Herb: Kolno

Kolno

gmina miejskapowiat kolneńskiwoj. podlaskie TERYT: 2006011

Starzejąca sięPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
9 685
(2025)
Powierzchnia
25,1 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 47,6%
  • Trzecia Droga 17,1%
  • KO 16,1%
  • Konfederacja 10,6%
  • Nowa Lewica 4,1%
  • Pozostali (3) 4,4%
Frekwencja64,9% +14,4 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+30,5 p.p.
Liczba głosów ważnych4 972 z 7 785 uprawnionych

Kolno na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wysokie Mazowieckie: 60,7%Sidra: 57,1%Suwałki: 40,2%Klukowo: 72,2%Choroszcz: 40,2%Jasionówka: 52,0%Turośl: 55,7%Mońki: 45,7%Perlejewo: 61,3%Sejny: 41,8%Piątnica: 55,2%Łapy: 56,3%Poświętne: 68,4%Ciechanowiec: 56,1%Korycin: 51,2%Krynki: 42,4%Hajnówka: 22,8%Białowieża: 25,6%Augustów: 50,1%Turośń Kościelna: 43,1%Czyże: 22,1%Suchowola: 56,4%Nowe Piekuty: 68,8%Rutki: 62,2%Knyszyn: 52,8%Przytuły: 74,7%Jedwabne: 69,1%Jaświły: 60,6%Nurzec-Stacja: 43,1%Puńsk: 30,9%Mały Płock: 64,1%Juchnowiec Kościelny: 37,7%Bielsk Podlaski: 28,2%Rudka: 66,6%Raczki: 49,9%Kulesze Kościelne: 73,0%Kobylin-Borzymy: 70,9%Bargłów Kościelny: 55,6%Śniadowo: 61,7%Szumowo: 58,6%Milejczyce: 31,4%Drohiczyn: 54,5%Grodzisk: 56,6%Siemiatycze: 41,7%Dąbrowa Białostocka: 54,4%Janów: 51,9%Wiżajny: 53,1%Łomża: 51,4%Bielsk Podlaski: 32,7%Hajnówka: 23,9%Narew: 25,4%Sokoły: 66,4%Kołaki Kościelne: 67,8%Nowinka: 49,9%Sztabin: 52,7%Grajewo: 52,3%Grajewo: 46,5%Mielnik: 39,1%Lipsk: 60,9%Sokółka: 44,6%Czeremcha: 34,4%Narewka: 29,3%Szypliszki: 42,6%Zbójna: 58,7%Dobrzyniewo Duże: 42,9%Zawady: 67,0%Zabłudów: 39,9%Rajgród: 45,2%Radziłów: 71,2%Kolno: 61,2%Grabowo: 65,1%Jeleniewo: 49,2%Wysokie Mazowieckie: 47,8%Suwałki: 37,3%Zambrów: 45,9%Łomża: 44,4%Augustów: 41,1%Białystok: 31,3%Stawiski: 67,5%Wizna: 68,1%Siemiatycze: 38,8%Sejny: 38,0%Krasnopol: 47,8%Miastkowo: 64,3%Nowy Dwór: 60,6%Michałowo: 34,4%Szudziałowo: 50,6%Kleszczele: 35,0%Giby: 49,7%Supraśl: 27,0%Tykocin: 60,3%Orla: 24,6%Bakałarzewo: 42,3%Przerośl: 56,5%Zambrów: 53,0%Goniądz: 52,5%Krypno: 52,9%Dziadkowice: 62,6%Płaska: 42,9%Kuźnica: 59,1%Rutka-Tartak: 52,6%Czarna Białostocka: 41,9%Gródek: 24,6%Wasilków: 32,2%Suraż: 60,6%Brańsk: 61,9%Boćki: 54,2%Szczuczyn: 57,0%Kolno: 47,6%Filipów: 54,3%Czyżew: 65,8%Szepietowo: 58,5%Trzcianne: 68,3%Dubicze Cerkiewne: 31,5%Nowogród: 55,1%Brańsk: 74,1%Wyszki: 68,7%Wąsosz: 65,5%Kolno
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

