Herb: Zbąszyń

Zbąszyń

gmina miejsko-wiejskapowiat nowotomyskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3015063

Przedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
13 670
(2025)
Powierzchnia
180,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2015

  • PO 51,9%
  • PiS 20,9%
  • Kukiz'15 6,9%
  • KORWiN 4,7%
  • Zjednoczona Lewica 4,6%
  • Pozostali (4) 10,9%
Frekwencja51,0% +3,1 p.p. względem 2011
Zwycięzca w gminiePO przewaga nad drugim miejscem+31,0 p.p.
Liczba głosów ważnych5 247 z 10 658 uprawnionych

Zbąszyń na tle regionu Wynik: PO (Sejm 2015)

Budzyń: 27,2%Margonin: 27,0%Chodzież: 36,4%Krzemieniewo: 19,5%Chodzież: 30,9%Czarnków: 40,8%Drawsko: 24,1%Połajewo: 27,4%Osieczna: 23,2%Wijewo: 21,4%Szamocin: 21,9%Czarnków: 33,7%Lubasz: 32,7%Krzyż Wielkopolski: 31,9%Wieleń: 30,3%Trzcianka: 32,8%Lipno: 24,7%Rogoźno: 27,5%Oborniki: 31,2%Włoszakowice: 23,1%Kwilcz: 35,0%Sieraków: 31,1%Odolanów: 16,7%Kuślin: 25,5%Chrzypsko Wielkie: 26,6%Ostrów Wielkopolski: 19,4%Ryczywół: 29,8%Ostrów Wielkopolski: 33,5%Międzychód: 31,1%Miedzichowo: 36,8%Nowe Skalmierzyce: 21,1%Rydzyna: 25,8%Święciechowa: 26,6%Kraszewice: 16,0%Czajków: 14,4%Doruchów: 15,2%Szydłowo: 25,9%Mikstat: 14,3%Ostrzeszów: 24,6%Sieroszewice: 15,7%Kaczory: 24,7%Białośliwie: 18,8%Grabów nad Prosną: 15,5%Przygodzice: 21,3%Łobżenica: 16,3%Sośnie: 16,3%Raszków: 18,0%Piła: 30,6%Miasteczko Krajeńskie: 23,1%Kobyla Góra: 20,6%Gołuchów: 18,5%Gizałki: 16,6%Wysoka: 22,9%Ujście: 29,0%Chocz: 18,5%Czermin: 13,0%Wyrzysk: 22,1%Pniewy: 39,0%Kleszczewo: 31,5%Dopiewo: 34,7%Stęszew: 29,6%Murowana Goślina: 38,8%Pakosław: 16,7%Czerwonak: 35,1%Tarnowo Podgórne: 42,0%Jutrosin: 21,2%Luboń: 34,8%Komorniki: 36,0%Mosina: 32,3%Wronki: 34,0%Obrzycko: 30,4%Duszniki: 25,7%Buk: 30,7%Swarzędz: 37,8%Miejska Górka: 20,6%Obrzycko: 24,9%Ostroróg: 32,7%Pobiedziska: 31,5%Kostrzyn: 32,3%Rawicz: 33,8%Pleszew: 30,7%Puszczykowo: 37,9%Kórnik: 31,4%Rokietnica: 42,5%Suchy Las: 35,3%Bojanowo: 25,4%Kaźmierz: 35,6%Zagórów: 12,5%Zaniemyśl: 25,3%Ostrowite: 14,2%Słupca: 13,3%Dolsk: 22,1%Śrem: 28,7%Turek: 12,8%Szamotuły: 34,9%Nowe Miasto