Herb: Gniezno

Gniezno

gmina miejskapowiat gnieźnieńskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3003011

Przedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
62 018
(2025)
Powierzchnia
40,6 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2019

  • PiS 33,3%
  • KO 31,1%
  • SLD 23,8%
  • Konfederacja 6,4%
  • PSL 4,9%
  • Pozostali (1) 0,6%
Frekwencja64,4% +11,0 p.p. względem 2015
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+2,2 p.p.
Liczba głosów ważnych33 644 z 52 789 uprawnionych

Gniezno na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2019)

Margonin: 33,1%Drawsko: 46,9%Połajewo: 45,2%Włoszakowice: 41,8%Rydzyna: 38,1%Czajków: 50,8%Kaczory: 42,9%Piła: 30,4%Wysoka: 50,2%Ujście: 38,1%Kleszczewo: 29,4%Obrzycko: 40,3%Swarzędz: 26,7%Miejska Górka: 47,0%Skoki: 36,2%Krajenka: 39,9%Wilczyn: 66,4%Sompolno: 63,6%Dąbie: 70,4%Stawiszyn: 52,6%Trzcinica: 48,3%Kłodawa: 58,2%Kazimierz Biskupi: 53,0%Zakrzewo: 40,2%Zduny: 45,9%Koźmin Wielkopolski: 46,6%Nowe Miasto nad Wartą: 46,4%Krzemieniewo: 47,9%Chodzież: 30,5%Rogoźno: 36,3%Sieraków: 33,1%Chrzypsko Wielkie: 40,6%Ostrów Wielkopolski: 33,2%Białośliwie: 43,7%Łobżenica: 57,1%Zbąszyń: 31,5%Mosina: 31,7%Mieścisko: 44,5%Wągrowiec: 30,9%Tuliszków: 61,6%Jastrowie: 40,6%Kołaczkowo: 53,0%Kamieniec: 44,6%Rychwał: 63,5%Ślesin: 55,4%Leszno: 28,1%Kłecko: 48,0%Kościelec: 63,8%Przedecz: 60,8%Koło: 44,7%Olszówka: 70,3%Witkowo: 44,4%Poniec: 48,9%Sulmierzyce: 49,1%Krzywiń: 49,9%Tarnowo Podgórne: 23,7%Osieczna: 41,1%Wijewo: 45,2%Szamocin: 38,0%Krzyż Wielkopolski: 38,7%Odolanów: 56,2%Miedzichowo: 39,8%Doruchów: 54,2%Sośnie: 55,0%Lwówek: 40,6%Czarnków: 40,0%Pleszew: 41,1%Zaniemyśl: 34,0%Dolsk: 45,1%Dominowo: 44,7%Damasławek: 46,1%Wapno: 40,8%Września: 37,9%Siedlec: 39,8%Przemęt: 46,3%Rzgów: 57,6%Koźminek: 58,6%Ceków-Kolonia: 45,1%Godziesze Wielkie: 54,1%Lisków: 56,3%Gniezno: 35,6%Grzegorzew: 65,1%Niechanowo: 43,8%Grodzisk Wielkopolski: 36,8%Poznań: 24,1%Konin: 42,2%Chodzież: 27,1%Kwilcz: 37,3%Międzychód: 29,4%Przygodzice: 47,9%Raszków: 55,2%Miasteczko Krajeńskie: 38,8%Opalenica: 35,0%Dobrzyca: 46,6%Gizałki: 63,9%Wyrzysk: 45,8%Pobiedziska: 30,6%Pyzdry: 54,5%Mieleszyn: 50,4%Borek Wielkopolski: 48,9%Brzeziny: 55,4%Wierzbinek: 75,2%Szczytniki: 68,9%Baranów: 45,2%Pępowo: 51,4%Krobia: 50,7%Piaski: 46,2%Rychtal: 48,0%Osiek Mały: 65,3%Babiak: 62,2%Golina: 53,7%Rozdrażew: 59,3%Śmigiel: 44,6%Krzykosy: 47,8%Suchy Las: 23,1%Oborniki: 30,2%Kuślin: 44,8%Ryczywół: 39,5%Święciechowa: 37,3%Kobyla Góra: 39,0%Gołuchów: 49,2%Duszniki: 40,0%Ostroróg: 39,4%Kaźmierz: 30,2%Śrem: 36,3%Strzałkowo: 48,1%Kawęczyn: 65,5%Brodnica: 36,6%Gołańcz: 40,7%Nekla: 38,9%Wągrowiec: 39,5%Lipka: 41,7%Złotów: 40,7%Kiszkowo: 44,0%Mycielin: 60,4%Łęka Opatowska: 48,0%Żerków: 58,2%Pogorzela: 45,2%Grodziec: 62,0%Kobylin: 51,2%Środa Wielkopolska: 34,3%Jutrosin: 48,5%Lipno: 37,3%Szydłowo: 34,5%Ostrzeszów: 37,1%Nowy Tomyśl: 29,5%Czarnków: 29,5%Chocz: 50,1%Czermin: 56,9%Dopiewo: 22,7%Kostrzyn: 35,2%Puszczykowo: 26,0%Rokietnica: 22,9%Zagórów: 54,6%Szamotuły: 31,1%Orchowo: 49,5%Turek: 44,8%Przykona: 67,0%Powidz: 45,9%Tarnówka: 39,8%Złotów: 31,1%Miłosław: 45,1%Wolsztyn: 32,8%Krzymów: 64,0%Chodów: 63,0%Czerniejewo: 43,0%Łubowo: 41,0%Trzemeszno: 44,9%Koło: 59,1%Okonek: 42,9%Jaraczewo: 57,3%Jarocin: 43,0%Kościan: 30,8%Kościan: 40,6%Kramsk: 60,2%Stare Miasto: 48,8%Wieleń: 42,5%Trzcianka: 35,2%Ostrów Wielkopolski: 49,5%Kraszewice: 48,8%Mikstat: 64,5%Rakoniewice: 40,5%Stęszew: 32,4%Luboń: 26,2%Wronki: 28,9%Buk: 36,0%Obrzycko: 37,7%Ostrowite: 62,6%Słupca: 58,0%Turek: 55,0%Słupca: 39,8%Brudzew: 64,5%Książ Wielkopolski: 48,1%Lądek: 55,8%Kotlin: 55,3%Gniezno: 33,3%Kleczew: 63,1%Perzów: 43,3%Kępno: 39,5%Granowo: 48,5%Czempiń: 36,2%Kalisz: 34,7%Pakosław: 51,8%Rawicz: 35,5%Budzyń: 35,2%Lubasz: 36,4%Sieroszewice: 58,9%Grabów nad Prosną: 46,6%Wielichowo: 47,1%Pniewy: 37,0%Murowana Goślina: 29,5%Czerwonak: 28,5%Komorniki: 20,9%Kórnik: 27,4%Bojanowo: 42,0%Malanów: 60,6%Dobra: 64,5%Władysławów: 69,0%Gostyń: 39,6%Blizanów: 49,3%Żelazków: 54,0%Bralin: 45,0%Skulsk: 60,9%Krotoszyn: 41,2%Opatówek: 53,8%Nowe Skalmierzyce: 49,3%Gniezno
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

