Herb: Zbąszyń

Zbąszyń

gmina miejsko-wiejskapowiat nowotomyskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3015063

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
13 670
(2025)
Powierzchnia
180,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2019

  • KO 48,0%
  • PiS 31,5%
  • Konfederacja 7,9%
  • SLD 6,7%
  • PSL 5,9%
Frekwencja63,0% +12,0 p.p. względem 2015
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+16,5 p.p.
Liczba głosów ważnych6 557 z 10 579 uprawnionych

Zbąszyń na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2019)

Margonin: 24,3%Drawsko: 20,9%Połajewo: 23,0%Włoszakowice: 22,4%Rydzyna: 27,8%Czajków: 10,8%Kaczory: 22,9%Piła: 35,1%Wysoka: 19,7%Ujście: 27,5%Kleszczewo: 40,1%Obrzycko: 29,5%Swarzędz: 43,2%Miejska Górka: 13,8%Skoki: 32,1%Krajenka: 25,1%Wilczyn: 8,8%Sompolno: 10,9%Dąbie: 8,6%Stawiszyn: 14,1%Trzcinica: 36,2%Kłodawa: 16,5%Kazimierz Biskupi: 18,1%Zakrzewo: 32,5%Zduny: 18,7%Koźmin Wielkopolski: 19,6%Nowe Miasto nad Wartą: 18,9%Krzemieniewo: 19,4%Chodzież: 30,3%Rogoźno: 27,2%Sieraków: 30,9%Chrzypsko Wielkie: 29,6%Ostrów Wielkopolski: 39,4%Białośliwie: 16,8%Łobżenica: 12,9%Zbąszyń: 48,0%Mosina: 39,5%Mieścisko: 20,9%Wągrowiec: 31,7%Tuliszków: 16,8%Jastrowie: 27,7%Kołaczkowo: 13,5%Kamieniec: 30,0%Rychwał: 9,8%Ślesin: 15,5%Leszno: 36,1%Kłecko: 16,3%Kościelec: 11,9%Przedecz: 10,2%Koło: 24,5%Olszówka: 7,8%Witkowo: 15,8%Poniec: 17,0%Sulmierzyce: 17,6%Krzywiń: 8,7%Tarnowo Podgórne: 54,7%Osieczna: 27,5%Wijewo: 16,1%Szamocin: 17,3%Krzyż Wielkopolski: 30,0%Odolanów: 17,0%Miedzichowo: 33,7%Doruchów: 13,1%Sośnie: 16,9%Lwówek: 33,7%Czarnków: 28,4%Pleszew: 28,5%Zaniemyśl: 25,5%Dolsk: 12,9%Dominowo: 11,3%Damasławek: 13,1%Wapno: 16,7%Września: 33,1%Siedlec: 28,2%Przemęt: 14,1%Rzgów: 16,0%Koźminek: 11,9%Ceków-Kolonia: 21,9%Godziesze Wielkie: 12,8%Lisków: 10,1%Gniezno: 26,2%Grzegorzew: 12,5%Niechanowo: 14,4%Grodzisk Wielkopolski: 32,5%Poznań: 46,3%Konin: 27,7%Chodzież: 38,8%Kwilcz: 29,1%Międzychód: 32,5%Przygodzice: 20,9%Raszków: 18,4%Miasteczko Krajeńskie: 22,8%Opalenica: 34,7%Dobrzyca: 10,9%Gizałki: 10,4%Wyrzysk: 21,4%Pobiedziska: 36,6%Pyzdry: 15,1%Mieleszyn: 17,4%Borek Wielkopolski: 16,7%Brzeziny: 6,9%Wierzbinek: 7,4%Szczytniki: 6,5%Baranów: 31,0%Pępowo: 23,9%Krobia: 17,0%Piaski: 20,3%Rychtal: 23,8%Osiek Mały: 8,6%Babiak: 7,7%Golina: 20,4%Rozdrażew: 10,2%Śmigiel: 21,9%Krzykosy: 14,3%Suchy Las: 49,3%Oborniki: 28,7%Kuślin: 26,3%Ryczywół: 20,3%Święciechowa: 25,2%Kobyla Góra: 19,0%Gołuchów: 17,3%Duszniki: 21,2%Ostroróg: 33,0%Kaźmierz: 37,4%Śrem: 26,6%Strzałkowo: 18,4%Kawęczyn: 4,7%Brodnica: 24,1%Gołańcz: 14,4%Nekla: 25,1%Wągrowiec: 17,0%Lipka: 25,5%Złotów: 20,6%Kiszkowo: 17,3%Mycielin: 9,4%Łęka Opatowska: 29,2%Żerków: 12,1%Pogorzela: 26,9%Grodziec: 11,4%Kobylin: 17,1%Środa Wielkopolska: 22,9%Jutrosin: 16,5%Lipno: 25,5%Szydłowo: 28,4%Ostrzeszów: 28,4%Nowy Tomyśl: 43,1%Czarnków: 42,7%Chocz: 11,8%Czermin: 10,4%Dopiewo: 48,8%Kostrzyn: 33,2%Puszczykowo: 51,8%Rokietnica: 49,0%Zagórów: 11,7%Szamotuły: 39,2%Orchowo: 15,5%Turek: 19,3%Przykona: 8,1%Powidz: 19,8%Tarnówka: 22,4%Złotów: 35,2%Miłosław: 15,7%Wolsztyn: 40,3%Krzymów: 15,9%Chodów: 6,7%Czerniejewo: 21,2%Łubowo: 24,5%Trzemeszno: 18,5%Koło: 16,8%Okonek: 23,3%Jaraczewo: 8,5%Jarocin: 21,6%Kościan: 36,2%Kościan: 24,2%Kramsk: 14,4%Stare Miasto: 17,3%Wieleń: 21,9%Trzcianka: 24,5%Ostrów Wielkopolski: 21,2%Kraszewice: 12,5%Mikstat: 9,6%Rakoniewice: 26,2%Stęszew: 30,2%Luboń: 43,9%Wronki: 34,4%Buk: 33,2%Obrzycko: 31,9%Ostrowite: 10,9%Słupca: 13,1%Turek: 12,8%Słupca: 21,3%Brudzew: 7,1%Książ Wielkopolski: 16,0%Lądek: 14,0%Kotlin: 13,1%Gniezno: 31,1%Kleczew: 9,7%Perzów: 33,8%Kępno: 36,7%Granowo: 25,8%Czempiń: 26,8%Kalisz: 30,1%Pakosław: 14,7%Rawicz: 28,8%Budzyń: 24,2%Lubasz: 29,9%Sieroszewice: 14,3%Grabów nad Prosną: 11,1%Wielichowo: 23,5%Pniewy: 38,7%Murowana Goślina: 39,5%Czerwonak: 44,5%Komorniki: 49,7%Kórnik: 43,7%Bojanowo: 18,3%Malanów: 9,8%Dobra: 7,1%Władysławów: 6,8%Gostyń: 24,1%Blizanów: 16,1%Żelazków: 18,7%Bralin: 29,9%Skulsk: 13,4%Krotoszyn: 21,2%Opatówek: 16,4%Nowe Skalmierzyce: 21,4%Zbąszyń
Wynik: KO (%)
  • < 10
  • 10–20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

