Herb: Zbąszyń

Zbąszyń

gmina miejsko-wiejskapowiat nowotomyskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3015063

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
13 670
(2025)
Powierzchnia
180,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2001

  • SLD-UP 42,3%
  • PO 19,8%
  • PSL 10,3%
  • Samoobrona 8,7%
  • LPR 7,9%
  • Pozostali (4) 11,0%
Frekwencja51,5%
Zwycięzca w gminieSLD-UP przewaga nad drugim miejscem+22,5 p.p.
Liczba głosów ważnych4 655 z 9 828 uprawnionych

Zbąszyń na tle regionu Wynik: SLD-UP (Sejm 2001)

Perzów: 37,0%Sulmierzyce: 47,5%Zduny: 46,2%Rydzyna: 47,3%Święciechowa: 48,5%Odolanów: 57,5%Sośnie: 36,5%Kobyla Góra: 36,8%Bojanowo: 52,0%Jutrosin: 38,4%Pakosław: 40,4%Rawicz: 56,7%Gniezno: 41,9%Mieleszyn: 43,9%Trzemeszno: 57,0%Babiak: 29,3%Przedecz: 51,8%Skulsk: 42,2%Wierzbinek: 27,3%Wilczyn: 43,6%Łobżenica: 37,0%Wyrzysk: 45,4%Orchowo: 43,9%Damasławek: 42,2%Gołańcz: 43,4%Mieścisko: 43,9%Wapno: 61,3%Lipka: 39,8%Zakrzewo: 29,8%Drawsko: 50,0%Krzyż Wielkopolski: 55,9%Wijewo: 38,7%Międzychód: 54,3%Sieraków: 48,7%Miedzichowo: 42,2%Zbąszyń: 42,3%Siedlec: 69,2%Wolsztyn: 55,2%Brzeziny: 39,0%Koźminek: 37,0%Lisków: 44,4%Szczytniki: 29,6%Baranów: 35,0%Łęka Opatowska: 25,6%Chodów: 35,0%Dąbie: 31,9%Kłodawa: 52,0%Olszówka: 31,2%Czajków: 25,9%Doruchów: 35,7%Grabów nad Prosną: 37,9%Brudzew: 37,6%Dobra: 39,0%Kawęczyn: 34,8%Przykona: 37,2%Rychtal: 42,1%Trzcinica: 36,8%Okonek: 53,1%Czerniejewo: 50,6%Kiszkowo: 49,1%Kłecko: 43,6%Łubowo: 41,4%Niechanowo: 54,8%Witkowo: 54,0%Borek Wielkopolski: 40,2%Gostyń: 52,7%Krobia: 44,8%Pępowo: 41,3%Piaski: 46,6%Pogorzela: 42,8%Poniec: 45,4%Granowo: 38,1%Grodzisk Wielkopolski: 45,0%Rakoniewice: 46,1%Wielichowo: 28,0%Jaraczewo: 45,4%Jarocin: 49,5%Kotlin: 41,4%Żerków: 44,6%Blizanów: 34,7%Ceków-Kolonia: 49,8%Godziesze Wielkie: 34,1%Mycielin: 40,7%Opatówek: 42,8%Stawiszyn: 43,1%Żelazków: 30,4%Bralin: 33,4%Kępno: 49,1%Koło: 51,1%Grzegorzew: 36,0%Koło: 34,8%Kościelec: 34,7%Osiek Mały: 31,3%Golina: 35,9%Grodziec: 33,4%Kazimierz Biskupi: 45,1%Kleczew: 48,8%Kramsk: 35,5%Krzymów: 32,8%Rychwał: 31,9%Rzgów: 28,8%Sompolno: 35,9%Kamieniec: 45,5%Stare Miasto: 36,5%Ślesin: 43,0%Kościan: 54,3%Ostrów Wielkopolski: 41,6%Chodzież: 60,2%Budzyń: 51,3%Chodzież: 51,8%Margonin: 27,4%Szamocin: 40,6%Czarnków: 53,1%Czarnków: 42,7%Lubasz: 48,0%Połajewo: 37,7%Trzcianka: 48,3%Wieleń: 48,8%Gniezno: 57,9%Czempiń: 47,6%Krzywiń: 39,8%Śmigiel: 42,5%Kobylin: 43,2%Koźmin Wielkopolski: 35,5%Krotoszyn: 47,4%Rozdrażew: 24,9%Krzemieniewo: 50,3%Osieczna: 47,8%Chrzypsko Wielkie: 49,0%Kwilcz: 50,8%Kuślin: 44,9%Lwówek: 42,0%Nowy Tomyśl: 47,5%Opalenica: 40,5%Oborniki: 53,5%Buk: 34,7%Czerwonak: 42,5%Dopiewo: 36,7%Kleszczewo: 36,4%Komorniki: 40,2%Kostrzyn: 47,0%Kórnik: 38,9%Mosina: 44,4%Murowana Goślina: 51,6%Pobiedziska: 47,2%Rokietnica: 42,4%Stęszew: 36,1%Suchy Las: 41,0%Swarzędz: 41,4%Tarnowo Podgórne: 30,8%Miejska Górka: 41,5%Słupca: 52,1%Lądek: 36,8%Ostrowite: 44,1%Powidz: 41,3%Słupca: 37,7%Strzałkowo: 44,5%Zagórów: 46,9%Obrzycko: 53,1%Duszniki: 39,9%Kaźmierz: 47,9%Obrzycko: 48,5%Kołaczkowo: 37,7%Miłosław: 56,0%Nekla: 46,3%Pyzdry: 40,2%Września: 49,6%Złotów: 44,8%Jastrowie: 44,8%Krajenka: 43,5%Tarnówka: 46,2%Złotów: 35,9%Kalisz: 54,4%Konin: 52,8%Leszno: 55,2%Poznań: 42,4%Rogoźno: 52,3%Ryczywół: 41,2%Ostrów Wielkopolski: 55,3%Nowe Skalmierzyce: 40,4%Przygodzice: 45,8%Raszków: 35,7%Sieroszewice: 34,9%Kraszewice: 30,7%Mikstat: 34,4%Ostrzeszów: 44,9%Piła: 51,4%Białośliwie: 43,4%Kaczory: 41,8%Miasteczko Krajeńskie: 38,5%Szydłowo: 35,8%Ujście: 53,7%Wysoka: 40,5%Chocz: 50,9%Czermin: 30,7%Dobrzyca: 37,5%Gizałki: 38,0%Gołuchów: 36,1%Pleszew: 52,8%Luboń: 41,1%Puszczykowo: 34,8%Ostroróg: 47,5%Pniewy: 44,8%Szamotuły: 48,1%Wronki: 65,6%Dominowo: 34,5%Krzykosy: 43,8%Nowe Miasto nad Wartą: 48,4%Środa Wielkopolska: 52,9%Zaniemyśl: 42,3%Brodnica: 58,2%Dolsk: 43,3%Książ Wielkopolski: 47,2%Śrem: 55,4%Turek: 56,8%Malanów: 42,7%Tuliszków: 43,2%Turek: 35,7%Władysławów: 39,2%Wągrowiec: 54,5%Skoki: 49,8%Wągrowiec: 38,6%Kościan: 50,7%Lipno: 43,0%Włoszakowice: 41,7%Przemęt: 38,9%Zbąszyń
Wynik: SLD-UP (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

