Herb: Bardo

Bardo

gmina miejsko-wiejskapowiat ząbkowickiwoj. dolnośląskie TERYT: 0224013

DepopulacyjnaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
4 781
(2025)
Powierzchnia
73,2 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 37,1%
  • KO 31,5%
  • Trzecia Droga 14,9%
  • Nowa Lewica 7,2%
  • Konfederacja 5,7%
  • Pozostali (2) 3,6%
Frekwencja65,3% +13,2 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+5,6 p.p.
Liczba głosów ważnych2 500 z 3 937 uprawnionych

Bardo na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wąsosz: 41,1%Bolesławiec: 33,5%Lwówek Śląski: 31,8%Bielawa: 33,3%Wojcieszów: 31,5%Złotoryja: 33,8%Oława: 35,4%Mściwojów: 39,7%Cieszków: 40,7%Wrocław: 21,6%Zawonia: 36,9%Zgorzelec: 36,3%Karpacz: 21,2%Radwanice: 45,1%Duszniki-Zdrój: 32,5%Borów: 45,5%Jaworzyna Śląska: 38,2%Kotla: 42,2%Bolków: 38,7%Kłodzko: 30,8%Osiecznica: 35,0%Jordanów Śląski: 39,7%Bolesławiec: 28,6%Malczyce: 39,5%Udanin: 53,0%Zgorzelec: 30,9%Łagiewniki: 46,2%Kłodzko: 38,8%Kamieniec Ząbkowicki: 39,2%Dobromierz: 44,6%Bogatynia: 39,3%Wądroże Wielkie: 39,1%Świeradów-Zdrój: 29,0%Mirsk: 35,5%Podgórzyn: 23,8%Szczytna: 33,4%Stronie Śląskie: 30,5%Prusice: 40,5%Niechlów: 51,8%Warta Bolesławiecka: 38,6%Sobótka: 34,6%Chojnów: 44,0%Lubań: 30,7%Lubomierz: 36,5%Pielgrzymka: 40,3%Świerzawa: 36,6%Złotoryja: 39,7%Bardo: 37,1%Stare Bogaczowice: 34,0%Czarny Bór: 37,2%Kamienna Góra: 35,3%Żmigród: 31,7%Trzebnica: 32,9%Miękinia: 26,1%Świdnica: 28,4%Marcinowice: 39,7%Jeżów Sudecki: 24,3%Kamienna Góra: 34,0%Nowogrodziec: 43,0%Czernica: 21,8%Kobierzyce: 22,7%Wołów: 36,8%Głogów: 35,7%Olszyna: 33,1%Kostomłoty: 44,8%Środa Śląska: 33,9%Bierutów: 40,3%Dziadowa Kłoda: 34,4%Międzybórz: 35,1%Paszowice: 42,2%Piława Górna: 39,7%Przeworno: 48,4%Strzegom: 38,7%Boguszów-Gorce: 28,2%Jedlina-Zdrój: 26,1%Głuszyca: 29,1%Krośnice: 41,1%Dobroszyce: 35,7%Wisznia Mała: 31,2%Piechowice: 27,1%Legnickie Pole: 42,3%Platerówka: 40,8%Polkowice: 39,9%Przemków: 45,1%Lewin Kłodzki: 35,1%Bystrzyca Kłodzka: 37,1%Złoty Stok: 39,5%Jelcz-Laskowice: 35,6%Polanica-Zdrój: 30,8%Brzeg Dolny: 31,7%Męcinka: 49,0%Rudna: 46,2%Dzierżoniów: 32,8%Legnica: 32,8%Niemcza: 41,9%Stoszowice: 42,0%Kondratowice: 44,5%Nowa Ruda: 33,9%Międzylesie: 35,9%Świebodzice: 31,2%Żarów: 34,8%Janowice Wielkie: 27,1%Stara Kamienica: 30,3%Pieńsk: 33,0%Gromadka: 44,5%Długołęka: 25,4%Jawor: 38,9%Kunice: 31,1%Miłkowice: 37,0%Lubań: 32,5%Gryfów Śląski: 32,0%Pieszyce: 36,4%Zagrodno: 49,9%Szczawno-Zdrój: 25,6%Mieroszów: 31,7%Sulików: 46,7%Ruja: 49,7%Radków: 38,2%Kudowa-Zdrój: 34,3%Chocianów: 48,5%Lądek-Zdrój: 34,6%Oleśnica: 32,5%Syców: 27,7%Świdnica: 32,2%Jemielno: 50,1%Mysłakowice: 28,6%Mietków: 35,6%Kąty Wrocławskie: 26,9%Głogów: 40,3%Chojnów: 37,6%Krotoszyce: 42,7%Siekierczyn: 37,5%Lubin: 36,1%Ścinawa: 51,6%Oleśnica: 29,2%Dzierżoniów: 38,8%Wińsko: 52,5%Domaniów: 42,4%Wiązów: 46,9%Ząbkowice Śląskie: 37,5%Ziębice: 44,2%Ciepłowody: 45,2%Wałbrzych: 28,4%Żukowice: 43,1%Kowary: 27,0%Jerzmanowa: 34,2%Góra: 35,7%Marciszów: 36,1%Nowa Ruda: 30,5%Węgliniec: 37,1%Pęcław: 52,7%Prochowice: 38,4%Lubin: 37,0%Wleń: 35,9%Siechnice: 22,7%Żórawina: 26,0%Walim: 32,2%Milicz: 36,7%Oborniki Śląskie: 30,6%Jelenia Góra: 25,3%Strzelin: 33,8%Zawidów: 36,6%Leśna: 34,1%Szklarska Poręba: 23,3%Lubawka: 32,5%Gaworzyce: 49,2%Twardogóra: 35,4%Oława: 29,7%Grębocice: 46,4%Bardo
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

