Herb: Młynarze

Młynarze

gmina wiejskapowiat makowskiwoj. mazowieckie TERYT: 1411052

DepopulacyjnaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
1 587
(2025)
Powierzchnia
74,9 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Dane GUS z roku 2023, czyli z roku wyborów: Sejm 2023. Zmiana liczona od 2015 r.

Społeczeństwo (GUS, 2023)

Organizacje społeczne
4,36 na 1000 mieszkańców +0,40 zmiana 2015–2023 więcej niż w 64% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Czytelnicy bibliotek
175 na 1000 mieszkańców +35,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 87% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wychowanie przedszkolne
636 na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat −65,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 15% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Młode roczniki szkolne
72 7–8-latków na 100 uczniów 12–13 lat więcej niż w 5% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Uczniowie 7–13 lat
76,5 na 1000 mieszkańców więcej niż w 69% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Szkoły ponadpodstawowe
0,0 uczniów na 1000 mieszkańców więcej niż w 0% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Pomoc społeczna
651 beneficjentów na 10 tys. −713,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 81% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wodociąg
75,0% mieszkańców korzysta z sieci +0,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 12% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Kanalizacja
brak danychGUS nie podaje wartości za 2023

Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
12345200020052010201520202025Młynarze, 2005: 2,84Młynarze, 2006: 2,87Młynarze, 2007: 2,88Młynarze, 2008: 3,45Młynarze, 2009: 3,50Młynarze, 2010: 3,37Młynarze, 2011: 3,40Młynarze, 2012: 3,41Młynarze, 2013: 3,40Młynarze, 2014: 3,36Młynarze, 2015: 3,96Młynarze, 2016: 3,99Młynarze, 2017: 3,98Młynarze, 2018: 3,98Młynarze, 2019: 4,59Młynarze, 2020: 4,80Młynarze, 2021: 4,92Młynarze, 2022: 4,89Młynarze, 2023: 4,36Młynarze, 2024: 4,35Młynarze, 2025: 4,414,41

W 2023 r.: 4,36 na 1000, więcej niż w 64% gmin. Mediana gmin w Polsce: 3,90, w województwie: 3,56. Zestaw z wynikiem wyborów →

Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
50100150200200020052010201520202025Młynarze, 2002: 184Młynarze, 2003: 178Młynarze, 2004: 183Młynarze, 2005: 186Młynarze, 2006: 175Młynarze, 2007: 152Młynarze, 2008: 149Młynarze, 2009: 148Młynarze, 2010: 139Młynarze, 2011: 139Młynarze, 2012: 143Młynarze, 2013: 142Młynarze, 2014: 133Młynarze, 2015: 140Młynarze, 2016: 126Młynarze, 2017: 118Młynarze, 2018: 109Młynarze, 2019: 100Młynarze, 2020: 105Młynarze, 2021: 186Młynarze, 2022: 200Młynarze, 2023: 175Młynarze, 2024: 164Młynarze, 2025: 169169

W 2023 r.: 175 na 1000, więcej niż w 87% gmin. Mediana gmin w Polsce: 106, w województwie: 105. Zestaw z wynikiem wyborów →

Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat (na 1000)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
02505007501 000200020052010201520202025Młynarze, 2007: 18Młynarze, 2009: 417Młynarze, 2010: 297Młynarze, 2011: 685Młynarze, 2012: 691Młynarze, 2013: 642Młynarze, 2014: 651Młynarze, 2015: 701Młynarze, 2016: 677Młynarze, 2017: 690Młynarze, 2018: 872Młynarze, 2019: 647Młynarze, 2020: 569Młynarze, 2021: 727Młynarze, 2022: 716Młynarze, 2023: 636Młynarze, 2024: 667667

W 2023 r.: 636 na 1000, więcej niż w 15% gmin. Mediana gmin w Polsce: 820, w województwie: 811. Zestaw z wynikiem wyborów →

Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat (na 100)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
60801001201402022202320242025Młynarze, 2022: 82Młynarze, 2023: 72Młynarze, 2024: 126Młynarze, 2025: 124124

W 2023 r.: 72 na 100, więcej niż w 5% gmin. Mediana gmin w Polsce: 93, w województwie: 95. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Liczba uczniów szkół podstawowych w wieku 7–8 lat przypadająca na 100 uczniów w wieku 12–13 lat w szkołach tej samej gminy.

