Podsumowanienajważniejsze dane
Ludnośćwiek, migracje
Praca i gospodarkabezrobocie, firmy
Finanse i rozwójbudżet, mieszkania
Społeczeństwoorganizacje, szkoły, usługi
Analiza wyborczawynik a cechy gmin
Zmiany w czasiehistoria wyników
Porównaj gminydwie gminy obok siebie
Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2001
SLD-UP
33,5%
PSL
24,2%
Samoobrona
22,4%
PO
6,3%
LPR
4,8%
Pozostali (5)
8,7%
Frekwencja 36,6%
Zwycięzca w gminie SLD-UP
przewaga nad drugim miejscem +9,3 p.p.
Liczba głosów ważnych 1 818
z 5 236 uprawnionych
Sierpc na tle regionu Wynik: SLD-UP (Sejm 2001)
Gostynin: 35,8% Brudzeń Duży: 30,8% Nowy Duninów: 42,8% Mochowo: 34,0% Rościszewo: 26,3% Sierpc: 33,5% Szczutowo: 32,4% Lubowidz: 35,6% Lutocin: 25,2% Borowie: 26,2% Maciejowice: 24,1% Miastków Kościelny: 24,7% Trojanów: 22,4% Żelechów: 28,4% Gniewoszów: 22,0% Sieciechów: 31,9% Chotcza: 48,8% Solec nad Wisłą: 47,7% Huszlew: 17,0% Olszanka: 16,1% Sarnaki: 25,6% Stara Kornica: 18,5% Domanice: 20,5% Wiśniew: 15,9% Wodynie: 26,2% Zbuczyn Poduchowny: 13,6% Policzna: 29,3% Przyłęk: 28,4% Pacyna: 17,3% Sanniki: 21,5% Szczawin Kościelny: 26,5% Błędów: 20,1% Mogielnica: 24,1% Nowe Miasto nad Pilicą: 27,8% Gielniów: 27,6% Odrzywół: 12,4% Rusinów: 15,1% Iłów: 20,8% Nowa Sucha: 20,7% Rybno: 16,7% Mszczonów: 33,4% Puszcza Mariańska: 51,9% Wiskitki: 31,0% Białobrzegi: 34,9% Promna: 16,5% Radzanów: 10,2% Stara Błotnica: 11,6% Stromiec: 31,2% Wyśmierzyce: 16,4% Ciechanów: 53,3% Ciechanów: 40,2% Glinojeck: 55,7% Gołymin-Ośrodek: 21,3% Grudusk: 39,2% Ojrzeń: 38,6% Opinogóra Górna: 31,6% Regimin: 40,6% Sońsk: 29,1% Garwolin: 33,3% Łaskarzew: 24,6% Garwolin: 22,5% Górzno: 15,3% Łaskarzew: 21,3% Parysów: 16,2% Pilawa: 32,1% Sobolew: 21,0% Wilga: 25,2% Gostynin: 51,3% Milanówek: 34,9% Podkowa Leśna: 25,4% Baranów: 25,5% Grodzisk Mazowiecki: 41,4% Jaktorów: 30,4% Żabia Wola: 30,3% Belsk Duży: 18,9% Chynów: 26,8% Goszczyn: 6,5% Grójec: 43,9% Jasieniec: 25,7% Pniewy: 30,3% Warka: 25,4% Garbatka-Letnisko: 34,5% Grabów nad Pilicą: 16,4% Kozienice: 39,7% Legionowo: 42,3% Jabłonna: 28,1% Nieporęt: 32,1% Serock: 41,6% Wieliszew: 35,7% Ciepielów: 65,0% Lipsko: 42,7% Rzeczniów: 10,3% Sienno: 27,3% Łosice: 38,7% Platerów: 26,7% Maków Mazowiecki: 50,1% Czerwonka: 19,0% Karniewo: 23,3% Krasnosielc: 29,0% Młynarze: 14,5% Płoniawy-Bramura: 36,1% Różan: 37,8% Tarczyn: 32,3% Głowaczów: 20,8% Rzewnie: 11,9% Sypniewo: 20,1% Szelków: 20,1% Mińsk Mazowiecki: 40,5% Cegłów: 37,4% Dębe Wielkie: 