Herb: Łomża

Łomża

gmina wiejskapowiat łomżyńskiwoj. podlaskie TERYT: 2007022

RosnącaSuburbanizująca sięPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
12 351
(2025)
Powierzchnia
206,9 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 51,4%
  • KO 16,3%
  • Trzecia Droga 15,5%
  • Konfederacja 10,4%
  • Nowa Lewica 2,6%
  • Pozostali (3) 3,8%
Frekwencja72,5% +13,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+35,1 p.p.
Liczba głosów ważnych6 385 z 8 950 uprawnionych

Łomża na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wysokie Mazowieckie: 60,7%Sidra: 57,1%Suwałki: 40,2%Klukowo: 72,2%Choroszcz: 40,2%Jasionówka: 52,0%Turośl: 55,7%Mońki: 45,7%Perlejewo: 61,3%Sejny: 41,8%Piątnica: 55,2%Łapy: 56,3%Poświętne: 68,4%Ciechanowiec: 56,1%Korycin: 51,2%Krynki: 42,4%Hajnówka: 22,8%Białowieża: 25,6%Augustów: 50,1%Turośń Kościelna: 43,1%Czyże: 22,1%Suchowola: 56,4%Nowe Piekuty: 68,8%Rutki: 62,2%Knyszyn: 52,8%Przytuły: 74,7%Jedwabne: 69,1%Jaświły: 60,6%Nurzec-Stacja: 43,1%Puńsk: 30,9%Mały Płock: 64,1%Juchnowiec Kościelny: 37,7%Bielsk Podlaski: 28,2%Rudka: 66,6%Raczki: 49,9%Kulesze Kościelne: 73,0%Kobylin-Borzymy: 70,9%Bargłów Kościelny: 55,6%Śniadowo: 61,7%Szumowo: 58,6%Milejczyce: 31,4%Drohiczyn: 54,5%Grodzisk: 56,6%Siemiatycze: 41,7%Dąbrowa Białostocka: 54,4%Janów: 51,9%Wiżajny: 53,1%Łomża: 51,4%Bielsk Podlaski: 32,7%Hajnówka: 23,9%Narew: 25,4%Sokoły: 66,4%Kołaki Kościelne: 67,8%Nowinka: 49,9%Sztabin: 52,7%Grajewo: 52,3%Grajewo: 46,5%Mielnik: 39,1%Lipsk: 60,9%Sokółka: 44,6%Czeremcha: 34,4%Narewka: 29,3%Szypliszki: 42,6%Zbójna: 58,7%Dobrzyniewo Duże: 42,9%Zawady: 67,0%Zabłudów: 39,9%Rajgród: 45,2%Radziłów: 71,2%Kolno: 61,2%Grabowo: 65,1%Jeleniewo: 49,2%Wysokie Mazowieckie: 47,8%Suwałki: 37,3%Zambrów: 45,9%Łomża: 44,4%Augustów: 41,1%Białystok: 31,3%Stawiski: 67,5%Wizna: 68,1%Siemiatycze: 38,8%Sejny: 38,0%Krasnopol: 47,8%Miastkowo: 64,3%Nowy Dwór: 60,6%Michałowo: 34,4%Szudziałowo: 50,6%Kleszczele: 35,0%Giby: 49,7%Supraśl: 27,0%Tykocin: 60,3%Orla: 24,6%Bakałarzewo: 42,3%Przerośl: 56,5%Zambrów: 53,0%Goniądz: 52,5%Krypno: 52,9%Dziadkowice: 62,6%Płaska: 42,9%Kuźnica: 59,1%Rutka-Tartak: 52,6%Czarna Białostocka: 41,9%Gródek: 24,6%Wasilków: 32,2%Suraż: 60,6%Brańsk: 61,9%Boćki: 54,2%Szczuczyn: 57,0%Kolno: 47,6%Filipów: 54,3%Czyżew: 65,8%Szepietowo: 58,5%Trzcianne: 68,3%Dubicze Cerkiewne: 31,5%Nowogród: 55,1%Brańsk: 74,1%Wyszki: 68,7%Wąsosz: 65,5%Łomża
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

