Herb: Piekoszów

Piekoszów

gmina miejsko-wiejskapowiat kieleckiwoj. świętokrzyskie TERYT: 2604143

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
16 901
(2025)
Powierzchnia
103,0 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 52,9%
  • KO 13,9%
  • Trzecia Droga 10,4%
  • Konfederacja 8,3%
  • Nowa Lewica 6,2%
  • Pozostali (4) 8,4%
Frekwencja73,9% +14,9 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+39,0 p.p.
Liczba głosów ważnych9 317 z 12 898 uprawnionych

Piekoszów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Michałów: 57,5%Pińczów: 47,2%Słupia (Jędrzejowska): 59,1%Sędziszów: 53,0%Nagłowice: 57,9%Bieliny: 62,7%Mniów: 60,6%Końskie: 44,9%Stąporków: 49,3%Ożarów: 49,0%Wilczyce: 49,9%Osiek: 71,9%Waśniów: 62,8%Złota: 53,1%Sandomierz: 35,4%Samborzec: 50,8%Kluczewsko: 66,5%Wiślica: 57,5%Pacanów: 58,8%Piekoszów: 52,9%Busko-Zdrój: 43,2%Chmielnik: 54,6%Górno: 53,6%Fałków: 66,4%Skarżysko-Kamienna: 37,1%Bodzechów: 45,6%Rytwiany: 55,9%Krasocin: 60,2%Kielce: 32,6%Morawica: 41,6%Stopnica: 55,8%Jędrzejów: 46,7%Imielno: 60,7%Łopuszno: 62,1%Małogoszcz: 61,2%Tuczępy: 60,2%Solec-Zdrój: 51,4%Opatów: 51,1%Miedziana Góra: 41,1%Masłów: 39,7%Mirzec: 56,7%Skarżysko Kościelne: 46,2%Suchedniów: 37,7%Działoszyce: 58,1%Łagów: 67,5%Szydłów: 58,7%Nowy Korczyn: 54,3%Iwaniska: 67,4%Oksa: 60,8%Gnojno: 65,9%Skalbmierz: 62,3%Daleszyce: 49,1%Raków: 60,3%Strawczyn: 54,8%Ruda Maleniecka: 56,3%Zagnańsk: 45,3%Łoniów: 56,3%Obrazów: 50,5%Tarłów: 61,9%Wąchock: 46,2%Wojciechowice: 49,8%Starachowice: 38,3%Bałtów: 43,6%Radków: 55,3%Secemin: 56,6%Nowa Słupia: 57,6%Słupia Konecka: 60,9%Bogoria: 60,0%Sobków: 57,3%Gowarczów: 57,1%Lipnik: 61,4%Ćmielów: 47,2%Brody: 52,4%Pawłów: 61,7%Kunów: 49,5%Moskorzew: 61,0%Bejsce: 54,5%Chęciny: 48,3%Bodzentyn: 54,4%Baćkowice: 65,0%Staszów: 49,8%Pierzchnica: 57,9%Kije: 57,0%Wodzisław: 55,2%Kazimierza Wielka: 49,6%Smyków: 60,2%Ostrowiec Świętokrzyski: 39,2%Sadowie: 59,3%Łączna: 54,3%Bliżyn: 46,6%Opatowiec: 49,9%Oleśnica: 53,6%Czarnocin: 58,5%Połaniec: 53,9%Koprzywnica: 58,5%Dwikozy: 44,4%Zawichost: 53,0%Włoszczowa: 52,6%Radoszyce: 62,7%Łubnice: 63,6%Klimontów: 56,6%Nowiny: 38,2%Piekoszów
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

70. percentyl Wynik wyższy niż w 70% gmin, 756. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 52,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
16 850 mieszkańców +3,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 82% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
15,4% udział w ludności +3,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 10% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
3,15 na 1000 mieszkańców −0,27 zmiana 2016–2023 więcej niż w 80% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,8% udział w ludności prod. −5,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 26% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
78 na 1000 mieszkańców +21,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 424 zł na mieszkańca, ceny bieżące +78,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 40% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

14 00015 00016 00017 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 14 531Liczba mieszkańców, 2001: 14 656Liczba mieszkańców, 2002: 14 801Liczba mieszkańców, 2003: 14 927Liczba mieszkańców, 2004: 15 061Liczba mieszkańców, 2005: 15 170Liczba mieszkańców, 2006: 15 334Liczba mieszkańców, 2007: 15 528Liczba mieszkańców, 2008: 15 635Liczba mieszkańców, 2009: 15 738Liczba mieszkańców, 2010: 15 857Liczba mieszkańców, 2011: 15 966Liczba mieszkańców, 2012: 16 146Liczba mieszkańców, 2013: 16 284Liczba mieszkańców, 2014: 16 286Liczba mieszkańców, 2015: 16 321Liczba mieszkańców, 2016: 16 338Liczba mieszkańców, 2017: 16 449Liczba mieszkańców, 2018: 16 476Liczba mieszkańców, 2019: 16 489Liczba mieszkańców, 2020: 16 719Liczba mieszkańców, 2021: 16 783Liczba mieszkańców, 2022: 16 807Liczba mieszkańców, 2023: 16 850Liczba mieszkańców, 2024: 16 883Liczba mieszkańców, 2025: 16 90116 901

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,6%PiS, 2005: 20,1%PiS, 2007: 52,4%PiS, 2011: 41,0%PiS, 2015: 50,8%PiS, 2019: 63,2%PiS, 2023: 52,9%52,9%Frekwencja, 2001: 36,5%Frekwencja, 2005: 30,9%Frekwencja, 2007: 44,8%Frekwencja, 2011: 42,4%Frekwencja, 2015: 48,4%Frekwencja, 2019: 59,0%Frekwencja, 2023: 73,9%73,9%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +2,2%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 3,2, przyrost −2,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 10% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +3,2 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +2,2%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 65% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 55% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 61% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 253 zł, wyższe niż w 42% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 3,8 na 1000, wyższe niż w 19% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 64
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 16 850 osób +3,2% 82 7 274 6 973
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 15,4 % +3,6 p.p. 10 19,1 22,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,9 % −0,3 p.p. 69 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 61,3 % −3,9 p.p. 93 58,8 58,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,7 % +4,1 p.p. 13 22,4 25,4
Gęstość zaludnienia 163,6 os./km² +3,2% 80 62,1 59,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,08 ‰ −2,94 71 −4,05 −6,49
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 3,15 ‰ −0,27 od 2016 80 −1,67 −2,60
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,8 % −5,0 p.p. 26 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 17,1 na 1000 −33,8 30 23,2 26,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 78 na 1000 +21,0 55 75 66
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 73 na 10 tys. −1,0 61 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 424 zł +78,1% 40 2 639 2 150 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 577 zł +2 944,3% 36 1 961 1 920 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 276 na 10 tys. −261,0 26 397 510
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % 0,0 p.p. 95 94,2 91,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 45,7 % −1,1 p.p. 41 54,0 44,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 4,1 na 1000 +0,1 65 3,1 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,43 na 1000 +0,65 7 3,90 4,26
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 85 na 1000 −29,0 32 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 909 na 1000 +6,0 71 820 812
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 3,8 na 1000 −2,3 19 10,0 13,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 94 na 100 53 93 90 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 74,5 na 1000 63 70,0 62,3 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Piekoszów COA.gif” z Wikimedia Commons, autor: pl:MarcinEB, licencja: Public domain.