Herb: Miłkowice

Miłkowice

gmina wiejskapowiat legnickiwoj. dolnośląskie TERYT: 0209062

RosnącaSuburbanizująca sięPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
7 466
(2025)
Powierzchnia
86,4 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 37,0%
  • KO 31,1%
  • Trzecia Droga 11,6%
  • Nowa Lewica 7,5%
  • Konfederacja 7,5%
  • Pozostali (2) 5,2%
Frekwencja76,0% +15,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+5,9 p.p.
Liczba głosów ważnych3 943 z 5 279 uprawnionych

Miłkowice na tle regionu Frekwencja (Sejm 2023)

Wąsosz: 65,9%Bolesławiec: 72,8%Lwówek Śląski: 68,4%Bielawa: 67,6%Wojcieszów: 62,4%Złotoryja: 71,4%Oława: 76,5%Mściwojów: 67,6%Cieszków: 70,0%Wrocław: 81,2%Zawonia: 68,0%Zgorzelec: 71,0%Karpacz: 78,1%Radwanice: 73,2%Duszniki-Zdrój: 74,1%Borów: 73,2%Jaworzyna Śląska: 67,4%Kotla: 69,4%Bolków: 64,0%Kłodzko: 69,7%Osiecznica: 64,6%Jordanów Śląski: 79,6%Bolesławiec: 72,7%Malczyce: 70,8%Udanin: 69,0%Zgorzelec: 74,6%Łagiewniki: 71,2%Kłodzko: 66,4%Kamieniec Ząbkowicki: 66,4%Dobromierz: 67,1%Bogatynia: 69,1%Wądroże Wielkie: 68,2%Świeradów-Zdrój: 73,8%Mirsk: 63,1%Podgórzyn: 72,7%Szczytna: 67,1%Stronie Śląskie: 66,1%Prusice: 71,2%Niechlów: 63,6%Warta Bolesławiecka: 68,0%Sobótka: 73,4%Chojnów: 69,1%Lubań: 71,6%Lubomierz: 63,3%Pielgrzymka: 63,1%Świerzawa: 63,2%Złotoryja: 71,5%Bardo: 65,3%Stare Bogaczowice: 71,3%Czarny Bór: 71,5%Kamienna Góra: 72,5%Żmigród: 69,8%Trzebnica: 76,2%Miękinia: 79,7%Świdnica: 74,5%Marcinowice: 75,1%Jeżów Sudecki: 73,3%Kamienna Góra: 67,4%Nowogrodziec: 65,6%Czernica: 85,5%Kobierzyce: 82,8%Wołów: 70,4%Głogów: 73,4%Olszyna: 65,8%Kostomłoty: 67,7%Środa Śląska: 73,0%Bierutów: 67,2%Dziadowa Kłoda: 67,0%Międzybórz: 67,2%Paszowice: 69,2%Piława Górna: 64,4%Przeworno: 68,6%Strzegom: 70,5%Boguszów-Gorce: 63,6%Jedlina-Zdrój: 70,2%Głuszyca: 66,3%Krośnice: 68,5%Dobroszyce: 74,3%Wisznia Mała: 80,8%Piechowice: 72,3%Legnickie Pole: 76,7%Platerówka: 74,8%Polkowice: 72,8%Przemków: 65,8%Lewin Kłodzki: 66,8%Bystrzyca Kłodzka: 67,9%Złoty Stok: 65,2%Jelcz-Laskowice: 74,5%Polanica-Zdrój: 73,6%Brzeg Dolny: 73,0%Męcinka: 71,4%Rudna: 72,7%Dzierżoniów: 71,0%Legnica: 72,8%Niemcza: 65,8%Stoszowice: 65,3%Kondratowice: 66,3%Nowa Ruda: 65,3%Międzylesie: 67,1%Świebodzice: 70,4%Żarów: 70,0%Janowice Wielkie: 70,0%Stara Kamienica: 68,0%Pieńsk: 63,7%Gromadka: 66,6%Długołęka: 83,6%Jawor: 70,3%Kunice: 78,9%Miłkowice: 76,0%Lubań: 68,9%Gryfów Śląski: 67,8%Pieszyce: 64,5%Zagrodno: 66,5%Szczawno-Zdrój: 80,0%Mieroszów: 65,2%Sulików: 67,7%Ruja: 63,9%Radków: 63,9%Kudowa-Zdrój: 74,6%Chocianów: 71,5%Lądek-Zdrój: 69,0%Oleśnica: 74,3%Syców: 71,9%Świdnica: 73,5%Jemielno: 64,0%Mysłakowice: 71,6%Mietków: 72,5%Kąty Wrocławskie: 80,4%Głogów: 76,6%Chojnów: 68,1%Krotoszyce: 73,0%Siekierczyn: 68,7%Lubin: 79,3%Ścinawa: 70,4%Oleśnica: 75,9%Dzierżoniów: 71,6%Wińsko: 66,6%Domaniów: 72,8%Wiązów: 68,3%Ząbkowice Śląskie: 68,7%Ziębice: 63,3%Ciepłowody: 63,6%Wałbrzych: 69,3%Żukowice: 69,8%Kowary: 67,9%Jerzmanowa: 79,5%Góra: 65,6%Marciszów: 65,8%Nowa Ruda: 64,5%Węgliniec: 64,5%Pęcław: 68,9%Prochowice: 69,7%Lubin: 74,8%Wleń: 67,3%Siechnice: 83,8%Żórawina: 79,9%Walim: 66,8%Milicz: 69,5%Oborniki Śląskie: 77,6%Jelenia Góra: 74,3%Strzelin: 73,3%Zawidów: 69,2%Leśna: 65,2%Szklarska Poręba: 75,5%Lubawka: 69,9%Gaworzyce: 74,1%Twardogóra: 70,1%Oława: 75,8%Grębocice: 69,3%Miłkowice
Frekwencja (%)
  • < 65
  • 65–70
  • 70–75
  • 75–80
  • 80–85
  • 85 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

