Herb: Wleń

Wleń

gmina miejsko-wiejskapowiat lwóweckiwoj. dolnośląskie TERYT: 0212053

DepopulacyjnaStarzejąca się jak to liczymy

Liczba mieszkańców
3 808
(2025)
Powierzchnia
86,0 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 35,9%
  • KO 30,7%
  • Trzecia Droga 11,9%
  • Nowa Lewica 11,4%
  • Konfederacja 5,6%
  • Pozostali (2) 4,5%
Frekwencja67,3% +14,8 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+5,2 p.p.
Liczba głosów ważnych2 089 z 3 232 uprawnionych

Wleń na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wąsosz: 41,1%Bolesławiec: 33,5%Lwówek Śląski: 31,8%Bielawa: 33,3%Wojcieszów: 31,5%Złotoryja: 33,8%Oława: 35,4%Mściwojów: 39,7%Cieszków: 40,7%Wrocław: 21,6%Zawonia: 36,9%Zgorzelec: 36,3%Karpacz: 21,2%Radwanice: 45,1%Duszniki-Zdrój: 32,5%Borów: 45,5%Jaworzyna Śląska: 38,2%Kotla: 42,2%Bolków: 38,7%Kłodzko: 30,8%Osiecznica: 35,0%Jordanów Śląski: 39,7%Bolesławiec: 28,6%Malczyce: 39,5%Udanin: 53,0%Zgorzelec: 30,9%Łagiewniki: 46,2%Kłodzko: 38,8%Kamieniec Ząbkowicki: 39,2%Dobromierz: 44,6%Bogatynia: 39,3%Wądroże Wielkie: 39,1%Świeradów-Zdrój: 29,0%Mirsk: 35,5%Podgórzyn: 23,8%Szczytna: 33,4%Stronie Śląskie: 30,5%Prusice: 40,5%Niechlów: 51,8%Warta Bolesławiecka: 38,6%Sobótka: 34,6%Chojnów: 44,0%Lubań: 30,7%Lubomierz: 36,5%Pielgrzymka: 40,3%Świerzawa: 36,6%Złotoryja: 39,7%Bardo: 37,1%Stare Bogaczowice: 34,0%Czarny Bór: 37,2%Kamienna Góra: 35,3%Żmigród: 31,7%Trzebnica: 32,9%Miękinia: 26,1%Świdnica: 28,4%Marcinowice: 39,7%Jeżów Sudecki: 24,3%Kamienna Góra: 34,0%Nowogrodziec: 43,0%Czernica: 21,8%Kobierzyce: 22,7%Wołów: 36,8%Głogów: 35,7%Olszyna: 33,1%Kostomłoty: 44,8%Środa Śląska: 33,9%Bierutów: 40,3%Dziadowa Kłoda: 34,4%Międzybórz: 35,1%Paszowice: 42,2%Piława Górna: 39,7%Przeworno: 48,4%Strzegom: 38,7%Boguszów-Gorce: 28,2%Jedlina-Zdrój: 26,1%Głuszyca: 29,1%Krośnice: 41,1%Dobroszyce: 35,7%Wisznia Mała: 31,2%Piechowice: 27,1%Legnickie Pole: 42,3%Platerówka: 40,8%Polkowice: 39,9%Przemków: 45,1%Lewin Kłodzki: 35,1%Bystrzyca Kłodzka: 37,1%Złoty Stok: 39,5%Jelcz-Laskowice: 35,6%Polanica-Zdrój: 30,8%Brzeg Dolny: 31,7%Męcinka: 49,0%Rudna: 46,2%Dzierżoniów: 32,8%Legnica: 32,8%Niemcza: 41,9%Stoszowice: 42,0%Kondratowice: 44,5%Nowa Ruda: 33,9%Międzylesie: 35,9%Świebodzice: 31,2%Żarów: 34,8%Janowice Wielkie: 27,1%Stara Kamienica: 30,3%Pieńsk: 33,0%Gromadka: 44,5%Długołęka: 25,4%Jawor: 38,9%Kunice: 31,1%Miłkowice: 37,0%Lubań: 32,5%Gryfów Śląski: 32,0%Pieszyce: 36,4%Zagrodno: 49,9%Szczawno-Zdrój: 25,6%Mieroszów: 31,7%Sulików: 46,7%Ruja: 49,7%Radków: 38,2%Kudowa-Zdrój: 34,3%Chocianów: 48,5%Lądek-Zdrój: 34,6%Oleśnica: 32,5%Syców: 27,7%Świdnica: 32,2%Jemielno: 50,1%Mysłakowice: 28,6%Mietków: 35,6%Kąty Wrocławskie: 26,9%Głogów: 40,3%Chojnów: 37,6%Krotoszyce: 42,7%Siekierczyn: 37,5%Lubin: 36,1%Ścinawa: 51,6%Oleśnica: 29,2%Dzierżoniów: 38,8%Wińsko: 52,5%Domaniów: 42,4%Wiązów: 46,9%Ząbkowice Śląskie: 37,5%Ziębice: 44,2%Ciepłowody: 45,2%Wałbrzych: 28,4%Żukowice: 43,1%Kowary: 27,0%Jerzmanowa: 34,2%Góra: 35,7%Marciszów: 36,1%Nowa Ruda: 30,5%Węgliniec: 37,1%Pęcław: 52,7%Prochowice: 38,4%Lubin: 37,0%Wleń: 35,9%Siechnice: 22,7%Żórawina: 26,0%Walim: 32,2%Milicz: 36,7%Oborniki Śląskie: 30,6%Jelenia Góra: 25,3%Strzelin: 33,8%Zawidów: 36,6%Leśna: 34,1%Szklarska Poręba: 23,3%Lubawka: 32,5%Gaworzyce: 49,2%Twardogóra: 35,4%Oława: 29,7%Grębocice: 46,4%Wleń
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

