Dzwola

gmina wiejskapowiat janowskiwoj. lubelskie TERYT: 0605032

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
5 762
(2025)
Powierzchnia
200,1 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 75,8%
  • Konfederacja 9,0%
  • Trzecia Droga 7,0%
  • KO 2,8%
  • Polska Jest Jedna 2,4%
  • Pozostali (3) 3,0%
Frekwencja70,3% +9,1 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+66,8 p.p.
Liczba głosów ważnych3 296 z 4 768 uprawnionych

Dzwola na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Tomaszów Lubelski: 44,7%Rachanie: 63,6%Urszulin: 53,1%Radecznica: 66,2%Trzydnik Duży: 58,8%Stoczek Łukowski: 46,9%Milanów: 53,3%Terespol: 42,6%Biała Podlaska: 43,0%Wisznice: 46,6%Sławatycze: 50,5%Piszczac: 56,7%Rossosz: 53,7%Janowiec: 49,4%Końskowola: 47,5%Puławy: 46,8%Ulan-Majorat: 65,6%Nowodwór: 64,1%Stężyca: 56,9%Świdnik: 41,4%Michów: 58,3%Ostrówek: 60,8%Adamów: 60,4%Zamość: 42,1%Zamość: 46,9%Werbkowice: 59,9%Fajsławice: 58,5%Annopol: 60,2%Gorzków: 55,6%Rudnik: 61,8%Biała Podlaska: 40,9%Włodawa: 36,6%Szczebrzeszyn: 53,9%Potok Wielki: 66,3%Szastarka: 70,4%Goraj: 67,5%Sawin: 51,6%Milejów: 52,0%Spiczyn: 45,0%Wojcieszków: 62,9%Dębowa Kłoda: 55,4%Międzyrzec Podlaski: 57,7%Drelów: 53,4%Janów Podlaski: 46,7%Sosnówka: 52,8%Tuczna: 59,2%Zalesie: 53,0%Józefów: 50,4%Tarnogród: 61,0%Tereszpol: 56,3%Urzędów: 59,1%Żyrzyn: 53,3%Nałęczów: 47,2%Piaski: 49,1%Mełgiew: 46,5%Jabłonna: 49,1%Strzyżewice: 48,9%Niedrzwica Duża: 47,6%Kamień: 52,0%Karczmiska: 52,0%Ruda-Huta: 50,5%Dorohusk: 59,2%Hrubieszów: 56,3%Trzeszczany: 64,1%Kraśniczyn: 52,3%Krasnystaw: 38,6%Kraśnik: 53,9%Bełżec: 53,8%Skierbieszów: 64,6%Stary Zamość: 59,0%Zwierzyniec: 47,2%Chrzanów: 79,0%Cyców: 56,7%Łuków: 57,1%Rokitno: 54,1%Biłgoraj: 41,4%Księżpol: 59,1%Rejowiec Fabryczny: 48,3%Markuszów: 55,4%Wąwolnica: 56,7%Wohyń: 51,4%Ryki: 48,6%Zakrzówek: 60,1%Niedźwiada: 59,3%Wola Mysłowska: 61,4%Turobin: 70,8%Ulhówek: 62,9%Kraśnik: 46,6%Żółkiewka: 61,7%Józefów nad Wisłą: 57,9%Frampol: 60,6%Batorz: 69,6%Wólka: 39,9%Łuków: 44,5%Chodel: 64,4%Wilków: 62,5%Międzyrzec Podlaski: 48,8%Kodeń: 47,9%Biszcza: 64,6%Obsza: 69,8%Kamionka: 46,6%Sosnowica: 53,8%Baranów: 55,7%Radzyń Podlaski: 44,0%Jeziorzany: 63,0%Firlej: 54,1%Ostrów Lubelski: 56,0%Serniki: 58,8%Uścimów: 57,2%Jastków: 43,8%Wojciechów: 52,9%Wyryki: 53,5%Lublin: 33,0%Siennica Różana: 41,8%Wilkołaz: 62,7%Trawniki: 54,9%Rybczewice: 64,4%Jarczów: 65,0%Tyszowce: 64,4%Nielisz: 60,4%Leśna Podlaska: 58,2%Terespol: 53,6%Siemień: 57,2%Puławy: 37,4%Czemierniki: 53,3%Kąkolewnica: 64,4%Dęblin: 42,5%Ułęż: 52,2%Lubartów: 39,6%Kock: 62,2%Borzechów: 61,1%Bełżyce: 52,7%Bychawa: 54,4%Niemce: 40,4%Sułów: 63,0%Włodawa: 42,4%Hrubieszów: 41,9%Mircze: 56,6%Krasnystaw: 49,6%Krynice: 62,1%Łaszczów: 58,1%Tomaszów Lubelski: 56,8%Miączyn: 61,5%Łabunie: 60,6%Adamów: 61,2%Opole Lubelskie: 51,8%Dzwola: 75,8%Zakrzew: 70,3%Modliborzyce: 63,4%Izbica: 55,6%Ludwin: 50,9%Stanin: 56,6%Trzebieszów: 61,9%Parczew: 44,2%Aleksandrów: 63,6%Biłgoraj: 53,6%Łukowa: 63,6%Kazimierz Dolny: 43,5%Kurów: 52,7%Borki: 58,1%Kłoczew: 66,2%Abramów: 64,5%Chełm: 44,3%Poniatowa: 51,4%Krzywda: 59,8%Serokomla: 64,3%Dubienka: 46,0%Leśniowice: 50,3%Żmudź: 54,9%Uchanie: 64,3%Gościeradów: 61,9%Tarnawatka: 66,3%Susiec: 59,9%Telatyn: 59,7%Hańsk: 52,3%Stary Brus: 59,8%Komarów-Osada: 61,7%Janów Lubelski: 59,4%Puchaczów: 54,2%Stoczek Łukowski: 60,8%Łaziska: 58,3%Konstantynów: 53,8%Sitno: 62,9%Komarówka Podlaska: 51,1%Garbów: 52,3%Chełm: 39,4%Dołhobyczów: 58,8%Hanna: 49,2%Konopnica: 34,3%Głusk: 38,3%Białopole: 59,1%Wojsławice: 62,4%Łopiennik Górny: 60,1%Wola Uhruska: 52,8%Krasnobród: 62,1%Grabowiec: 65,4%Godziszów: 78,9%Wysokie: 64,3%Łęczna: 45,7%Jabłoń: 55,5%Łomazy: 54,4%Potok Górny: 71,7%Siedliszcze: 57,5%Rejowiec: 53,1%Wierzbica: 60,4%Podedwórze: 48,7%Radzyń Podlaski: 57,1%Lubartów: 46,6%Krzczonów: 56,7%Lubycza Królewska: 53,6%Rejowiec Fabryczny: 61,9%Horodło: 54,6%Dzierzkowice: 56,7%Dzwola
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

