Herb: Rozdrażew

Rozdrażew

gmina wiejskapowiat krotoszyńskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3012052

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
4 859
(2025)
Powierzchnia
79,0 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 51,8%
  • Trzecia Droga 17,8%
  • KO 12,6%
  • Konfederacja 7,4%
  • Nowa Lewica 5,4%
  • Pozostali (2) 5,0%
Frekwencja72,0% +16,8 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+34,0 p.p.
Liczba głosów ważnych2 668 z 3 850 uprawnionych

Rozdrażew na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Dolsk: 38,9%Śmigiel: 36,6%Krzywiń: 43,8%Margonin: 27,3%Drawsko: 39,3%Połajewo: 39,5%Rydzyna: 29,3%Czajków: 50,5%Piła: 24,5%Wysoka: 42,0%Kleszczewo: 21,2%Obrzycko: 32,6%Skoki: 27,6%Krajenka: 31,9%Sompolno: 55,3%Dąbie: 61,1%Stawiszyn: 44,7%Trzcinica: 43,5%Kłodawa: 52,9%Kazimierz Biskupi: 41,8%Nowe Miasto nad Wartą: 39,8%Swarzędz: 20,9%Ujście: 30,1%Koźmin Wielkopolski: 40,7%Pakosław: 45,8%Miasteczko Krajeńskie: 31,4%Bojanowo: 32,4%Czempiń: 28,1%Krzemieniewo: 40,7%Chodzież: 25,3%Rogoźno: 29,2%Sieraków: 30,3%Chrzypsko Wielkie: 35,1%Ostrów Wielkopolski: 27,3%Białośliwie: 37,7%Wągrowiec: 24,9%Tuliszków: 52,0%Jastrowie: 32,7%Kołaczkowo: 44,2%Kamieniec: 37,9%Rychwał: 50,3%Ślesin: 47,7%Leszno: 22,7%Kłecko: 39,7%Kościelec: 51,2%Przedecz: 55,0%Koło: 36,8%Olszówka: 63,2%Witkowo: 37,8%Poniec: 42,5%Zbąszyń: 23,7%Tarnowo Podgórne: 17,9%Budzyń: 27,7%Lipka: 35,6%Jutrosin: 45,1%Miejska Górka: 41,7%Brodnica: 28,4%Osieczna: 34,4%Wijewo: 35,9%Szamocin: 32,7%Krzyż Wielkopolski: 33,3%Odolanów: 49,8%Miedzichowo: 32,7%Doruchów: 46,1%Sośnie: 48,7%Pleszew: 34,3%Zaniemyśl: 26,7%Dominowo: 36,6%Damasławek: 41,9%Wapno: 32,6%Września: 29,7%Siedlec: 31,0%Przemęt: 38,1%Rzgów: 47,0%Ceków-Kolonia: 45,3%Godziesze Wielkie: 46,5%Lisków: 50,5%Gniezno: 27,1%Grzegorzew: 53,5%Niechanowo: 36,5%Grodzisk Wielkopolski: 28,8%Lwówek: 32,7%Czarnków: 32,6%Konin: 35,1%Poznań: 18,6%Łobżenica: 50,4%Wilczyn: 53,3%Chodzież: 21,8%Kwilcz: 31,4%Międzychód: 24,2%Przygodzice: 40,1%Raszków: 45,7%Gizałki: 54,1%Wyrzysk: 36,6%Pobiedziska: 24,3%Pyzdry: 45,5%Mieleszyn: 40,7%Borek Wielkopolski: 43,6%Brzeziny: 49,7%Wierzbinek: 65,6%Szczytniki: 59,9%Baranów: 36,7%Pępowo: 45,3%Krobia: 43,4%Piaski: 41,3%Rychtal: 42,9%Osiek Mały: 52,9%Babiak: 55,5%Golina: 43,5%Opalenica: 30,1%Dobrzyca: 42,5%Krzykosy: 38,5%Suchy Las: 17,2%Rozdrażew: 51,8%Zduny: 37,7%Mieścisko: 35,0%Lipno: 26,0%Oborniki: 24,4%Kuślin: 36,4%Ryczywół: 34,1%Święciechowa: 29,5%Kobyla Góra: 33,3%Duszniki: 32,7%Ostroróg: 32,0%Kaźmierz: 23,3%Śrem: 28,4%Strzałkowo: 38,5%Kawęczyn: 58,5%Gołańcz: 38,4%Nekla: 28,6%Kiszkowo: 35,1%Mycielin: 52,3%Łęka Opatowska: 43,1%Żerków: 50,1%Pogorzela: 43,0%Grodziec: 52,1%Gołuchów: 41,3%Środa Wielkopolska: 27,4%Skulsk: 51,0%Trzcianka: 27,5%Kobylin: 46,8%Złotów: 32,4%Zakrzewo: 31,4%Szydłowo: 25,3%Ostrzeszów: 31,3%Czermin: 51,1%Dopiewo: 16,9%Kostrzyn: 28,2%Puszczykowo: 21,2%Rokietnica: 17,2%Zagórów: 45,7%Szamotuły: 25,4%Orchowo: 42,2%Turek: 37,3%Przykona: 52,4%Powidz: 33,6%Tarnówka: 35,7%Złotów: 25,2%Miłosław: 38,3%Wolsztyn: 26,3%Krzymów: 49,2%Chodów: 56,9%Czerniejewo: 34,1%Łubowo: 30,8%Trzemeszno: 36,3%Koło: 45,3%Okonek: 36,4%Nowy Tomyśl: 22,7%Czarnków: 24,9%Chocz: 45,7%Jaraczewo: 49,5%Jarocin: 35,3%Kościan: 24,2%Kościan: 31,6%Kramsk: 49,1%Stare Miasto: 39,1%Koźminek: 50,4%Wągrowiec: 32,8%Kaczory: 33,3%Rawicz: 28,4%Włoszakowice: 31,3%Wieleń: 35,4%Ostrów Wielkopolski: 40,1%Kraszewice: 45,1%Mikstat: 57,3%Stęszew: 25,9%Luboń: 20,6%Wronki: 23,4%Buk: 29,7%Obrzycko: 32,1%Ostrowite: 37,2%Słupca: 42,2%Turek: 40,6%Słupca: 32,0%Brudzew: 57,2%Książ Wielkopolski: 40,9%Lądek: 44,4%Kotlin: 45,9%Gniezno: 26,5%Kleczew: 50,4%Perzów: 36,4%Kępno: 33,1%Granowo: 36,7%Rakoniewice: 32,9%Kalisz: 29,0%Sulmierzyce: 42,0%Mosina: 24,5%Lubasz: 29,8%Sieroszewice: 49,7%Grabów nad Prosną: 40,9%Pniewy: 29,9%Murowana Goślina: 23,4%Czerwonak: 21,7%Komorniki: 15,5%Kórnik: 19,6%Malanów: 47,2%Dobra: 54,7%Władysławów: 58,2%Gostyń: 32,6%Blizanów: 41,7%Żelazków: 45,0%Bralin: 34,5%Wielichowo: 40,3%Opatówek: 44,0%Nowe Skalmierzyce: 38,8%Krotoszyn: 35,6%Rozdrażew
Wynik: PiS (%)
  • < 25
  • 25–35
  • 35–45
  • 45–55
  • 55–65
  • 65 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