58. percentyl Wynik wyższy niż w 58% gmin, 1042. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 47,6%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
9 839 mieszkańców −6,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 64% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,9% udział w ludności +7,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 61% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−5,88 na 1000 mieszkańców +0,43 zmiana 2016–2023 więcej niż w 13% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
9,6% udział w ludności prod. −2,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 96% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
92 na 1000 mieszkańców +15,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 77% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 577 zł na mieszkańca, ceny bieżące +84,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 47% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

9 50010 00010 50011 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 10 938Liczba mieszkańców, 2001: 10 902Liczba mieszkańców, 2002: 10 825Liczba mieszkańców, 2003: 10 805Liczba mieszkańców, 2004: 10 836Liczba mieszkańców, 2005: 10 772Liczba mieszkańców, 2006: 10 745Liczba mieszkańców, 2007: 10 684Liczba mieszkańców, 2008: 10 592Liczba mieszkańców, 2009: 10 534Liczba mieszkańców, 2010: 10 763Liczba mieszkańców, 2011: 10 660Liczba mieszkańców, 2012: 10 679Liczba mieszkańców, 2013: 10 579Liczba mieszkańców, 2014: 10 567Liczba mieszkańców, 2015: 10 483Liczba mieszkańców, 2016: 10 444Liczba mieszkańców, 2017: 10 372Liczba mieszkańców, 2018: 10 261Liczba mieszkańców, 2019: 10 199Liczba mieszkańców, 2020: 10 016Liczba mieszkańców, 2021: 9 942Liczba mieszkańców, 2022: 9 927Liczba mieszkańców, 2023: 9 839Liczba mieszkańców, 2024: 9 772Liczba mieszkańców, 2025: 9 6859 685

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 7,1%PiS, 2005: 40,2%PiS, 2007: 44,4%PiS, 2011: 46,0%PiS, 2015: 50,8%PiS, 2019: 56,7%PiS, 2023: 47,6%47,6%Frekwencja, 2001: 42,3%Frekwencja, 2005: 34,8%Frekwencja, 2007: 43,2%Frekwencja, 2011: 40,1%Frekwencja, 2015: 42,3%Frekwencja, 2019: 50,5%Frekwencja, 2023: 64,9%64,9%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −3,5%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −5,9, przyrost −3,3 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się tak

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 61% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.spełnione: +4,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −5,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −3,5%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 83% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 77% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 86% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 582 zł, wyższe niż w 62% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 6,2 na 1000, wyższe niż w 32% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 61
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 9 839 osób −6,1% 64 7 274 4 334
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,9 % +7,1 p.p. 61 19,1 20,4
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,7 % +0,6 p.p. 19 18,7 17,2
Ludność w wieku produkcyjnym 59,2 % −8,4 p.p. 57 58,8 58,7
Ludność w wieku poprodukcyjnym 24,1 % +7,7 p.p. 70 22,4 23,9
Gęstość zaludnienia 392,5 os./km² −6,1% 89 62,1 26,7
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,34 ‰ −2,68 58 −4,05 −5,01
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −5,88 ‰ +0,43 od 2016 13 −1,67 −3,99
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 9,6 % −2,6 p.p. 96 4,0 4,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 56,8 na 1000 −25,6 96 23,2 25,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 92 na 1000 +15,0 77 75 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 89 na 10 tys. +23,0 86 67 58
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 577 zł +84,7% 47 2 639 2 529 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 724 zł +282,6% 72 1 961 2 748 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 308 na 10 tys. −336,0 33 397 627
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % 0,0 p.p. 89 94,2 87,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 87,1 % −0,2 p.p. 86 54,0 31,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 6,2 na 1000 +5,7 83 3,1 2,2
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,07 na 1000 +1,11 56 3,90 3,78
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 119 na 1000 −18,0 61 106 91
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 088 na 1000 +157,0 92 820 733
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 6,2 na 1000 +4,3 32 10,0 12,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 111 na 100 88 93 97 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 78,8 na 1000 75 70,0 59,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 81,9 na 1000 92 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat kolneński COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.