Herb: Żarów

Żarów

gmina miejsko-wiejskapowiat świdnickiwoj. dolnośląskie TERYT: 0219083

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
11 948
(2025)
Powierzchnia
87,9 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2019

  • PiS 45,0%
  • KO 24,6%
  • SLD 17,1%
  • Konfederacja 6,6%
  • PSL 5,0%
  • Pozostali (1) 1,7%
Frekwencja55,3% +11,0 p.p. względem 2015
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+20,3 p.p.
Liczba głosów ważnych5 414 z 9 918 uprawnionych

Żarów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2019)

Kłodzko: 49,0%Ruja: 58,2%Boguszów-Gorce: 36,0%Wołów: 45,0%Długołęka: 35,8%Wojcieszów: 41,1%Złotoryja: 39,0%Przemków: 56,4%Borów: 55,3%Jaworzyna Śląska: 51,5%Bielawa: 41,3%Wąsosz: 49,9%Wądroże Wielkie: 50,7%Szczytna: 40,8%Lewin Kłodzki: 41,2%Lwówek Śląski: 37,9%Kłodzko: 37,1%Zawonia: 46,9%Wisznia Mała: 41,1%Wałbrzych: 33,9%Jordanów Śląski: 51,9%Bardo: 44,1%Bolesławiec: 35,8%Osiecznica: 45,7%Łagiewniki: 56,2%Wiązów: 60,1%Prusice: 53,8%Żukowice: 51,4%Kamienna Góra: 44,4%Kotla: 54,7%Bolków: 45,2%Zgorzelec: 44,5%Zgorzelec: 37,1%Złoty Stok: 45,8%Świeradów-Zdrój: 35,6%Nowa Ruda: 42,3%Podgórzyn: 31,3%Dobromierz: 53,6%Malczyce: 51,0%Udanin: 60,5%Milicz: 43,3%Chojnów: 55,4%Lubań: 36,0%Jedlina-Zdrój: 32,5%Kobierzyce: 30,3%Bolesławiec: 43,6%Warta Bolesławiecka: 49,5%Nowogrodziec: 53,3%Pielgrzymka: 49,5%Świerzawa: 42,2%Złotoryja: 49,7%Świdnica: 34,7%Marcinowice: 50,5%Oborniki Śląskie: 39,2%Niechlów: 61,6%Międzylesie: 43,4%Lądek-Zdrój: 41,6%Bystrzyca Kłodzka: 48,4%Duszniki-Zdrój: 38,9%Szklarska Poręba: 28,7%Karpacz: 23,3%Lubomierz: 40,6%Cieszków: 51,4%Krośnice: 52,1%Olszyna: 41,5%Mietków: 46,5%Sobótka: 42,4%Wrocław: 28,9%Piława Górna: 50,1%Jelcz-Laskowice: 46,4%Polkowice: 51,3%Radwanice: 53,6%Kondratowice: 54,6%Głogów: 42,6%Jeżów Sudecki: 29,9%Kamienna Góra: 39,8%Mieroszów: 37,3%Radków: 47,3%Piechowice: 32,3%Paszowice: 52,1%Kostomłoty: 52,2%Miękinia: 35,7%Środa Śląska: 43,3%Bierutów: 48,0%Dziadowa Kłoda: 44,8%Międzybórz: 38,8%Polanica-Zdrój: 36,9%Legnickie Pole: 53,8%Legnica: 39,7%Niemcza: 48,2%Oława: 48,1%Świebodzice: 39,3%Żarów: 45,0%Męcinka: 57,3%Dzierżoniów: 38,5%Zawidów: 37,5%Stronie Śląskie: 36,5%Węgliniec: 44,9%Rudna: 57,6%Kunice: 39,8%Miłkowice: 47,6%Lubań: 44,1%Czarny Bór: 45,7%Szczawno-Zdrój: 30,1%Brzeg Dolny: 38,1%Stoszowice: 45,2%Gromadka: 50,8%Zagrodno: 60,4%Oleśnica: 43,4%Syców: 36,2%Chocianów: 58,9%Strzelin: 40,4%Przeworno: 54,8%Świdnica: 42,6%Trzebnica: 42,0%Jawor: 46,0%Pieszyce: 46,4%Janowice Wielkie: 34,6%Stara Kamienica: 38,2%Bogatynia: 42,8%Mirsk: 44,4%Leśna: 42,6%Pieńsk: 42,8%Gryfów Śląski: 38,5%Chojnów: 44,4%Krotoszyce: 55,3%Żmigród: 43,8%Wińsko: 64,3%Ząbkowice Śląskie: 44,4%Dzierżoniów: 51,3%Strzegom: 47,2%Głogów: 48,3%Jemielno: 57,9%Mysłakowice: 36,3%Jelenia Góra: 31,1%Głuszyca: 35,3%Lubawka: 39,6%Siekierczyn: 43,7%Lubin: 47,4%Ścinawa: 60,0%Oleśnica: 37,0%Dobroszyce: 46,8%Nowa Ruda: 36,3%Prochowice: 45,4%Walim: 39,7%Stare Bogaczowice: 42,1%Czernica: 33,0%Kąty Wrocławskie: 36,1%Siechnice: 32,2%Żórawina: 36,5%Ciepłowody: 52,7%Ziębice: 50,4%Kamieniec Ząbkowicki: 47,5%Twardogóra: 43,8%Domaniów: 52,3%Oława: 37,8%Grębocice: 58,0%Gaworzyce: 56,8%Pęcław: 62,1%Mściwojów: 48,2%Jerzmanowa: 43,1%Góra: 44,2%Marciszów: 45,1%Sulików: 53,0%Platerówka: 52,7%Kudowa-Zdrój: 39,9%Kowary: 32,5%Lubin: 47,1%Wleń: 42,8%Żarów
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

