Herb: Mrozy

Mrozy

gmina miejsko-wiejskapowiat mińskiwoj. mazowieckie TERYT: 1412123

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
8 596
(2025)
Powierzchnia
145,0 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2019

  • PiS 56,4%
  • KO 20,4%
  • PSL 9,7%
  • Konfederacja 6,1%
  • SLD 6,1%
  • Pozostali (2) 1,4%
Frekwencja62,0% +15,0 p.p. względem 2015
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+36,0 p.p.
Liczba głosów ważnych4 248 z 6 948 uprawnionych

Mrozy na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2019)

Mława: 46,1%Zakroczym: 50,2%Czerwin: 71,4%Jastrzębia: 67,7%Wolanów: 70,3%Mordy: 67,2%Siedlce: 60,1%Zawidz: 65,3%Sokołów Podlaski: 51,8%Miedzna: 69,7%Korytnica: 76,1%Garwolin: 52,3%Borowie: 74,3%Żelechów: 73,3%Załuski: 60,9%Pruszków: 34,7%Borkowice: 60,1%Klwów: 70,2%Rusinów: 79,1%Sterdyń: 65,3%Sochaczew: 43,0%Iłów: 63,0%Sochaczew: 50,5%Teresin: 52,5%Mrozy: 56,4%Huszlew: 80,7%Łosice: 60,5%Goszczyn: 65,9%Błędów: 57,0%Szelków: 66,2%Mińsk Mazowiecki: 41,3%Stanisławów: 67,0%Sulejówek: 42,5%Gniewoszów: 69,1%Sanniki: 65,1%Jednorożec: 61,2%Zaręby Kościelne: 75,6%Józefów: 36,8%Celestynów: 56,0%Kuczbork-Osada: 53,1%Puszcza Mariańska: 55,0%Lesznowola: 29,3%Bodzanów: 57,1%Legionowo: 36,9%Sienno: 67,1%Olszewo-Borki: 61,3%Troszyn: 73,7%Ostrów Mazowiecka: 49,9%Lipsko: 54,5%Jadów: 61,4%Świercze: 59,4%Winnica: 63,9%Przytyk: 77,4%Jedlnia-Letnisko: 62,6%Skaryszew: 73,4%Korczew: 63,6%Sabnie: 62,4%Opinogóra Górna: 63,0%Sońsk: 63,9%Pilawa: 67,0%Płock: 40,6%Mała Wieś: 61,5%Łąck: 52,5%Wyszogród: 54,7%Brwinów: 34,6%Potworów: 74,0%Obryte: 65,1%Mirów: 78,3%Błonie: 42,4%Sieciechów: 66,1%Głowaczów: 73,3%Myszyniec: 70,1%Lubowidz: 60,0%Andrzejewo: 77,8%Grudusk: 71,5%Małkinia Górna: 66,5%Osieck: 70,4%Otwock: 42,4%Somianka: 62,7%Siemiątkowo: 73,4%Radzanowo: 49,8%Wiśniewo: 61,3%Stupsk: 61,3%Nasielsk: 55,2%Serock: 42,0%Solec nad Wisłą: 60,3%Lelis: 68,4%Boguty-Pianki: 81,9%Kowala: 63,3%Zakrzew: 69,2%Gozdowo: 62,1%Bielany: 79,3%Sokołów Podlaski: 66,0%Kampinos: 52,8%Sadowne: 69,1%Brudzeń Duży: 64,8%Mszczonów: 53,9%Słupno: 38,1%Joniec: 55,3%Płońsk: 55,6%Raszyn: 43,1%Chorzele: 54,9%Przysucha: 61,4%Gielniów: 75,6%Gzy: 62,7%Orońsko: 72,0%Chlewiska: 67,2%Platerów: 64,1%Młynarze: 71,0%Sypniewo: 68,3%Gostynin: 60,3%Milanówek: 34,5%Podkowa Leśna: 30,0%Latowicz: 69,3%Grójec: 39,8%Wiązowna: 46,1%Bieżuń: 63,4%Prażmów: 43,8%Szreńsk: 68,4%Przyłęk: 70,8%Wieliszew: 40,9%Chotcza: 68,7%Kadzidło: 67,5%Zielonka: 41,2%Zatory: 67,1%Jedlińsk: 67,3%Paprotnia: 72,8%Wiśniew: 75,9%Skórzec: 74,6%Suchożebry: 69,6%Zbuczyn: 74,7%Sierpc: 46,9%Szczutowo: 66,1%Ceranów: 75,5%Kosów Lacki: 70,4%Łochów: 62,3%Stoczek: 69,0%Ciechanów: 53,5%Ciechanów: 45,7%Maciejowice: 74,7%Sobolew: 75,1%Wiskitki: 60,0%Radziejowice: 43,7%Nowy Duninów: 59,6%Raciąż: 70,9%Odrzywół: 80,9%Wieniawa: 75,8%Młodzieszyn: 64,5%Rybno: 59,3%Sarnaki: 63,4%Halinów: 45,8%Kałuszyn: 61,9%Garbatka-Letnisko: 60,7%Kołbiel: 63,2%Sobienie-Jeziory: 