29. percentyl Wynik wyższy niż w 29% gmin, 1781. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 35,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
3 900 mieszkańców −10,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 16% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
23,6% udział w ludności +8,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 91% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,84 na 1000 mieszkańców −5,90 zmiana 2016–2023 więcej niż w 29% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
5,8% udział w ludności prod. −4,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 75% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
77 na 1000 mieszkańców +20,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 53% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 300 zł na mieszkańca, ceny bieżące +91,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 75% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

3 7504 0004 2504 5004 7505 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 767Liczba mieszkańców, 2001: 4 772Liczba mieszkańców, 2002: 4 736Liczba mieszkańców, 2003: 4 692Liczba mieszkańców, 2004: 4 647Liczba mieszkańców, 2005: 4 624Liczba mieszkańców, 2006: 4 571Liczba mieszkańców, 2007: 4 571Liczba mieszkańców, 2008: 4 563Liczba mieszkańców, 2009: 4 511Liczba mieszkańców, 2010: 4 457Liczba mieszkańców, 2011: 4 413Liczba mieszkańców, 2012: 4 429Liczba mieszkańców, 2013: 4 380Liczba mieszkańców, 2014: 4 404Liczba mieszkańców, 2015: 4 373Liczba mieszkańców, 2016: 4 372Liczba mieszkańców, 2017: 4 308Liczba mieszkańców, 2018: 4 259Liczba mieszkańców, 2019: 4 247Liczba mieszkańców, 2020: 4 015Liczba mieszkańców, 2021: 3 964Liczba mieszkańców, 2022: 3 925Liczba mieszkańców, 2023: 3 900Liczba mieszkańców, 2024: 3 866Liczba mieszkańców, 2025: 3 8083 808

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,4%PiS, 2005: 23,3%PiS, 2007: 24,3%PiS, 2011: 25,4%PiS, 2015: 33,9%PiS, 2019: 42,8%PiS, 2023: 35,9%35,9%Frekwencja, 2001: 40,1%Frekwencja, 2005: 33,4%Frekwencja, 2007: 46,2%Frekwencja, 2011: 41,7%Frekwencja, 2015: 41,4%Frekwencja, 2019: 52,4%Frekwencja, 2023: 67,3%67,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −8,2%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,8, przyrost −7,4 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się tak

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 91% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.spełnione: +5,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,8 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −8,2%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 13% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 53% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 12% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 462 zł, wyższe niż w 55% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 19,0 na 1000, wyższe niż w 69% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 74
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 3 900 osób −10,8% 16 7 274 7 882
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 23,6 % +8,9 p.p. 91 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 14,2 % −1,2 p.p. 2 18,7 17,6
Ludność w wieku produkcyjnym 58,5 % −7,0 p.p. 42 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 27,3 % +8,3 p.p. 91 22,4 23,8
Gęstość zaludnienia 45,3 os./km² −10,8% 33 62,1 69,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −7,42 ‰ −3,32 16 −4,05 −5,48
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,84 ‰ −5,90 od 2016 29 −1,67 −0,49
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,8 % −4,3 p.p. 75 4,0 3,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 33,8 na 1000 −32,5 75 23,2 22,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 77 na 1000 +20,0 53 75 84
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 49 na 10 tys. −58,0 12 67 72
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 300 zł +91,2% 75 2 639 3 340 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 712 zł +127,8% 42 1 961 2 127 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 509 na 10 tys. −396,0 66 397 325
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 56,9 % +3,7 p.p. 6 94,2 97,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 43,0 % −2,1 p.p. 37 54,0 65,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,3 na 1000 +0,4 13 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,62 na 1000 +0,96 70 3,90 4,62
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 101 na 1000 −35,0 45 106 101
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 854 na 1000 +203,0 58 820 801
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 19,0 na 1000 −8,7 69 10,0 10,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 107 na 100 85 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 50,0 na 1000 6 70,0 65,1 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Wleń COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.