Herb: Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie

gmina miejsko-wiejskapowiat trzebnickiwoj. dolnośląskie TERYT: 0220013

RosnącaSuburbanizująca sięPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
21 213
(2025)
Powierzchnia
154,3 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2011

  • PO 51,0%
  • PiS 27,4%
  • Ruch Palikota 9,0%
  • SLD 4,5%
  • PSL 4,2%
  • Pozostali (3) 4,0%
Frekwencja50,8% −4,2 p.p. względem 2007
Zwycięzca w gminiePO przewaga nad drugim miejscem+23,6 p.p.
Liczba głosów ważnych7 395 z 15 194 uprawnionych

Oborniki Śląskie na tle regionu Wynik: PO (Sejm 2011)

Bolesławiec: 47,9%Bolesławiec: 41,2%Gromadka: 35,4%Nowogrodziec: 36,6%Osiecznica: 40,3%Warta Bolesławiecka: 40,3%Bielawa: 45,5%Dzierżoniów: 47,4%Pieszyce: 44,2%Piława Górna: 35,7%Dzierżoniów: 35,3%Łagiewniki: 36,5%Niemcza: 38,3%Głogów: 37,6%Głogów: 32,6%Jerzmanowa: 33,5%Kotla: 37,4%Pęcław: 34,8%Żukowice: 28,2%Góra: 44,4%Jemielno: 30,4%Niechlów: 30,2%Wąsosz: 35,9%Jawor: 41,6%Bolków: 34,3%Męcinka: 28,8%Mściwojów: 36,4%Paszowice: 32,2%Wądroże Wielkie: 35,1%Karpacz: 52,9%Kowary: 41,9%Piechowice: 45,0%Szklarska Poręba: 48,4%Janowice Wielkie: 50,9%Jeżów Sudecki: 46,9%Mysłakowice: 40,7%Podgórzyn: 46,8%Stara Kamienica: 41,5%Kamienna Góra: 45,9%Kamienna Góra: 43,1%Lubawka: 39,0%Marciszów: 34,2%Duszniki-Zdrój: 49,2%Kłodzko: 47,5%Kudowa-Zdrój: 44,4%Nowa Ruda: 57,3%Polanica-Zdrój: 45,6%Bystrzyca Kłodzka: 43,4%Kłodzko: 28,1%Lądek-Zdrój: 48,2%Lewin Kłodzki: 34,3%Międzylesie: 42,9%Nowa Ruda: 48,3%Radków: 41,3%Stronie Śląskie: 50,0%Szczytna: 45,5%Chojnów: 42,1%Chojnów: 31,7%Krotoszyce: 30,8%Kunice: 43,9%Legnickie Pole: 29,9%Miłkowice: 36,7%Prochowice: 44,9%Ruja: 28,9%Lubań: 45,4%Leśna: 38,4%Lubań: 36,7%Platerówka: 30,9%Siekierczyn: 36,9%Lubin: 30,1%Lubin: 28,1%Rudna: 23,8%Ścinawa: 27,8%Gryfów Śląski: 38,6%Lubomierz: 41,2%Lwówek Śląski: 45,2%Mirsk: 33,0%Wleń: 38,0%Cieszków: 40,3%Krośnice: 33,5%Milicz: 43,6%Oleśnica: 49,1%Bierutów: 41,4%Dobroszyce: 40,2%Dziadowa Kłoda: 34,4%Międzybórz: 42,0%Oleśnica: 43,9%Syców: 47,5%Twardogóra: 47,3%Oława: 51,3%Domaniów: 37,1%Jelcz-Laskowice: 46,0%Oława: 41,1%Chocianów: 25,8%Gaworzyce: 26,2%Grębocice: 27,0%Polkowice: 31,2%Przemków: 33,2%Radwanice: 26,9%Borów: 33,3%Kondratowice: 39,7%Przeworno: 38,7%Strzelin: 42,3%Wiązów: 37,2%Kostomłoty: 30,8%Malczyce: 41,4%Miękinia: 53,7%Środa Śląska: 47,2%Udanin: 29,5%Świdnica: 48,8%Świebodzice: 43,9%Dobromierz: 36,7%Jaworzyna Śląska: 40,8%Marcinowice: 36,2%Strzegom: 43,9%Świeradów-Zdrój: 46,7%Świdnica: 43,2%Żarów: 42,6%Oborniki Śląskie: 51,0%Prusice: 34,6%Trzebnica: 52,5%Wisznia Mała: 48,7%Zawonia: 46,7%Żmigród: 46,6%Boguszów-Gorce: 47,4%Jedlina-Zdrój: 45,2%Szczawno-Zdrój: 48,8%Czarny Bór: 39,7%Głuszyca: 42,8%Mieroszów: 51,0%Stare Bogaczowice: 39,2%Walim: 46,4%Brzeg Dolny: 55,0%Wińsko: 28,3%Wołów: 46,6%Czernica: 50,9%Długołęka: 49,9%Jordanów Śląski: 29,2%Kąty Wrocławskie: 47,5%Kobierzyce: 53,9%Mietków: 38,6%Sobótka: 39,2%Siechnice: 49,5%Żórawina: 45,1%Bardo: 36,7%Ciepłowody: 34,0%Kamieniec Ząbkowicki: 42,4%Stoszowice: 37,3%Ząbkowice Śląskie: 46,6%Ziębice: 35,5%Złoty Stok: 41,7%Zawidów: 45,1%Zgorzelec: 48,4%Bogatynia: 37,2%Pieńsk: 43,9%Sulików: 33,3%Węgliniec: 45,2%Zgorzelec: 43,3%Wojcieszów: 46,8%Złotoryja: 42,4%Pielgrzymka: 31,5%Świerzawa: 38,3%Zagrodno: 24,9%Złotoryja: 34,2%Jelenia Góra: 48,5%Legnica: 41,6%Wałbrzych: 48,5%Wrocław: 53,6%Olszyna: 38,1%Oborniki Śląskie
Wynik: PO (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