32. percentyl Wynik wyższy niż w 32% gmin, 1685. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 45,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2019)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
12 391 mieszkańców −2,1% zmiana 2011–2019 więcej niż w 72% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,0% udział w ludności +4,8 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 54% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−1,61 na 1000 mieszkańców −1,93 zmiana 2011–2019 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,2% udział w ludności prod. −4,0 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 13% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
62 na 1000 mieszkańców +6,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 46% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 806 zł na mieszkańca, ceny bieżące +77,5% zmiana 2011–2019 więcej niż w 85% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

11 80012 00012 20012 40012 60012 800200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 12 409Liczba mieszkańców, 2001: 12 370Liczba mieszkańców, 2002: 12 334Liczba mieszkańców, 2003: 12 307Liczba mieszkańców, 2004: 12 340Liczba mieszkańców, 2005: 12 356Liczba mieszkańców, 2006: 12 392Liczba mieszkańców, 2007: 12 371Liczba mieszkańców, 2008: 12 381Liczba mieszkańców, 2009: 12 384Liczba mieszkańców, 2010: 12 642Liczba mieszkańców, 2011: 12 662Liczba mieszkańców, 2012: 12 655Liczba mieszkańców, 2013: 12 614Liczba mieszkańców, 2014: 12 605Liczba mieszkańców, 2015: 12 571Liczba mieszkańców, 2016: 12 565Liczba mieszkańców, 2017: 12 506Liczba mieszkańców, 2018: 12 443Liczba mieszkańców, 2019: 12 391Liczba mieszkańców, 2020: 12 288Liczba mieszkańców, 2021: 12 238Liczba mieszkańców, 2022: 12 182Liczba mieszkańców, 2023: 12 127Liczba mieszkańców, 2024: 12 036Liczba mieszkańców, 2025: 11 94811 948

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 1,8%PiS, 2005: 16,6%PiS, 2007: 29,2%PiS, 2011: 26,4%PiS, 2015: 33,1%PiS, 2019: 45,0%PiS, 2023: 34,8%34,8%Frekwencja, 2001: 49,6%Frekwencja, 2005: 36,1%Frekwencja, 2007: 47,5%Frekwencja, 2011: 43,8%Frekwencja, 2015: 44,3%Frekwencja, 2019: 55,3%Frekwencja, 2023: 70,0%70,0%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2019, zmiany od wyborów Sejm 2015)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −1,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −1,6, przyrost −2,2 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 54% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,6 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −1,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −1,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 56% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 46% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 39% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 1 363 zł, wyższe niż w 90% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2019, zmiana od 2011)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 12 391 osób −2,1% 72 7 492 8 249
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,0 % +4,8 p.p. 54 16,7 17,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,9 % −0,9 p.p. 39 18,4 17,4
Ludność w wieku produkcyjnym 61,0 % −4,5 p.p. 43 61,3 61,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,1 % +5,4 p.p. 62 20,2 21,1
Gęstość zaludnienia 141,1 os./km² −2,1% 77 63,7 74,4
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,18 ‰ −3,44 40 −1,30 −2,80
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −1,61 ‰ −1,93 55 −2,23 −1,65
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,2 % −4,0 p.p. 13 4,1 3,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 13,6 na 1000 −27,2 15 24,6 23,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 62 na 1000 +6,0 46 63 71
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 68 na 10 tys. −28,0 39 73 78
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 806 zł +77,5% 85 1 861 2 289 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 428 zł +463,0% 86 755 820 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 343 na 10 tys. −38,0 20 553 429
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 100,0 % +4,1 p.p. 96 93,8 97,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 61,0 % +14,5 p.p. 61 51,6 64,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,8 na 1000 +0,7 56 2,5 2,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,12 na 1000 +1,36 74 3,30 3,91
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 183 na 1000 +5,0 85 118 124
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 764 na 1000 +254,0 46 778 763
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,2 10,8
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Żarów COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.