Herb: Mściwojów

Mściwojów

gmina wiejskapowiat jaworskiwoj. dolnośląskie TERYT: 0205042

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
3 906
(2025)
Powierzchnia
71,8 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 39,7%
  • KO 28,5%
  • Trzecia Droga 13,1%
  • Nowa Lewica 7,9%
  • Konfederacja 6,3%
  • Pozostali (2) 4,5%
Frekwencja67,6% +12,9 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+11,2 p.p.
Liczba głosów ważnych1 976 z 2 994 uprawnionych

Mściwojów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wąsosz: 41,1%Bolesławiec: 33,5%Lwówek Śląski: 31,8%Bielawa: 33,3%Wojcieszów: 31,5%Złotoryja: 33,8%Oława: 35,4%Mściwojów: 39,7%Cieszków: 40,7%Wrocław: 21,6%Zawonia: 36,9%Zgorzelec: 36,3%Karpacz: 21,2%Radwanice: 45,1%Duszniki-Zdrój: 32,5%Borów: 45,5%Jaworzyna Śląska: 38,2%Kotla: 42,2%Bolków: 38,7%Kłodzko: 30,8%Osiecznica: 35,0%Jordanów Śląski: 39,7%Bolesławiec: 28,6%Malczyce: 39,5%Udanin: 53,0%Zgorzelec: 30,9%Łagiewniki: 46,2%Kłodzko: 38,8%Kamieniec Ząbkowicki: 39,2%Dobromierz: 44,6%Bogatynia: 39,3%Wądroże Wielkie: 39,1%Świeradów-Zdrój: 29,0%Mirsk: 35,5%Podgórzyn: 23,8%Szczytna: 33,4%Stronie Śląskie: 30,5%Prusice: 40,5%Niechlów: 51,8%Warta Bolesławiecka: 38,6%Sobótka: 34,6%Chojnów: 44,0%Lubań: 30,7%Lubomierz: 36,5%Pielgrzymka: 40,3%Świerzawa: 36,6%Złotoryja: 39,7%Bardo: 37,1%Stare Bogaczowice: 34,0%Czarny Bór: 37,2%Kamienna Góra: 35,3%Żmigród: 31,7%Trzebnica: 32,9%Miękinia: 26,1%Świdnica: 28,4%Marcinowice: 39,7%Jeżów Sudecki: 24,3%Kamienna Góra: 34,0%Nowogrodziec: 43,0%Czernica: 21,8%Kobierzyce: 22,7%Wołów: 36,8%Głogów: 35,7%Olszyna: 33,1%Kostomłoty: 44,8%Środa Śląska: 33,9%Bierutów: 40,3%Dziadowa Kłoda: 34,4%Międzybórz: 35,1%Paszowice: 42,2%Piława Górna: 39,7%Przeworno: 48,4%Strzegom: 38,7%Boguszów-Gorce: 28,2%Jedlina-Zdrój: 26,1%Głuszyca: 29,1%Krośnice: 41,1%Dobroszyce: 35,7%Wisznia Mała: 31,2%Piechowice: 27,1%Legnickie Pole: 42,3%Platerówka: 40,8%Polkowice: 39,9%Przemków: 45,1%Lewin Kłodzki: 35,1%Bystrzyca Kłodzka: 37,1%Złoty Stok: 39,5%Jelcz-Laskowice: 35,6%Polanica-Zdrój: 30,8%Brzeg Dolny: 31,7%Męcinka: 49,0%Rudna: 46,2%Dzierżoniów: 32,8%Legnica: 32,8%Niemcza: 41,9%Stoszowice: 42,0%Kondratowice: 44,5%Nowa Ruda: 33,9%Międzylesie: 35,9%Świebodzice: 31,2%Żarów: 34,8%Janowice Wielkie: 27,1%Stara Kamienica: 30,3%Pieńsk: 33,0%Gromadka: 44,5%Długołęka: 25,4%Jawor: 38,9%Kunice: 31,1%Miłkowice: 37,0%Lubań: 32,5%Gryfów Śląski: 32,0%Pieszyce: 36,4%Zagrodno: 49,9%Szczawno-Zdrój: 25,6%Mieroszów: 31,7%Sulików: 46,7%Ruja: 49,7%Radków: 38,2%Kudowa-Zdrój: 34,3%Chocianów: 48,5%Lądek-Zdrój: 34,6%Oleśnica: 32,5%Syców: 27,7%Świdnica: 32,2%Jemielno: 50,1%Mysłakowice: 28,6%Mietków: 35,6%Kąty Wrocławskie: 26,9%Głogów: 40,3%Chojnów: 37,6%Krotoszyce: 42,7%Siekierczyn: 37,5%Lubin: 36,1%Ścinawa: 51,6%Oleśnica: 29,2%Dzierżoniów: 38,8%Wińsko: 52,5%Domaniów: 42,4%Wiązów: 46,9%Ząbkowice Śląskie: 37,5%Ziębice: 44,2%Ciepłowody: 45,2%Wałbrzych: 28,4%Żukowice: 43,1%Kowary: 27,0%Jerzmanowa: 34,2%Góra: 35,7%Marciszów: 36,1%Nowa Ruda: 30,5%Węgliniec: 37,1%Pęcław: 52,7%Prochowice: 38,4%Lubin: 37,0%Wleń: 35,9%Siechnice: 22,7%Żórawina: 26,0%Walim: 32,2%Milicz: 36,7%Oborniki Śląskie: 30,6%Jelenia Góra: 25,3%Strzelin: 33,8%Zawidów: 36,6%Leśna: 34,1%Szklarska Poręba: 23,3%Lubawka: 32,5%Gaworzyce: 49,2%Twardogóra: 35,4%Oława: 29,7%Grębocice: 46,4%Mściwojów
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

