Herb: Mrozy

Mrozy

gmina miejsko-wiejskapowiat mińskiwoj. mazowieckie TERYT: 1412123

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
8 596
(2025)
Powierzchnia
145,0 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2011

  • PiS 37,3%
  • PO 28,7%
  • PSL 15,3%
  • Ruch Palikota 9,0%
  • SLD 5,8%
  • Pozostali (4) 3,9%
Frekwencja41,5% −4,4 p.p. względem 2007
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+8,6 p.p.
Liczba głosów ważnych2 768 z 7 158 uprawnionych

Mrozy na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2011)

Gostynin: 36,4%Brudzeń Duży: 41,6%Nowy Duninów: 44,2%Mochowo: 39,1%Rościszewo: 45,8%Sierpc: 37,1%Szczutowo: 40,5%Lubowidz: 39,3%Lutocin: 42,0%Borowie: 45,5%Maciejowice: 50,8%Miastków Kościelny: 40,3%Trojanów: 55,8%Żelechów: 53,3%Gniewoszów: 43,1%Sieciechów: 49,6%Chotcza: 28,6%Solec nad Wisłą: 20,8%Huszlew: 45,1%Olszanka: 45,1%Sarnaki: 39,8%Stara Kornica: 41,9%Domanice: 50,2%Wiśniew: 42,8%Wodynie: 53,9%Zbuczyn: 55,4%Policzna: 42,3%Przyłęk: 43,8%Pacyna: 31,0%Sanniki: 35,4%Szczawin Kośc.: 33,3%Błędów: 34,8%Mogielnica: 45,8%Nowe Miasto nad Pilicą: 45,4%Gielniów: 54,7%Odrzywół: 46,8%Rusinów: 39,7%Iłów: 41,3%Nowa Sucha: 37,4%Rybno: 38,4%Mszczonów: 40,2%Puszcza Mariańska: 33,8%Wiskitki: 42,5%Białobrzegi: 45,1%Promna: 44,2%Radzanów: 46,8%Stara Błotnica: 47,5%Stromiec: 50,9%Wyśmierzyce: 51,9%Ciechanów: 31,0%Ciechanów: 28,3%Glinojeck: 33,0%Gołymin-Ośrodek: 43,0%Grudusk: 50,3%Ojrzeń: 37,7%Opinogóra Górna: 37,3%Regimin: 34,2%Sońsk: 40,4%Garwolin: 39,4%Łaskarzew: 50,3%Garwolin: 44,5%Górzno: 49,9%Łaskarzew: 40,0%Parysów: 65,6%Pilawa: 48,3%Sobolew: 55,7%Wilga: 34,2%Gostynin: 33,9%Milanówek: 28,9%Podkowa Leśna: 26,3%Baranów: 37,2%Grodzisk Mazowiecki: 28,5%Jaktorów: 31,6%Żabia Wola: 30,8%Belsk Duży: 29,5%Chynów: 30,7%Goszczyn: 54,4%Grójec: 26,0%Jasieniec: 33,8%Pniewy: 28,5%Warka: 32,5%Garbatka-Letnisko: 45,8%Grabów nad Pilicą: 50,7%Kozienice: 43,4%Legionowo: 29,4%Jabłonna: 26,6%Nieporęt: 28,8%Serock: 28,3%Wieliszew: 31,0%Ciepielów: 32,6%Lipsko: 30,8%Rzeczniów: 35,6%Sienno: 35,7%Łosice: 36,5%Platerów: 39,8%Maków Mazowiecki: 32,8%Czerwonka: 55,5%Karniewo: 39,4%Krasnosielc: 39,4%Młynarze: 53,7%Płoniawy-Bramura: 36,1%Różan: 44,2%Tarczyn: 40,9%Rzewnie: 49,4%Sypniewo: 43,1%Szelków: 44,0%Mińsk Mazowiecki: 29,7%Cegłów: 31,4%Dębe Wielkie: 42,8%Dobre: 46,0%Jakubów: 43,2%Kałuszyn: 45,8%Latowicz: 43,8%Mińsk Mazowiecki: 37,4%Mrozy: 37,3%Siennica: 37,3%Stanisławów: 49,4%Mława: 30,2%Dzierzgowo: 43,7%Lipowiec Kościelny: 35,2%Radzanów: 41,6%Strzegowo: 42,9%Stupsk: 32,7%Szreńsk: 35,9%Szydłowo: 26,1%Wieczfnia Kościelna: 35,8%Głowaczów: 46,9%Kowala: 47,4%Wiśniewo: 34,2%Nowy Dwór Mazowiecki: 25,5%Czosnów: 30,9%Leoncin: 43,9%Nasielsk: 36,7%Pomiechówek: 33,4%Zakroczym: 32,2%Baranowo: 35,0%Czarnia: 34,2%Czerwin: 49,4%Goworowo: 38,4%Kadzidło: 41,8%Lelis: 52,7%Łyse: 33,9%Myszyniec: 43,4%Olszewo-Borki: 45,9%Rzekuń: 46,9%Troszyn: 54,8%Ostrów