Herb: Zatory

Zatory

gmina wiejskapowiat pułtuskiwoj. mazowieckie TERYT: 1424072

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
4 673
(2025)
Powierzchnia
119,8 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 53,2%
  • Trzecia Droga 17,3%
  • KO 13,4%
  • Konfederacja 8,6%
  • Nowa Lewica 4,5%
  • Pozostali (4) 3,0%
Frekwencja75,4% +15,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+35,9 p.p.
Liczba głosów ważnych2 871 z 3 955 uprawnionych

Zatory na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Huszlew: 69,1%Łosice: 52,2%Goszczyn: 57,9%Błędów: 49,3%Szelków: 53,7%Stanisławów: 53,4%Sulejówek: 26,1%Gniewoszów: 60,4%Mława: 37,2%Kosów Lacki: 60,8%Potworów: 65,1%Nowe Miasto nad Pilicą: 57,3%Różan: 46,0%Jedlnia-Letnisko: 49,3%Mogielnica: 56,0%Chorzele: 55,7%Zawidz: 61,2%Sokołów Podlaski: 43,3%Sterdyń: 53,9%Sochaczew: 35,3%Iłów: 52,3%Zakroczym: 41,9%Czerwin: 60,0%Józefów: 27,8%Celestynów: 44,3%Kuczbork-Osada: 45,7%Lesznowola: 21,0%Mrozy: 47,1%Sanniki: 57,7%Sadowne: 60,5%Dobre: 52,3%Przasnysz: 60,1%Jednorożec: 52,5%Miedzna: 60,5%Korytnica: 64,0%Garwolin: 41,3%Żelechów: 61,4%Jastrzębia: 59,4%Wolanów: 60,0%Mordy: 60,3%Siedlce: 47,3%Kampinos: 42,3%Tarczyn: 40,7%Bodzanów: 48,9%Jadów: 51,2%Załuski: 47,7%Pruszków: 27,2%Sieciechów: 55,7%Maciejowice: 65,9%Odrzywół: 76,5%Nowe Miasto: 51,1%Wyśmierzyce: 65,0%Parysów: 65,8%Sabnie: 53,1%Legionowo: 29,3%Sienno: 59,8%Olszewo-Borki: 48,7%Troszyn: 63,5%Lipsko: 50,6%Osieck: 57,9%Otwock: 34,5%Somianka: 52,2%Siemiątkowo: 64,0%Radzanowo: 40,6%Myszyniec: 58,2%Lubowidz: 50,8%Andrzejewo: 67,8%Grudusk: 63,9%Zaręby Kościelne: 65,8%Ostrów Mazowiecka: 40,3%Puszcza Mariańska: 43,9%Wiskitki: 43,2%Jakubów: 55,1%Opinogóra Górna: 55,1%Sońsk: 55,5%Pilawa: 54,2%Obryte: 56,9%Świercze: 49,8%Winnica: 54,2%Przytyk: 66,0%Skaryszew: 60,8%Korczew: 56,4%Mirów: 60,9%Jastrząb: 57,7%Płock: 34,6%Mała Wieś: 53,9%Łąck: 44,2%Wyszogród: 47,6%Brwinów: 27,5%Platerów: 53,4%Młynarze: 60,0%Sypniewo: 55,8%Gostynin: 51,1%Milanówek: 27,4%Podkowa Leśna: 23,5%Grójec: 27,0%Wiśniewo: 51,1%Stupsk: 52,2%Nasielsk: 46,0%Mińsk Mazowiecki: 32,4%Gozdowo: 55,0%Bielany: 66,3%Sokołów Podlaski: 55,1%Orońsko: 59,8%Serock: 31,7%Lelis: 53,9%Boguty-Pianki: 72,3%Wiązowna: 34,2%Bieżuń: 57,4%Prażmów: 31,7%Gielniów: 69,2%Gzy: 55,8%Kowala: 52,4%Zakrzew: 56,9%Błonie: 33,0%Brudzeń Duży: 53,3%Mszczonów: 41,0%Słupno: 31,2%Joniec: 43,2%Płońsk: 43,1%Raszyn: 32,7%Sarnaki: 53,7%Halinów: 32,5%Kałuszyn: 53,1%Garbatka-Letnisko: 49,4%Szreńsk: 60,9%Małkinia Górna: 58,6%Rzewnie: 53,5%Sierpc: 39,1%Szczutowo: 53,6%Ceranów: 64,8%Młodzieszyn: 54,3%Rybno: 51,0%Przyłęk: 60,8%Wieliszew: 28,6%Chotcza: 59,3%Kadzidło: 54,1%Zielonka: 32,4%Kołbiel: 52,7%Sobienie-Jeziory: 46,7%Brok: 48,2%Stoczek: 59,5%Ciechanów: 44,8%Ciechanów: 39,2%Wieniawa: 66,0%Zatory: 53,2%Jedlińsk: 57,4%Paprotnia: 64,9%Wiśniew: 61,6%Skórzec: 62,7%Suchożebry: 57,8%Zbuczyn: 62,1%Latowicz: 57,1%Radziejowice: 32,2%Nowy