64. percentyl Wynik wyższy niż w 64% gmin, 893. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: SLD-UP: 42,3%, porównanie z 2 489 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2001)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
13 375 mieszkańców więcej niż w 77% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
brak danychGUS nie podaje wartości za 2001
Saldo migracji
1,50 na 1000 mieszkańców więcej niż w 76% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
brak danychGUS nie podaje wartości za 2001
Przedsiębiorcy
brak danychGUS nie podaje wartości za 2001
Dochody własne
brak danychGUS nie podaje wartości za 2001

Liczba mieszkańców (2000–2025)

13 20013 40013 60013 800200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 13 292Liczba mieszkańców, 2001: 13 375Liczba mieszkańców, 2002: 13 369Liczba mieszkańców, 2003: 13 386Liczba mieszkańców, 2004: 13 417Liczba mieszkańców, 2005: 13 463Liczba mieszkańców, 2006: 13 468Liczba mieszkańców, 2007: 13 488Liczba mieszkańców, 2008: 13 479Liczba mieszkańców, 2009: 13 502Liczba mieszkańców, 2010: 13 576Liczba mieszkańców, 2011: 13 565Liczba mieszkańców, 2012: 13 572Liczba mieszkańców, 2013: 13 612Liczba mieszkańców, 2014: 13 655Liczba mieszkańców, 2015: 13 643Liczba mieszkańców, 2016: 13 666Liczba mieszkańców, 2017: 13 748Liczba mieszkańców, 2018: 13 773Liczba mieszkańców, 2019: 13 794Liczba mieszkańców, 2020: 13 786Liczba mieszkańców, 2021: 13 711Liczba mieszkańców, 2022: 13 686Liczba mieszkańców, 2023: 13 667Liczba mieszkańców, 2024: 13 689Liczba mieszkańców, 2025: 13 67013 670

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: SLD-UP i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • SLD-UP (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023SLD-UP, 2001: 42,3%42,3%Frekwencja, 2001: 51,5%Frekwencja, 2005: 36,1%Frekwencja, 2007: 50,4%Frekwencja, 2011: 47,9%Frekwencja, 2015: 51,0%Frekwencja, 2019: 63,0%Frekwencja, 2023: 76,7%76,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2001)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów. To pierwsze wybory tego rodzaju w atlasie, więc warunków opartych na zmianie nie da się sprawdzić.

Rosnąca nie

  • ludność wzrosła o co najmniej 3%nie da się sprawdzić: brak danych
  • saldo migracji dodatniespełnione: +1,5 na 1000
Jak głosowały gminy rosnące →

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%nie da się sprawdzić: brak danych
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 1,5, przyrost 1,6 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.nie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +1,5 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%nie da się sprawdzić: brak danych
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminnie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 203 zł, wyższe niż w 52% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 6,6 na 1000, wyższe niż w 43% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 88
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2001)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 13 375 osób 77 7 371 8 094
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej brak %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym brak %
Ludność w wieku produkcyjnym 60,1 % 70 58,4 59,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Ludność w wieku poprodukcyjnym brak %
Gęstość zaludnienia brak os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 1,57 ‰ 60 0,75 2,02 obliczenie własne na podstawie GUS
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 1,50 ‰ 76 −1,51 −0,51 obliczenie własne na podstawie GUS
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym brak %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców brak na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców brak na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców brak na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca brak zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 198 zł 52 191 213 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców brak na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej brak %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej brak %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców brak na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców brak na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców brak na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat brak na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 6,6 na 1000 43 9,0 7,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Zbąszyń COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.