66. percentyl Wynik wyższy niż w 66% gmin, 839. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 51,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
12 124 mieszkańców +11,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 72% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
15,3% udział w ludności +2,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 9% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
13,06 na 1000 mieszkańców +8,74 zmiana 2016–2023 więcej niż w 95% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,0% udział w ludności prod. −4,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 31% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
92 na 1000 mieszkańców +24,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 77% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 601 zł na mieszkańca, ceny bieżące +130,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 48% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

9 00010 00011 00012 00013 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 9 282Liczba mieszkańców, 2001: 9 351Liczba mieszkańców, 2002: 9 428Liczba mieszkańców, 2003: 9 602Liczba mieszkańców, 2004: 9 711Liczba mieszkańców, 2005: 9 818Liczba mieszkańców, 2006: 9 914Liczba mieszkańców, 2007: 10 044Liczba mieszkańców, 2008: 9 994Liczba mieszkańców, 2009: 10 038Liczba mieszkańców, 2010: 10 646Liczba mieszkańców, 2011: 10 724Liczba mieszkańców, 2012: 10 813Liczba mieszkańców, 2013: 10 753Liczba mieszkańców, 2014: 10 801Liczba mieszkańców, 2015: 10 835Liczba mieszkańców, 2016: 10 885Liczba mieszkańców, 2017: 10 938Liczba mieszkańców, 2018: 11 073Liczba mieszkańców, 2019: 11 162Liczba mieszkańców, 2020: 11 720Liczba mieszkańców, 2021: 11 864Liczba mieszkańców, 2022: 11 979Liczba mieszkańców, 2023: 12 124Liczba mieszkańców, 2024: 12 240Liczba mieszkańców, 2025: 12 35112 351

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 10,4%PiS, 2005: 25,4%PiS, 2007: 58,9%PiS, 2011: 53,5%PiS, 2015: 57,7%PiS, 2019: 64,2%PiS, 2023: 51,4%51,4%Frekwencja, 2001: 38,8%Frekwencja, 2005: 35,4%Frekwencja, 2007: 46,4%Frekwencja, 2011: 44,2%Frekwencja, 2015: 46,5%Frekwencja, 2019: 58,9%Frekwencja, 2023: 72,5%72,5%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +8,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 13,1, przyrost −1,3 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 9% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się tak

  • saldo migracji dodatniespełnione: +13,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%spełnione: +8,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 94% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 77% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 75% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 366 zł, wyższe niż w 49% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 7,8 na 1000, wyższe niż w 40% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 95
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 12 124 osób +11,9% 72 7 274 4 334
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 15,3 % +2,3 p.p. 9 19,1 20,4
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 21,3 % +1,3 p.p. 85 18,7 17,2
Ludność w wieku produkcyjnym 60,3 % −4,0 p.p. 81 58,8 58,7
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,4 % +2,7 p.p. 11 22,4 23,9
Gęstość zaludnienia 58,6 os./km² +11,8% 47 62,1 26,7
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −1,25 ‰ −0,79 79 −4,05 −5,01
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 13,06 ‰ +8,74 od 2016 95 −1,67 −3,99
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,0 % −4,4 p.p. 31 4,0 4,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 17,9 na 1000 −29,9 32 23,2 25,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 92 na 1000 +24,0 77 75 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 81 na 10 tys. +20,0 75 67 58
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 601 zł +130,7% 48 2 639 2 529 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 806 zł +442,4% 45 1 961 2 748 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 223 na 10 tys. −517,0 16 397 627
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,6 % +0,4 p.p. 70 94,2 87,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 25,8 % +1,5 p.p. 17 54,0 31,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 10,5 na 1000 +5,8 94 3,1 2,2
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,06 na 1000 −0,34 3 3,90 3,78
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 104 na 1000 −60,0 47 106 91
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 538 na 1000 +29,0 5 820 733
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 7,8 na 1000 +4,1 40 10,0 12,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 94 na 100 50 93 97 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 55,8 na 1000 12 70,0 59,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Łomża COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.