Herb: Oleśnica

Oleśnica

gmina miejsko-wiejskapowiat staszowskiwoj. świętokrzyskie TERYT: 2612033

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
3 709
(2025)
Powierzchnia
53,4 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 53,6%
  • Trzecia Droga 21,1%
  • KO 9,7%
  • Konfederacja 6,9%
  • Nowa Lewica 5,2%
  • Pozostali (4) 3,6%
Frekwencja63,6% +13,2 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+32,5 p.p.
Liczba głosów ważnych1 886 z 3 048 uprawnionych

Oleśnica na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Michałów: 57,5%Pińczów: 47,2%Słupia (Jędrzejowska): 59,1%Sędziszów: 53,0%Nagłowice: 57,9%Bieliny: 62,7%Mniów: 60,6%Końskie: 44,9%Stąporków: 49,3%Ożarów: 49,0%Wilczyce: 49,9%Osiek: 71,9%Waśniów: 62,8%Złota: 53,1%Sandomierz: 35,4%Samborzec: 50,8%Kluczewsko: 66,5%Wiślica: 57,5%Pacanów: 58,8%Piekoszów: 52,9%Busko-Zdrój: 43,2%Chmielnik: 54,6%Górno: 53,6%Fałków: 66,4%Skarżysko-Kamienna: 37,1%Bodzechów: 45,6%Rytwiany: 55,9%Krasocin: 60,2%Kielce: 32,6%Morawica: 41,6%Stopnica: 55,8%Jędrzejów: 46,7%Imielno: 60,7%Łopuszno: 62,1%Małogoszcz: 61,2%Tuczępy: 60,2%Solec-Zdrój: 51,4%Opatów: 51,1%Miedziana Góra: 41,1%Masłów: 39,7%Mirzec: 56,7%Skarżysko Kościelne: 46,2%Suchedniów: 37,7%Działoszyce: 58,1%Łagów: 67,5%Szydłów: 58,7%Nowy Korczyn: 54,3%Iwaniska: 67,4%Oksa: 60,8%Gnojno: 65,9%Skalbmierz: 62,3%Daleszyce: 49,1%Raków: 60,3%Strawczyn: 54,8%Ruda Maleniecka: 56,3%Zagnańsk: 45,3%Łoniów: 56,3%Obrazów: 50,5%Tarłów: 61,9%Wąchock: 46,2%Wojciechowice: 49,8%Starachowice: 38,3%Bałtów: 43,6%Radków: 55,3%Secemin: 56,6%Nowa Słupia: 57,6%Słupia Konecka: 60,9%Bogoria: 60,0%Sobków: 57,3%Gowarczów: 57,1%Lipnik: 61,4%Ćmielów: 47,2%Brody: 52,4%Pawłów: 61,7%Kunów: 49,5%Moskorzew: 61,0%Bejsce: 54,5%Chęciny: 48,3%Bodzentyn: 54,4%Baćkowice: 65,0%Staszów: 49,8%Pierzchnica: 57,9%Kije: 57,0%Wodzisław: 55,2%Kazimierza Wielka: 49,6%Smyków: 60,2%Ostrowiec Świętokrzyski: 39,2%Sadowie: 59,3%Łączna: 54,3%Bliżyn: 46,6%Opatowiec: 49,9%Oleśnica: 53,6%Czarnocin: 58,5%Połaniec: 53,9%Koprzywnica: 58,5%Dwikozy: 44,4%Zawichost: 53,0%Włoszczowa: 52,6%Radoszyce: 62,7%Łubnice: 63,6%Klimontów: 56,6%Nowiny: 38,2%Oleśnica
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

72. percentyl Wynik wyższy niż w 72% gmin, 705. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 53,6%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
3 751 mieszkańców −4,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 14% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,5% udział w ludności +2,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−1,59 na 1000 mieszkańców +7,67 zmiana 2016–2023 więcej niż w 51% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,6% udział w ludności prod. −2,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 60% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
79 na 1000 mieszkańców +22,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 57% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 913 zł na mieszkańca, ceny bieżące +44,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 15% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

3 6003 8004 0004 200200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 141Liczba mieszkańców, 2001: 4 136Liczba mieszkańców, 2002: 4 109Liczba mieszkańców, 2003: 4 136Liczba mieszkańców, 2004: 4 062Liczba mieszkańców, 2005: 4 004Liczba mieszkańców, 2006: 3 971Liczba mieszkańców, 2007: 3 966Liczba mieszkańców, 2008: 3 900Liczba mieszkańców, 2009: 3 909Liczba mieszkańców, 2010: 3 971Liczba mieszkańców, 2011: 3 949Liczba mieszkańców, 2012: 3 928Liczba mieszkańców, 2013: 3 907Liczba mieszkańców, 2014: 3 897Liczba mieszkańców, 2015: 3 908Liczba mieszkańców, 2016: 3 891Liczba mieszkańców, 2017: 3 878Liczba mieszkańców, 2018: 3 864Liczba mieszkańców, 2019: 3 880Liczba mieszkańców, 2020: 3 818Liczba mieszkańców, 2021: 3 802Liczba mieszkańców, 2022: 3 769Liczba mieszkańców, 2023: 3 751Liczba mieszkańców, 2024: 3 731Liczba mieszkańców, 2025: 3 7093 709

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 3,8%PiS, 2005: 21,2%PiS, 2007: 51,1%PiS, 2011: 40,4%PiS, 2015: 50,4%PiS, 2019: 65,0%PiS, 2023: 53,6%53,6%Frekwencja, 2001: 40,7%Frekwencja, 2005: 39,5%Frekwencja, 2007: 38,8%Frekwencja, 2011: 34,3%Frekwencja, 2015: 39,5%Frekwencja, 2019: 50,4%Frekwencja, 2023: 63,6%63,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −3,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −1,6, przyrost −2,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 55% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −1,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −3,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 35% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 57% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 28% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 691 zł, wyższe niż w 93% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 3 751 osób −4,0% 14 7 274 6 973
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,5 % +2,9 p.p. 55 19,1 22,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,8 % 0,0 p.p. 35 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 59,2 % −3,7 p.p. 57 58,8 58,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,0 % +3,7 p.p. 57 22,4 25,4
Gęstość zaludnienia 70,2 os./km² −4,1% 56 62,1 59,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,92 ‰ −6,00 63 −4,05 −6,49
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −1,59 ‰ +7,67 od 2016 51 −1,67 −2,60
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,6 % −2,6 p.p. 60 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 27,5 na 1000 −17,8 61 23,2 26,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 79 na 1000 +22,0 57 75 66
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 58 na 10 tys. +12,0 28 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 913 zł +44,4% 15 2 639 2 150 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 4 237 zł +551,0% 91 1 961 1 920 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 614 na 10 tys. −490,0 78 397 510
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,3 % +10,5 p.p. 67 94,2 91,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 48,4 % +7,5 p.p. 44 54,0 44,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,4 na 1000 −0,2 35 3,1 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,40 na 1000 −0,16 7 3,90 4,26
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 90 na 1000 +39,0 35 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 770 na 1000 −18,0 38 820 812
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 13,3
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 101 na 100 73 93 90 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 66,4 na 1000 38 70,0 62,3 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Oleśnica (świętokrzyskie) COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Vindicator, licencja: Public domain.