56,1%Radzanów: 66,4%Kazanów: 70,0%Zwoleń: 58,1%Goworowo: 69,9%Baranowo: 65,3%Łyse: 67,5%Strachówka: 65,9%Marki: 40,1%Kobyłka: 43,0%Tłuszcz: 61,3%Pułtusk: 48,5%Iłża: 61,8%Domanice: 74,2%Łomianki: 33,3%Radzanów: 70,2%Białobrzegi: 53,9%Promna: 62,1%Stara Błotnica: 77,3%Wyśmierzyce: 72,8%Regimin: 69,8%Łaskarzew: 69,8%Trojanów: 77,4%Bulkowo: 67,1%Gąbin: 60,2%Nowe Miasto: 58,6%Czerwińsk nad Wisłą: 67,1%Raciąż: 56,2%Piastów: 38,6%Karniewo: 68,0%Gostynin: 45,2%Grodzisk Mazowiecki: 35,7%Belsk Duży: 50,1%Dobre: 64,6%Warka: 50,6%Czarnia: 75,3%Rzekuń: 58,1%Wąsewo: 55,9%Wyszków: 52,5%Konstancin-Jeziorna: 37,9%Lipowiec Kościelny: 62,2%Strzegowo: 67,1%Wieczfnia Kościelna: 68,7%Leoncin: 57,0%Magnuszew: 68,4%Brok: 59,7%Rzeczniów: 68,7%Gózd: 75,4%Wierzbica: 66,7%Kotuń: 65,3%Wodynie: 76,4%Leszno: 41,6%Stare Babice: 36,1%Grębków: 71,2%Wierzbno: 69,3%Stromiec: 73,9%Gołymin-Ośrodek: 71,3%Glinojeck: 60,1%Miastków Kościelny: 74,1%Siedlce: 49,5%Staroźreby: 65,8%Stara Biała: 51,7%Przasnysz: 50,1%Krasne: 69,2%Przasnysz: 72,0%Pokrzywnica: 62,1%Szydłowiec: 62,6%Olszanka: 74,6%Różan: 56,6%Czerwonka: 72,5%Pacyna: 70,1%Żabia Wola: 42,5%Rzewnie: 66,2%Nowe Miasto nad Pilicą: 61,7%Pniewy: 47,2%Grabów nad Pilicą: 71,9%Ostrów Mazowiecka: 66,1%Góra Kalwaria: 43,9%Piaseczno: 30,4%Pomiechówek: 46,8%Policzna: 65,2%Ciepielów: 67,5%Ząbki: 38,9%Dąbrówka: 71,1%Klembów: 61,9%Wołomin: 48,4%Pionki: 66,8%Przesmyki: 74,2%Sierpc: 64,1%Rościszewo: 70,7%Repki: 70,3%Jabłonna Lacka: 70,3%Izabelin: 38,3%Ożarów Mazowiecki: 40,3%Liw: 64,6%Ojrzeń: 68,4%Garwolin: 62,6%Parysów: 77,6%Drobin: 59,6%Dzierzążnia: 67,6%Naruszewo: 64,3%Sochocin: 53,7%Baboszewo: 63,8%Nadarzyn: 33,6%Michałowice: 31,1%Jastrząb: 70,1%Stara Kornica: 72,0%Maków Mazowiecki: 49,6%Płoniawy-Bramura: 68,0%Baranów: 56,0%Jaktorów: 44,3%Chynów: 52,3%Cegłów: 52,4%Dębe Wielkie: 54,0%Jakubów: 66,3%Mińsk Mazowiecki: 53,7%Siennica: 57,4%Radzymin: 53,9%Krasnosielc: 64,9%Ostrołęka: 50,4%Szydłowo: 61,1%Szulborze Wielkie: 68,8%Brańszczyk: 65,6%Rząśnik: 70,9%Długosiodło: 62,0%Zabrodzie: 67,5%Lutocin: 68,6%Tarczyn: 52,2%Bielsk: 57,4%Dzierzgowo: 73,2%Nowy Dwór Mazowiecki: 36,5%Czosnów: 40,8%Tczów: 70,4%Jabłonna: 33,4%Poświętne: 73,4%Pionki: 50,7%Mokobody: 72,9%Mochowo: 64,7%Węgrów: 46,0%Łaskarzew: 59,9%Górzno: 75,4%Wilga: 58,8%Żyrardów: 41,0%Radom: 47,7%Słubice: 68,8%Płońsk: 42,4%Czernice Borowe: 71,6%Krzynowłoga Mała: 72,9%Nowa Sucha: 56,2%Brochów: 60,1%Szczawin Kośc.: 64,4%Jasieniec: 50,7%Mogielnica: 62,0%Kozienice: 53,9%Nieporęt: 37,9%Stary Lubotyń: 80,2%Nur: 76,8%Karczew: 52,8%Żuromin: 48,6%Żoliborz: 25,2%Śródmieście: 28,1%Ursus: 33,0%Bemowo: 25,6%Białołęka: 26,1%Praga-Południe: 29,4%Ochota: 26,8%Praga-Północ: 36,1%Wilanów: 19,4%Włochy: 28,9%Wola: 29,0%Bielany: 31,0%Mokotów: 25,1%Targówek: 35,2%Ursynów: 23,2%Wawer: 33,2%Wesoła: 30,6%Rembertów: 32,4%Mrozy
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–45
  • 45–60
  • 60–75
  • 75 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

