Herb: Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój

gmina miejskapowiat kłodzkiwoj. dolnośląskie TERYT: 0208011

DepopulacyjnaStarzejąca sięTurystyczna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
3 777
(2025)
Powierzchnia
22,3 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 40,1%
  • PiS 32,5%
  • Trzecia Droga 10,2%
  • Nowa Lewica 8,4%
  • Konfederacja 5,2%
  • Pozostali (2) 3,6%
Frekwencja74,1% +13,2 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+7,6 p.p.
Liczba głosów ważnych2 849 z 3 910 uprawnionych

Duszniki-Zdrój na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Wąsosz: 25,0%Bolesławiec: 30,4%Lwówek Śląski: 31,9%Bielawa: 33,9%Wojcieszów: 38,2%Złotoryja: 34,4%Oława: 29,8%Mściwojów: 28,5%Cieszków: 19,3%Wrocław: 40,8%Zawonia: 28,4%Zgorzelec: 31,9%Karpacz: 48,4%Radwanice: 20,1%Duszniki-Zdrój: 40,1%Borów: 21,8%Jaworzyna Śląska: 29,6%Kotla: 40,9%Bolków: 30,0%Kłodzko: 40,1%Osiecznica: 29,2%Jordanów Śląski: 24,1%Bolesławiec: 37,9%Malczyce: 24,1%Udanin: 19,3%Zgorzelec: 38,3%Łagiewniki: 23,4%Kłodzko: 26,2%Kamieniec Ząbkowicki: 29,0%Dobromierz: 28,4%Bogatynia: 30,1%Wądroże Wielkie: 23,8%Świeradów-Zdrój: 41,6%Mirsk: 32,7%Podgórzyn: 48,7%Szczytna: 35,0%Stronie Śląskie: 36,0%Prusice: 24,3%Niechlów: 13,7%Warta Bolesławiecka: 26,5%Sobótka: 33,0%Chojnów: 25,3%Lubań: 35,8%Lubomierz: 30,0%Pielgrzymka: 26,7%Świerzawa: 32,0%Złotoryja: 30,1%Bardo: 31,5%Stare Bogaczowice: 36,1%Czarny Bór: 30,5%Kamienna Góra: 33,8%Żmigród: 23,6%Trzebnica: 32,3%Miękinia: 36,7%Świdnica: 40,3%Marcinowice: 25,9%Jeżów Sudecki: 45,8%Kamienna Góra: 39,7%Nowogrodziec: 21,3%Czernica: 42,6%Kobierzyce: 41,9%Wołów: 29,9%Głogów: 36,6%Olszyna: 27,1%Kostomłoty: 21,8%Środa Śląska: 34,6%Bierutów: 29,0%Dziadowa Kłoda: 23,2%Międzybórz: 27,6%Paszowice: 24,3%Piława Górna: 27,8%Przeworno: 25,1%Strzegom: 31,1%Boguszów-Gorce: 40,7%Jedlina-Zdrój: 43,2%Głuszyca: 41,4%Krośnice: 23,0%Dobroszyce: 29,8%Wisznia Mała: 35,7%Piechowice: 41,9%Legnickie Pole: 26,3%Platerówka: 21,9%Polkowice: 25,8%Przemków: 21,0%Lewin Kłodzki: 31,6%Bystrzyca Kłodzka: 40,0%Złoty Stok: 30,2%Jelcz-Laskowice: 31,5%Polanica-Zdrój: 39,3%Brzeg Dolny: 36,1%Męcinka: 22,6%Rudna: 20,7%Dzierżoniów: 38,1%Legnica: 37,7%Niemcza: 27,9%Stoszowice: 24,6%Kondratowice: 36,1%Nowa Ruda: 37,0%Międzylesie: 35,7%Świebodzice: 38,7%Żarów: 33,6%Janowice Wielkie: 41,7%Stara Kamienica: 35,7%Pieńsk: 32,0%Gromadka: 23,9%Długołęka: 37,4%Jawor: 31,6%Kunice: 36,2%Miłkowice: 31,1%Lubań: 26,5%Gryfów Śląski: 31,9%Pieszyce: 33,2%Zagrodno: 21,6%Szczawno-Zdrój: 50,2%Mieroszów: 40,3%Sulików: 24,3%Ruja: 18,6%Radków: 32,6%Kudowa-Zdrój: 38,3%Chocianów: 20,2%Lądek-Zdrój: 31,7%Oleśnica: 31,4%Syców: 30,8%Świdnica: 33,3%Jemielno: 14,9%Mysłakowice: 40,1%Mietków: 25,7%Kąty Wrocławskie: 38,1%Głogów: 31,6%Chojnów: 34,4%Krotoszyce: 26,5%Siekierczyn: 28,0%Lubin: 29,9%Ścinawa: 20,7%Oleśnica: 34,9%Dzierżoniów: 33,5%Wińsko: 17,2%Domaniów: 23,0%Wiązów: 23,6%Ząbkowice Śląskie: 34,0%Ziębice: 27,0%Ciepłowody: 23,7%Wałbrzych: 45,6%Żukowice: 27,1%Kowary: 41,5%Jerzmanowa: 31,4%Góra: 27,7%Marciszów: 32,1%Nowa Ruda: 44,3%Węgliniec: 28,1%Pęcław: 17,9%Prochowice: 27,3%Lubin: 30,8%Wleń: 30,7%Siechnice: 39,7%Żórawina: 35,8%Walim: 37,0%Milicz: 26,0%Oborniki Śląskie: 35,4%Jelenia Góra: 44,9%Strzelin: 34,9%Zawidów: 34,4%Leśna: 28,3%Szklarska Poręba: 43,0%Lubawka: 36,5%Gaworzyce: 22,1%Twardogóra: 29,5%Oława: 36,5%Grębocice: 21,8%Duszniki-Zdrój
Wynik: KO (%)
  • < 20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

