Herb: Zambrów

Zambrów

gmina miejskapowiat zambrowskiwoj. podlaskie TERYT: 2014011

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
20 503
(2025)
Powierzchnia
19,0 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 45,9%
  • Trzecia Droga 20,4%
  • KO 17,6%
  • Konfederacja 9,1%
  • Nowa Lewica 3,8%
  • Pozostali (3) 3,2%
Frekwencja65,4% +11,9 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+25,6 p.p.
Liczba głosów ważnych10 263 z 15 917 uprawnionych

Zambrów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wysokie Mazowieckie: 60,7%Sidra: 57,1%Suwałki: 40,2%Klukowo: 72,2%Choroszcz: 40,2%Jasionówka: 52,0%Turośl: 55,7%Mońki: 45,7%Perlejewo: 61,3%Sejny: 41,8%Piątnica: 55,2%Łapy: 56,3%Poświętne: 68,4%Ciechanowiec: 56,1%Korycin: 51,2%Krynki: 42,4%Hajnówka: 22,8%Białowieża: 25,6%Augustów: 50,1%Turośń Kościelna: 43,1%Czyże: 22,1%Suchowola: 56,4%Nowe Piekuty: 68,8%Rutki: 62,2%Knyszyn: 52,8%Przytuły: 74,7%Jedwabne: 69,1%Jaświły: 60,6%Nurzec-Stacja: 43,1%Puńsk: 30,9%Mały Płock: 64,1%Juchnowiec Kościelny: 37,7%Bielsk Podlaski: 28,2%Rudka: 66,6%Raczki: 49,9%Kulesze Kościelne: 73,0%Kobylin-Borzymy: 70,9%Bargłów Kościelny: 55,6%Śniadowo: 61,7%Szumowo: 58,6%Milejczyce: 31,4%Drohiczyn: 54,5%Grodzisk: 56,6%Siemiatycze: 41,7%Dąbrowa Białostocka: 54,4%Janów: 51,9%Wiżajny: 53,1%Łomża: 51,4%Bielsk Podlaski: 32,7%Hajnówka: 23,9%Narew: 25,4%Sokoły: 66,4%Kołaki Kościelne: 67,8%Nowinka: 49,9%Sztabin: 52,7%Grajewo: 52,3%Grajewo: 46,5%Mielnik: 39,1%Lipsk: 60,9%Sokółka: 44,6%Czeremcha: 34,4%Narewka: 29,3%Szypliszki: 42,6%Zbójna: 58,7%Dobrzyniewo Duże: 42,9%Zawady: 67,0%Zabłudów: 39,9%Rajgród: 45,2%Radziłów: 71,2%Kolno: 61,2%Grabowo: 65,1%Jeleniewo: 49,2%Wysokie Mazowieckie: 47,8%Suwałki: 37,3%Zambrów: 45,9%Łomża: 44,4%Augustów: 41,1%Białystok: 31,3%Stawiski: 67,5%Wizna: 68,1%Siemiatycze: 38,8%Sejny: 38,0%Krasnopol: 47,8%Miastkowo: 64,3%Nowy Dwór: 60,6%Michałowo: 34,4%Szudziałowo: 50,6%Kleszczele: 35,0%Giby: 49,7%Supraśl: 27,0%Tykocin: 60,3%Orla: 24,6%Bakałarzewo: 42,3%Przerośl: 56,5%Zambrów: 53,0%Goniądz: 52,5%Krypno: 52,9%Dziadkowice: 62,6%Płaska: 42,9%Kuźnica: 59,1%Rutka-Tartak: 52,6%Czarna Białostocka: 41,9%Gródek: 24,6%Wasilków: 32,2%Suraż: 60,6%Brańsk: 61,9%Boćki: 54,2%Szczuczyn: 57,0%Kolno: 47,6%Filipów: 54,3%Czyżew: 65,8%Szepietowo: 58,5%Trzcianne: 68,3%Dubicze Cerkiewne: 31,5%Nowogród: 55,1%Brańsk: 74,1%Wyszki: 68,7%Wąsosz: 65,5%Zambrów
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