Mazowiecka: 40,8%Andrzejewo: 50,5%Boguty-Pianki: 69,8%Brok: 45,6%Małkinia Górna: 49,8%Nur: 56,6%Ostrów Mazowiecka: 44,9%Stary Lubotyń: 53,0%Szulborze Wielkie: 36,2%Wąsewo: 39,2%Zaręby Kościelne: 51,5%Józefów: 30,6%Otwock: 34,9%Celestynów: 43,6%Karczew: 40,2%Kołbiel: 37,2%Osieck: 53,4%Sobienie-Jeziory: 32,5%Wiązowna: 36,3%Góra Kalwaria: 31,8%Konstancin-Jeziorna: 28,9%Lesznowola: 23,6%Piaseczno: 23,3%Prażmów: 29,2%Bielsk: 31,2%Bodzanów: 34,3%Bulkowo: 38,6%Drobin: 30,1%Gąbin: 41,7%Łąck: 32,1%Mała Wieś: 29,8%Radzanowo: 31,6%Słubice: 39,0%Słupno: 28,3%Stara Biała: 34,3%Staroźreby: 34,0%Wyszogród: 27,6%Płońsk: 29,3%Raciąż: 38,4%Baboszewo: 44,9%Czerwińsk nad Wisłą: 43,3%Dzierzążnia: 38,4%Joniec: 36,9%Naruszewo: 33,1%Nowe Miasto: 37,1%Płońsk: 30,7%Raciąż: 43,7%Sochocin: 35,1%Załuski: 34,0%Piastów: 32,5%Pruszków: 29,4%Brwinów: 27,6%Michałowice: 26,4%Nadarzyn: 28,9%Raszyn: 38,5%Przasnysz: 35,3%Chorzele: 44,4%Czernice Borowe: 46,4%Jednorożec: 33,6%Krasne: 40,3%Krzynowłoga Mała: 51,4%Przasnysz: 49,2%Borkowice: 31,7%Klwów: 25,4%Potworów: 40,4%Przysucha: 40,6%Wieniawa: 50,7%Gzy: 41,1%Obryte: 43,6%Pokrzywnica: 36,9%Pułtusk: 33,3%Świercze: 37,1%Winnica: 44,2%Zatory: 41,8%Pionki: 32,7%Gózd: 63,4%Iłża: 36,3%Jastrzębia: 47,5%Jedlińsk: 49,7%Jedlnia-Letnisko: 48,9%Pionki: 46,7%Przytyk: 50,9%Skaryszew: 51,0%Wierzbica: 47,6%Wolanów: 50,7%Zakrzew: 50,7%Korczew: 31,0%Kotuń: 41,4%Mokobody: 51,4%Mordy: 42,2%Paprotnia: 42,4%Przesmyki: 40,2%Siedlce: 40,9%Skórzec: 36,5%Suchożebry: 39,8%Sierpc: 32,8%Gozdowo: 36,4%Zawidz: 32,7%Sochaczew: 33,5%Brochów: 43,9%Młodzieszyn: 43,1%Sochaczew: 38,3%Teresin: 41,4%Sokołów Podlaski: 37,7%Bielany: 49,5%Ceranów: 42,6%Jabłonna Lacka: 40,5%Kosów Lacki: 47,2%Repki: 32,3%Sabnie: 35,5%Sokołów Podlaski: 48,8%Sterdyń: 33,4%Chlewiska: 49,1%Jastrząb: 47,5%Mirów: 51,5%Orońsko: 48,0%Szydłowiec: 42,8%Błonie: 32,7%Izabelin: 32,2%Kampinos: 39,8%Leszno: 30,4%Łomianki: 27,8%Ożarów Mazowiecki: 35,1%Stare Babice: 28,7%Magnuszew: 47,9%Węgrów: 37,6%Grębków: 52,6%Korytnica: 52,8%Liw: 44,2%Łochów: 44,9%Miedzna: 40,3%Sadowne: 42,8%Stoczek: 44,9%Wierzbno: 41,9%Kobyłka: 39,4%Marki: 37,1%Ząbki: 35,4%Zielonka: 37,5%Dąbrówka: 56,2%Jadów: 36,5%Klembów: 48,7%Poświętne: 59,8%Radzymin: 44,5%Strachówka: 43,8%Tłuszcz: 44,0%Sulejówek: 36,2%Wołomin: 39,8%Brańszczyk: 45,4%Długosiodło: 37,2%Rząśnik: 51,4%Somianka: 30,8%Wyszków: 34,8%Zabrodzie: 45,8%Kazanów: 36,7%Tczów: 41,5%Zwoleń: 35,9%Bieżuń: 38,0%Kuczbork-Osada: 34,8%Siemiątkowo: 40,1%Żuromin: 28,8%Żyrardów: 27,4%Radziejowice: 33,5%Ostrołęka: 40,0%Płock: 28,5%Radom: 37,7%Siedlce: 36,0%Halinów: 36,5%Żoliborz: 28,3%Śródmieście: 27,9%Ursus: 29,4%Bemowo: 22,4%Białołęka: 21,3%Praga-Południe: 27,6%Ochota: 26,3%Praga-Północ: 32,8%Wilanów: 20,6%Włochy: 28,4%Wola: 28,9%Bielany: 29,4%Mokotów: 23,7%Targówek: 31,0%Ursynów: 20,4%Wawer: 32,8%Wesoła: 27,2%Rembertów: 27,9%Mrozy
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

