Herb: Wasilków

Wasilków

gmina miejsko-wiejskapowiat białostockiwoj. podlaskie TERYT: 2002133

RosnącaSuburbanizująca sięPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
21 690
(2025)
Powierzchnia
127,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 32,2%
  • KO 24,7%
  • Trzecia Droga 23,8%
  • Konfederacja 11,0%
  • Nowa Lewica 4,7%
  • Pozostali (3) 3,6%
Frekwencja77,4% +15,5 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+7,5 p.p.
Liczba głosów ważnych10 614 z 13 892 uprawnionych

Wasilków na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wysokie Mazowieckie: 60,7%Sidra: 57,1%Suwałki: 40,2%Klukowo: 72,2%Choroszcz: 40,2%Jasionówka: 52,0%Turośl: 55,7%Mońki: 45,7%Perlejewo: 61,3%Sejny: 41,8%Piątnica: 55,2%Łapy: 56,3%Poświętne: 68,4%Ciechanowiec: 56,1%Korycin: 51,2%Krynki: 42,4%Hajnówka: 22,8%Białowieża: 25,6%Augustów: 50,1%Turośń Kościelna: 43,1%Czyże: 22,1%Suchowola: 56,4%Nowe Piekuty: 68,8%Rutki: 62,2%Knyszyn: 52,8%Przytuły: 74,7%Jedwabne: 69,1%Jaświły: 60,6%Nurzec-Stacja: 43,1%Puńsk: 30,9%Mały Płock: 64,1%Juchnowiec Kościelny: 37,7%Bielsk Podlaski: 28,2%Rudka: 66,6%Raczki: 49,9%Kulesze Kościelne: 73,0%Kobylin-Borzymy: 70,9%Bargłów Kościelny: 55,6%Śniadowo: 61,7%Szumowo: 58,6%Milejczyce: 31,4%Drohiczyn: 54,5%Grodzisk: 56,6%Siemiatycze: 41,7%Dąbrowa Białostocka: 54,4%Janów: 51,9%Wiżajny: 53,1%Łomża: 51,4%Bielsk Podlaski: 32,7%Hajnówka: 23,9%Narew: 25,4%Sokoły: 66,4%Kołaki Kościelne: 67,8%Nowinka: 49,9%Sztabin: 52,7%Grajewo: 52,3%Grajewo: 46,5%Mielnik: 39,1%Lipsk: 60,9%Sokółka: 44,6%Czeremcha: 34,4%Narewka: 29,3%Szypliszki: 42,6%Zbójna: 58,7%Dobrzyniewo Duże: 42,9%Zawady: 67,0%Zabłudów: 39,9%Rajgród: 45,2%Radziłów: 71,2%Kolno: 61,2%Grabowo: 65,1%Jeleniewo: 49,2%Wysokie Mazowieckie: 47,8%Suwałki: 37,3%Zambrów: 45,9%Łomża: 44,4%Augustów: 41,1%Białystok: 31,3%Stawiski: 67,5%Wizna: 68,1%Siemiatycze: 38,8%Sejny: 38,0%Krasnopol: 47,8%Miastkowo: 64,3%Nowy Dwór: 60,6%Michałowo: 34,4%Szudziałowo: 50,6%Kleszczele: 35,0%Giby: 49,7%Supraśl: 27,0%Tykocin: 60,3%Orla: 24,6%Bakałarzewo: 42,3%Przerośl: 56,5%Zambrów: 53,0%Goniądz: 52,5%Krypno: 52,9%Dziadkowice: 62,6%Płaska: 42,9%Kuźnica: 59,1%Rutka-Tartak: 52,6%Czarna Białostocka: 41,9%Gródek: 24,6%Wasilków: 32,2%Suraż: 60,6%Brańsk: 61,9%Boćki: 54,2%Szczuczyn: 57,0%Kolno: 47,6%Filipów: 54,3%Czyżew: 65,8%Szepietowo: 58,5%Trzcianne: 68,3%Dubicze Cerkiewne: 31,5%Nowogród: 55,1%Brańsk: 74,1%Wyszki: 68,7%Wąsosz: 65,5%Wasilków
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

