Herb: Łagów

Łagów

gmina miejsko-wiejskapowiat kieleckiwoj. świętokrzyskie TERYT: 2604073

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
6 444
(2025)
Powierzchnia
113,3 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 67,5%
  • Trzecia Droga 9,9%
  • KO 7,4%
  • Konfederacja 7,4%
  • Nowa Lewica 3,3%
  • Pozostali (4) 4,6%
Frekwencja67,6% +14,9 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+57,6 p.p.
Liczba głosów ważnych3 401 z 5 173 uprawnionych

Łagów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Michałów: 57,5%Pińczów: 47,2%Słupia (Jędrzejowska): 59,1%Sędziszów: 53,0%Nagłowice: 57,9%Bieliny: 62,7%Mniów: 60,6%Końskie: 44,9%Stąporków: 49,3%Ożarów: 49,0%Wilczyce: 49,9%Osiek: 71,9%Waśniów: 62,8%Złota: 53,1%Sandomierz: 35,4%Samborzec: 50,8%Kluczewsko: 66,5%Wiślica: 57,5%Pacanów: 58,8%Piekoszów: 52,9%Busko-Zdrój: 43,2%Chmielnik: 54,6%Górno: 53,6%Fałków: 66,4%Skarżysko-Kamienna: 37,1%Bodzechów: 45,6%Rytwiany: 55,9%Krasocin: 60,2%Kielce: 32,6%Morawica: 41,6%Stopnica: 55,8%Jędrzejów: 46,7%Imielno: 60,7%Łopuszno: 62,1%Małogoszcz: 61,2%Tuczępy: 60,2%Solec-Zdrój: 51,4%Opatów: 51,1%Miedziana Góra: 41,1%Masłów: 39,7%Mirzec: 56,7%Skarżysko Kościelne: 46,2%Suchedniów: 37,7%Działoszyce: 58,1%Łagów: 67,5%Szydłów: 58,7%Nowy Korczyn: 54,3%Iwaniska: 67,4%Oksa: 60,8%Gnojno: 65,9%Skalbmierz: 62,3%Daleszyce: 49,1%Raków: 60,3%Strawczyn: 54,8%Ruda Maleniecka: 56,3%Zagnańsk: 45,3%Łoniów: 56,3%Obrazów: 50,5%Tarłów: 61,9%Wąchock: 46,2%Wojciechowice: 49,8%Starachowice: 38,3%Bałtów: 43,6%Radków: 55,3%Secemin: 56,6%Nowa Słupia: 57,6%Słupia Konecka: 60,9%Bogoria: 60,0%Sobków: 57,3%Gowarczów: 57,1%Lipnik: 61,4%Ćmielów: 47,2%Brody: 52,4%Pawłów: 61,7%Kunów: 49,5%Moskorzew: 61,0%Bejsce: 54,5%Chęciny: 48,3%Bodzentyn: 54,4%Baćkowice: 65,0%Staszów: 49,8%Pierzchnica: 57,9%Kije: 57,0%Wodzisław: 55,2%Kazimierza Wielka: 49,6%Smyków: 60,2%Ostrowiec Świętokrzyski: 39,2%Sadowie: 59,3%Łączna: 54,3%Bliżyn: 46,6%Opatowiec: 49,9%Oleśnica: 53,6%Czarnocin: 58,5%Połaniec: 53,9%Koprzywnica: 58,5%Dwikozy: 44,4%Zawichost: 53,0%Włoszczowa: 52,6%Radoszyce: 62,7%Łubnice: 63,6%Klimontów: 56,6%Nowiny: 38,2%Łagów
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

97. percentyl Wynik wyższy niż w 97% gmin, 63. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 67,5%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
6 564 mieszkańców −5,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 44% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,8% udział w ludności +2,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 34% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−2,89 na 1000 mieszkańców −2,02 zmiana 2016–2023 więcej niż w 38% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,4% udział w ludności prod. −3,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 56% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
73 na 1000 mieszkańców +20,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 45% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 657 zł na mieszkańca, ceny bieżące +89,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 51% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

6 4006 6006 8007 0007 200200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 7 039Liczba mieszkańców, 2001: 7 036Liczba mieszkańców, 2002: 7 059Liczba mieszkańców, 2003: 7 045Liczba mieszkańców, 2004: 6 973Liczba mieszkańców, 2005: 6 927Liczba mieszkańców, 2006: 6 864Liczba mieszkańców, 2007: 6 868Liczba mieszkańców, 2008: 6 817Liczba mieszkańców, 2009: 6 772Liczba mieszkańców, 2010: 7 010Liczba mieszkańców, 2011: 7 000Liczba mieszkańców, 2012: 7 018Liczba mieszkańców, 2013: 6 978Liczba mieszkańców, 2014: 6 922Liczba mieszkańców, 2015: 6 954Liczba mieszkańców, 2016: 6 910Liczba mieszkańców, 2017: 6 908Liczba mieszkańców, 2018: 6 886Liczba mieszkańców, 2019: 6 880Liczba mieszkańców, 2020: 6 687Liczba mieszkańców, 2021: 6 609Liczba mieszkańców, 2022: 6 598Liczba mieszkańców, 2023: 6 564Liczba mieszkańców, 2024: 6 511Liczba mieszkańców, 2025: 6 4446 444

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 4,5%PiS, 2005: 10,4%PiS, 2007: 44,7%PiS, 2011: 32,4%PiS, 2015: 55,1%PiS, 2019: 73,9%PiS, 2023: 67,5%67,5%Frekwencja, 2001: 34,9%Frekwencja, 2005: 34,7%Frekwencja, 2007: 38,7%Frekwencja, 2011: 39,2%Frekwencja, 2015: 38,9%Frekwencja, 2019: 52,6%Frekwencja, 2023: 67,6%67,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −2,9, przyrost −2,4 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 34% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −2,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 15% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 45% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 65% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 211 zł, wyższe niż w 39% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 14,9 na 1000, wyższe niż w 63% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 98
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 6 564 osób −5,6% 44 7 274 6 973
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,8 % +2,3 p.p. 34 19,1 22,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,8 % +0,9 p.p. 67 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 59,8 % −3,4 p.p. 71 58,8 58,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 20,5 % +2,6 p.p. 28 22,4 25,4
Gęstość zaludnienia 58,0 os./km² −5,5% 47 62,1 59,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,43 ‰ −5,60 68 −4,05 −6,49
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,89 ‰ −2,02 od 2016 38 −1,67 −2,60
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,4 % −3,6 p.p. 56 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 26,4 na 1000 −24,4 59 23,2 26,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 73 na 1000 +20,0 45 75 66
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 75 na 10 tys. +20,0 65 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 657 zł +89,4% 51 2 639 2 150 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 005 zł −15,3% 14 1 961 1 920 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 534 na 10 tys. −359,0 69 397 510
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 86,0 % +2,0 p.p. 24 94,2 91,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 47,7 % +11,4 p.p. 43 54,0 44,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,4 na 1000 −0,6 15 3,1 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,96 na 1000 +0,36 52 3,90 4,26
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 73 na 1000 −26,0 21 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 876 na 1000 +73,0 64 820 812
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 14,9 na 1000 −1,6 63 10,0 13,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 104 na 100 79 93 90 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 74,2 na 1000 63 70,0 62,3 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 3,8 na 1000 60 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Łagów (powiat kielecki) COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Blackfish, licencja: Public domain.