67. percentyl Wynik wyższy niż w 67% gmin, 822. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 51,8%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
4 934 mieszkańców −5,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 28% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
16,2% udział w ludności +3,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 17% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−10,47 na 1000 mieszkańców −10,09 zmiana 2016–2023 więcej niż w 2% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
1,5% udział w ludności prod. −1,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 4% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
69 na 1000 mieszkańców +14,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 37% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 131 zł na mieszkańca, ceny bieżące +92,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 25% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

4 8004 9005 0005 1005 2005 300200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 5 188Liczba mieszkańców, 2001: 5 194Liczba mieszkańców, 2002: 5 159Liczba mieszkańców, 2003: 5 211Liczba mieszkańców, 2004: 5 164Liczba mieszkańców, 2005: 5 173Liczba mieszkańców, 2006: 5 121Liczba mieszkańców, 2007: 5 103Liczba mieszkańców, 2008: 5 114Liczba mieszkańców, 2009: 5 136Liczba mieszkańców, 2010: 5 172Liczba mieszkańców, 2011: 5 193Liczba mieszkańców, 2012: 5 202Liczba mieszkańców, 2013: 5 192Liczba mieszkańców, 2014: 5 185Liczba mieszkańców, 2015: 5 191Liczba mieszkańców, 2016: 5 203Liczba mieszkańców, 2017: 5 232Liczba mieszkańców, 2018: 5 195Liczba mieszkańców, 2019: 5 204Liczba mieszkańców, 2020: 5 028Liczba mieszkańców, 2021: 5 011Liczba mieszkańców, 2022: 4 991Liczba mieszkańców, 2023: 4 934Liczba mieszkańców, 2024: 4 893Liczba mieszkańców, 2025: 4 8594 859

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 1,8%PiS, 2005: 11,9%PiS, 2007: 32,9%PiS, 2011: 29,0%PiS, 2015: 41,3%PiS, 2019: 59,3%PiS, 2023: 51,8%51,8%Frekwencja, 2001: 54,9%Frekwencja, 2005: 39,7%Frekwencja, 2007: 46,5%Frekwencja, 2011: 41,4%Frekwencja, 2015: 43,9%Frekwencja, 2019: 55,2%Frekwencja, 2023: 72,0%72,0%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −5,2%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −10,5, przyrost −1,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 17% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −10,5 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −5,2%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 11% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 37% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 28% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 135 zł, wyższe niż w 34% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 4 934 osób −5,0% 28 7 274 8 301
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 16,2 % +3,7 p.p. 17 19,1 17,3
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 21,3 % −0,5 p.p. 85 18,7 20,3
Ludność w wieku produkcyjnym 59,1 % −4,1 p.p. 55 58,8 59,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 19,6 % +4,6 p.p. 19 22,4 20,6
Gęstość zaludnienia 62,4 os./km² −4,7% 50 62,1 67,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −1,01 ‰ −3,33 81 −4,05 −1,95
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −10,47 ‰ −10,09 od 2016 2 −1,67 −1,48
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,5 % −1,6 p.p. 4 4,0 2,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 8,7 na 1000 −10,7 4 23,2 13,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 69 na 1000 +14,0 37 75 86
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 58 na 10 tys. +6,0 28 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 131 zł +92,0% 25 2 639 2 772 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 957 zł +277,7% 12 1 961 1 633 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 111 na 10 tys. −223,0 2 397 338
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % 0,0 p.p. 91 94,2 97,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 71,3 % +3,1 p.p. 69 54,0 61,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,2 na 1000 −0,3 11 3,1 4,0
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,05 na 1000 +0,58 55 3,90 3,96
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 108 na 1000 −17,0 51 106 112
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 772 na 1000 +112,0 38 820 854
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,5
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 95 na 100 55 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 82,1 na 1000 83 70,0 77,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Rozdrażew COA.png” z Wikimedia Commons, autor: NN, licencja: Public domain.