Herb: Iwaniska

Iwaniska

gmina miejsko-wiejskapowiat opatowskiwoj. świętokrzyskie TERYT: 2606023

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
5 953
(2025)
Powierzchnia
104,8 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 67,4%
  • Trzecia Droga 13,4%
  • Konfederacja 7,7%
  • KO 6,4%
  • Nowa Lewica 2,6%
  • Pozostali (4) 2,4%
Frekwencja69,9% +16,5 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+54,0 p.p.
Liczba głosów ważnych3 529 z 5 170 uprawnionych

Iwaniska na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Michałów: 57,5%Pińczów: 47,2%Słupia (Jędrzejowska): 59,1%Sędziszów: 53,0%Nagłowice: 57,9%Bieliny: 62,7%Mniów: 60,6%Końskie: 44,9%Stąporków: 49,3%Ożarów: 49,0%Wilczyce: 49,9%Osiek: 71,9%Waśniów: 62,8%Złota: 53,1%Sandomierz: 35,4%Samborzec: 50,8%Kluczewsko: 66,5%Wiślica: 57,5%Pacanów: 58,8%Piekoszów: 52,9%Busko-Zdrój: 43,2%Chmielnik: 54,6%Górno: 53,6%Fałków: 66,4%Skarżysko-Kamienna: 37,1%Bodzechów: 45,6%Rytwiany: 55,9%Krasocin: 60,2%Kielce: 32,6%Morawica: 41,6%Stopnica: 55,8%Jędrzejów: 46,7%Imielno: 60,7%Łopuszno: 62,1%Małogoszcz: 61,2%Tuczępy: 60,2%Solec-Zdrój: 51,4%Opatów: 51,1%Miedziana Góra: 41,1%Masłów: 39,7%Mirzec: 56,7%Skarżysko Kościelne: 46,2%Suchedniów: 37,7%Działoszyce: 58,1%Łagów: 67,5%Szydłów: 58,7%Nowy Korczyn: 54,3%Iwaniska: 67,4%Oksa: 60,8%Gnojno: 65,9%Skalbmierz: 62,3%Daleszyce: 49,1%Raków: 60,3%Strawczyn: 54,8%Ruda Maleniecka: 56,3%Zagnańsk: 45,3%Łoniów: 56,3%Obrazów: 50,5%Tarłów: 61,9%Wąchock: 46,2%Wojciechowice: 49,8%Starachowice: 38,3%Bałtów: 43,6%Radków: 55,3%Secemin: 56,6%Nowa Słupia: 57,6%Słupia Konecka: 60,9%Bogoria: 60,0%Sobków: 57,3%Gowarczów: 57,1%Lipnik: 61,4%Ćmielów: 47,2%Brody: 52,4%Pawłów: 61,7%Kunów: 49,5%Moskorzew: 61,0%Bejsce: 54,5%Chęciny: 48,3%Bodzentyn: 54,4%Baćkowice: 65,0%Staszów: 49,8%Pierzchnica: 57,9%Kije: 57,0%Wodzisław: 55,2%Kazimierza Wielka: 49,6%Smyków: 60,2%Ostrowiec Świętokrzyski: 39,2%Sadowie: 59,3%Łączna: 54,3%Bliżyn: 46,6%Opatowiec: 49,9%Oleśnica: 53,6%Czarnocin: 58,5%Połaniec: 53,9%Koprzywnica: 58,5%Dwikozy: 44,4%Zawichost: 53,0%Włoszczowa: 52,6%Radoszyce: 62,7%Łubnice: 63,6%Klimontów: 56,6%Nowiny: 38,2%Iwaniska
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

97. percentyl Wynik wyższy niż w 97% gmin, 64. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 67,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
6 133 mieszkańców −10,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,7% udział w ludności +4,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 58% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−6,04 na 1000 mieszkańców −4,27 zmiana 2016–2023 więcej niż w 13% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
13,2% udział w ludności prod. −6,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 100% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
55 na 1000 mieszkańców +14,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 12% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 246 zł na mieszkańca, ceny bieżące +228,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 30% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

5 5006 0006 5007 0007 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 7 313Liczba mieszkańców, 2001: 7 299Liczba mieszkańców, 2002: 7 253Liczba mieszkańców, 2003: 7 220Liczba mieszkańców, 2004: 7 136Liczba mieszkańców, 2005: 7 131Liczba mieszkańców, 2006: 7 099Liczba mieszkańców, 2007: 7 029Liczba mieszkańców, 2008: 6 985Liczba mieszkańców, 2009: 6 971Liczba mieszkańców, 2010: 7 017Liczba mieszkańców, 2011: 6 970Liczba mieszkańców, 2012: 6 938Liczba mieszkańców, 2013: 6 941Liczba mieszkańców, 2014: 6 869Liczba mieszkańców, 2015: 6 815Liczba mieszkańców, 2016: 6 789Liczba mieszkańców, 2017: 6 745Liczba mieszkańców, 2018: 6 687Liczba mieszkańców, 2019: 6 616Liczba mieszkańców, 2020: 6 292Liczba mieszkańców, 2021: 6 208Liczba mieszkańców, 2022: 6 151Liczba mieszkańców, 2023: 6 133Liczba mieszkańców, 2024: 6 041Liczba mieszkańców, 2025: 5 9535 953

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 3,6%PiS, 2005: 23,5%PiS, 2007: 47,0%PiS, 2011: 35,3%PiS, 2015: 51,6%PiS, 2019: 71,1%PiS, 2023: 67,4%67,4%Frekwencja, 2001: 39,1%Frekwencja, 2005: 35,1%Frekwencja, 2007: 39,9%Frekwencja, 2011: 40,5%Frekwencja, 2015: 42,3%Frekwencja, 2019: 53,4%Frekwencja, 2023: 69,9%69,9%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −7,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −6,0, przyrost −4,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 58% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −6,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −7,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 13% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 12% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 41% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 506 zł, wyższe niż w 58% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 7,8 na 1000, wyższe niż w 40% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 48
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 6 133 osób −10,0% 41 7 274 6 973
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,7 % +4,1 p.p. 58 19,1 22,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,2 % −1,6 p.p. 25 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 60,0 % −2,9 p.p. 75 58,8 58,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,7 % +4,5 p.p. 53 22,4 25,4
Gęstość zaludnienia 58,5 os./km² −10,0% 47 62,1 59,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,08 ‰ +0,75 50 −4,05 −6,49
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −6,04 ‰ −4,27 od 2016 13 −1,67 −2,60
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 13,2 % −6,2 p.p. 100 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 79,4 na 1000 −42,4 100 23,2 26,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 55 na 1000 +14,0 12 75 66
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 64 na 10 tys. +23,0 41 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 246 zł +228,6% 30 2 639 2 150 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 476 zł +282,6% 33 1 961 1 920 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 497 na 10 tys. −1 078,0 64 397 510
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 76,1 % +2,0 p.p. 12 94,2 91,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 17,1 % −9,4 p.p. 8 54,0 44,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,3 na 1000 −0,5 13 3,1 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,93 na 1000 +0,58 17 3,90 4,26
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 65 na 1000 −3,0 15 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 770 na 1000 +64,0 38 820 812
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 7,8 na 1000 +1,4 40 10,0 13,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 65 na 100 2 93 90 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 67,2 na 1000 40 70,0 62,3 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Iwaniska COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: JakaśKreatywnaNazwa, licencja: Public domain.