Herb: Zawady

Zawady

gmina wiejskapowiat białostockiwoj. podlaskie TERYT: 2002152

DepopulacyjnaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
2 399
(2025)
Powierzchnia
112,1 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 67,0%
  • Konfederacja 11,1%
  • Trzecia Droga 10,9%
  • KO 6,4%
  • Polska Jest Jedna 2,1%
  • Pozostali (3) 2,5%
Frekwencja60,8% +10,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+55,9 p.p.
Liczba głosów ważnych1 225 z 2 046 uprawnionych

Zawady na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wysokie Mazowieckie: 60,7%Sidra: 57,1%Suwałki: 40,2%Klukowo: 72,2%Choroszcz: 40,2%Jasionówka: 52,0%Turośl: 55,7%Mońki: 45,7%Perlejewo: 61,3%Sejny: 41,8%Piątnica: 55,2%Łapy: 56,3%Poświętne: 68,4%Ciechanowiec: 56,1%Korycin: 51,2%Krynki: 42,4%Hajnówka: 22,8%Białowieża: 25,6%Augustów: 50,1%Turośń Kościelna: 43,1%Czyże: 22,1%Suchowola: 56,4%Nowe Piekuty: 68,8%Rutki: 62,2%Knyszyn: 52,8%Przytuły: 74,7%Jedwabne: 69,1%Jaświły: 60,6%Nurzec-Stacja: 43,1%Puńsk: 30,9%Mały Płock: 64,1%Juchnowiec Kościelny: 37,7%Bielsk Podlaski: 28,2%Rudka: 66,6%Raczki: 49,9%Kulesze Kościelne: 73,0%Kobylin-Borzymy: 70,9%Bargłów Kościelny: 55,6%Śniadowo: 61,7%Szumowo: 58,6%Milejczyce: 31,4%Drohiczyn: 54,5%Grodzisk: 56,6%Siemiatycze: 41,7%Dąbrowa Białostocka: 54,4%Janów: 51,9%Wiżajny: 53,1%Łomża: 51,4%Bielsk Podlaski: 32,7%Hajnówka: 23,9%Narew: 25,4%Sokoły: 66,4%Kołaki Kościelne: 67,8%Nowinka: 49,9%Sztabin: 52,7%Grajewo: 52,3%Grajewo: 46,5%Mielnik: 39,1%Lipsk: 60,9%Sokółka: 44,6%Czeremcha: 34,4%Narewka: 29,3%Szypliszki: 42,6%Zbójna: 58,7%Dobrzyniewo Duże: 42,9%Zawady: 67,0%Zabłudów: 39,9%Rajgród: 45,2%Radziłów: 71,2%Kolno: 61,2%Grabowo: 65,1%Jeleniewo: 49,2%Wysokie Mazowieckie: 47,8%Suwałki: 37,3%Zambrów: 45,9%Łomża: 44,4%Augustów: 41,1%Białystok: 31,3%Stawiski: 67,5%Wizna: 68,1%Siemiatycze: 38,8%Sejny: 38,0%Krasnopol: 47,8%Miastkowo: 64,3%Nowy Dwór: 60,6%Michałowo: 34,4%Szudziałowo: 50,6%Kleszczele: 35,0%Giby: 49,7%Supraśl: 27,0%Tykocin: 60,3%Orla: 24,6%Bakałarzewo: 42,3%Przerośl: 56,5%Zambrów: 53,0%Goniądz: 52,5%Krypno: 52,9%Dziadkowice: 62,6%Płaska: 42,9%Kuźnica: 59,1%Rutka-Tartak: 52,6%Czarna Białostocka: 41,9%Gródek: 24,6%Wasilków: 32,2%Suraż: 60,6%Brańsk: 61,9%Boćki: 54,2%Szczuczyn: 57,0%Kolno: 47,6%Filipów: 54,3%Czyżew: 65,8%Szepietowo: 58,5%Trzcianne: 68,3%Dubicze Cerkiewne: 31,5%Nowogród: 55,1%Brańsk: 74,1%Wyszki: 68,7%Wąsosz: 65,5%Zawady
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

