Herb: Orla

Orla

gmina wiejskapowiat bielskiwoj. podlaskie TERYT: 2003062

DepopulacyjnaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
2 355
(2025)
Powierzchnia
160,2 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 33,6%
  • PiS 24,6%
  • Trzecia Droga 22,1%
  • Konfederacja 9,1%
  • Nowa Lewica 7,3%
  • Pozostali (3) 3,3%
Frekwencja59,9% +16,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+9,0 p.p.
Liczba głosów ważnych1 246 z 2 157 uprawnionych

Orla na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Wysokie Mazowieckie: 7,2%Sidra: 8,9%Suwałki: 19,7%Klukowo: 3,8%Choroszcz: 20,1%Jasionówka: 11,0%Turośl: 11,2%Mońki: 17,1%Perlejewo: 5,7%Sejny: 15,2%Piątnica: 14,5%Łapy: 18,5%Poświętne: 5,8%Ciechanowiec: 10,8%Korycin: 10,4%Krynki: 23,5%Hajnówka: 25,6%Białowieża: 30,4%Augustów: 10,0%Turośń Kościelna: 19,6%Czyże: 27,0%Suchowola: 9,5%Nowe Piekuty: 4,5%Rutki: 9,7%Knyszyn: 12,2%Przytuły: 3,4%Jedwabne: 6,7%Jaświły: 6,7%Nurzec-Stacja: 23,4%Puńsk: 25,0%Mały Płock: 7,6%Juchnowiec Kościelny: 21,6%Bielsk Podlaski: 31,7%Rudka: 9,7%Raczki: 13,7%Kulesze Kościelne: 3,6%Kobylin-Borzymy: 5,3%Bargłów Kościelny: 8,8%Śniadowo: 6,7%Szumowo: 6,6%Milejczyce: 23,6%Drohiczyn: 13,0%Grodzisk: 10,2%Siemiatycze: 20,1%Dąbrowa Białostocka: 12,5%Janów: 9,8%Wiżajny: 11,2%Łomża: 16,3%Bielsk Podlaski: 24,4%Hajnówka: 31,9%Narew: 26,9%Sokoły: 6,9%Kołaki Kościelne: 4,5%Nowinka: 14,3%Sztabin: 11,5%Grajewo: 9,7%Grajewo: 19,7%Mielnik: 27,6%Lipsk: 9,6%Sokółka: 21,7%Czeremcha: 24,3%Narewka: 25,5%Szypliszki: 16,9%Zbójna: 7,9%Dobrzyniewo Duże: 18,3%Zawady: 6,4%Zabłudów: 19,2%Rajgród: 18,6%Radziłów: 5,6%Kolno: 6,2%Grabowo: 8,0%Jeleniewo: 13,1%Wysokie Mazowieckie: 17,9%Suwałki: 26,9%Zambrów: 17,6%Łomża: 25,5%Augustów: 21,1%Białystok: 27,1%Stawiski: 6,9%Wizna: 6,6%Siemiatycze: 24,9%Sejny: 23,4%Krasnopol: 15,5%Miastkowo: 7,2%Nowy Dwór: 10,2%Michałowo: 30,3%Szudziałowo: 17,3%Kleszczele: 24,4%Giby: 16,0%Supraśl: 29,1%Tykocin: 9,1%Orla: 33,6%Bakałarzewo: 12,3%Przerośl: 9,2%Zambrów: 12,7%Goniądz: 13,5%Krypno: 11,8%Dziadkowice: 8,8%Płaska: 21,3%Kuźnica: 11,4%Rutka-Tartak: 10,9%Czarna Białostocka: 26,9%Gródek: 34,0%Wasilków: 24,7%Suraż: 12,6%Brańsk: 9,3%Boćki: 11,1%Szczuczyn: 9,0%Kolno: 16,1%Filipów: 12,5%Czyżew: 8,1%Szepietowo: 8,9%Trzcianne: 6,6%Dubicze Cerkiewne: 20,0%Nowogród: 13,5%Brańsk: 4,1%Wyszki: 6,1%Wąsosz: 6,4%Orla
Wynik: KO (%)
  • < 10
  • 10–20
  • 20–30
  • 30 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