nad Wartą: 23,4%Dominowo: 18,6%Środa Wielkopolska: 24,7%Krzykosy: 20,7%Orchowo: 16,6%Słupca: 20,8%Brudzew: 9,9%Książ Wielkopolski: 20,5%Turek: 20,4%Przykona: 10,3%Malanów: 16,0%Lądek: 16,7%Strzałkowo: 25,1%Powidz: 17,0%Kawęczyn: 7,9%Dobra: 9,0%Brodnica: 27,9%Damasławek: 16,2%Władysławów: 8,3%Mieścisko: 25,3%Wągrowiec: 30,6%Tuliszków: 13,3%Wapno: 22,6%Gołańcz: 23,6%Skoki: 37,4%Nekla: 24,9%Krajenka: 28,0%Tarnówka: 28,5%Pyzdry: 17,0%Września: 26,2%Złotów: 34,7%Wągrowiec: 21,9%Lipka: 17,9%Miłosław: 21,9%Siedlec: 25,0%Przemęt: 19,9%Wolsztyn: 34,2%Złotów: 30,0%Jastrowie: 29,7%Kołaczkowo: 13,9%Kamieniec: 38,5%Poznań: 35,8%Rychwał: 12,7%Konin: 22,7%Kiszkowo: 21,0%Wilczyn: 11,7%Kościan: 30,6%Rzgów: 12,9%Sompolno: 13,3%Ślesin: 16,1%Jaraczewo: 14,6%Leszno: 32,4%Jarocin: 25,2%Kotlin: 16,0%Gniezno: 26,7%Mieleszyn: 18,5%Dąbie: 10,9%Borek Wielkopolski: 20,4%Gostyń: 24,4%Kramsk: 14,5%Kleczew: 11,2%Krzymów: 15,2%Blizanów: 16,9%Koźminek: 11,5%Ceków-Kolonia: 19,0%Brzeziny: 10,3%Godziesze Wielkie: 15,5%Mycielin: 9,8%Kłecko: 17,5%Wierzbinek: 11,7%Stare Miasto: 16,1%Lisków: 11,6%Opatówek: 13,2%Żelazków: 15,3%Stawiszyn: 17,6%Szczytniki: 10,1%Chodów: 10,2%Gniezno: 20,3%Czerniejewo: 19,6%Baranów: 19,5%Bralin: 22,6%Perzów: 42,5%Kępno: 22,6%Łęka Opatowska: 21,4%Łubowo: 25,2%Trzemeszno: 21,6%Żerków: 17,6%Trzcinica: 45,8%Grzegorzew: 12,1%Pępowo: 22,4%Krobia: 19,5%Piaski: 23,0%Pogorzela: 19,9%Rychtal: 22,1%Kłodawa: 16,5%Kościelec: 12,8%Osiek Mały: 8,8%Przedecz: 12,3%Koło: 22,9%Olszówka: 8,5%Koło: 12,3%Skulsk: 15,2%Okonek: 23,6%Babiak: 9,7%Golina: 16,0%Kazimierz Biskupi: 15,6%Grodziec: 13,8%Zakrzewo: 22,0%Kalisz: 28,5%Niechanowo: 12,2%Witkowo: 23,9%Poniec: 20,4%Granowo: 27,9%Grodzisk Wielkopolski: 32,4%Rozdrażew: 10,4%Krotoszyn: 22,7%Zduny: 22,6%Sulmierzyce: 20,0%Kościan: 27,7%Czempiń: 25,6%Śmigiel: 30,7%Kobylin: 18,7%Koźmin Wielkopolski: 23,0%Krzywiń: 18,8%Opalenica: 33,3%Zbąszyń: 51,9%Wielichowo: 25,4%Rakoniewice: 33,1%Lwówek: 34,3%Nowy Tomyśl: 37,2%Dobrzyca: 18,4%Zbąszyń
Wynik: PO (%)
  • < 15
  • 15–25
  • 25–35
  • 35–45
  • 45 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

