 242Liczba mieszkańców, 2016: 10 250Liczba mieszkańców, 2017: 10 304Liczba mieszkańców, 2018: 10 379Liczba mieszkańców, 2019: 10 365Liczba mieszkańców, 2020: 10 260Liczba mieszkańców, 2021: 10 185Liczba mieszkańców, 2022: 10 123Liczba mieszkańców, 2023: 10 098Liczba mieszkańców, 2024: 10 054Liczba mieszkańców, 2025: 10 01710 017

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 7,7%PiS, 2005: 37,7%PiS, 2007: 50,4%PiS, 2011: 44,5%PiS, 2015: 62,2%PiS, 2019: 62,1%PiS, 2023: 54,4%54,4%Frekwencja, 2001: 44,9%Frekwencja, 2005: 36,2%Frekwencja, 2007: 47,5%Frekwencja, 2011: 42,3%Frekwencja, 2015: 49,3%Frekwencja, 2019: 60,2%Frekwencja, 2023: 74,5%74,5%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −2,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −0,6, przyrost −2,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 9% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −0,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −2,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 35% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 59% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 34% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 100 zł, wyższe niż w 32% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 10 098 osób −1,4% 65 7 274 10 679
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 15,3 % +2,0 p.p. 9 19,1 16,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,3 % +0,2 p.p. 75 18,7 20,2
Ludność w wieku produkcyjnym 60,9 % −3,0 p.p. 89 58,8 59,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,7 % +2,7 p.p. 13 22,4 19,9
Gęstość zaludnienia 196,4 os./km² −4,3% 83 62,1 146,4
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,87 ‰ −8,25 63 −4,05 −0,98
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −0,59 ‰ −0,30 od 2016 59 −1,67 −0,38
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,4 % −1,3 p.p. 18 4,0 3,1
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 14,7 na 1000 −8,8 21 23,2 18,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 80 na 1000 +16,0 59 75 82
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 61 na 10 tys. −18,0 34 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 062 zł +48,2% 21 2 639 2 412 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 132 zł +128,9% 19 1 961 1 661 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 292 na 10 tys. −128,0 30 397 308
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,1 % +0,1 p.p. 82 94,2 82,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 35,1 % +1,4 p.p. 28 54,0 51,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,4 na 1000 −1,2 35 3,1 3,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,38 na 1000 +0,62 6 3,90 3,54
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 188 na 1000 +6,0 91 106 126
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 847 na 1000 +33,0 57 820 865
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 9,3
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 113 na 100 91 93 96 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 77,0 na 1000 70 70,0 78,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Spytkowice COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Marcin n® ☼, licencja: Public domain.