66. percentyl Wynik wyższy niż w 66% gmin, 840. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 37,3%, porównanie z 2 496 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2011)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
8 752 mieszkańców +0,7% zmiana 2005–2011 więcej niż w 58% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
15,2% udział w ludności −1,0 p.p. zmiana 2005–2011 więcej niż w 76% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
5,02 na 1000 mieszkańców +5,82 zmiana 2005–2011 więcej niż w 86% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,4% udział w ludności prod. −3,7 p.p. zmiana 2005–2011 więcej niż w 6% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
48 na 1000 mieszkańców +1,0 zmiana 2005–2011 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
946 zł na mieszkańca, ceny bieżące +83,3% zmiana 2005–2011 więcej niż w 42% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

8 5008 6008 7008 8008 900200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 886Liczba mieszkańców, 2001: 8 836Liczba mieszkańców, 2002: 8 864Liczba mieszkańców, 2003: 8 863Liczba mieszkańców, 2004: 8 821Liczba mieszkańców, 2005: 8 695Liczba mieszkańców, 2006: 8 665Liczba mieszkańców, 2007: 8 649Liczba mieszkańców, 2008: 8 704Liczba mieszkańców, 2009: 8 737Liczba mieszkańców, 2010: 8 740Liczba mieszkańców, 2011: 8 752Liczba mieszkańców, 2012: 8 738Liczba mieszkańców, 2013: 8 785Liczba mieszkańców, 2014: 8 737Liczba mieszkańców, 2015: 8 743Liczba mieszkańców, 2016: 8 691Liczba mieszkańców, 2017: 8 695Liczba mieszkańców, 2018: 8 679Liczba mieszkańców, 2019: 8 712Liczba mieszkańców, 2020: 8 681Liczba mieszkańców, 2021: 8 646Liczba mieszkańców, 2022: 8 637Liczba mieszkańców, 2023: 8 647Liczba mieszkańców, 2024: 8 637Liczba mieszkańców, 2025: 8 5968 596

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 9,7%PiS, 2005: 21,4%PiS, 2007: 37,6%PiS, 2011: 37,3%PiS, 2015: 46,8%PiS, 2019: 56,4%PiS, 2023: 47,1%47,1%Frekwencja, 2001: 37,9%Frekwencja, 2005: 36,2%Frekwencja, 2007: 45,9%Frekwencja, 2011: 41,5%Frekwencja, 2015: 47,0%Frekwencja, 2019: 62,0%Frekwencja, 2023: 74,4%74,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2011, zmiany od wyborów Sejm 2007)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +1,2%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 5,0, przyrost −3,7 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 76% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: −0,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +5,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +1,2%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 69% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 39% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 34% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 755 zł, wyższe niż w 63% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2011, zmiana od 2005)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 8 752 osób +0,7% 58 7 524 6 664
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 15,2 % −1,0 p.p. 76 13,2 14,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,3 % −1,8 p.p. 34 20,2 20,6
Ludność w wieku produkcyjnym 62,4 % +1,7 p.p. 29 63,6 62,4
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,3 % +0,1 p.p. 76 16,2 17,0
Gęstość zaludnienia 60,4 os./km² +0,8% 46 63,8 54,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,65 ‰ +0,60 14 0,25 −0,31
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 5,02 ‰ +5,82 86 −1,19 −1,18
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,4 % −3,7 p.p. 6 8,9 8,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 27,3 na 1000 −22,0 5 56,2 53,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 48 na 1000 +1,0 39 52 49
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 55 na 10 tys. 34 65 59
Dochody własne gminy na mieszkańca 946 zł +83,3% 42 1 042 909 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 691 zł +231,6% 57 625 643 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 863 na 10 tys. 38 1 025 1 020
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 69,1 % +6,0 p.p. 19 86,0 77,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 40,3 % +13,0 p.p. 52 38,6 27,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,9 na 1000 +0,6 69 2,0 2,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,63 na 1000 +0,67 56 2,49 2,20
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 172 na 1000 −72,0 75 133 119
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 856 na 1000 +678,0 95 578 553
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 8,9 5,4
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Mrozy COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Semu, licencja: Public domain.