Herb: Busko-Zdrój

Busko-Zdrój

gmina miejsko-wiejskapowiat buskiwoj. świętokrzyskie TERYT: 2601013

PrzedsiębiorczaTurystyczna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
30 093
(2025)
Powierzchnia
235,5 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 43,2%
  • KO 23,1%
  • Trzecia Droga 14,6%
  • Nowa Lewica 7,3%
  • Konfederacja 5,7%
  • Pozostali (4) 6,0%
Frekwencja73,8% +14,0 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+20,1 p.p.
Liczba głosów ważnych19 166 z 26 495 uprawnionych

Busko-Zdrój na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Michałów: 57,5%Pińczów: 47,2%Słupia (Jędrzejowska): 59,1%Sędziszów: 53,0%Nagłowice: 57,9%Bieliny: 62,7%Mniów: 60,6%Końskie: 44,9%Stąporków: 49,3%Ożarów: 49,0%Wilczyce: 49,9%Osiek: 71,9%Waśniów: 62,8%Złota: 53,1%Sandomierz: 35,4%Samborzec: 50,8%Kluczewsko: 66,5%Wiślica: 57,5%Pacanów: 58,8%Piekoszów: 52,9%Busko-Zdrój: 43,2%Chmielnik: 54,6%Górno: 53,6%Fałków: 66,4%Skarżysko-Kamienna: 37,1%Bodzechów: 45,6%Rytwiany: 55,9%Krasocin: 60,2%Kielce: 32,6%Morawica: 41,6%Stopnica: 55,8%Jędrzejów: 46,7%Imielno: 60,7%Łopuszno: 62,1%Małogoszcz: 61,2%Tuczępy: 60,2%Solec-Zdrój: 51,4%Opatów: 51,1%Miedziana Góra: 41,1%Masłów: 39,7%Mirzec: 56,7%Skarżysko Kościelne: 46,2%Suchedniów: 37,7%Działoszyce: 58,1%Łagów: 67,5%Szydłów: 58,7%Nowy Korczyn: 54,3%Iwaniska: 67,4%Oksa: 60,8%Gnojno: 65,9%Skalbmierz: 62,3%Daleszyce: 49,1%Raków: 60,3%Strawczyn: 54,8%Ruda Maleniecka: 56,3%Zagnańsk: 45,3%Łoniów: 56,3%Obrazów: 50,5%Tarłów: 61,9%Wąchock: 46,2%Wojciechowice: 49,8%Starachowice: 38,3%Bałtów: 43,6%Radków: 55,3%Secemin: 56,6%Nowa Słupia: 57,6%Słupia Konecka: 60,9%Bogoria: 60,0%Sobków: 57,3%Gowarczów: 57,1%Lipnik: 61,4%Ćmielów: 47,2%Brody: 52,4%Pawłów: 61,7%Kunów: 49,5%Moskorzew: 61,0%Bejsce: 54,5%Chęciny: 48,3%Bodzentyn: 54,4%Baćkowice: 65,0%Staszów: 49,8%Pierzchnica: 57,9%Kije: 57,0%Wodzisław: 55,2%Kazimierza Wielka: 49,6%Smyków: 60,2%Ostrowiec Świętokrzyski: 39,2%Sadowie: 59,3%Łączna: 54,3%Bliżyn: 46,6%Opatowiec: 49,9%Oleśnica: 53,6%Czarnocin: 58,5%Połaniec: 53,9%Koprzywnica: 58,5%Dwikozy: 44,4%Zawichost: 53,0%Włoszczowa: 52,6%Radoszyce: 62,7%Łubnice: 63,6%Klimontów: 56,6%Nowiny: 38,2%Busko-Zdrój
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

49. percentyl Wynik wyższy niż w 49% gmin, 1280. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 43,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
30 637 mieszkańców −6,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
23,9% udział w ludności +6,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 92% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−1,79 na 1000 mieszkańców −0,02 zmiana 2016–2023 więcej niż w 49% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,8% udział w ludności prod. −3,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 26% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
100 na 1000 mieszkańców +18,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 84% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 001 zł na mieszkańca, ceny bieżące +79,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 66% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

30 00031 00032 00033 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 32 819Liczba mieszkańców, 2001: 32 738Liczba mieszkańców, 2002: 32 580Liczba mieszkańców, 2003: 32 543Liczba mieszkańców, 2004: 32 560Liczba mieszkańców, 2005: 32 560Liczba mieszkańców, 2006: 32 398Liczba mieszkańców, 2007: 32 326Liczba mieszkańców, 2008: 32 385Liczba mieszkańców, 2009: 32 286Liczba mieszkańców, 2010: 32 996Liczba mieszkańców, 2011: 32 951Liczba mieszkańców, 2012: 32 899Liczba mieszkańców, 2013: 32 825Liczba mieszkańców, 2014: 32 889Liczba mieszkańców, 2015: 32 767Liczba mieszkańców, 2016: 32 612Liczba mieszkańców, 2017: 32 438Liczba mieszkańców, 2018: 32 280Liczba mieszkańców, 2019: 32 189Liczba mieszkańców, 2020: 31 425Liczba mieszkańców, 2021: 31 087Liczba mieszkańców, 2022: 30 906Liczba mieszkańców, 2023: 30 637Liczba mieszkańców, 2024: 30 321Liczba mieszkańców, 2025: 30 09330 093

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,1%PiS, 2005: 22,2%PiS, 2007: 33,8%PiS, 2011: 28,6%PiS, 2015: 41,0%PiS, 2019: 52,7%PiS, 2023: 43,2%43,2%Frekwencja, 2001: 45,9%Frekwencja, 2005: 36,8%Frekwencja, 2007: 50,3%Frekwencja, 2011: 45,8%Frekwencja, 2015: 48,1%Frekwencja, 2019: 59,7%Frekwencja, 2023: 73,8%73,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −1,8, przyrost −6,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 92% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −1,8 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 92% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 84% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 65% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 230 zł, wyższe niż w 41% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna tak

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminspełnione: 81,9 na 1000, wyższe niż w 91% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 2 509
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 30 637 osób −6,5% 93 7 274 6 973
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 23,9 % +6,0 p.p. 92 19,1 22,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,5 % −0,1 p.p. 17 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 55,8 % −5,7 p.p. 6 58,8 58,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 27,7 % +5,8 p.p. 92 22,4 25,4
Gęstość zaludnienia 130,1 os./km² −6,5% 75 62,1 59,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,82 ‰ −2,80 20 −4,05 −6,49
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −1,79 ‰ −0,02 od 2016 49 −1,67 −2,60
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,8 % −3,2 p.p. 26 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 15,9 na 1000 −21,3 25 23,2 26,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 100 na 1000 +18,0 84 75 66
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 75 na 10 tys. +5,0 65 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 001 zł +79,9% 66 2 639 2 150 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 432 zł +46,0% 31 1 961 1 920 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 183 na 10 tys. −489,0 9 397 510
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 93,1 % +0,3 p.p. 45 94,2 91,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 71,0 % 0,0 p.p. 69 54,0 44,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 9,4 na 1000 +6,2 92 3,1 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,26 na 1000 +2,12 82 3,90 4,26
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 98 na 1000 −26,0 42 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 999 na 1000 +165,0 84 820 812
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 81,9 na 1000 +15,9 91 10,0 13,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 80 na 100 14 93 90 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 69,6 na 1000 49 70,0 62,3 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 104,8 na 1000 96 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Busko-Zdrój COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.