24,3% Dobre: 28,1% Jakubów: 18,8% Kałuszyn: 19,1% Latowicz: 26,7% Mińsk Mazowiecki: 22,3% Mrozy: 37,9% Siennica: 28,0% Stanisławów: 17,8% Mława: 51,3% Dzierzgowo: 31,7% Lipowiec Kościelny: 34,3% Radzanów: 26,7% Strzegowo: 32,5% Stupsk: 42,9% Szreńsk: 23,7% Szydłowo: 36,1% Wieczfnia Kościelna: 35,2% Wiśniewo: 36,1% Nowy Dwór Mazowiecki: 56,0% Czosnów: 24,7% Leoncin: 25,0% Nasielsk: 29,3% Pomiechówek: 34,8% Zakroczym: 30,6% Baranowo: 29,4% Czarnia: 19,6% Czerwin: 14,5% Goworowo: 28,0% Kadzidło: 30,0% Lelis: 29,0% Łyse: 21,1% Myszyniec: 23,5% Olszewo-Borki: 24,9% Rzekuń: 25,4% Troszyn: 10,4% Ostrów Mazowiecka: 46,1% Andrzejewo: 8,2% Boguty-Pianki: 13,1% Brok: 24,7% Małkinia Górna: 30,1% Nur: 17,4% Ostrów Mazowiecka: 31,5% Stary Lubotyń: 17,5% Szulborze Wielkie: 23,2% Wąsewo: 22,5% Zaręby Kościelne: 21,5% Józefów: 22,4% Otwock: 31,0% Celestynów: 28,6% Karczew: 18,5% Kołbiel: 26,0% Osieck: 18,8% Sobienie-Jeziory: 20,3% Wiązowna: 18,2% Góra Kalwaria: 39,6% Konstancin-Jeziorna: 30,8% Lesznowola: 23,5% Piaseczno: 32,1% Prażmów: 30,5% Bielsk: 37,7% Bodzanów: 40,9% Bulkowo: 31,9% Drobin: 53,0% Gąbin: 23,0% Łąck: 34,4% Mała Wieś: 37,8% Radzanowo: 35,9% Słubice: 27,5% Słupno: 33,0% Stara Biała: 38,9% Staroźreby: 36,3% Wyszogród: 31,7% Płońsk: 46,4% Raciąż: 39,8% Baboszewo: 28,7% Czerwińsk nad Wisłą: 24,4% Dzierzążnia: 36,5% Joniec: 33,3% Naruszewo: 35,8% Nowe Miasto: 38,9% Płońsk: 32,9% Raciąż: 23,2% Sochocin: 37,2% Załuski: 25,0% Piastów: 30,9% Pruszków: 35,7% Brwinów: 30,5% Michałowice: 25,4% Nadarzyn: 20,4% Raszyn: 21,4% Przasnysz: 47,8% Chorzele: 46,1% Czernice Borowe: 25,8% Jednorożec: 29,3% Krasne: 28,2% Krzynowłoga Mała: 16,0% Przasnysz: 27,8% Borkowice: 41,2% Klwów: 14,1% Potworów: 15,7% Przysucha: 33,5% Wieniawa: 18,4% Gzy: 28,8% Obryte: 23,0% Pokrzywnica: 21,9% Pułtusk: 39,6% Świercze: 32,6% Winnica: 24,3% Zatory: 23,9% Pionki: 47,0% Gózd: 17,5% Iłża: 41,7% Jastrzębia: 31,4% Jedlińsk: 20,0% Jedlnia-Letnisko: 26,0% Pionki: 38,2% Przytyk: 19,6% Skaryszew: 20,5% Wierzbica: 37,7% Wolanów: 19,8% Zakrzew: 16,9% Korczew: 34,1% Kotuń: 26,5% Mokobody: 19,8% Mordy: 20,2% Paprotnia: 12,2% Przesmyki: 17,7% Siedlce: 30,0% Skórzec: 24,9% Suchożebry: 16,9% Sierpc: 49,1% Gozdowo: 46,6% Zawidz: 27,7% Sochaczew: 45,9% Brochów: 29,9% Młodzieszyn: 24,6% Sochaczew: 26,7% Teresin: 20,3% Sokołów Podlaski: 38,5% Bielany: 11,8% Ceranów: 14,1% Jabłonna Lacka: 19,4% Kosów Lacki: 19,8% Repki: 13,3% Sabnie: 20,5% Sokołów Podlaski: 21,7% Sterdyń: 