55. percentyl Wynik wyższy niż w 55% gmin, 1134. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 45,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
20 848 mieszkańców −6,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 87% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
20,2% udział w ludności +5,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 64% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,01 na 1000 mieszkańców −0,77 zmiana 2016–2023 więcej niż w 27% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
5,4% udział w ludności prod. −3,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 70% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
81 na 1000 mieszkańców +12,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 60% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 706 zł na mieszkańca, ceny bieżące +82,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 53% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

20 00021 00022 00023 00024 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 23 071Liczba mieszkańców, 2001: 22 987Liczba mieszkańców, 2002: 22 971Liczba mieszkańców, 2003: 22 933Liczba mieszkańców, 2004: 22 891Liczba mieszkańców, 2005: 22 782Liczba mieszkańców, 2006: 22 724Liczba mieszkańców, 2007: 22 598Liczba mieszkańców, 2008: 22 514Liczba mieszkańców, 2009: 22 353Liczba mieszkańców, 2010: 22 872Liczba mieszkańców, 2011: 22 753Liczba mieszkańców, 2012: 22 643Liczba mieszkańców, 2013: 22 451Liczba mieszkańców, 2014: 22 262Liczba mieszkańców, 2015: 22 206Liczba mieszkańców, 2016: 22 196Liczba mieszkańców, 2017: 22 173Liczba mieszkańców, 2018: 22 166Liczba mieszkańców, 2019: 22 018Liczba mieszkańców, 2020: 21 400Liczba mieszkańców, 2021: 21 188Liczba mieszkańców, 2022: 21 004Liczba mieszkańców, 2023: 20 848Liczba mieszkańców, 2024: 20 668Liczba mieszkańców, 2025: 20 50320 503

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 15,6%PiS, 2005: 30,8%PiS, 2007: 42,2%PiS, 2011: 41,4%PiS, 2015: 49,6%PiS, 2019: 55,0%PiS, 2023: 45,9%45,9%Frekwencja, 2001: 39,0%Frekwencja, 2005: 33,7%Frekwencja, 2007: 46,6%Frekwencja, 2011: 42,0%Frekwencja, 2015: 44,1%Frekwencja, 2019: 53,5%Frekwencja, 2023: 65,4%65,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −5,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,0, przyrost −2,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 64% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −5,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 77% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 60% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 15% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 273 zł, wyższe niż w 43% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 5,6 na 1000, wyższe niż w 30% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 117
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 20 848 osób −6,1% 87 7 274 4 334
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 20,2 % +5,1 p.p. 64 19,1 20,4
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,1 % 0,0 p.p. 24 18,7 17,2
Ludność w wieku produkcyjnym 58,4 % −6,1 p.p. 40 58,8 58,7
Ludność w wieku poprodukcyjnym 24,5 % +6,0 p.p. 73 22,4 23,9
Gęstość zaludnienia 1 096,1 os./km² −6,1% 94 62,1 26,7
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,05 ‰ −1,55 72 −4,05 −5,01
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,01 ‰ −0,77 od 2016 27 −1,67 −3,99
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,4 % −3,9 p.p. 70 4,0 4,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 31,3 na 1000 −28,8 70 23,2 25,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 81 na 1000 +12,0 60 75 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 51 na 10 tys. −19,0 15 67 58
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 706 zł +82,5% 53 2 639 2 529 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 572 zł +421,6% 68 1 961 2 748 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 437 na 10 tys. −274,0 56 397 627
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,4 % +0,1 p.p. 76 94,2 87,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 93,8 % +0,5 p.p. 93 54,0 31,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 5,3 na 1000 +2,1 77 3,1 2,2
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,16 na 1000 +0,27 4 3,90 3,78
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 96 na 1000 −31,0 40 106 91
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 227 na 1000 +147,0 97 820 733
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 5,6 na 1000 +3,6 30 10,0 12,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 97 na 100 62 93 97 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 84,7 na 1000 87 70,0 59,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 74,1 na 1000 89 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat zambrowski COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.