Herb: Jeżowe

Jeżowe

gmina wiejskapowiat niżańskiwoj. podkarpackie TERYT: 1812032

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
9 777
(2025)
Powierzchnia
123,9 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 76,6%
  • Konfederacja 9,5%
  • Trzecia Droga 5,6%
  • KO 4,1%
  • Nowa Lewica 1,7%
  • Pozostali (2) 2,6%
Frekwencja68,7% +9,2 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+67,1 p.p.
Liczba głosów ważnych5 164 z 7 598 uprawnionych

Jeżowe na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Czarna: 59,9%Łańcut: 57,8%Jasienica Rosielna: 72,1%Krzywcza: 70,5%Skołyszyn: 60,4%Wojaszówka: 52,3%Wielkie Oczy: 65,1%Chmielnik: 55,2%Trzebownisko: 48,8%Wiśniowa: 62,8%Markowa: 62,4%Rakszawa: 64,8%Mielec: 43,7%Gawłuszowice: 69,5%Radomyśl Wielki: 58,2%Czarna: 60,9%Dębica: 55,9%Pruchnik: 70,1%Jeżowe: 76,6%Tryńcza: 69,6%Dukla: 57,7%Sędziszów Małopolski: 62,5%Tyczyn: 50,9%Dubiecko: 60,7%Tarnowiec: 62,5%Chorkówka: 60,8%Cieszanów: 49,3%Jarocin: 61,2%Ustrzyki Dolne: 37,9%Stubno: 54,7%Fredropol: 58,6%Lubenia: 59,1%Besko: 61,1%Zaleszany: 56,8%Lesko: 47,9%Łańcut: 43,8%Żołynia: 59,5%Nozdrzec: 65,7%Jodłowa: 68,9%Dębica: 45,4%Pilzno: 63,3%Laszki: 67,6%Krasne: 45,3%Cmolas: 66,2%Jedlicze: 55,1%Leżajsk: 63,1%Kuryłówka: 64,8%Nowa Sarzyna: 69,5%Oleszyce: 54,8%Pysznica: 56,1%Chłopice: 68,8%Lubaczów: 64,3%Dynów: 65,3%Bojanów: 69,3%Frysztak: 58,9%Czudec: 56,8%Niebylec: 62,5%Przecław: 64,1%Dydnia: 67,6%Wadowice Górne: 65,1%Nisko: 52,9%Rudnik nad Sanem: 53,8%Jawornik Polski: 60,3%Sieniawa: 57,9%Przeworsk: 67,5%Ostrów: 64,8%Krempna: 59,2%Raniżów: 66,5%Roźwienica: 66,0%Medyka: 56,8%Przemyśl: 50,9%Horyniec-Zdrój: 56,6%Hyżne: 68,2%Sokołów Małopolski: 66,7%Zarszyn: 54,3%Tarnobrzeg: 38,5%Przemyśl: 41,1%Białobrzegi: 56,9%Brzozów: 62,9%Rokietnica: 68,6%Krzeszów: 67,2%Kańczuga: 53,8%Wielopole Skrzyńskie: 68,9%Bukowsko: 56,3%Dzikowiec: 69,2%Majdan Królewski: 67,7%Jasło: 60,3%Korczyna: 54,1%Radomyśl nad Sanem: 62,9%Stalowa Wola: 47,8%Gorzyce: 46,0%Solina: 49,0%Stary Dzików: 61,5%Krasiczyn: 49,6%Żurawica: 56,2%Brzostek: 66,7%Radymno: 55,5%Wiązownica: 65,8%Tuszów Narodowy: 66,6%Adamówka: 61,6%Zarzecze: 63,8%Boguchwała: 48,8%Świlcza: 47,0%Iwierzyce: 62,7%Głogów Małopolski: 50,9%Miejsce Piastowe: 53,7%Krościenko Wyżne: 54,3%Nowy Żmigród: 65,9%Osiek Jasielski: 69,1%Iwonicz-Zdrój: 58,5%Narol: 58,5%Sanok: 42,4%Jarosław: 59,7%Czarna: 49,8%Tyrawa Wołoska: 59,5%Strzyżów: 53,3%Nowa Dęba: 53,5%Czermin: 64,2%Bircza: 66,4%Harasiuki: 70,1%Żyraków: 59,5%Ulanów: 63,0%Gać: 63,7%Ropczyce: 56,8%Rymanów: 59,3%Jaśliska: 60,6%Krosno: 40,8%Brzyska: 75,9%Kołaczyce: 69,4%Grodzisko Dolne: 63,5%Lubaczów: 45,4%Sanok: 59,3%Jarosław: 46,1%Radymno: 66,2%Lutowiska: 28,6%Komańcza: 40,1%Cisna: 18,4%Baligród: 50,5%Mielec: 52,8%Borowa: 57,9%Padew Narodowa: 64,1%Orły: 55,8%Domaradz: 70,7%Haczów: 62,9%Pawłosiów: 56,6%Przeworsk: 49,7%Dynów: 55,3%Błażowa: 60,2%Rzeszów: 32,5%Kolbuszowa: 52,9%Niwiska: 64,0%Jasło: 45,7%Dębowiec: 67,0%Leżajsk: 45,3%Zagórz: 56,6%Zaklików: 59,1%Kamień: 76,3%Baranów Sandomierski: 61,4%Grębów: 59,8%Olszanica: 49,5%Jeżowe
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–45
  • 45–60
  • 60–75
  • 75 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

