Herb: Nysa

Nysa

gmina miejsko-wiejskapowiat nyskiwoj. opolskie TERYT: 1607053

Przedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
52 982
(2025)
Powierzchnia
217,6 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2011

  • PO 45,4%
  • PiS 28,2%
  • Ruch Palikota 10,0%
  • SLD 8,4%
  • PSL 4,9%
  • Pozostali (4) 3,1%
Frekwencja44,9% −6,1 p.p. względem 2007
Zwycięzca w gminiePO przewaga nad drugim miejscem+17,2 p.p.
Liczba głosów ważnych20 918 z 48 739 uprawnionych

Nysa na tle regionu Wynik: PO (Sejm 2011)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

86. percentyl Wynik wyższy niż w 86% gmin, 347. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PO: 45,4%, porównanie z 2 496 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2011)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
58 532 mieszkańców −2,6% zmiana 2005–2011 więcej niż w 97% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
14,5% udział w ludności +1,1 p.p. zmiana 2005–2011 więcej niż w 68% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−1,76 na 1000 mieszkańców +0,71 zmiana 2005–2011 więcej niż w 45% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
8,9% udział w ludności prod. −7,2 p.p. zmiana 2005–2011 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
88 na 1000 mieszkańców +1,0 zmiana 2005–2011 więcej niż w 91% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 360 zł na mieszkańca, ceny bieżące +40,9% zmiana 2005–2011 więcej niż w 71% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

52 00054 00056 00058 00060 00062 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 60 620Liczba mieszkańców, 2001: 60 635Liczba mieszkańców, 2002: 60 618Liczba mieszkańców, 2003: 60 463Liczba mieszkańców, 2004: 60 306Liczba mieszkańców, 2005: 60 123Liczba mieszkańców, 2006: 59 973Liczba mieszkańców, 2007: 59 737Liczba mieszkańców, 2008: 59 326Liczba mieszkańców, 2009: 59 203Liczba mieszkańców, 2010: 58 761Liczba mieszkańców, 2011: 58 532Liczba mieszkańców, 2012: 58 397Liczba mieszkańców, 2013: 58 132Liczba mieszkańców, 2014: 57 996Liczba mieszkańców, 2015: 57 710Liczba mieszkańców, 2016: 57 641Liczba mieszkańców, 2017: 57 579Liczba mieszkańców, 2018: 57 272Liczba mieszkańców, 2019: 56 951Liczba mieszkańców, 2020: 55 304Liczba mieszkańców, 2021: 54 758Liczba mieszkańców, 2022: 54 262Liczba mieszkańców, 2023: 53 736Liczba mieszkańców, 2024: 53 336Liczba mieszkańców, 2025: 52 98252 982

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PO, 2001: 15,7%PO, 2005: 35,0%PO, 2007: 46,8%PO, 2011: 45,4%PO, 2015: 26,9%26,9%Frekwencja, 2001: 46,9%Frekwencja, 2005: 38,4%Frekwencja, 2007: 51,0%Frekwencja, 2011: 44,9%Frekwencja, 2015: 47,0%Frekwencja, 2019: 56,4%Frekwencja, 2023: 70,0%70,0%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2011, zmiany od wyborów Sejm 2007)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −2,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −1,8, przyrost −2,2 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 68% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −1,8 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −2,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 36% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 91% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 64% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 485 zł, wyższe niż w 25% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 22,6 na 1000, wyższe niż w 76% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 1 324
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2011, zmiana od 2005)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 58 532 osób −2,6% 97 7 524 9 284
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,5 % +1,1 p.p. 68 13,2 14,4
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,0 % −2,8 p.p. 3 20,2 17,0
Ludność w wieku produkcyjnym 65,2 % −0,5 p.p. 78 63,6 65,3
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,8 % +3,3 p.p. 81 16,2 17,3
Gęstość zaludnienia 268,9 os./km² −2,7% 86 63,8 72,7
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,15 ‰ −1,44 23 0,25 −1,09
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −1,76 ‰ +0,71 45 −1,19 −2,33
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 8,9 % −7,2 p.p. 50 8,9 6,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 58,1 na 1000 −47,7 53 56,2 42,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 88 na 1000 +1,0 91 52 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 75 na 10 tys. 64 65 59
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 360 zł +40,9% 71 1 042 1 102 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 420 zł +245,2% 29 625 515 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 594 na 10 tys. 16 1 025 630
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 96,5 % +0,1 p.p. 89 86,0 94,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 93,4 % +10,7 p.p. 97 38,6 47,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,6 na 1000 −0,4 36 2,0 1,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,18 na 1000 +1,05 77 2,49 2,69
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 173 na 1000 −12,0 75 133 129
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 791 na 1000 +141,0 89 578 755
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 22,6 na 1000 +3,2 76 8,9 5,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Nysa COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.