Herb: Suwałki

Suwałki

gmina wiejskapowiat suwalskiwoj. podlaskie TERYT: 2012072

RosnącaInwestującaTurystyczna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
8 226
(2025)
Powierzchnia
264,5 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 40,2%
  • Trzecia Droga 21,1%
  • KO 19,7%
  • Konfederacja 10,5%
  • Nowa Lewica 4,4%
  • Pozostali (3) 4,1%
Frekwencja72,7% +14,5 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+19,0 p.p.
Liczba głosów ważnych4 317 z 6 012 uprawnionych

Suwałki na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wysokie Mazowieckie: 60,7%Sidra: 57,1%Suwałki: 40,2%Klukowo: 72,2%Choroszcz: 40,2%Jasionówka: 52,0%Turośl: 55,7%Mońki: 45,7%Perlejewo: 61,3%Sejny: 41,8%Piątnica: 55,2%Łapy: 56,3%Poświętne: 68,4%Ciechanowiec: 56,1%Korycin: 51,2%Krynki: 42,4%Hajnówka: 22,8%Białowieża: 25,6%Augustów: 50,1%Turośń Kościelna: 43,1%Czyże: 22,1%Suchowola: 56,4%Nowe Piekuty: 68,8%Rutki: 62,2%Knyszyn: 52,8%Przytuły: 74,7%Jedwabne: 69,1%Jaświły: 60,6%Nurzec-Stacja: 43,1%Puńsk: 30,9%Mały Płock: 64,1%Juchnowiec Kościelny: 37,7%Bielsk Podlaski: 28,2%Rudka: 66,6%Raczki: 49,9%Kulesze Kościelne: 73,0%Kobylin-Borzymy: 70,9%Bargłów Kościelny: 55,6%Śniadowo: 61,7%Szumowo: 58,6%Milejczyce: 31,4%Drohiczyn: 54,5%Grodzisk: 56,6%Siemiatycze: 41,7%Dąbrowa Białostocka: 54,4%Janów: 51,9%Wiżajny: 53,1%Łomża: 51,4%Bielsk Podlaski: 32,7%Hajnówka: 23,9%Narew: 25,4%Sokoły: 66,4%Kołaki Kościelne: 67,8%Nowinka: 49,9%Sztabin: 52,7%Grajewo: 52,3%Grajewo: 46,5%Mielnik: 39,1%Lipsk: 60,9%Sokółka: 44,6%Czeremcha: 34,4%Narewka: 29,3%Szypliszki: 42,6%Zbójna: 58,7%Dobrzyniewo Duże: 42,9%Zawady: 67,0%Zabłudów: 39,9%Rajgród: 45,2%Radziłów: 71,2%Kolno: 61,2%Grabowo: 65,1%Jeleniewo: 49,2%Wysokie Mazowieckie: 47,8%Suwałki: 37,3%Zambrów: 45,9%Łomża: 44,4%Augustów: 41,1%Białystok: 31,3%Stawiski: 67,5%Wizna: 68,1%Siemiatycze: 38,8%Sejny: 38,0%Krasnopol: 47,8%Miastkowo: 64,3%Nowy Dwór: 60,6%Michałowo: 34,4%Szudziałowo: 50,6%Kleszczele: 35,0%Giby: 49,7%Supraśl: 27,0%Tykocin: 60,3%Orla: 24,6%Bakałarzewo: 42,3%Przerośl: 56,5%Zambrów: 53,0%Goniądz: 52,5%Krypno: 52,9%Dziadkowice: 62,6%Płaska: 42,9%Kuźnica: 59,1%Rutka-Tartak: 52,6%Czarna Białostocka: 41,9%Gródek: 24,6%Wasilków: 32,2%Suraż: 60,6%Brańsk: 61,9%Boćki: 54,2%Szczuczyn: 57,0%Kolno: 47,6%Filipów: 54,3%Czyżew: 65,8%Szepietowo: 58,5%Trzcianne: 68,3%Dubicze Cerkiewne: 31,5%Nowogród: 55,1%Brańsk: 74,1%Wyszki: 68,7%Wąsosz: 65,5%Suwałki
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