19. percentyl Wynik wyższy niż w 19% gmin, 2028. miejsce w kraju
1. kwintyl W grupie 20% gmin z najniższym wynikiem

Wynik: PiS: 32,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
20 956 mieszkańców +34,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 87% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
13,6% udział w ludności +1,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 3% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
24,43 na 1000 mieszkańców +4,84 zmiana 2016–2023 więcej niż w 99% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,4% udział w ludności prod. −3,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
106 na 1000 mieszkańców +17,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 89% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 836 zł na mieszkańca, ceny bieżące +71,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 59% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

10 00012 50015 00017 50020 00022 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 11 991Liczba mieszkańców, 2001: 12 036Liczba mieszkańców, 2002: 12 195Liczba mieszkańców, 2003: 12 290Liczba mieszkańców, 2004: 12 499Liczba mieszkańców, 2005: 12 679Liczba mieszkańców, 2006: 12 960Liczba mieszkańców, 2007: 13 172Liczba mieszkańców, 2008: 13 485Liczba mieszkańców, 2009: 13 754Liczba mieszkańców, 2010: 14 277Liczba mieszkańców, 2011: 14 699Liczba mieszkańców, 2012: 14 943Liczba mieszkańców, 2013: 15 184Liczba mieszkańców, 2014: 15 465Liczba mieszkańców, 2015: 15 609Liczba mieszkańców, 2016: 15 983Liczba mieszkańców, 2017: 16 370Liczba mieszkańców, 2018: 16 952Liczba mieszkańców, 2019: 17 560Liczba mieszkańców, 2020: 19 184Liczba mieszkańców, 2021: 19 738Liczba mieszkańców, 2022: 20 361Liczba mieszkańców, 2023: 20 956Liczba mieszkańców, 2024: 21 299Liczba mieszkańców, 2025: 21 69021 690

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 15,3%PiS, 2005: 35,1%PiS, 2007: 38,3%PiS, 2011: 36,6%PiS, 2015: 39,2%PiS, 2019: 44,7%PiS, 2023: 32,2%32,2%Frekwencja, 2001: 41,8%Frekwencja, 2005: 40,0%Frekwencja, 2007: 53,2%Frekwencja, 2011: 51,0%Frekwencja, 2015: 51,4%Frekwencja, 2019: 61,9%Frekwencja, 2023: 77,4%77,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +19,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 24,4, przyrost 4,4 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 3% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się tak

  • saldo migracji dodatniespełnione: +24,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%spełnione: +19,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 92% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 89% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 90% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 046 zł, wyższe niż w 28% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 20 956 osób +34,3% 87 7 274 4 334
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 13,6 % +1,2 p.p. 3 19,1 20,4
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 24,1 % +4,3 p.p. 97 18,7 17,2
Ludność w wieku produkcyjnym 59,7 % −5,1 p.p. 69 58,8 58,7
Ludność w wieku poprodukcyjnym 16,3 % +0,9 p.p. 3 22,4 23,9
Gęstość zaludnienia 164,9 os./km² +34,3% 80 62,1 26,7
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 4,40 ‰ +1,51 99 −4,05 −5,01
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 24,43 ‰ +4,84 od 2016 99 −1,67 −3,99
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,4 % −3,6 p.p. 39 4,0 4,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 20,6 na 1000 −25,0 42 23,2 25,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 106 na 1000 +17,0 89 75 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 95 na 10 tys. −15,0 90 67 58
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 836 zł +71,6% 59 2 639 2 529 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 043 zł +113,3% 16 1 961 2 748 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 220 na 10 tys. −488,0 15 397 627
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 95,8 % +0,6 p.p. 58 94,2 87,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 86,3 % +1,4 p.p. 85 54,0 31,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 9,1 na 1000 −5,8 92 3,1 2,2
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,77 na 1000 +0,27 13 3,90 3,78
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 99 na 1000 +9,0 43 106 91
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 686 na 1000 −146,0 22 820 733
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 12,0
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 124 na 100 97 93 97 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 65,6 na 1000 36 70,0 59,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 2,9 na 1000 60 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Wasilków COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.