99. percentyl Wynik wyższy niż w ponad 99% gmin, 3. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 76,6%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
9 907 mieszkańców −2,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 64% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
14,8% udział w ludności +2,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 7% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
0,41 na 1000 mieszkańców +4,24 zmiana 2016–2023 więcej niż w 65% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
7,7% udział w ludności prod. −3,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 90% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
68 na 1000 mieszkańców +28,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 35% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 409 zł na mieszkańca, ceny bieżące +85,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 2% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

9 6009 80010 00010 200200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 9 722Liczba mieszkańców, 2001: 9 776Liczba mieszkańców, 2002: 9 774Liczba mieszkańców, 2003: 9 814Liczba mieszkańców, 2004: 9 834Liczba mieszkańców, 2005: 9 858Liczba mieszkańców, 2006: 9 863Liczba mieszkańców, 2007: 9 907Liczba mieszkańców, 2008: 9 935Liczba mieszkańców, 2009: 9 965Liczba mieszkańców, 2010: 10 094Liczba mieszkańców, 2011: 10 118Liczba mieszkańców, 2012: 10 163Liczba mieszkańców, 2013: 10 148Liczba mieszkańców, 2014: 10 155Liczba mieszkańców, 2015: 10 186Liczba mieszkańców, 2016: 10 137Liczba mieszkańców, 2017: 10 159Liczba mieszkańców, 2018: 10 156Liczba mieszkańców, 2019: 10 096Liczba mieszkańców, 2020: 9 921Liczba mieszkańców, 2021: 9 872Liczba mieszkańców, 2022: 9 867Liczba mieszkańców, 2023: 9 907Liczba mieszkańców, 2024: 9 835Liczba mieszkańców, 2025: 9 7779 777

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
02550751002001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,7%PiS, 2005: 15,3%PiS, 2007: 71,8%PiS, 2011: 76,9%PiS, 2015: 83,5%PiS, 2019: 86,5%PiS, 2023: 76,6%76,6%Frekwencja, 2001: 48,2%Frekwencja, 2005: 47,8%Frekwencja, 2007: 48,2%Frekwencja, 2011: 47,0%Frekwencja, 2015: 53,2%Frekwencja, 2019: 59,5%Frekwencja, 2023: 68,7%68,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −1,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 0,4, przyrost 2,6 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 7% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +0,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −1,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 53% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 35% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 55% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 524 zł, wyższe niż w 58% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 9 907 osób −2,7% 64 7 274 8 730
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,8 % +2,6 p.p. 7 19,1 17,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,1 % −1,1 p.p. 71 18,7 18,9
Ludność w wieku produkcyjnym 62,6 % −1,7 p.p. 99 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 17,4 % +2,8 p.p. 6 22,4 20,9
Gęstość zaludnienia 79,9 os./km² −2,8% 61 62,1 99,2
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 2,63 ‰ −0,62 97 −4,05 −2,19
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 0,41 ‰ +4,24 od 2016 65 −1,67 −1,70
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 7,7 % −3,1 p.p. 90 4,0 5,9
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 48,5 na 1000 −20,9 93 23,2 35,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 68 na 1000 +28,0 35 75 64
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 70 na 10 tys. +16,0 55 67 62
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 409 zł +85,6% 2 2 639 2 099 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 348 zł +1 037,9% 62 1 961 2 003 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 940 na 10 tys. −931,0 94 397 451
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 92,3 % +0,6 p.p. 42 94,2 89,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 80,8 % +3,4 p.p. 80 54,0 69,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,3 na 1000 +1,3 53 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,63 na 1000 +1,37 39 3,90 3,89
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 118 na 1000 −21,0 60 106 113
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 838 na 1000 +245,0 54 820 807
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 9,1
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 102 na 100 74 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 73,5 na 1000 61 70,0 66,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 12,6 na 1000 66 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Jeżowe COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: This W3C-unspecified vector image was created with Inkscape by Bastianowa (Bastiana) ., licencja: Public domain.