94. percentyl Wynik wyższy niż w 94% gmin, 147. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 40,1%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
4 001 mieszkańców −16,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 17% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
29,5% udział w ludności +8,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 100% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−7,90 na 1000 mieszkańców −6,22 zmiana 2016–2023 więcej niż w 6% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
5,3% udział w ludności prod. −5,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 69% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
107 na 1000 mieszkańców +23,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 90% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
5 024 zł na mieszkańca, ceny bieżące +76,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 95% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

3 5004 0004 5005 0005 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 5 315Liczba mieszkańców, 2001: 5 264Liczba mieszkańców, 2002: 5 223Liczba mieszkańców, 2003: 5 171Liczba mieszkańców, 2004: 5 150Liczba mieszkańców, 2005: 5 123Liczba mieszkańców, 2006: 5 092Liczba mieszkańców, 2007: 5 020Liczba mieszkańców, 2008: 4 975Liczba mieszkańców, 2009: 4 888Liczba mieszkańców, 2010: 5 039Liczba mieszkańców, 2011: 4 995Liczba mieszkańców, 2012: 4 977Liczba mieszkańców, 2013: 4 899Liczba mieszkańców, 2014: 4 837Liczba mieszkańców, 2015: 4 787Liczba mieszkańców, 2016: 4 745Liczba mieszkańców, 2017: 4 728Liczba mieszkańców, 2018: 4 629Liczba mieszkańców, 2019: 4 545Liczba mieszkańców, 2020: 4 271Liczba mieszkańców, 2021: 4 178Liczba mieszkańców, 2022: 4 090Liczba mieszkańców, 2023: 4 001Liczba mieszkańców, 2024: 3 907Liczba mieszkańców, 2025: 3 7773 777

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 32,2%KO, 2023: 40,1%40,1%Frekwencja, 2001: 45,0%Frekwencja, 2005: 38,3%Frekwencja, 2007: 50,0%Frekwencja, 2011: 45,3%Frekwencja, 2015: 47,9%Frekwencja, 2019: 60,9%Frekwencja, 2023: 74,1%74,1%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −12,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −7,9, przyrost −13,6 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się tak

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 99% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.spełnione: +5,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −7,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −12,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 0% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 90% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 53% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 056 zł, wyższe niż w 82% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna tak

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminspełnione: 498,6 na 1000, wyższe niż w 98% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 1 995
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 4 001 osób −16,4% 17 7 274 7 882
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 29,5 % +8,8 p.p. 100 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 12,4 % −1,8 p.p. 0 18,7 17,6
Ludność w wieku produkcyjnym 54,0 % −5,7 p.p. 1 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 33,6 % +7,5 p.p. 100 22,4 23,8
Gęstość zaludnienia 179,6 os./km² −16,4% 81 62,1 69,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −13,58 ‰ −5,89 1 −4,05 −5,48
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −7,90 ‰ −6,22 od 2016 6 −1,67 −0,49
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,3 % −5,6 p.p. 69 4,0 3,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 28,5 na 1000 −36,9 64 23,2 22,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 107 na 1000 +23,0 90 75 84
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 69 na 10 tys. −24,0 53 67 72
Dochody własne gminy na mieszkańca 5 024 zł +76,8% 95 2 639 3 340 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 4 874 zł +576,3% 95 1 961 2 127 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 301 na 10 tys. −277,0 32 397 325
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 93,8 % −0,1 p.p. 48 94,2 97,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 94,9 % −0,3 p.p. 95 54,0 65,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,2 na 1000 −1,0 0 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 6,75 na 1000 +1,53 96 3,90 4,62
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 111 na 1000 −131,0 54 106 101
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 063 na 1000 +321,0 90 820 801
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 498,6 na 1000 +164,0 98 10,0 10,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 81 na 100 16 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 62,5 na 1000 26 70,0 65,1 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 19,5 na 1000 69 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat kłodzki COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.