Herb: Młynarze

Młynarze

gmina wiejskapowiat makowskiwoj. mazowieckie TERYT: 1411052

DepopulacyjnaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
1 587
(2025)
Powierzchnia
74,9 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Dane GUS z roku 2023, czyli z roku wyborów: Sejm 2023. Zmiana liczona od 2015 r.

Ludność (GUS, 2023)

Ludność
1 607 mieszkańców −9,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 0% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Gęstość zaludnienia
21,5 osób na km² −8,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 5% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
18,2% udział w ludności +3,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wiek przedprodukcyjny
20,2% udział w ludności +0,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 73% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wiek produkcyjny
59,2% udział w ludności −3,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 57% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wiek poprodukcyjny
20,7% udział w ludności +3,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 30% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przyrost naturalny
−6,20 na 1000 mieszkańców −2,83 zmiana 2015–2023 więcej niż w 25% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−11,17 na 1000 mieszkańców +0,17 zmiana 2016–2023 więcej niż w 1% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Struktura wieku (2023, na tle mediany gmin w Polsce)

Liczba ludności (osób)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
02 0004 0006 0008 000200020052010201520202025Młynarze, 2000: 1 798Młynarze, 2001: 1 795Młynarze, 2002: 1 786Młynarze, 2003: 1 780Młynarze, 2004: 1 770Młynarze, 2005: 1 759Młynarze, 2006: 1 745Młynarze, 2007: 1 734Młynarze, 2008: 1 739Młynarze, 2009: 1 712Młynarze, 2010: 1 780Młynarze, 2011: 1 766Młynarze, 2012: 1 759Młynarze, 2013: 1 765Młynarze, 2014: 1 788Młynarze, 2015: 1 767Młynarze, 2016: 1 755Młynarze, 2017: 1 761Młynarze, 2018: 1 761Młynarze, 2019: 1 742Młynarze, 2020: 1 666Młynarze, 2021: 1 626Młynarze, 2022: 1 636Młynarze, 2023: 1 607Młynarze, 2024: 1 610Młynarze, 2025: 1 5871 587

W 2023 r.: 1 607 osób, więcej niż w 0% gmin. Mediana gmin w Polsce: 7 274, w województwie: 6 424. Zestaw z wynikiem wyborów →

Gęstość zaludnienia (os./km²)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
20406080200020052010201520202025Młynarze, 2002: 23,8Młynarze, 2003: 23,7Młynarze, 2004: 23,6Młynarze, 2005: 23,4Młynarze, 2006: 23,3Młynarze, 2007: 23,2Młynarze, 2008: 23,2Młynarze, 2009: 22,9Młynarze, 2010: 23,8Młynarze, 2011: 23,6Młynarze, 2012: 23,5Młynarze, 2013: 23,6Młynarze, 2014: 23,9Młynarze, 2015: 23,6Młynarze, 2016: 23,4Młynarze, 2017: 23,5Młynarze, 2018: 23,5Młynarze, 2019: 23,3Młynarze, 2020: 22,3Młynarze, 2021: 21,7Młynarze, 2022: 21,9Młynarze, 2023: 21,5Młynarze, 2024: 21,5Młynarze, 2025: 21,221,2

W 2023 r.: 21,5 os./km², więcej niż w 5% gmin. Mediana gmin w Polsce: 62,1, w województwie: 52,1. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej (%)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
121416182022200020052010201520202025Młynarze, 2003: 17,1Młynarze, 2004: 17,1Młynarze, 2005: 17,1Młynarze, 2006: 16,4Młynarze, 2007: 16,6Młynarze, 2008: 17,3Młynarze, 2009: 17,1Młynarze, 2010: 14,7Młynarze, 2011: 14,5Młynarze, 2012: 14,6Młynarze, 2013: 14,2Młynarze, 2014: 14,5Młynarze, 2015: 14,9Młynarze, 2016: 15,4Młynarze, 2017: 16,0Młynarze, 2018: 15,7Młynarze, 2019: 16,2Młynarze, 2020: 16,3Młynarze, 2021: 16,6Młynarze, 2022: 17,6Młynarze, 2023: 18,2Młynarze, 2024: 19,0Młynarze, 2025: 19,519,5

W 2023 r.: 18,2%, więcej niż w 39% gmin. Mediana gmin w Polsce: 19,1, w województwie: 19,0. Zestaw z wynikiem wyborów →

Ludność w wieku przedprodukcyjnym (%)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
15202530200020052010201520202025Młynarze, 2002: 28,3Młynarze, 2003: 27,6Młynarze, 2004: 26,2Młynarze, 2005: 25,9Młynarze, 2006: 24,6Młynarze, 2007: 23,6Młynarze, 2008: 22,1Młynarze, 2009: 21,6Młynarze, 2010: 21,4Młynarze, 2011: 21,3Młynarze, 2012: 20,9Młynarze, 2013: 20,7Młynarze, 2014: 20,8Młynarze, 2015: 20,1Młynarze, 2016: 19,9Młynarze, 2017: 20,3Młynarze, 2018: 20,2Młynarze, 2019: 20,0Młynarze, 2020: 21,2Młynarze, 2021: 20,7Młynarze, 2022: 20,8Młynarze, 2023: 20,2Młynarze, 2024: 19,6Młynarze, 2025: 19,019,0