25,7% Chlewiska: 35,4% Jastrząb: 31,0% Mirów: 42,3% Kowala: 27,9% Orońsko: 15,4% Szydłowiec: 32,8% Błonie: 39,0% Izabelin: 20,7% Kampinos: 31,5% Leszno: 37,9% Łomianki: 23,2% Ożarów Mazowiecki: 32,4% Stare Babice: 22,4% Węgrów: 39,1% Grębków: 20,1% Korytnica: 14,5% Liw: 25,8% Łochów: 29,2% Miedzna: 14,2% Sadowne: 23,9% Stoczek: 20,6% Wierzbno: 23,6% Kobyłka: 21,8% Marki: 24,2% Ząbki: 22,7% Zielonka: 29,2% Dąbrówka: 12,5% Jadów: 26,8% Klembów: 18,2% Poświętne: 14,9% Radzymin: 20,7% Strachówka: 27,8% Tłuszcz: 27,1% Sulejówek: 27,1% Wołomin: 26,5% Brańszczyk: 24,2% Długosiodło: 32,9% Rząśnik: 23,1% Somianka: 17,4% Wyszków: 36,1% Zabrodzie: 20,3% Kazanów: 31,9% Tczów: 22,4% Zwoleń: 34,5% Bieżuń: 25,5% Kuczbork-Osada: 43,4% Siemiątkowo Koziebrodzkie: 32,5% Żuromin: 40,1% Żyrardów: 49,9% Radziejowice: 28,0% Ostrołęka: 44,3% Płock: 51,3% Radom: 42,1% Siedlce: 44,3% Halinów: 23,3% Magnuszew: 19,6% Warszawa-Centrum: 38,3% Warszawa-Ursus: 34,7% Warszawa-Bemowo: 42,2% Warszawa-Białołęka: 38,3% Warszawa-Wilanów: 29,5% Warszawa-Włochy: 33,0% Warszawa-Bielany: 33,6% Warszawa-Targówek: 37,7% Warszawa-Ursynów: 35,9% Warszawa-Wawer: 23,8% Wesoła: 31,4% Warszawa-Rembertów: 42,9% Sierpc
Wynik: SLD-UP (%)
< 15 15–25 25–35 35–45 45–55 55 i więcej
Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.
brak danych GUS nie podaje wartości za 2001
brak danych GUS nie podaje wartości za 2001
brak danych GUS nie podaje wartości za 2001
brak danych GUS nie podaje wartości za 2001
Liczba mieszkańców (2000–2025)
6 400 6 600 6 800 7 000 7 200 7 400 2000 2005 2010 2015 2020 2025 Liczba mieszkańców, 2000: 7 185 Liczba mieszkańców, 2001: 7 132 Liczba mieszkańców, 2002: 7 142 Liczba mieszkańców, 2003: 7 190 Liczba mieszkańców, 2004: 7 215 Liczba mieszkańców, 2005: 7 191 Liczba mieszkańców, 2006: 7 169 Liczba mieszkańców, 2007: 7 156 Liczba mieszkańców, 2008: 7 076 Liczba mieszkańców, 2009: 7 025 Liczba mieszkańców, 2010: 7 018 Liczba mieszkańców, 2011: 7 050 Liczba mieszkańców, 2012: 7 044 Liczba mieszkańców, 2013: 7 071 Liczba mieszkańców, 2014: 7 119 Liczba mieszkańców, 2015: 7 107 Liczba mieszkańców, 2016: 7 108 Liczba mieszkańców, 2017: 7 120 Liczba mieszkańców, 2018: 7 034 Liczba mieszkańców, 2019: 7 042 Liczba mieszkańców, 2020: 6 720 Liczba mieszkańców, 2021: 6 675 Liczba mieszkańców, 2022: 6 623 Liczba mieszkańców, 2023: 6 583 Liczba mieszkańców, 2024: 6 536 Liczba mieszkańców, 2025: 6 491 6 491 Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.