Duninów: 53,2%Raciąż: 62,0%Karniewo: 54,8%Gostynin: 38,6%Grodzisk Mazowiecki: 27,5%Belsk Duży: 40,1%Warka: 42,1%Radzanów: 56,7%Sobolew: 62,4%Trojanów: 66,1%Klwów: 61,0%Miastków Kościelny: 62,8%Kazanów: 60,7%Zwoleń: 49,7%Goworowo: 60,3%Baranowo: 53,3%Łyse: 56,3%Strachówka: 58,1%Marki: 28,7%Kobyłka: 33,0%Tłuszcz: 49,4%Wąsewo: 50,9%Wyszków: 39,8%Konstancin-Jeziorna: 30,3%Bulkowo: 60,0%Czarnia: 65,8%Ostrów Mazowiecka: 55,0%Borkowice: 57,1%Chlewiska: 59,0%Łomianki: 25,4%Radzanów: 62,8%Białobrzegi: 46,7%Promna: 54,9%Stara Błotnica: 65,3%Regimin: 58,3%Pułtusk: 38,4%Iłża: 53,0%Domanice: 64,9%Teresin: 39,9%Gąbin: 50,9%Raciąż: 49,1%Piastów: 30,9%Olszanka: 63,4%Czerwonka: 59,4%Pacyna: 63,3%Żabia Wola: 29,5%Pniewy: 38,9%Grabów nad Pilicą: 58,0%Lipowiec Kościelny: 53,0%Strzegowo: 57,4%Wieczfnia Kościelna: 57,2%Leoncin: 47,2%Rzekuń: 44,8%Łaskarzew: 59,7%Cegłów: 44,7%Borowie: 59,1%Wodynie: 67,6%Szydłowiec: 52,8%Rzeczniów: 65,0%Góra Kalwaria: 35,2%Piaseczno: 22,8%Czerwińsk nad Wisłą: 53,9%Głowaczów: 62,6%Leszno: 31,8%Stare Babice: 26,2%Grębków: 61,4%Wierzbno: 62,9%Stromiec: 62,8%Gołymin-Ośrodek: 58,5%Glinojeck: 52,5%Krasne: 61,5%Pokrzywnica: 48,2%Gózd: 62,0%Kotuń: 53,0%Sochaczew: 38,6%Nadarzyn: 25,3%Siedlce: 39,8%Staroźreby: 53,7%Stara Biała: 41,5%Przasnysz: 40,5%Stara Kornica: 62,5%Maków Mazowiecki: 41,4%Płoniawy-Bramura: 57,6%Baranów: 40,2%Jaktorów: 33,7%Chynów: 39,5%Dębe Wielkie: 39,9%Siennica: 48,0%Pomiechówek: 38,0%Rusinów: 72,8%Mińsk Mazowiecki: 40,8%Garwolin: 49,7%Górzno: 62,3%Łochów: 51,3%Sierpc: 52,4%Rościszewo: 61,5%Repki: 61,3%Jabłonna Lacka: 62,2%Policzna: 55,6%Ciepielów: 57,8%Ząbki: 29,3%Dąbrówka: 55,6%Klembów: 48,7%Wołomin: 39,1%Szulborze Wielkie: 60,8%Rząśnik: 59,1%Długosiodło: 50,1%Zabrodzie: 49,5%Lutocin: 56,5%Bielsk: 49,9%Radzymin: 39,7%Krasnosielc: 51,3%Szydłowo: 53,5%Solec nad Wisłą: 54,6%Izabelin: 31,5%Ożarów Mazowiecki: 28,9%Liw: 54,7%Ojrzeń: 58,4%Pionki: 54,9%Przesmyki: 66,4%Wierzbica: 55,6%Drobin: 51,5%Dzierzążnia: 57,2%Naruszewo: 56,4%Baboszewo: 54,4%Michałowice: 23,9%Szczawin Kośc.: 56,3%Jasieniec: 43,1%Kozienice: 44,4%Dzierzgowo: 66,2%Nowy Dwór Mazowiecki: 29,6%Czosnów: 33,8%Ostrołęka: 40,8%Wilga: 44,3%Przysucha: 57,0%Brańszczyk: 52,7%Mochowo: 53,9%Nowa Sucha: 45,2%Brochów: 47,5%Tczów: 61,3%Jabłonna: 24,7%Poświętne: 59,1%Nur: 66,6%Karczew: 42,2%Żuromin: 39,7%Nieporęt: 30,0%Stary Lubotyń: 66,3%Magnuszew: 55,3%Sochocin: 47,5%Węgrów: 40,2%Łaskarzew: 52,8%Czernice Borowe: 62,9%Krzynowłoga Mała: 64,5%Pionki: 42,4%Mokobody: 64,7%Żyrardów: 31,4%Radom: 39,5%Słubice: 59,1%Płońsk: 34,9%Żoliborz: 19,8%Śródmieście: 23,0%Ursus: 23,7%Bemowo: 20,1%Białołęka: 18,9%Praga-Południe: 22,9%Ochota: 21,3%Praga-Północ: 28,0%Wilanów: 14,8%Włochy: 21,2%Wola: 22,0%Bielany: 24,7%Mokotów: 20,2%Targówek: 27,6%Ursynów: 18,6%Wawer: 26,0%Wesoła: 24,7%Rembertów: 26,0%Zatory
Wynik: PiS (%)
  • < 25
  • 25–40
  • 40–55
  • 55–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

