Herb: Kunice

Kunice

gmina wiejskapowiat legnickiwoj. dolnośląskie TERYT: 0209042

RosnącaSuburbanizująca sięPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
7 845
(2025)
Powierzchnia
92,6 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 36,2%
  • PiS 31,1%
  • Trzecia Droga 13,4%
  • Nowa Lewica 7,6%
  • Konfederacja 7,0%
  • Pozostali (2) 4,8%
Frekwencja78,9% +12,9 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+5,1 p.p.
Liczba głosów ważnych4 355 z 5 625 uprawnionych

Kunice na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Wąsosz: 25,0%Bolesławiec: 30,4%Lwówek Śląski: 31,9%Bielawa: 33,9%Wojcieszów: 38,2%Złotoryja: 34,4%Oława: 29,8%Mściwojów: 28,5%Cieszków: 19,3%Wrocław: 40,8%Zawonia: 28,4%Zgorzelec: 31,9%Karpacz: 48,4%Radwanice: 20,1%Duszniki-Zdrój: 40,1%Borów: 21,8%Jaworzyna Śląska: 29,6%Kotla: 40,9%Bolków: 30,0%Kłodzko: 40,1%Osiecznica: 29,2%Jordanów Śląski: 24,1%Bolesławiec: 37,9%Malczyce: 24,1%Udanin: 19,3%Zgorzelec: 38,3%Łagiewniki: 23,4%Kłodzko: 26,2%Kamieniec Ząbkowicki: 29,0%Dobromierz: 28,4%Bogatynia: 30,1%Wądroże Wielkie: 23,8%Świeradów-Zdrój: 41,6%Mirsk: 32,7%Podgórzyn: 48,7%Szczytna: 35,0%Stronie Śląskie: 36,0%Prusice: 24,3%Niechlów: 13,7%Warta Bolesławiecka: 26,5%Sobótka: 33,0%Chojnów: 25,3%Lubań: 35,8%Lubomierz: 30,0%Pielgrzymka: 26,7%Świerzawa: 32,0%Złotoryja: 30,1%Bardo: 31,5%Stare Bogaczowice: 36,1%Czarny Bór: 30,5%Kamienna Góra: 33,8%Żmigród: 23,6%Trzebnica: 32,3%Miękinia: 36,7%Świdnica: 40,3%Marcinowice: 25,9%Jeżów Sudecki: 45,8%Kamienna Góra: 39,7%Nowogrodziec: 21,3%Czernica: 42,6%Kobierzyce: 41,9%Wołów: 29,9%Głogów: 36,6%Olszyna: 27,1%Kostomłoty: 21,8%Środa Śląska: 34,6%Bierutów: 29,0%Dziadowa Kłoda: 23,2%Międzybórz: 27,6%Paszowice: 24,3%Piława Górna: 27,8%Przeworno: 25,1%Strzegom: 31,1%Boguszów-Gorce: 40,7%Jedlina-Zdrój: 43,2%Głuszyca: 41,4%Krośnice: 23,0%Dobroszyce: 29,8%Wisznia Mała: 35,7%Piechowice: 41,9%Legnickie Pole: 26,3%Platerówka: 21,9%Polkowice: 25,8%Przemków: 21,0%Lewin Kłodzki: 31,6%Bystrzyca Kłodzka: 40,0%Złoty Stok: 30,2%Jelcz-Laskowice: 31,5%Polanica-Zdrój: 39,3%Brzeg Dolny: 36,1%Męcinka: 22,6%Rudna: 20,7%Dzierżoniów: 38,1%Legnica: 37,7%Niemcza: 27,9%Stoszowice: 24,6%Kondratowice: 36,1%Nowa Ruda: 37,0%Międzylesie: 35,7%Świebodzice: 38,7%Żarów: 33,6%Janowice Wielkie: 41,7%Stara Kamienica: 35,7%Pieńsk: 32,0%Gromadka: 23,9%Długołęka: 37,4%Jawor: 31,6%Kunice: 36,2%Miłkowice: 31,1%Lubań: 26,5%Gryfów Śląski: 31,9%Pieszyce: 33,2%Zagrodno: 21,6%Szczawno-Zdrój: 50,2%Mieroszów: 40,3%Sulików: 24,3%Ruja: 18,6%Radków: 32,6%Kudowa-Zdrój: 38,3%Chocianów: 20,2%Lądek-Zdrój: 31,7%Oleśnica: 31,4%Syców: 30,8%Świdnica: 33,3%Jemielno: 14,9%Mysłakowice: 40,1%Mietków: 25,7%Kąty Wrocławskie: 38,1%Głogów: 31,6%Chojnów: 34,4%Krotoszyce: 26,5%Siekierczyn: 28,0%Lubin: 29,9%Ścinawa: 20,7%Oleśnica: 34,9%Dzierżoniów: 33,5%Wińsko: 17,2%Domaniów: 23,0%Wiązów: 23,6%Ząbkowice Śląskie: 34,0%Ziębice: 27,0%Ciepłowody: 23,7%Wałbrzych: 45,6%Żukowice: 27,1%Kowary: 41,5%Jerzmanowa: 31,4%Góra: 27,7%Marciszów: 32,1%Nowa Ruda: 44,3%Węgliniec: 28,1%Pęcław: 17,9%Prochowice: 27,3%Lubin: 30,8%Wleń: 30,7%Siechnice: 39,7%Żórawina: 35,8%Walim: 37,0%Milicz: 26,0%Oborniki Śląskie: 35,4%Jelenia Góra: 44,9%Strzelin: 34,9%Zawidów: 34,4%Leśna: 28,3%Szklarska Poręba: 43,0%Lubawka: 36,5%Gaworzyce: 22,1%Twardogóra: 29,5%Oława: 36,5%Grębocice: 21,8%Kunice
Wynik: KO (%)
  • < 20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