99. percentyl Wynik wyższy niż w ponad 99% gmin, 12. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 48,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2019)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
13 794 mieszkańców +1,7% zmiana 2011–2019 więcej niż w 76% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
15,4% udział w ludności +3,9 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 32% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−0,43 na 1000 mieszkańców +1,34 zmiana 2011–2019 więcej niż w 65% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
1,1% udział w ludności prod. −2,5 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 1% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
81 na 1000 mieszkańców +6,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 78% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 103 zł na mieszkańca, ceny bieżące +100,3% zmiana 2011–2019 więcej niż w 62% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

13 20013 40013 60013 800200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 13 292Liczba mieszkańców, 2001: 13 375Liczba mieszkańców, 2002: 13 369Liczba mieszkańców, 2003: 13 386Liczba mieszkańców, 2004: 13 417Liczba mieszkańców, 2005: 13 463Liczba mieszkańców, 2006: 13 468Liczba mieszkańców, 2007: 13 488Liczba mieszkańców, 2008: 13 479Liczba mieszkańców, 2009: 13 502Liczba mieszkańców, 2010: 13 576Liczba mieszkańców, 2011: 13 565Liczba mieszkańców, 2012: 13 572Liczba mieszkańców, 2013: 13 612Liczba mieszkańców, 2014: 13 655Liczba mieszkańców, 2015: 13 643Liczba mieszkańców, 2016: 13 666Liczba mieszkańców, 2017: 13 748Liczba mieszkańców, 2018: 13 773Liczba mieszkańców, 2019: 13 794Liczba mieszkańców, 2020: 13 786Liczba mieszkańców, 2021: 13 711Liczba mieszkańców, 2022: 13 686Liczba mieszkańców, 2023: 13 667Liczba mieszkańców, 2024: 13 689Liczba mieszkańców, 2025: 13 67013 670

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 48,0%KO, 2023: 48,2%48,2%Frekwencja, 2001: 51,5%Frekwencja, 2005: 36,1%Frekwencja, 2007: 50,4%Frekwencja, 2011: 47,9%Frekwencja, 2015: 51,0%Frekwencja, 2019: 63,0%Frekwencja, 2023: 76,7%76,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2019, zmiany od wyborów Sejm 2015)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +1,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −0,4, przyrost 2,2 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 32% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,7 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −0,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +1,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 49% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 78% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 40% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 734 zł, wyższe niż w 47% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 18,4 na 1000, wyższe niż w 69% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 254
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2019, zmiana od 2011)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 13 794 osób +1,7% 76 7 492 8 578
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 15,4 % +3,9 p.p. 32 16,7 15,1
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,2 % −0,6 p.p. 79 18,4 20,0
Ludność w wieku produkcyjnym 61,0 % −3,2 p.p. 43 61,3 61,3
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,8 % +3,8 p.p. 33 20,2 18,4
Gęstość zaludnienia 76,6 os./km² +1,6% 59 63,7 69,0
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 2,17 ‰ +1,21 84 −1,30 1,12
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −0,43 ‰ +1,34 65 −2,23 −1,42
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,1 % −2,5 p.p. 1 4,1 2,2
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 6,7 na 1000 −16,6 1 24,6 13,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 81 na 1000 +6,0 78 63 73
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 69 na 10 tys. +3,0 40 73 85
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 103 zł +100,3% 62 1 861 1 982 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 716 zł +4,0% 47 755 677 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 316 na 10 tys. −483,0 16 553 443
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 80,0 % +0,2 p.p. 17 93,8 97,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 57,9 % +27,2 p.p. 57 51,6 57,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,5 na 1000 −0,5 49 2,5 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,86 na 1000 +1,25 88 3,30 3,41
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 120 na 1000 +24,0 51 118 126
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 908 na 1000 +200,0 78 778 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 18,4 na 1000 +4,0 69 10,2 8,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Zbąszyń COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.