32. percentyl Wynik wyższy niż w 32% gmin, 1703. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 37,1%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
4 957 mieszkańców −8,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 28% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
22,5% udział w ludności +6,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 85% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
0,00 na 1000 mieszkańców −2,40 zmiana 2016–2023 więcej niż w 62% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
5,2% udział w ludności prod. −3,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 68% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
76 na 1000 mieszkańców +18,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 946 zł na mieszkańca, ceny bieżące +100,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 64% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

4 5005 0005 5006 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 5 794Liczba mieszkańców, 2001: 5 745Liczba mieszkańców, 2002: 5 716Liczba mieszkańców, 2003: 5 687Liczba mieszkańców, 2004: 5 675Liczba mieszkańców, 2005: 5 645Liczba mieszkańców, 2006: 5 639Liczba mieszkańców, 2007: 5 542Liczba mieszkańców, 2008: 5 491Liczba mieszkańców, 2009: 5 505Liczba mieszkańców, 2010: 5 563Liczba mieszkańców, 2011: 5 552Liczba mieszkańców, 2012: 5 510Liczba mieszkańców, 2013: 5 521Liczba mieszkańców, 2014: 5 514Liczba mieszkańców, 2015: 5 433Liczba mieszkańców, 2016: 5 381Liczba mieszkańców, 2017: 5 362Liczba mieszkańców, 2018: 5 328Liczba mieszkańców, 2019: 5 286Liczba mieszkańców, 2020: 5 193Liczba mieszkańców, 2021: 5 131Liczba mieszkańców, 2022: 5 025Liczba mieszkańców, 2023: 4 957Liczba mieszkańców, 2024: 4 866Liczba mieszkańców, 2025: 4 7814 781

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 3,0%PiS, 2005: 22,3%PiS, 2007: 27,6%PiS, 2011: 25,1%PiS, 2015: 33,9%PiS, 2019: 44,1%PiS, 2023: 37,1%37,1%Frekwencja, 2001: 44,9%Frekwencja, 2005: 36,6%Frekwencja, 2007: 47,8%Frekwencja, 2011: 41,1%Frekwencja, 2015: 43,5%Frekwencja, 2019: 52,1%Frekwencja, 2023: 65,3%65,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −6,2%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 0,0, przyrost −11,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 85% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,6 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: 0,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −6,2%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 15% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 50% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 7% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 1 878 zł, wyższe niż w 76% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 37,3 na 1000, wyższe niż w 83% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 185
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 4 957 osób −8,8% 28 7 274 7 882
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 22,5 % +6,7 p.p. 85 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 15,1 % −0,5 p.p. 5 18,7 17,6
Ludność w wieku produkcyjnym 58,5 % −5,8 p.p. 42 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 26,4 % +6,3 p.p. 87 22,4 23,8
Gęstość zaludnienia 67,7 os./km² −9,0% 54 62,1 69,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −11,85 ‰ −6,94 2 −4,05 −5,48
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 0,00 ‰ −2,40 od 2016 62 −1,67 −0,49
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,2 % −3,5 p.p. 68 4,0 3,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 30,7 na 1000 −25,5 69 23,2 22,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 76 na 1000 +18,0 50 75 84
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 44 na 10 tys. −21,0 7 67 72
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 946 zł +100,3% 64 2 639 3 340 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 370 zł +598,4% 29 1 961 2 127 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 637 na 10 tys. −626,0 80 397 325
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 94,0 % +0,2 p.p. 49 94,2 97,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 47,4 % +4,5 p.p. 42 54,0 65,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,4 na 1000 −0,8 15 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 7,26 na 1000 +2,47 97 3,90 4,62
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 109 na 1000 −83,0 52 106 101
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 906 na 1000 +35,0 70 820 801
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 37,3 na 1000 +18,7 83 10,0 10,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 76 na 100 8 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 55,9 na 1000 12 70,0 65,1 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Bardo COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.