Herb: Zbąszyń

Zbąszyń

gmina miejsko-wiejskapowiat nowotomyskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3015063

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
13 670
(2025)
Powierzchnia
180,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Zbąszyń głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PO
  • KO
  • PiS
  • PSL
  • SLD
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 51,5%Frekwencja, 2005: 36,1%Frekwencja, 2007: 50,4%Frekwencja, 2011: 47,9%Frekwencja, 2015: 51,0%Frekwencja, 2019: 63,0%Frekwencja, 2023: 76,7%76,7%PO, 2001: 19,8%PO, 2005: 24,4%PO, 2007: 44,2%PO, 2011: 54,7%PO, 2015: 51,9%51,9%KO, 2019: 48,0%KO, 2023: 48,2%48,2%PiS, 2001: 4,4%PiS, 2005: 23,3%PiS, 2007: 22,8%PiS, 2011: 15,5%PiS, 2015: 20,9%PiS, 2019: 31,5%PiS, 2023: 23,7%23,7%PSL, 2001: 10,3%PSL, 2005: 7,9%PSL, 2007: 10,3%PSL, 2011: 16,0%PSL, 2015: 3,1%PSL, 2019: 5,9%5,9%SLD, 2005: 14,5%SLD, 2011: 5,0%SLD, 2019: 6,7%6,7%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

20406080200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 51,5%Frekwencja, 2005: 36,1%Frekwencja, 2007: 50,4%Frekwencja, 2011: 47,9%Frekwencja, 2015: 51,0%Frekwencja, 2019: 63,0%Frekwencja, 2023: 76,7%76,7%

Liczba ludności (osób)

13 20013 40013 60013 800200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 13 292Liczba ludności, 2001: 13 375Liczba ludności, 2002: 13 369Liczba ludności, 2003: 13 386Liczba ludności, 2004: 13 417Liczba ludności, 2005: 13 463Liczba ludności, 2006: 13 468Liczba ludności, 2007: 13 488Liczba ludności, 2008: 13 479Liczba ludności, 2009: 13 502Liczba ludności, 2010: 13 576Liczba ludności, 2011: 13 565Liczba ludności, 2012: 13 572Liczba ludności, 2013: 13 612Liczba ludności, 2014: 13 655Liczba ludności, 2015: 13 643Liczba ludności, 2016: 13 666Liczba ludności, 2017: 13 748Liczba ludności, 2018: 13 773Liczba ludności, 2019: 13 794Liczba ludności, 2020: 13 786Liczba ludności, 2021: 13 711Liczba ludności, 2022: 13 686Liczba ludności, 2023: 13 667Liczba ludności, 2024: 13 689Liczba ludności, 2025: 13 67013 670

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 51,5% SLD-UP 42,3% +22,5 p.p. 13 375 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 36,1% −15,4 p.p. PO 24,4% +1,1 p.p. 13 463 osób +0,7% Podsumowanie →
Sejm 2007 50,4% +14,3 p.p. PO 44,2% +21,4 p.p. 13 488 osób +0,2% Podsumowanie →
Sejm 2011 47,9% −2,5 p.p. PO 54,7% +38,7 p.p. 13 565 osób +0,6% Podsumowanie →
Sejm 2015 51,0% +3,1 p.p. PO 51,9% +31,0 p.p. 13 643 osób +0,6% Podsumowanie →
Sejm 2019 63,0% +12,0 p.p. KO 48,0% +16,5 p.p. 13 794 osób +1,1% Podsumowanie →
Sejm 2023 76,7% +13,7 p.p. KO 48,2% +24,6 p.p. 13 667 osób −0,9% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 76,7%, 7 716 głosów ważnych
  1. KO 48,2%
  2. PiS 23,7%
  3. Trzecia Droga 12,3%
  4. Konfederacja 7,6%
  5. Nowa Lewica 5,3%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 1,5%
  7. Polska Jest Jedna 1,4%
Sejm 2019 frekwencja 63,0%, 6 557 głosów ważnych
  1. KO 48,0%
  2. PiS 31,5%
  3. Konfederacja 7,9%
  4. SLD 6,7%
  5. PSL 5,9%
Sejm 2015 frekwencja 51,0%, 5 247 głosów ważnych
  1. PO 51,9%
  2. PiS 20,9%
  3. Kukiz'15 6,9%
  4. KORWiN 4,7%
  5. Zjednoczona Lewica 4,6%
  6. Nowoczesna 4,3%
  7. PSL 3,1%
  8. Razem 2,8%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 47,9%, 4 730 głosów ważnych
  1. PO 54,7%
  2. PSL 16,0%
  3. PiS 15,5%
  4. Ruch Palikota 7,5%
  5. SLD 5,0%
  6. PJN 1,0%
  7. PPP – Sierpień 80 0,4%
Sejm 2007 frekwencja 50,4%, 5 004 głosów ważnych
  1. PO 44,2%
  2. PiS 22,8%
  3. LiD 18,6%
  4. PSL 10,3%
  5. Samoobrona 1,9%
  6. PPP 1,2%
  7. LPR 1,0%
Sejm 2005 frekwencja 36,1%, 3 438 głosów ważnych
  1. PO 24,4%
  2. PiS 23,3%
  3. SLD 14,5%
  4. Samoobrona 10,7%
  5. LPR 9,6%
  6. PSL 7,9%
  7. PPP 3,1%
  8. SDPL 2,5%
  9. i 4 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 51,5%, 4 655 głosów ważnych
  1. SLD-UP 42,3%
  2. PO 19,8%
  3. PSL 10,3%
  4. Samoobrona 8,7%
  5. LPR 7,9%
  6. PiS 4,4%
  7. AWSP 4,0%
  8. UW 2,0%
  9. i 1 kolejnych

Herb: plik „POL Zbąszyń COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.