7. percentyl Wynik wyższy niż w 7% gmin, 2308. miejsce w kraju
1. kwintyl W grupie 20% gmin z najniższym wynikiem

Wynik: PiS: 33,3%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2019)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
68 217 mieszkańców −2,9% zmiana 2011–2019 więcej niż w 98% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,3% udział w ludności +5,8 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 82% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,63 na 1000 mieszkańców −1,18 zmiana 2011–2019 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,3% udział w ludności prod. −5,5 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 15% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
98 na 1000 mieszkańców −4,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 92% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 309 zł na mieszkańca, ceny bieżące +79,8% zmiana 2011–2019 więcej niż w 72% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

60 00062 50065 00067 50070 00072 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 70 116Liczba mieszkańców, 2001: 70 082Liczba mieszkańców, 2002: 70 200Liczba mieszkańców, 2003: 70 141Liczba mieszkańców, 2004: 70 217Liczba mieszkańców, 2005: 70 145Liczba mieszkańców, 2006: 69 971Liczba mieszkańców, 2007: 69 732Liczba mieszkańców, 2008: 69 737Liczba mieszkańców, 2009: 69 554Liczba mieszkańców, 2010: 70 363Liczba mieszkańców, 2011: 70 263Liczba mieszkańców, 2012: 70 141Liczba mieszkańców, 2013: 69 883Liczba mieszkańców, 2014: 69 686Liczba mieszkańców, 2015: 69 312Liczba mieszkańców, 2016: 69 137Liczba mieszkańców, 2017: 68 943Liczba mieszkańców, 2018: 68 479Liczba mieszkańców, 2019: 68 217Liczba mieszkańców, 2020: 65 723Liczba mieszkańców, 2021: 64 916Liczba mieszkańców, 2022: 64 220Liczba mieszkańców, 2023: 63 549Liczba mieszkańców, 2024: 62 820Liczba mieszkańców, 2025: 62 01862 018

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,5%PiS, 2005: 25,1%PiS, 2007: 23,4%PiS, 2011: 23,7%PiS, 2015: 29,6%PiS, 2019: 33,3%PiS, 2023: 26,5%26,5%Frekwencja, 2001: 54,0%Frekwencja, 2005: 42,1%Frekwencja, 2007: 61,1%Frekwencja, 2011: 54,1%Frekwencja, 2015: 53,4%Frekwencja, 2019: 64,4%Frekwencja, 2023: 75,5%75,5%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2019, zmiany od wyborów Sejm 2015)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −1,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,6, przyrost −0,5 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 82% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −1,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 82% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 92% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 67% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 764 zł, wyższe niż w 50% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 10,7 na 1000, wyższe niż w 52% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 727
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2019, zmiana od 2011)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 68 217 osób −2,9% 98 7 492 8 578
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,3 % +5,8 p.p. 82 16,7 15,1
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,2 % 0,0 p.p. 45 18,4 20,0
Ludność w wieku produkcyjnym 58,3 % −6,0 p.p. 6 61,3 61,3
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,4 % +5,9 p.p. 84 20,2 18,4
Gęstość zaludnienia 1 680,2 os./km² −2,9% 97 63,7 69,0
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −0,48 ‰ −1,50 60 −1,30 1,12
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,63 ‰ −1,18 39 −2,23 −1,42
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,3 % −5,5 p.p. 15 4,1 2,2
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 13,5 na 1000 −37,0 14 24,6 13,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 98 na 1000 −4,0 92 63 73
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 83 na 10 tys. −21,0 67 73 85
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 309 zł +79,8% 72 1 861 1 982 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 840 zł +541,6% 56 755 677 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 416 na 10 tys. −289,0 31 553 443
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,8 % −0,2 p.p. 72 93,8 97,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 87,7 % +0,7 p.p. 87 51,6 57,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 4,9 na 1000 +1,5 82 2,5 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,39 na 1000 +0,98 53 3,30 3,41
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 177 na 1000 +8,0 83 118 126
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 988 na 1000 +238,0 90 778 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 10,7 na 1000 +0,6 52 10,2 8,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat gnieźnieński COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: vector version Bastian, licencja: Public domain.