57. percentyl Wynik wyższy niż w 57% gmin, 1082. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 56,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2019)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
8 712 mieszkańców −0,5% zmiana 2011–2019 więcej niż w 58% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,8% udział w ludności +2,6 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 66% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
1,38 na 1000 mieszkańców −3,64 zmiana 2011–2019 więcej niż w 76% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,5% udział w ludności prod. −1,9 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 19% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
55 na 1000 mieszkańców +7,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 33% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 753 zł na mieszkańca, ceny bieżące +85,3% zmiana 2011–2019 więcej niż w 43% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

8 5008 6008 7008 8008 900200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 886Liczba mieszkańców, 2001: 8 836Liczba mieszkańców, 2002: 8 864Liczba mieszkańców, 2003: 8 863Liczba mieszkańców, 2004: 8 821Liczba mieszkańców, 2005: 8 695Liczba mieszkańców, 2006: 8 665Liczba mieszkańców, 2007: 8 649Liczba mieszkańców, 2008: 8 704Liczba mieszkańców, 2009: 8 737Liczba mieszkańców, 2010: 8 740Liczba mieszkańców, 2011: 8 752Liczba mieszkańców, 2012: 8 738Liczba mieszkańców, 2013: 8 785Liczba mieszkańców, 2014: 8 737Liczba mieszkańców, 2015: 8 743Liczba mieszkańców, 2016: 8 691Liczba mieszkańców, 2017: 8 695Liczba mieszkańców, 2018: 8 679Liczba mieszkańców, 2019: 8 712Liczba mieszkańców, 2020: 8 681Liczba mieszkańców, 2021: 8 646Liczba mieszkańców, 2022: 8 637Liczba mieszkańców, 2023: 8 647Liczba mieszkańców, 2024: 8 637Liczba mieszkańców, 2025: 8 5968 596

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 9,7%PiS, 2005: 21,4%PiS, 2007: 37,6%PiS, 2011: 37,3%PiS, 2015: 46,8%PiS, 2019: 56,4%PiS, 2023: 47,1%47,1%Frekwencja, 2001: 37,9%Frekwencja, 2005: 36,2%Frekwencja, 2007: 45,9%Frekwencja, 2011: 41,5%Frekwencja, 2015: 47,0%Frekwencja, 2019: 62,0%Frekwencja, 2023: 74,4%74,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2019, zmiany od wyborów Sejm 2015)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −0,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 1,4, przyrost 1,6 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 66% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +1,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −0,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 89% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 33% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 31% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 908 zł, wyższe niż w 64% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2019, zmiana od 2011)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 8 712 osób −0,5% 58 7 492 6 632
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,8 % +2,6 p.p. 66 16,7 16,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,8 % +0,5 p.p. 74 18,4 19,2
Ludność w wieku produkcyjnym 59,3 % −3,1 p.p. 14 61,3 60,4
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,0 % +2,7 p.p. 61 20,2 20,3
Gęstość zaludnienia 60,1 os./km² −0,5% 47 63,7 53,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 1,61 ‰ +5,26 80 −1,30 −0,91
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 1,38 ‰ −3,64 76 −2,23 −1,85
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,5 % −1,9 p.p. 19 4,1 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 14,8 na 1000 −12,5 19 24,6 27,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 55 na 1000 +7,0 33 63 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 64 na 10 tys. +9,0 31 73 72
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 753 zł +85,3% 43 1 861 1 720 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 270 zł +83,8% 81 755 682 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 398 na 10 tys. −465,0 28 553 530
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 89,6 % +20,5 p.p. 35 93,8 89,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 34,9 % −5,3 p.p. 31 51,6 35,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 6,6 na 1000 +3,7 89 2,5 3,0
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,98 na 1000 +0,35 35 3,30 3,02
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 191 na 1000 +19,0 87 118 110
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 825 na 1000 −31,0 60 778 756
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,2 8,2
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Mrozy COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Semu, licencja: Public domain.