88. percentyl Wynik wyższy niż w 88% gmin, 295. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 36,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
7 736 mieszkańców +17,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 53% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
16,3% udział w ludności +5,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 17% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
14,85 na 1000 mieszkańców +1,84 zmiana 2016–2023 więcej niż w 96% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,1% udział w ludności prod. −2,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 32% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
120 na 1000 mieszkańców +20,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 95% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 630 zł na mieszkańca, ceny bieżące +49,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 82% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

4 0005 0006 0007 0008 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 623Liczba mieszkańców, 2001: 4 710Liczba mieszkańców, 2002: 4 803Liczba mieszkańców, 2003: 4 869Liczba mieszkańców, 2004: 4 974Liczba mieszkańców, 2005: 5 025Liczba mieszkańców, 2006: 5 100Liczba mieszkańców, 2007: 5 243Liczba mieszkańców, 2008: 5 379Liczba mieszkańców, 2009: 5 508Liczba mieszkańców, 2010: 5 839Liczba mieszkańców, 2011: 6 021Liczba mieszkańców, 2012: 6 152Liczba mieszkańców, 2013: 6 270Liczba mieszkańców, 2014: 6 399Liczba mieszkańców, 2015: 6 559Liczba mieszkańców, 2016: 6 685Liczba mieszkańców, 2017: 6 750Liczba mieszkańców, 2018: 6 893Liczba mieszkańców, 2019: 7 025Liczba mieszkańców, 2020: 7 312Liczba mieszkańców, 2021: 7 514Liczba mieszkańców, 2022: 7 626Liczba mieszkańców, 2023: 7 736Liczba mieszkańców, 2024: 7 782Liczba mieszkańców, 2025: 7 8457 845

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 26,2%KO, 2023: 36,2%36,2%Frekwencja, 2001: 41,1%Frekwencja, 2005: 39,5%Frekwencja, 2007: 54,6%Frekwencja, 2011: 48,6%Frekwencja, 2015: 52,2%Frekwencja, 2019: 66,0%Frekwencja, 2023: 78,9%78,9%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +10,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 14,9, przyrost 0,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 17% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się tak

  • saldo migracji dodatniespełnione: +14,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%spełnione: +10,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 92% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 95% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 72% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 499 zł, wyższe niż w 2% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 3,9 na 1000, wyższe niż w 19% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 30
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 7 736 osób +17,9% 53 7 274 7 882
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 16,3 % +5,0 p.p. 17 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 21,5 % +1,8 p.p. 87 18,7 17,6
Ludność w wieku produkcyjnym 59,2 % −6,6 p.p. 57 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 19,3 % +4,8 p.p. 17 22,4 23,8
Gęstość zaludnienia 83,5 os./km² +17,9% 63 62,1 69,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 0,13 ‰ −2,35 89 −4,05 −5,48
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 14,85 ‰ +1,84 od 2016 96 −1,67 −0,49
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,1 % −2,0 p.p. 32 4,0 3,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 18,6 na 1000 −14,6 35 23,2 22,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 120 na 1000 +20,0 95 75 84
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 79 na 10 tys. −33,0 72 67 72
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 630 zł +49,4% 82 2 639 3 340 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 666 zł −24,8% 4 1 961 2 127 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 201 na 10 tys. −241,0 12 397 325
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,5 % +0,3 p.p. 85 94,2 97,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 93,7 % +3,2 p.p. 93 54,0 65,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 9,0 na 1000 +0,8 92 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,01 na 1000 +0,05 53 3,90 4,62
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 149 na 1000 −22,0 79 106 101
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 793 na 1000 +433,0 44 820 801
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 3,9 na 1000 −0,7 19 10,0 10,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 132 na 100 99 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 78,6 na 1000 75 70,0 65,1 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Kunice COA.gif” z Wikimedia Commons, autor: pl:Alfisti gd, licencja: Public domain.