40. percentyl Wynik wyższy niż w 40% gmin, 1492. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 40,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
8 082 mieszkańców +8,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
15,4% udział w ludności +2,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 10% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
9,95 na 1000 mieszkańców +4,60 zmiana 2016–2023 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,2% udział w ludności prod. −1,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 35% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
82 na 1000 mieszkańców +17,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 62% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
5 277 zł na mieszkańca, ceny bieżące +104,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 96% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

6 0006 5007 0007 5008 0008 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 6 333Liczba mieszkańców, 2001: 6 321Liczba mieszkańców, 2002: 6 349Liczba mieszkańców, 2003: 6 362Liczba mieszkańców, 2004: 6 371Liczba mieszkańców, 2005: 6 390Liczba mieszkańców, 2006: 6 392Liczba mieszkańców, 2007: 6 460Liczba mieszkańców, 2008: 6 532Liczba mieszkańców, 2009: 6 629Liczba mieszkańców, 2010: 7 180Liczba mieszkańców, 2011: 7 277Liczba mieszkańców, 2012: 7 252Liczba mieszkańców, 2013: 7 292Liczba mieszkańców, 2014: 7 388Liczba mieszkańców, 2015: 7 457Liczba mieszkańców, 2016: 7 532Liczba mieszkańców, 2017: 7 621Liczba mieszkańców, 2018: 7 682Liczba mieszkańców, 2019: 7 739Liczba mieszkańców, 2020: 7 904Liczba mieszkańców, 2021: 7 946Liczba mieszkańców, 2022: 8 007Liczba mieszkańców, 2023: 8 082Liczba mieszkańców, 2024: 8 198Liczba mieszkańców, 2025: 8 2268 226

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 8,8%PiS, 2005: 32,5%PiS, 2007: 40,3%PiS, 2011: 32,7%PiS, 2015: 40,6%PiS, 2019: 49,4%PiS, 2023: 40,2%40,2%Frekwencja, 2001: 35,5%Frekwencja, 2005: 30,8%Frekwencja, 2007: 43,1%Frekwencja, 2011: 41,3%Frekwencja, 2015: 45,7%Frekwencja, 2019: 58,2%Frekwencja, 2023: 72,7%72,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +4,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 10,0, przyrost −0,3 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 10% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +10,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +4,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 93% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 62% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 24% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 1 955 zł, wyższe niż w 79% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna tak

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminspełnione: 78,7 na 1000, wyższe niż w 91% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 636
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 8 082 osób +8,4% 55 7 274 4 334
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 15,4 % +2,1 p.p. 10 19,1 20,4
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 21,1 % +1,5 p.p. 83 18,7 17,2
Ludność w wieku produkcyjnym 60,3 % −4,3 p.p. 81 58,8 58,7
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,6 % +2,7 p.p. 12 22,4 23,9
Gęstość zaludnienia 30,5 os./km² +8,2% 14 62,1 26,7
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −0,25 ‰ +0,43 86 −4,05 −5,01
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 9,95 ‰ +4,60 od 2016 93 −1,67 −3,99
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,2 % −1,3 p.p. 35 4,0 4,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 19,1 na 1000 −10,2 37 23,2 25,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 82 na 1000 +17,0 62 75 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 56 na 10 tys. −29,0 24 67 58
Dochody własne gminy na mieszkańca 5 277 zł +104,6% 96 2 639 2 529 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 158 zł +201,3% 57 1 961 2 748 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 361 na 10 tys. −375,0 43 397 627
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 88,5 % +2,9 p.p. 29 94,2 87,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 41,4 % +6,8 p.p. 35 54,0 31,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 9,7 na 1000 +3,8 93 3,1 2,2
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,07 na 1000 +1,05 79 3,90 3,78
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 65 na 1000 −31,0 15 106 91
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 485 na 1000 −100,0 3 820 733
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 78,7 na 1000 +11,2 91 10,0 12,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 88 na 100 31 93 97 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 52,3 na 1000 8 70,0 59,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Suwałki COA.png” z Wikimedia Commons, autor: Unknown authorUnknown author, licencja: Public domain.