Wynik: SLD-UP i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)
0 20 40 60 80 2001 2005 2007 2011 2015 2019 2023 SLD-UP, 2001: 33,5% 33,5% Frekwencja, 2001: 36,6% Frekwencja, 2005: 29,0% Frekwencja, 2007: 35,3% Frekwencja, 2011: 34,7% Frekwencja, 2015: 38,6% Frekwencja, 2019: 48,9% Frekwencja, 2023: 65,0% 65,0% Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.
Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →
Cechy gminy (Sejm 2001)
Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.
To pierwsze wybory tego rodzaju w atlasie, więc warunków opartych na zmianie nie da się sprawdzić.
Rosnąca nie
?
ludność wzrosła o co najmniej 3%nie da się sprawdzić: brak danych
✕
saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,4 na 1000
Jak głosowały gminy rosnące →
Depopulacyjna nie
?
ludność spadła o co najmniej 5%nie da się sprawdzić: brak danych
✓
ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,4, przyrost 6,2 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →
Starzejąca się nie
?
udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminnie da się sprawdzić: brak danych
?
udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.nie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy starzejące się →
Suburbanizująca się nie
✕
saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,4 na 1000
?
ludność wzrosła o co najmniej 5%nie da się sprawdzić: brak danych
?
nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminnie da się sprawdzić: brak danych
✓
gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →
Przedsiębiorcza nie
?
przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminnie da się sprawdzić: brak danych
?
nowe firmy: więcej niż w 60% gminnie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →
Inwestująca nie
✕
średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 211 zł, wyższe niż w 55% gmin
✓
w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →
Turystyczna nie
✕
miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 25,4 na 1000, wyższe niż w 74% gmin
✕
co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 181
Jak głosowały gminy turystyczne →
Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne.
Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.
Wszystkie wskaźniki (GUS, 2001)
Wskaźnik Wartość Jednostka Zmiana Więcej niż w % gmin Mediana gmin, Polska Mediana gmin, województwo Uwagi
Liczba ludności
7 132
osób
48
7 371
6 907
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej
brak
%
Ludność w wieku przedprodukcyjnym
brak
%
Ludność w wieku produkcyjnym
54,4
%
12
58,4
56,4
obliczenie własne na podstawie GUS
Ludność w wieku poprodukcyjnym
brak
%
Gęstość zaludnienia
brak
os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców
6,17
‰
95
0,75
−0,04
obliczenie własne na podstawie GUS
Saldo migracji na 1000 mieszkańców
−4,35
‰
23
−1,51
−1,16
obliczenie własne na podstawie GUS
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym
brak
%
Bezrobotni na 1000 mieszkańców
brak
na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców
brak
na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców
brak
na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca
brak
zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca
232
zł
62
191
222
obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców
brak
na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej
brak
%
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej
brak
%
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców
brak
na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców
brak
na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców
brak
na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat
brak
na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców
25,4
na 1000
74
9,0
5,5
obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat
brak
na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców
brak
na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców
brak
na 1000
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.
Herb: plik „POL Gmina Sierpc COA.svg ” z Wikimedia Commons, autor: Semu, licencja:
Public domain.