W 2023 r.: 20,2%, więcej niż w 73% gmin. Mediana gmin w Polsce: 18,7, w województwie: 19,6. Zestaw z wynikiem wyborów →

Ludność w wieku produkcyjnym (%)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
50556065200020052010201520202025Młynarze, 2000: 50,1Młynarze, 2001: 51,3Młynarze, 2002: 52,7Młynarze, 2003: 53,7Młynarze, 2004: 55,4Młynarze, 2005: 55,7Młynarze, 2006: 57,0Młynarze, 2007: 57,6Młynarze, 2008: 58,4Młynarze, 2009: 58,8Młynarze, 2010: 61,0Młynarze, 2011: 61,6Młynarze, 2012: 61,6Młynarze, 2013: 62,1Młynarze, 2014: 61,8Młynarze, 2015: 62,5Młynarze, 2016: 61,9Młynarze, 2017: 61,2Młynarze, 2018: 61,4Młynarze, 2019: 61,0Młynarze, 2020: 59,1Młynarze, 2021: 59,5Młynarze, 2022: 58,8Młynarze, 2023: 59,2Młynarze, 2024: 59,1Młynarze, 2025: 59,059,0

W 2023 r.: 59,2%, więcej niż w 57% gmin. Mediana gmin w Polsce: 58,8, w województwie: 58,0. Zestaw z wynikiem wyborów →

Ludność w wieku poprodukcyjnym (%)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
15,017,520,022,525,0200020052010201520202025Młynarze, 2002: 19,0Młynarze, 2003: 18,7Młynarze, 2004: 18,4Młynarze, 2005: 18,4Młynarze, 2006: 18,4Młynarze, 2007: 18,8Młynarze, 2008: 19,5Młynarze, 2009: 19,6Młynarze, 2010: 17,6Młynarze, 2011: 17,2Młynarze, 2012: 17,5Młynarze, 2013: 17,2Młynarze, 2014: 17,4Młynarze, 2015: 17,4Młynarze, 2016: 18,2Młynarze, 2017: 18,6Młynarze, 2018: 18,4Młynarze, 2019: 18,9Młynarze, 2020: 19,7Młynarze, 2021: 19,8Młynarze, 2022: 20,4Młynarze, 2023: 20,7Młynarze, 2024: 21,3Młynarze, 2025: 22,022,0

W 2023 r.: 20,7%, więcej niż w 30% gmin. Mediana gmin w Polsce: 22,4, w województwie: 22,3. Zestaw z wynikiem wyborów →

Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców (‰)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
−10−50510200020052010201520202025Młynarze, 2000: 2,22Młynarze, 2001: −0,56Młynarze, 2002: 0,00Młynarze, 2003: −4,50Młynarze, 2004: −2,27Młynarze, 2005: 3,93Młynarze, 2006: −3,98Młynarze, 2007: −1,71Młynarze, 2008: 8,01Młynarze, 2009: −0,57Młynarze, 2010: −2,25Młynarze, 2011: −5,08Młynarze, 2012: −1,71Młynarze, 2013: −2,27Młynarze, 2014: −0,57Młynarze, 2015: −3,37Młynarze, 2016: 7,94Młynarze, 2017: 7,95Młynarze, 2018: 0,00Młynarze, 2019: −0,57Młynarze, 2020: −2,40Młynarze, 2021: −7,87Młynarze, 2022: 0,61Młynarze, 2023: −6,20Młynarze, 2024: 0,62Młynarze, 2025: −8,07−8,07

W 2023 r.: −6,20‰, więcej niż w 25% gmin. Mediana gmin w Polsce: −4,05, w województwie: −3,42. Zestaw z wynikiem wyborów →

Saldo migracji na 1000 mieszkańców (‰)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
−20−10010200020052010201520202025Młynarze, 2000: −3,34Młynarze, 2001: −3,34Młynarze, 2002: −9,52Młynarze, 2003: −0,56Młynarze, 2004: 1,13Młynarze, 2005: −7,34Młynarze, 2006: −2,86Młynarze, 2007: −5,75Młynarze, 2008: −2,31Młynarze, 2009: −7,49Młynarze, 2010: 7,89Młynarze, 2011: −2,82Młynarze, 2012: −5,12Młynarze, 2013: 3,97Młynarze, 2014: 7,92Młynarze, 2016: −11,34Młynarze, 2017: −1,70Młynarze, 2018: −8,00Młynarze, 2019: −14,37Młynarze, 2020: −9,01Młynarze, 2021: −13,92Młynarze, 2022: 5,53Młynarze, 2023: −11,17Młynarze, 2024: 0,62Młynarze, 2025: −3,10−3,10

W 2023 r.: −11,17‰, więcej niż w 1% gmin. Mediana gmin w Polsce: −1,67, w województwie: −1,34. Zestaw z wynikiem wyborów →

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Pionowa linia na wykresach oznacza rok wybranych wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju ani województwa. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.

Herb: plik „POL gmina Młynarze COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Avalokitesvara, licencja: Public domain.