Jak czytać. Wartość poniżej 100 oznacza, że do szkół wchodzą roczniki mniej liczne niż te, które je kończą: dzieci ubywa. Powyżej 100: przybywa. To zapowiedź zmian, które statystyki ludności pokażą dopiero za kilka lat. W małych gminach, gdzie w roczniku jest kilkanaścioro dzieci, wskaźnik mocno się waha, więc pojedynczy rok mówi niewiele.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
65707580852022202320242025Młynarze, 2022: 72,1Młynarze, 2023: 76,5Młynarze, 2024: 82,0Młynarze, 2025: 78,178,1

W 2023 r.: 76,5 na 1000, więcej niż w 69% gmin. Mediana gmin w Polsce: 70,0, w województwie: 73,5. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Uczniowie szkół podstawowych w wieku 7–13 lat w szkołach na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. Pokazuje, jak dużą część mieszkańców stanowią dzieci w wieku szkolnym: wysoka wartość oznacza gminę młodszą, z wieloma rodzinami z dziećmi. Uczniowie są liczeni tam, gdzie stoi szkoła, a nie tam, gdzie mieszkają, więc gmina, z której dzieci dojeżdżają do szkół w sąsiednim mieście, ma wartość zaniżoną. Liczymy roczniki 7–13 lat, bo tylko one przez cały okres były w szkołach podstawowych niezależnie od reformy obniżającej wiek szkolny.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
0,00,30,50,81,02022202320242025Młynarze, 2022: 0,0Młynarze, 2023: 0,0Młynarze, 2024: 0,0Młynarze, 2025: 0,00,0

W 2023 r.: 0,0 na 1000, więcej niż w 0% gmin. Mediana gmin w Polsce: 0,0, w województwie: 0,0. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Uczniowie liceów, techników i szkół branżowych I stopnia (bez szkół dla dorosłych) działających na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. To miara roli gminy jako lokalnego ośrodka edukacji, a nie wykształcenia czy zamożności mieszkańców. Wysoka wartość mają miasta, do których dojeżdża młodzież z okolicy; zero oznacza, że w gminie nie ma szkoły ponadpodstawowej, a nie że nie mieszka w niej młodzież. W roku szkolnym 2023/24 liczba uczniów w całym kraju skokowo wzrosła, bo do szkół średnich przeszło półtora rocznika po reformie wieku szkolnego.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców (na 10 tys.)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
05001 0001 5002 000200020052010201520202025Młynarze, 2009: 1 976Młynarze, 2010: 1 804Młynarze, 2011: 1 644Młynarze, 2012: 1 542Młynarze, 2013: 1 526Młynarze, 2014: 1 415Młynarze, 2015: 1 364Młynarze, 2016: 1 389Młynarze, 2017: 1 222Młynarze, 2018: 1 052Młynarze, 2019: 931Młynarze, 2020: 889Młynarze, 2021: 708Młynarze, 2022: 608Młynarze, 2023: 651Młynarze, 2024: 534534

W 2023 r.: 651 na 10 tys., więcej niż w 81% gmin. Mediana gmin w Polsce: 397, w województwie: 379. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej (%)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
020406080100200020052010201520202025Młynarze, 2008: 19,0Młynarze, 2009: 19,0Młynarze, 2010: 40,7Młynarze, 2011: 40,8Młynarze, 2012: 40,8Młynarze, 2013: 56,6Młynarze, 2014: 67,2Młynarze, 2015: 75,0Młynarze, 2016: 75,7Młynarze, 2017: 74,4Młynarze, 2018: 74,1Młynarze, 2019: 74,4Młynarze, 2020: 74,4Młynarze, 2021: 74,4Młynarze, 2022: 74,3Młynarze, 2023: 75,0Młynarze, 2024: 78,4Młynarze, 2025: 75,775,7

W 2023 r.: 75,0%, więcej niż w 12% gmin. Mediana gmin w Polsce: 94,2, w województwie: 89,8. Obliczenie własne na podstawie danych GUS. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej (%)

  • Młynarze
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
0204060200020052010201520202025

GUS nie podaje wartości za 2023 r.

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl). Pionowa linia na wykresach oznacza rok wybranych wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju ani województwa. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.

Herb: plik „POL gmina Młynarze COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Avalokitesvara, licencja: Public domain.