96. percentyl Wynik wyższy niż w 96% gmin, 90. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PO: 51,0%, porównanie z 2 496 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2011)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
19 343 mieszkańców +8,4% zmiana 2005–2011 więcej niż w 86% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
12,6% udział w ludności −0,2 p.p. zmiana 2005–2011 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
11,22 na 1000 mieszkańców +5,78 zmiana 2005–2011 więcej niż w 95% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,8% udział w ludności prod. −4,6 p.p. zmiana 2005–2011 więcej niż w 8% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
92 na 1000 mieszkańców +9,0 zmiana 2005–2011 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 342 zł na mieszkańca, ceny bieżące +47,3% zmiana 2005–2011 więcej niż w 70% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

16 00018 00020 00022 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 17 179Liczba mieszkańców, 2001: 17 321Liczba mieszkańców, 2002: 17 501Liczba mieszkańców, 2003: 17 621Liczba mieszkańców, 2004: 17 758Liczba mieszkańców, 2005: 17 837Liczba mieszkańców, 2006: 17 954Liczba mieszkańców, 2007: 18 187Liczba mieszkańców, 2008: 18 325Liczba mieszkańców, 2009: 18 514Liczba mieszkańców, 2010: 19 127Liczba mieszkańców, 2011: 19 343Liczba mieszkańców, 2012: 19 558Liczba mieszkańców, 2013: 19 724Liczba mieszkańców, 2014: 19 797Liczba mieszkańców, 2015: 19 902Liczba mieszkańców, 2016: 19 995Liczba mieszkańców, 2017: 20 105Liczba mieszkańców, 2018: 20 209Liczba mieszkańców, 2019: 20 317Liczba mieszkańców, 2020: 20 782Liczba mieszkańców, 2021: 20 884Liczba mieszkańców, 2022: 20 993Liczba mieszkańców, 2023: 21 088Liczba mieszkańców, 2024: 21 122Liczba mieszkańców, 2025: 21 21321 213

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PO, 2001: 16,4%PO, 2005: 30,4%PO, 2007: 49,4%PO, 2011: 51,0%PO, 2015: 31,1%31,1%Frekwencja, 2001: 41,4%Frekwencja, 2005: 37,5%Frekwencja, 2007: 55,0%Frekwencja, 2011: 50,8%Frekwencja, 2015: 52,7%Frekwencja, 2019: 65,4%Frekwencja, 2023: 77,6%77,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2011, zmiany od wyborów Sejm 2007)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +6,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 11,2, przyrost 0,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 41% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: −0,1 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się tak

  • saldo migracji dodatniespełnione: +11,2 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%spełnione: +6,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 93% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 93% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 95% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 478 zł, wyższe niż w 24% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 21,2 na 1000, wyższe niż w 75% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 410
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2011, zmiana od 2005)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 19 343 osób +8,4% 86 7 524 8 370
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 12,6 % −0,2 p.p. 41 13,2 12,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,6 % −1,6 p.p. 25 20,2 18,6
Ludność w wieku produkcyjnym 64,9 % −0,1 p.p. 73 63,6 65,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 16,5 % +1,8 p.p. 54 16,2 15,6
Gęstość zaludnienia 125,4 os./km² +8,1% 75 63,8 73,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 0,00 ‰ −0,06 46 0,25 −0,31
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 11,22 ‰ +5,78 95 −1,19 −0,65
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,8 % −4,6 p.p. 8 8,9 9,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 30,9 na 1000 −30,5 9 56,2 61,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 92 na 1000 +9,0 93 52 60
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 118 na 10 tys. 95 65 81
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 342 zł +47,3% 70 1 042 1 378 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 334 zł +129,8% 19 625 647 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 468 na 10 tys. 8 1 025 828
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 92,8 % +1,1 p.p. 74 86,0 91,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 44,3 % −0,7 p.p. 57 38,6 50,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 6,7 na 1000 +2,7 93 2,0 2,0
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,08 na 1000 +1,84 93 2,49 2,74
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 153 na 1000 +11,0 64 133 150
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 608 na 1000 +304,0 56 578 592
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 21,2 na 1000 −6,2 75 8,9 10,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Oborniki Śląskie COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.