99. percentyl Wynik wyższy niż w ponad 99% gmin, 3. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PO: 51,9%, porównanie z 2 495 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2015)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
13 643 mieszkańców +1,1% zmiana 2007–2015 więcej niż w 76% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
13,7% udział w ludności +2,7 p.p. zmiana 2007–2015 więcej niż w 33% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
brak danychGUS nie podaje wartości za 2015
Bezrobocie
2,3% udział w ludności prod. +0,6 p.p. zmiana 2007–2015 więcej niż w 1% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
79 na 1000 mieszkańców −5,0 zmiana 2007–2015 więcej niż w 83% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 392 zł na mieszkańca, ceny bieżące +36,7% zmiana 2007–2015 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

13 20013 40013 60013 800200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 13 292Liczba mieszkańców, 2001: 13 375Liczba mieszkańców, 2002: 13 369Liczba mieszkańców, 2003: 13 386Liczba mieszkańców, 2004: 13 417Liczba mieszkańców, 2005: 13 463Liczba mieszkańców, 2006: 13 468Liczba mieszkańców, 2007: 13 488Liczba mieszkańców, 2008: 13 479Liczba mieszkańców, 2009: 13 502Liczba mieszkańców, 2010: 13 576Liczba mieszkańców, 2011: 13 565Liczba mieszkańców, 2012: 13 572Liczba mieszkańców, 2013: 13 612Liczba mieszkańców, 2014: 13 655Liczba mieszkańców, 2015: 13 643Liczba mieszkańców, 2016: 13 666Liczba mieszkańców, 2017: 13 748Liczba mieszkańców, 2018: 13 773Liczba mieszkańców, 2019: 13 794Liczba mieszkańców, 2020: 13 786Liczba mieszkańców, 2021: 13 711Liczba mieszkańców, 2022: 13 686Liczba mieszkańców, 2023: 13 667Liczba mieszkańców, 2024: 13 689Liczba mieszkańców, 2025: 13 67013 670

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PO, 2001: 19,8%PO, 2005: 24,4%PO, 2007: 44,2%PO, 2011: 54,7%PO, 2015: 51,9%51,9%Frekwencja, 2001: 51,5%Frekwencja, 2005: 36,1%Frekwencja, 2007: 50,4%Frekwencja, 2011: 47,9%Frekwencja, 2015: 51,0%Frekwencja, 2019: 63,0%Frekwencja, 2023: 76,7%76,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2015, zmiany od wyborów Sejm 2011)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Rosnąca nie

  • ludność wzrosła o co najmniej 3%niespełnione: +0,6%
  • saldo migracji dodatnienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy rosnące →

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +0,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo brak danych, przyrost 0,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 33% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnienie da się sprawdzić: brak danych
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +0,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 54% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 83% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 73% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 712 zł, wyższe niż w 74% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 21,8 na 1000, wyższe niż w 75% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 297
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2015, zmiana od 2007)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 13 643 osób +1,1% 76 7 543 8 503
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 13,7 % +2,7 p.p. 33 14,7 13,3
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,3 % −2,5 p.p. 75 18,9 20,3
Ludność w wieku produkcyjnym 62,9 % −0,7 p.p. 49 62,9 63,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 16,8 % +3,2 p.p. 32 18,1 16,3
Gęstość zaludnienia 75,8 os./km² +1,2% 58 63,7 68,7
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 0,88 ‰ −1,71 71 −0,88 1,01
Saldo migracji na 1000 mieszkańców brak ‰ 0,00 0,00
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,3 % +0,6 p.p. 1 7,1 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 14,3 na 1000 +3,2 1 44,8 28,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 79 na 1000 −5,0 83 56 65
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 78 na 10 tys. 73 63 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 392 zł +36,7% 50 1 397 1 473 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 066 zł +493,4% 89 447 376 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 498 na 10 tys. 14 886 712
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 80,0 % +1,4 p.p. 18 93,5 97,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 52,2 % +26,6 p.p. 54 48,8 56,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,5 na 1000 −0,7 54 2,3 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,47 na 1000 +1,95 89 2,99 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 129 na 1000 +35,0 50 128 142
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 928 na 1000 +502,0 89 738 803
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 21,8 na 1000 +18,1 75 8,7 8,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Zbąszyń COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.