Herb: Lubaczów

Lubaczów

gmina wiejskapowiat lubaczowskiwoj. podkarpackie TERYT: 1809042

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
8 844
(2025)
Powierzchnia
202,8 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 64,3%
  • Trzecia Droga 11,3%
  • Konfederacja 8,8%
  • KO 8,2%
  • Nowa Lewica 5,7%
  • Pozostali (2) 1,7%
Frekwencja65,8% +11,9 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+52,9 p.p.
Liczba głosów ważnych4 539 z 7 034 uprawnionych

Lubaczów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Czarna: 59,9%Łańcut: 57,8%Jasienica Rosielna: 72,1%Krzywcza: 70,5%Skołyszyn: 60,4%Wojaszówka: 52,3%Wielkie Oczy: 65,1%Chmielnik: 55,2%Trzebownisko: 48,8%Wiśniowa: 62,8%Markowa: 62,4%Rakszawa: 64,8%Mielec: 43,7%Gawłuszowice: 69,5%Radomyśl Wielki: 58,2%Czarna: 60,9%Dębica: 55,9%Pruchnik: 70,1%Jeżowe: 76,6%Tryńcza: 69,6%Dukla: 57,7%Sędziszów Małopolski: 62,5%Tyczyn: 50,9%Dubiecko: 60,7%Tarnowiec: 62,5%Chorkówka: 60,8%Cieszanów: 49,3%Jarocin: 61,2%Ustrzyki Dolne: 37,9%Stubno: 54,7%Fredropol: 58,6%Lubenia: 59,1%Besko: 61,1%Zaleszany: 56,8%Lesko: 47,9%Łańcut: 43,8%Żołynia: 59,5%Nozdrzec: 65,7%Jodłowa: 68,9%Dębica: 45,4%Pilzno: 63,3%Laszki: 67,6%Krasne: 45,3%Cmolas: 66,2%Jedlicze: 55,1%Leżajsk: 63,1%Kuryłówka: 64,8%Nowa Sarzyna: 69,5%Oleszyce: 54,8%Pysznica: 56,1%Chłopice: 68,8%Lubaczów: 64,3%Dynów: 65,3%Bojanów: 69,3%Frysztak: 58,9%Czudec: 56,8%Niebylec: 62,5%Przecław: 64,1%Dydnia: 67,6%Wadowice Górne: 65,1%Nisko: 52,9%Rudnik nad Sanem: 53,8%Jawornik Polski: 60,3%Sieniawa: 57,9%Przeworsk: 67,5%Ostrów: 64,8%Krempna: 59,2%Raniżów: 66,5%Roźwienica: 66,0%Medyka: 56,8%Przemyśl: 50,9%Horyniec-Zdrój: 56,6%Hyżne: 68,2%Sokołów Małopolski: 66,7%Zarszyn: 54,3%Tarnobrzeg: 38,5%Przemyśl: 41,1%Białobrzegi: 56,9%Brzozów: 62,9%Rokietnica: 68,6%Krzeszów: 67,2%Kańczuga: 53,8%Wielopole Skrzyńskie: 68,9%Bukowsko: 56,3%Dzikowiec: 69,2%Majdan Królewski: 67,7%Jasło: 60,3%Korczyna: 54,1%Radomyśl nad Sanem: 62,9%Stalowa Wola: 47,8%Gorzyce: 46,0%Solina: 49,0%Stary Dzików: 61,5%Krasiczyn: 49,6%Żurawica: 56,2%Brzostek: 66,7%Radymno: 55,5%Wiązownica: 65,8%Tuszów Narodowy: 66,6%Adamówka: 61,6%Zarzecze: 63,8%Boguchwała: 48,8%Świlcza: 47,0%Iwierzyce: 62,7%Głogów Małopolski: 50,9%Miejsce Piastowe: 53,7%Krościenko Wyżne: 54,3%Nowy Żmigród: 65,9%Osiek Jasielski: 69,1%Iwonicz-Zdrój: 58,5%Narol: 58,5%Sanok: 42,4%Jarosław: 59,7%Czarna: 49,8%Tyrawa Wołoska: 59,5%Strzyżów: 53,3%Nowa Dęba: 53,5%Czermin: 64,2%Bircza: 66,4%Harasiuki: 70,1%Żyraków: 59,5%Ulanów: 63,0%Gać: 63,7%Ropczyce: 56,8%Rymanów: 59,3%Jaśliska: 60,6%Krosno: 40,8%Brzyska: 75,9%Kołaczyce: 69,4%Grodzisko Dolne: 63,5%Lubaczów: 45,4%Sanok: 59,3%Jarosław: 46,1%Radymno: 66,2%Lutowiska: 28,6%Komańcza: 40,1%Cisna: 18,4%Baligród: 50,5%Mielec: 52,8%Borowa: 57,9%Padew Narodowa: 64,1%Orły: 55,8%Domaradz: 70,7%Haczów: 62,9%Pawłosiów: 56,6%Przeworsk: 49,7%Dynów: 55,3%Błażowa: 60,2%Rzeszów: 32,5%Kolbuszowa: 52,9%Niwiska: 64,0%Jasło: 45,7%Dębowiec: 67,0%Leżajsk: 45,3%Zagórz: 56,6%Zaklików: 59,1%Kamień: 76,3%Baranów Sandomierski: 61,4%Grębów: 59,8%Olszanica: 49,5%Lubaczów
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–45
  • 45–60
  • 60–75
  • 75 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