39. percentyl Wynik wyższy niż w 39% gmin, 1521. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 39,7%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
3 981 mieszkańców −3,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 17% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
18,6% udział w ludności +3,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 44% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
1,01 na 1000 mieszkańców +1,01 zmiana 2015–2023 więcej niż w 70% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
5,6% udział w ludności prod. −3,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 73% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
77 na 1000 mieszkańców +17,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 53% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 282 zł na mieszkańca, ceny bieżące +60,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 75% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

3 9004 0004 1004 2004 300200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 197Liczba mieszkańców, 2001: 4 141Liczba mieszkańców, 2002: 4 114Liczba mieszkańców, 2003: 4 104Liczba mieszkańców, 2004: 4 062Liczba mieszkańców, 2005: 4 054Liczba mieszkańców, 2006: 4 038Liczba mieszkańców, 2007: 4 028Liczba mieszkańców, 2008: 4 017Liczba mieszkańców, 2009: 4 036Liczba mieszkańców, 2010: 4 220Liczba mieszkańców, 2011: 4 198Liczba mieszkańców, 2012: 4 177Liczba mieszkańców, 2013: 4 181Liczba mieszkańców, 2014: 4 160Liczba mieszkańców, 2015: 4 125Liczba mieszkańców, 2016: 4 135Liczba mieszkańców, 2017: 4 113Liczba mieszkańców, 2018: 4 094Liczba mieszkańców, 2019: 4 054Liczba mieszkańców, 2020: 4 053Liczba mieszkańców, 2021: 4 020Liczba mieszkańców, 2022: 3 983Liczba mieszkańców, 2023: 3 981Liczba mieszkańców, 2024: 3 943Liczba mieszkańców, 2025: 3 9063 906

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 2,3%PiS, 2005: 14,7%PiS, 2007: 39,9%PiS, 2011: 28,0%PiS, 2015: 32,4%PiS, 2019: 48,2%PiS, 2023: 39,7%39,7%Frekwencja, 2001: 48,0%Frekwencja, 2005: 38,9%Frekwencja, 2007: 46,8%Frekwencja, 2011: 40,8%Frekwencja, 2015: 41,9%Frekwencja, 2019: 54,7%Frekwencja, 2023: 67,6%67,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −1,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 1,0, przyrost −4,3 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 44% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +1,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −1,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 61% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 53% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 61% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 583 zł, wyższe niż w 92% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 3 981 osób −3,5% 17 7 274 7 882
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 18,6 % +3,9 p.p. 44 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,1 % +1,9 p.p. 71 18,7 17,6
Ludność w wieku produkcyjnym 58,0 % −5,3 p.p. 31 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,0 % +3,5 p.p. 45 22,4 23,8
Gęstość zaludnienia 55,4 os./km² −3,3% 44 62,1 69,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,28 ‰ +0,05 47 −4,05 −5,48
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 1,01 ‰ +1,01 70 −1,67 −0,49
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,6 % −3,6 p.p. 73 4,0 3,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 32,7 na 1000 −25,8 73 23,2 22,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 77 na 1000 +17,0 53 75 84
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 73 na 10 tys. +8,0 61 67 72
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 282 zł +60,0% 75 2 639 3 340 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 5 284 zł +80,0% 96 1 961 2 127 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 650 na 10 tys. −358,0 81 397 325
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % 0,0 p.p. 96 94,2 97,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 70,5 % +3,6 p.p. 68 54,0 65,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,8 na 1000 +2,6 61 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,27 na 1000 +0,88 62 3,90 4,62
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 26 na 1000 −46,0 1 106 101
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 381 na 1000 +148,0 1 820 801
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 10,0
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 97 na 100 60 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 56,8 na 1000 14 70,0 65,1 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Mściwojów COA.jpg” z Wikimedia Commons, autor: pl:Qqerim, licencja: Public domain.