82. percentyl Wynik wyższy niż w 82% gmin, 437. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 33,6%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
2 403 mieszkańców −16,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 2% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
34,6% udział w ludności −3,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 100% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,94 na 1000 mieszkańców −1,06 zmiana 2016–2023 więcej niż w 19% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,8% udział w ludności prod. −3,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 46% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
39 na 1000 mieszkańców +9,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 0% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
5 376 zł na mieszkańca, ceny bieżące +60,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 96% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

2 0002 5003 0003 5004 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 3 719Liczba mieszkańców, 2001: 3 651Liczba mieszkańców, 2002: 3 606Liczba mieszkańców, 2003: 3 546Liczba mieszkańców, 2004: 3 485Liczba mieszkańców, 2005: 3 363Liczba mieszkańców, 2006: 3 311Liczba mieszkańców, 2007: 3 256Liczba mieszkańców, 2008: 3 226Liczba mieszkańców, 2009: 3 172Liczba mieszkańców, 2010: 3 130Liczba mieszkańców, 2011: 3 055Liczba mieszkańców, 2012: 2 975Liczba mieszkańców, 2013: 2 933Liczba mieszkańców, 2014: 2 913Liczba mieszkańców, 2015: 2 868Liczba mieszkańców, 2016: 2 814Liczba mieszkańców, 2017: 2 770Liczba mieszkańców, 2018: 2 740Liczba mieszkańców, 2019: 2 702Liczba mieszkańców, 2020: 2 573Liczba mieszkańców, 2021: 2 477Liczba mieszkańców, 2022: 2 475Liczba mieszkańców, 2023: 2 403Liczba mieszkańców, 2024: 2 378Liczba mieszkańców, 2025: 2 3552 355

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
02040602001200520072011201520192023KO, 2019: 44,6%KO, 2023: 33,6%33,6%Frekwencja, 2001: 48,4%Frekwencja, 2005: 28,6%Frekwencja, 2007: 39,6%Frekwencja, 2011: 40,9%Frekwencja, 2015: 34,1%Frekwencja, 2019: 43,5%Frekwencja, 2023: 59,9%59,9%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −11,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,9, przyrost −25,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 99% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: −1,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −11,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 5% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 0% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 5% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 466 zł, wyższe niż w 90% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 2 403 osób −16,2% 2 7 274 4 334
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 34,6 % −3,0 p.p. 100 19,1 20,4
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 14,0 % +1,1 p.p. 2 18,7 17,2
Ludność w wieku produkcyjnym 47,9 % +1,6 p.p. 0 58,8 58,7
Ludność w wieku poprodukcyjnym 38,0 % −2,8 p.p. 100 22,4 23,9
Gęstość zaludnienia 15,0 os./km² −16,2% 2 62,1 26,7
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −25,09 ‰ −8,11 0 −4,05 −5,01
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,94 ‰ −1,06 od 2016 19 −1,67 −3,99
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,8 % −3,1 p.p. 46 4,0 4,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 18,3 na 1000 −13,4 34 23,2 25,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 39 na 1000 +9,0 0 75 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 41 na 10 tys. +17,0 5 67 58
Dochody własne gminy na mieszkańca 5 376 zł +60,7% 96 2 639 2 529 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 3 630 zł +214,6% 86 1 961 2 748 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 930 na 10 tys. −79,0 94 397 627
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 95,8 % +0,2 p.p. 58 94,2 87,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 24,1 % +3,5 p.p. 15 54,0 31,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,8 na 1000 +0,1 5 3,1 2,2
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 7,07 na 1000 +2,54 97 3,90 3,78
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 107 na 1000 +25,0 50 106 91
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 721 na 1000 +38,0 28 820 733
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 12,0
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 83 na 100 20 93 97 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 47,9 na 1000 4 70,0 59,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Gmina Orla COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.