84. percentyl Frekwencja wyższa niż w 84% gmin, 410. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Frekwencja: 76,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
7 234 mieszkańców +10,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,2% udział w ludności +3,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 27% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
15,24 na 1000 mieszkańców +8,53 zmiana 2016–2023 więcej niż w 96% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,0% udział w ludności prod. −3,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
95 na 1000 mieszkańców +19,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 80% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
4 331 zł na mieszkańca, ceny bieżące +152,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 91% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

6 0006 5007 0007 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 6 153Liczba mieszkańców, 2001: 6 168Liczba mieszkańców, 2002: 6 164Liczba mieszkańców, 2003: 6 132Liczba mieszkańców, 2004: 6 118Liczba mieszkańców, 2005: 6 119Liczba mieszkańców, 2006: 6 071Liczba mieszkańców, 2007: 6 063Liczba mieszkańców, 2008: 6 099Liczba mieszkańców, 2009: 6 134Liczba mieszkańców, 2010: 6 292Liczba mieszkańców, 2011: 6 322Liczba mieszkańców, 2012: 6 342Liczba mieszkańców, 2013: 6 427Liczba mieszkańców, 2014: 6 493Liczba mieszkańców, 2015: 6 531Liczba mieszkańców, 2016: 6 580Liczba mieszkańców, 2017: 6 629Liczba mieszkańców, 2018: 6 706Liczba mieszkańców, 2019: 6 762Liczba mieszkańców, 2020: 7 058Liczba mieszkańców, 2021: 7 121Liczba mieszkańców, 2022: 7 165Liczba mieszkańców, 2023: 7 234Liczba mieszkańców, 2024: 7 400Liczba mieszkańców, 2025: 7 4667 466

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 4,8%PiS, 2005: 22,6%PiS, 2007: 31,0%PiS, 2011: 26,7%PiS, 2015: 37,1%PiS, 2019: 47,6%PiS, 2023: 37,0%37,0%Frekwencja, 2001: 41,8%Frekwencja, 2005: 34,8%Frekwencja, 2007: 48,1%Frekwencja, 2011: 43,1%Frekwencja, 2015: 47,9%Frekwencja, 2019: 60,7%Frekwencja, 2023: 76,0%76,0%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +7,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 15,2, przyrost −2,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 27% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,1 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się tak

  • saldo migracji dodatniespełnione: +15,2 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%spełnione: +7,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 95% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 80% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 87% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 844 zł, wyższe niż w 15% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 3,2 na 1000, wyższe niż w 15% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 23
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 7 234 osób +10,8% 50 7 274 7 882
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,2 % +3,2 p.p. 27 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,6 % +2,0 p.p. 78 18,7 17,6
Ludność w wieku produkcyjnym 58,9 % −4,7 p.p. 51 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 20,5 % +2,7 p.p. 28 22,4 23,8
Gęstość zaludnienia 83,7 os./km² +11,0% 63 62,1 69,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,77 ‰ −4,76 65 −4,05 −5,48
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 15,24 ‰ +8,53 od 2016 96 −1,67 −0,49
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,0 % −3,0 p.p. 50 4,0 3,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 23,5 na 1000 −21,2 51 23,2 22,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 95 na 1000 +19,0 80 75 84
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 91 na 10 tys. −4,0 87 67 72
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 331 zł +152,4% 91 2 639 3 340 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 089 zł +125,0% 18 1 961 2 127 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 506 na 10 tys. −255,0 66 397 325
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,3 % +0,3 p.p. 75 94,2 97,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 79,1 % +5,0 p.p. 78 54,0 65,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 11,8 na 1000 +7,0 95 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,98 na 1000 +1,31 77 3,90 4,62
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 71 na 1000 −55,0 19 106 101
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 632 na 1000 +89,0 14 820 801
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 3,2 na 1000 −0,3 15 10,0 10,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 111 na 100 88 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 62,1 na 1000 26 70,0 65,1 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Miłkowice COA alt.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.