94. percentyl Wynik wyższy niż w 94% gmin, 145. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 64,3%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
8 928 mieszkańców −2,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 60% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
15,7% udział w ludności +2,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 12% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
0,11 na 1000 mieszkańców 0,00 zmiana 2016–2023 więcej niż w 63% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
6,9% udział w ludności prod. −3,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 85% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
56 na 1000 mieszkańców +20,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 13% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 319 zł na mieszkańca, ceny bieżące +97,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 34% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

8 8008 9009 0009 1009 2009 300200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 9 121Liczba mieszkańców, 2001: 9 120Liczba mieszkańców, 2002: 9 162Liczba mieszkańców, 2003: 9 186Liczba mieszkańców, 2004: 9 155Liczba mieszkańców, 2005: 9 168Liczba mieszkańców, 2006: 9 094Liczba mieszkańców, 2007: 9 073Liczba mieszkańców, 2008: 9 062Liczba mieszkańców, 2009: 9 062Liczba mieszkańców, 2010: 9 218Liczba mieszkańców, 2011: 9 159Liczba mieszkańców, 2012: 9 122Liczba mieszkańców, 2013: 9 118Liczba mieszkańców, 2014: 9 139Liczba mieszkańców, 2015: 9 156Liczba mieszkańców, 2016: 9 178Liczba mieszkańców, 2017: 9 195Liczba mieszkańców, 2018: 9 183Liczba mieszkańców, 2019: 9 187Liczba mieszkańców, 2020: 9 045Liczba mieszkańców, 2021: 8 998Liczba mieszkańców, 2022: 8 954Liczba mieszkańców, 2023: 8 928Liczba mieszkańców, 2024: 8 911Liczba mieszkańców, 2025: 8 8448 844

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 24,8%PiS, 2005: 50,1%PiS, 2007: 36,7%PiS, 2011: 49,4%PiS, 2015: 57,8%PiS, 2019: 74,2%PiS, 2023: 64,3%64,3%Frekwencja, 2001: 46,9%Frekwencja, 2005: 42,0%Frekwencja, 2007: 41,0%Frekwencja, 2011: 39,5%Frekwencja, 2015: 41,3%Frekwencja, 2019: 53,9%Frekwencja, 2023: 65,8%65,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −2,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 0,1, przyrost −2,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 12% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +0,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −2,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 57% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 13% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 32% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 1 879 zł, wyższe niż w 76% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 2,2 na 1000, wyższe niż w 9% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 20
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 8 928 osób −2,5% 60 7 274 8 730
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 15,7 % +2,0 p.p. 12 19,1 17,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,6 % −0,7 p.p. 48 18,7 18,9
Ludność w wieku produkcyjnym 62,8 % −2,0 p.p. 99 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,6 % +2,7 p.p. 12 22,4 20,9
Gęstość zaludnienia 44,0 os./km² −2,4% 31 62,1 99,2
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,12 ‰ +0,18 71 −4,05 −2,19
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 0,11 ‰ 0,00 od 2016 63 −1,67 −1,70
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 6,9 % −3,7 p.p. 85 4,0 5,9
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 43,5 na 1000 −25,2 88 23,2 35,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 56 na 1000 +20,0 13 75 64
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 60 na 10 tys. +10,0 32 67 62
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 319 zł +97,5% 34 2 639 2 099 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 986 zł +245,2% 77 1 961 2 003 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 686 na 10 tys. −1 055,0 84 397 451
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % 0,0 p.p. 94 94,2 89,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 69,0 % +5,6 p.p. 66 54,0 69,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,5 na 1000 +0,9 57 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,25 na 1000 +0,63 27 3,90 3,89
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 70 na 1000 −26,0 18 106 113
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 794 na 1000 +23,0 44 820 807
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 2,2 na 1000 −11,6 9 10,0 9,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 82 na 100 16 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 59,1 na 1000 18 70,0 66,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Lubaczów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Avalokitesvara This W3C-unspecified vector image was created with Inkscape ., licencja: Public domain.