71. percentyl Wynik wyższy niż w 71% gmin, 726. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 53,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
4 707 mieszkańców −2,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 25% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,5% udział w ludności +2,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 31% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
1,70 na 1000 mieszkańców −1,83 zmiana 2016–2023 więcej niż w 74% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
7,7% udział w ludności prod. −6,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 90% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
79 na 1000 mieszkańców +24,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 57% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 054 zł na mieszkańca, ceny bieżące +83,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 21% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

4 6004 7004 8004 900200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 869Liczba mieszkańców, 2001: 4 899Liczba mieszkańców, 2002: 4 894Liczba mieszkańców, 2003: 4 861Liczba mieszkańców, 2004: 4 786Liczba mieszkańców, 2005: 4 772Liczba mieszkańców, 2006: 4 746Liczba mieszkańców, 2007: 4 745Liczba mieszkańców, 2008: 4 762Liczba mieszkańców, 2009: 4 736Liczba mieszkańców, 2010: 4 813Liczba mieszkańców, 2011: 4 824Liczba mieszkańców, 2012: 4 838Liczba mieszkańców, 2013: 4 814Liczba mieszkańców, 2014: 4 798Liczba mieszkańców, 2015: 4 820Liczba mieszkańców, 2016: 4 830Liczba mieszkańców, 2017: 4 835Liczba mieszkańców, 2018: 4 864Liczba mieszkańców, 2019: 4 849Liczba mieszkańców, 2020: 4 751Liczba mieszkańców, 2021: 4 726Liczba mieszkańców, 2022: 4 735Liczba mieszkańców, 2023: 4 707Liczba mieszkańców, 2024: 4 707Liczba mieszkańców, 2025: 4 6734 673

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,9%PiS, 2005: 26,0%PiS, 2007: 43,1%PiS, 2011: 41,8%PiS, 2015: 56,9%PiS, 2019: 67,1%PiS, 2023: 53,2%53,2%Frekwencja, 2001: 46,4%Frekwencja, 2005: 41,6%Frekwencja, 2007: 46,5%Frekwencja, 2011: 46,1%Frekwencja, 2015: 48,7%Frekwencja, 2019: 59,7%Frekwencja, 2023: 75,4%75,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −2,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 1,7, przyrost −4,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 31% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +1,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −2,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 61% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 57% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 78% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 806 zł, wyższe niż w 73% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 4 707 osób −2,3% 25 7 274 6 424
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,5 % +2,5 p.p. 31 19,1 19,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,7 % −1,0 p.p. 66 18,7 19,6
Ludność w wieku produkcyjnym 59,6 % −2,2 p.p. 66 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 20,7 % +3,1 p.p. 30 22,4 22,3
Gęstość zaludnienia 39,2 os./km² −2,2% 25 62,1 52,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,87 ‰ −2,36 39 −4,05 −3,42
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 1,70 ‰ −1,83 od 2016 74 −1,67 −1,34
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 7,7 % −6,4 p.p. 90 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 45,7 na 1000 −41,3 90 23,2 26,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 79 na 1000 +24,0 57 75 71
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 83 na 10 tys. +24,0 78 67 67
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 054 zł +83,9% 21 2 639 2 442 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 3 683 zł +891,3% 86 1 961 2 237 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 772 na 10 tys. −910,0 88 397 379
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 91,8 % +1,2 p.p. 40 94,2 89,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 36,2 % +0,6 p.p. 29 54,0 38,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,8 na 1000 +1,5 61 3,1 3,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,97 na 1000 +0,27 19 3,90 3,56
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 68 na 1000 −81,0 17 106 105
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 867 na 1000 +303,0 62 820 811
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 7,8
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 106 na 100 82 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 70,3 na 1000 51 70,0 73,5 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Zatory COA.png” z Wikimedia Commons, autor: Robert Szydlik, licencja: Public domain.