99. percentyl Wynik wyższy niż w ponad 99% gmin, 7. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 75,8%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
5 888 mieszkańców −8,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 38% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
20,7% udział w ludności +1,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 70% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−9,61 na 1000 mieszkańców −7,58 zmiana 2016–2023 więcej niż w 2% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
7,9% udział w ludności prod. −5,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 91% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
49 na 1000 mieszkańców +16,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 5% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 536 zł na mieszkańca, ceny bieżące +138,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 4% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

5 5006 0006 5007 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 6 812Liczba mieszkańców, 2001: 6 801Liczba mieszkańców, 2002: 6 756Liczba mieszkańców, 2003: 6 724Liczba mieszkańców, 2004: 6 699Liczba mieszkańców, 2005: 6 651Liczba mieszkańców, 2006: 6 672Liczba mieszkańców, 2007: 6 643Liczba mieszkańców, 2008: 6 590Liczba mieszkańców, 2009: 6 551Liczba mieszkańców, 2010: 6 592Liczba mieszkańców, 2011: 6 565Liczba mieszkańców, 2012: 6 537Liczba mieszkańców, 2013: 6 514Liczba mieszkańców, 2014: 6 466Liczba mieszkańców, 2015: 6 424Liczba mieszkańców, 2016: 6 399Liczba mieszkańców, 2017: 6 358Liczba mieszkańców, 2018: 6 287Liczba mieszkańców, 2019: 6 241Liczba mieszkańców, 2020: 6 078Liczba mieszkańców, 2021: 6 013Liczba mieszkańców, 2022: 5 971Liczba mieszkańców, 2023: 5 888Liczba mieszkańców, 2024: 5 816Liczba mieszkańców, 2025: 5 7625 762

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
02550751002001200520072011201520192023PiS, 2001: 1,9%PiS, 2005: 19,4%PiS, 2007: 60,0%PiS, 2011: 64,3%PiS, 2015: 73,6%PiS, 2019: 83,9%PiS, 2023: 75,8%75,8%Frekwencja, 2001: 52,8%Frekwencja, 2005: 44,3%Frekwencja, 2007: 50,3%Frekwencja, 2011: 48,9%Frekwencja, 2015: 52,6%Frekwencja, 2019: 61,2%Frekwencja, 2023: 70,3%70,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −5,7%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −9,6, przyrost −6,4 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 70% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −9,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −5,7%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 26% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 5% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 7% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 748 zł, wyższe niż w 70% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 5 888 osób −8,3% 38 7 274 5 439
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 20,7 % +1,8 p.p. 70 19,1 20,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,7 % −0,2 p.p. 33 18,7 17,4
Ludność w wieku produkcyjnym 58,3 % −2,2 p.p. 37 58,8 58,3
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,9 % +2,4 p.p. 67 22,4 24,1
Gęstość zaludnienia 29,4 os./km² −8,4% 13 62,1 46,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,41 ‰ −3,15 24 −4,05 −5,88
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −9,61 ‰ −7,58 od 2016 2 −1,67 −3,91
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 7,9 % −5,1 p.p. 91 4,0 5,1
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 46,0 na 1000 −32,6 91 23,2 29,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 49 na 1000 +16,0 5 75 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 44 na 10 tys. +4,0 7 67 60
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 536 zł +138,4% 4 2 639 1 831 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 989 zł +207,6% 77 1 961 2 153 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 767 na 10 tys. −741,0 88 397 430
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 69,9 % +8,0 p.p. 9 94,2 88,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej brak % 54,0 31,1
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,0 na 1000 +0,9 26 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,76 na 1000 +1,02 73 3,90 4,13
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 104 na 1000 −64,0 47 106 120
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 716 na 1000 +94,0 27 820 769
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 10,6
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 119 na 100 95 93 89 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 58,6 na 1000 17 70,0 62,5 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.