Herb: Sandomierz

Sandomierz

gmina miejskapowiat sandomierskiwoj. świętokrzyskie TERYT: 2609011

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
20 709
(2025)
Powierzchnia
28,7 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 35,4%
  • KO 27,2%
  • Trzecia Droga 20,5%
  • Nowa Lewica 8,3%
  • Konfederacja 6,2%
  • Pozostali (4) 2,5%
Frekwencja71,3% +13,1 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+8,1 p.p.
Liczba głosów ważnych12 483 z 17 751 uprawnionych

Sandomierz na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Michałów: 57,5%Pińczów: 47,2%Słupia (Jędrzejowska): 59,1%Sędziszów: 53,0%Nagłowice: 57,9%Bieliny: 62,7%Mniów: 60,6%Końskie: 44,9%Stąporków: 49,3%Ożarów: 49,0%Wilczyce: 49,9%Osiek: 71,9%Waśniów: 62,8%Złota: 53,1%Sandomierz: 35,4%Samborzec: 50,8%Kluczewsko: 66,5%Wiślica: 57,5%Pacanów: 58,8%Piekoszów: 52,9%Busko-Zdrój: 43,2%Chmielnik: 54,6%Górno: 53,6%Fałków: 66,4%Skarżysko-Kamienna: 37,1%Bodzechów: 45,6%Rytwiany: 55,9%Krasocin: 60,2%Kielce: 32,6%Morawica: 41,6%Stopnica: 55,8%Jędrzejów: 46,7%Imielno: 60,7%Łopuszno: 62,1%Małogoszcz: 61,2%Tuczępy: 60,2%Solec-Zdrój: 51,4%Opatów: 51,1%Miedziana Góra: 41,1%Masłów: 39,7%Mirzec: 56,7%Skarżysko Kościelne: 46,2%Suchedniów: 37,7%Działoszyce: 58,1%Łagów: 67,5%Szydłów: 58,7%Nowy Korczyn: 54,3%Iwaniska: 67,4%Oksa: 60,8%Gnojno: 65,9%Skalbmierz: 62,3%Daleszyce: 49,1%Raków: 60,3%Strawczyn: 54,8%Ruda Maleniecka: 56,3%Zagnańsk: 45,3%Łoniów: 56,3%Obrazów: 50,5%Tarłów: 61,9%Wąchock: 46,2%Wojciechowice: 49,8%Starachowice: 38,3%Bałtów: 43,6%Radków: 55,3%Secemin: 56,6%Nowa Słupia: 57,6%Słupia Konecka: 60,9%Bogoria: 60,0%Sobków: 57,3%Gowarczów: 57,1%Lipnik: 61,4%Ćmielów: 47,2%Brody: 52,4%Pawłów: 61,7%Kunów: 49,5%Moskorzew: 61,0%Bejsce: 54,5%Chęciny: 48,3%Bodzentyn: 54,4%Baćkowice: 65,0%Staszów: 49,8%Pierzchnica: 57,9%Kije: 57,0%Wodzisław: 55,2%Kazimierza Wielka: 49,6%Smyków: 60,2%Ostrowiec Świętokrzyski: 39,2%Sadowie: 59,3%Łączna: 54,3%Bliżyn: 46,6%Opatowiec: 49,9%Oleśnica: 53,6%Czarnocin: 58,5%Połaniec: 53,9%Koprzywnica: 58,5%Dwikozy: 44,4%Zawichost: 53,0%Włoszczowa: 52,6%Radoszyce: 62,7%Łubnice: 63,6%Klimontów: 56,6%Nowiny: 38,2%Sandomierz
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

27. percentyl Wynik wyższy niż w 27% gmin, 1812. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 35,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
21 273 mieszkańców −12,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 87% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
25,0% udział w ludności +6,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 96% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−5,60 na 1000 mieszkańców −3,40 zmiana 2016–2023 więcej niż w 15% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,8% udział w ludności prod. −1,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 62% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
108 na 1000 mieszkańców +8,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 91% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 980 zł na mieszkańca, ceny bieżące +59,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 87% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

20 00022 00024 00026 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 25 856Liczba mieszkańców, 2001: 25 637Liczba mieszkańców, 2002: 25 457Liczba mieszkańców, 2003: 25 427Liczba mieszkańców, 2004: 25 311Liczba mieszkańców, 2005: 25 160Liczba mieszkańców, 2006: 24 962Liczba mieszkańców, 2007: 24 795Liczba mieszkańców, 2008: 24 666Liczba mieszkańców, 2009: 24 621Liczba mieszkańców, 2010: 24 953Liczba mieszkańców, 2011: 24 801Liczba mieszkańców, 2012: 24 731Liczba mieszkańców, 2013: 24 552Liczba mieszkańców, 2014: 24 326Liczba mieszkańców, 2015: 24 187Liczba mieszkańców, 2016: 23 993Liczba mieszkańców, 2017: 23 863Liczba mieszkańców, 2018: 23 644Liczba mieszkańców, 2019: 23 362Liczba mieszkańców, 2020: 22 282Liczba mieszkańców, 2021: 21 944Liczba mieszkańców, 2022: 21 586Liczba mieszkańców, 2023: 21 273Liczba mieszkańców, 2024: 20 984Liczba mieszkańców, 2025: 20 70920 709

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 7,4%PiS, 2005: 33,9%PiS, 2007: 31,9%PiS, 2011: 28,1%PiS, 2015: 37,1%PiS, 2019: 41,4%PiS, 2023: 35,4%35,4%Frekwencja, 2001: 48,6%Frekwencja, 2005: 40,2%Frekwencja, 2007: 53,4%Frekwencja, 2011: 48,3%Frekwencja, 2015: 48,7%Frekwencja, 2019: 58,2%Frekwencja, 2023: 71,3%71,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −8,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −5,6, przyrost −8,4 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 96% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −5,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −8,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 74% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 91% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 13% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 037 zł, wyższe niż w 27% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 31,0 na 1000, wyższe niż w 80% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 659
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 21 273 osób −12,0% 87 7 274 6 973
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 25,0 % +6,4 p.p. 96 19,1 22,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 13,8 % −1,9 p.p. 1 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 57,0 % −4,7 p.p. 16 58,8 58,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 29,1 % +6,4 p.p. 97 22,4 25,4
Gęstość zaludnienia 741,5 os./km² −12,0% 92 62,1 59,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −8,40 ‰ −5,18 11 −4,05 −6,49
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −5,60 ‰ −3,40 od 2016 15 −1,67 −2,60
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,8 % −1,6 p.p. 62 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 27,5 na 1000 −11,9 61 23,2 26,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 108 na 1000 +8,0 91 75 66
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 50 na 10 tys. −21,0 13 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 980 zł +59,1% 87 2 639 2 150 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 079 zł +388,8% 18 1 961 1 920 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 240 na 10 tys. −283,0 19 397 510
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 92,8 % +0,8 p.p. 44 94,2 91,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 83,6 % +2,5 p.p. 82 54,0 44,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 5,0 na 1000 +3,8 74 3,1 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,83 na 1000 +1,36 89 3,90 4,26
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 152 na 1000 −2,0 80 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 118 na 1000 +232,0 93 820 812
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 31,0 na 1000 −1,7 80 10,0 13,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 87 na 100 31 93 90 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 69,1 na 1000 47 70,0 62,3 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 124,8 na 1000 98 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat sandomierski COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.