97. percentyl Wynik wyższy niż w 97% gmin, 67. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 67,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
2 459 mieszkańców −12,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 3% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,4% udział w ludności +2,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 54% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−10,54 na 1000 mieszkańców −9,83 zmiana 2016–2023 więcej niż w 2% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,3% udział w ludności prod. −0,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 37% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
39 na 1000 mieszkańców +7,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 0% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 287 zł na mieszkańca, ceny bieżące −6,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 1% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

2 2002 4002 6002 8003 0003 200200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 3 136Liczba mieszkańców, 2001: 3 083Liczba mieszkańców, 2002: 3 104Liczba mieszkańców, 2003: 3 055Liczba mieszkańców, 2004: 3 032Liczba mieszkańców, 2005: 3 021Liczba mieszkańców, 2006: 3 006Liczba mieszkańców, 2007: 2 974Liczba mieszkańców, 2008: 2 938Liczba mieszkańców, 2009: 2 936Liczba mieszkańców, 2010: 2 955Liczba mieszkańców, 2011: 2 903Liczba mieszkańców, 2012: 2 863Liczba mieszkańców, 2013: 2 846Liczba mieszkańców, 2014: 2 865Liczba mieszkańców, 2015: 2 822Liczba mieszkańców, 2016: 2 807Liczba mieszkańców, 2017: 2 764Liczba mieszkańców, 2018: 2 727Liczba mieszkańców, 2019: 2 717Liczba mieszkańców, 2020: 2 561Liczba mieszkańców, 2021: 2 531Liczba mieszkańców, 2022: 2 487Liczba mieszkańców, 2023: 2 459Liczba mieszkańców, 2024: 2 426Liczba mieszkańców, 2025: 2 3992 399

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,4%PiS, 2005: 13,0%PiS, 2007: 53,7%PiS, 2011: 51,1%PiS, 2015: 70,4%PiS, 2019: 76,6%PiS, 2023: 67,0%67,0%Frekwencja, 2001: 41,7%Frekwencja, 2005: 36,4%Frekwencja, 2007: 44,9%Frekwencja, 2011: 39,5%Frekwencja, 2015: 40,8%Frekwencja, 2019: 50,0%Frekwencja, 2023: 60,8%60,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −9,5%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −10,5, przyrost −2,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 54% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −10,5 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −9,5%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 11% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 0% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 34% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 1 881 zł, wyższe niż w 76% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 2 459 osób −12,9% 3 7 274 4 334
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,4 % +2,1 p.p. 54 19,1 20,4
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 15,5 % −0,3 p.p. 7 18,7 17,2
Ludność w wieku produkcyjnym 62,2 % −2,3 p.p. 99 58,8 58,7
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,3 % +2,6 p.p. 48 22,4 23,9
Gęstość zaludnienia 21,9 os./km² −13,1% 6 62,1 26,7
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,84 ‰ +7,37 64 −4,05 −5,01
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −10,54 ‰ −9,83 od 2016 2 −1,67 −3,99
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,3 % −0,3 p.p. 37 4,0 4,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 20,3 na 1000 −3,1 41 23,2 25,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 39 na 1000 +7,0 0 75 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 61 na 10 tys. +19,0 34 67 58
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 287 zł −6,0% 1 2 639 2 529 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 344 zł +3 275,3% 62 1 961 2 748 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 779 na 10 tys. −418,0 89 397 627
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 52,5 % +0,6 p.p. 5 94,2 87,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej brak % 54,0 31,3
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,2 na 1000 −0,2 11 3,1 2,2
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,44 na 1000 −0,04 7 3,90 3,78
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 126 na 1000 +18,0 66 106 91
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 937 na 1000 +179,0 75 820 733
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 12,0
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 102 na 100 75 93 97 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 61,4 na 1000 23 70,0 59,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Zawady COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.