Herb: Nysa

Nysa

gmina miejsko-wiejskapowiat nyskiwoj. opolskie TERYT: 1607053

DepopulacyjnaPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
52 982
(2025)
Powierzchnia
217,6 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Nysa głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PO
  • PiS
  • KO
  • Samoobrona
  • SLD
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 46,9%Frekwencja, 2005: 38,4%Frekwencja, 2007: 51,0%Frekwencja, 2011: 44,9%Frekwencja, 2015: 47,0%Frekwencja, 2019: 56,4%Frekwencja, 2023: 70,0%70,0%PO, 2001: 15,7%PO, 2005: 35,0%PO, 2007: 46,8%PO, 2011: 45,4%PO, 2015: 26,9%26,9%PiS, 2001: 6,5%PiS, 2005: 20,2%PiS, 2007: 30,3%PiS, 2011: 28,2%PiS, 2015: 31,1%PiS, 2019: 42,5%PiS, 2023: 35,9%35,9%KO, 2019: 29,8%KO, 2023: 36,7%36,7%Samoobrona, 2001: 17,3%Samoobrona, 2005: 12,1%Samoobrona, 2007: 1,9%1,9%SLD, 2005: 10,0%SLD, 2011: 8,4%SLD, 2019: 13,9%13,9%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

3040506070200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 46,9%Frekwencja, 2005: 38,4%Frekwencja, 2007: 51,0%Frekwencja, 2011: 44,9%Frekwencja, 2015: 47,0%Frekwencja, 2019: 56,4%Frekwencja, 2023: 70,0%70,0%

Liczba ludności (osób)

52 00054 00056 00058 00060 00062 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 60 620Liczba ludności, 2001: 60 635Liczba ludności, 2002: 60 618Liczba ludności, 2003: 60 463Liczba ludności, 2004: 60 306Liczba ludności, 2005: 60 123Liczba ludności, 2006: 59 973Liczba ludności, 2007: 59 737Liczba ludności, 2008: 59 326Liczba ludności, 2009: 59 203Liczba ludności, 2010: 58 761Liczba ludności, 2011: 58 532Liczba ludności, 2012: 58 397Liczba ludności, 2013: 58 132Liczba ludności, 2014: 57 996Liczba ludności, 2015: 57 710Liczba ludności, 2016: 57 641Liczba ludności, 2017: 57 579Liczba ludności, 2018: 57 272Liczba ludności, 2019: 56 951Liczba ludności, 2020: 55 304Liczba ludności, 2021: 54 758Liczba ludności, 2022: 54 262Liczba ludności, 2023: 53 736Liczba ludności, 2024: 53 336Liczba ludności, 2025: 52 98252 982

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 46,9% SLD-UP 41,6% +24,3 p.p. 60 635 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 38,4% −8,5 p.p. PO 35,0% +14,8 p.p. 60 123 osób −0,8% Podsumowanie →
Sejm 2007 51,0% +12,6 p.p. PO 46,8% +16,5 p.p. 59 737 osób −0,6% Podsumowanie →
Sejm 2011 44,9% −6,1 p.p. PO 45,4% +17,2 p.p. 58 532 osób −2,0% Podsumowanie →
Sejm 2015 47,0% +2,1 p.p. PiS 31,1% +4,2 p.p. 57 710 osób −1,4% Podsumowanie →
Sejm 2019 56,4% +9,4 p.p. PiS 42,5% +12,7 p.p. 56 951 osób −1,3% Podsumowanie →
Sejm 2023 70,0% +13,6 p.p. KO 36,7% +0,8 p.p. 53 736 osób −5,6% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 70,0%, 29 394 głosów ważnych
  1. KO 36,7%
  2. PiS 35,9%
  3. Trzecia Droga 11,3%
  4. Nowa Lewica 6,8%
  5. Konfederacja 6,5%
  6. Polska Jest Jedna 1,4%
  7. Bezpartyjni Samorządowcy 1,2%
  8. Mniejszość Niemiecka 0,2%
Sejm 2019 frekwencja 56,4%, 25 473 głosów ważnych
  1. PiS 42,5%
  2. KO 29,8%
  3. SLD 13,9%
  4. PSL 8,4%
  5. Konfederacja 5,1%
  6. Mniejszość Niemiecka 0,3%
Sejm 2015 frekwencja 47,0%, 21 844 głosów ważnych
  1. PiS 31,1%
  2. PO 26,9%
  3. Kukiz'15 16,2%
  4. Nowoczesna 7,2%
  5. Zjednoczona Lewica 6,2%
  6. PSL 6,0%
  7. KORWiN 3,3%
  8. Razem 2,3%
  9. i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 44,9%, 20 918 głosów ważnych
  1. PO 45,4%
  2. PiS 28,2%
  3. Ruch Palikota 10,0%
  4. SLD 8,4%
  5. PSL 4,9%
  6. PJN 1,7%
  7. Prawica 0,5%
  8. PPP – Sierpień 80 0,5%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 51,0%, 24 655 głosów ważnych
  1. PO 46,8%
  2. PiS 30,3%
  3. LiD 11,5%
  4. PSL 6,0%
  5. Samoobrona 1,9%
  6. LPR 1,8%
  7. PPP 1,1%
  8. Mniejszość Niemiecka 0,6%
Sejm 2005 frekwencja 38,4%, 18 326 głosów ważnych
  1. PO 35,0%
  2. PiS 20,2%
  3. Samoobrona 12,1%
  4. SLD 10,0%
  5. LPR 9,6%
  6. PSL 3,2%
  7. SDPL 2,8%
  8. PD 2,7%
  9. i 6 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 46,9%, 21 847 głosów ważnych
  1. SLD-UP 41,6%
  2. Samoobrona 17,3%
  3. PO 15,7%
  4. PiS 6,5%
  5. LPR 6,3%
  6. AWSP 5,1%
  7. PSL 4,2%
  8. UW 2,4%
  9. i 3 kolejnych

Herb: plik „POL Nysa COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.