Herb: Kleszczów

Kleszczów

gmina wiejskapowiat bełchatowskiwoj. łódzkie TERYT: 1001042

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
6 499
(2025)
Powierzchnia
104,0 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 40,9%
  • KO 15,5%
  • Trzecia Droga 14,6%
  • Konfederacja 14,4%
  • Nowa Lewica 7,5%
  • Pozostali (3) 7,0%
Frekwencja79,0% +14,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+25,4 p.p.
Liczba głosów ważnych3 662 z 4 766 uprawnionych

Kleszczów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Bolimów: 46,5%Bełchatów: 50,2%Wieluń: 37,7%Głuchów: 62,1%Żychlin: 44,6%Bedlno: 54,8%Buczek: 47,1%Witonia: 54,9%Rawa Mazowiecka: 51,6%Zduńska Wola: 43,2%Czerniewice: 54,5%Zapolice: 42,3%Galewice: 48,6%Głowno: 33,1%Głowno: 53,0%Rogów: 50,6%Gomunice: 50,3%Lgota Wielka: 53,0%Radomsko: 45,0%Brąszewice: 61,1%Dąbrowice: 60,3%Rzgów: 35,8%Rząśnia: 59,6%Czarnocin: 52,1%Moszczenica: 47,9%Poddębice: 38,7%Inowłódz: 46,2%Poświętne: 66,4%Białaczów: 59,1%Lutomiersk: 34,0%Warta: 53,8%Godzianów: 59,4%Słupia: 59,3%Budziszewice: 55,4%Rokiciny: 47,7%Rusiec: 52,6%Kutno: 38,5%Krośniewice: 51,6%Brójce: 41,5%Skierniewice: 46,3%Rawa Mazowiecka: 40,4%Łódź: 24,9%Cielądz: 60,0%Lututów: 51,2%Zadzim: 52,3%Regnów: 61,5%Błaszki: 54,2%Brzeźnio: 46,2%Pabianice: 30,7%Strzelce Wielkie: 55,1%Siemkowice: 62,4%Opoczno: 51,4%Sławno: 61,2%Kleszczów: 40,9%Klonowa: 58,3%Wróblew: 54,4%Będków: 54,4%Konopnica: 51,7%Kluki: 53,7%Nowe Ostrowy: 51,9%Kutno: 46,0%Świnice Warckie: 53,7%Domaniewice: 53,5%Łyszkowice: 54,5%Nowosolna: 24,9%Pabianice: 32,2%Skomlin: 49,9%Łubnice: 45,2%Dalików: 49,0%Przedbórz: 57,2%Czastary: 49,0%Dobroń: 35,5%Dłutów: 42,0%Lipce Reymontowskie: 58,1%Czarnożyły: 51,9%Zelów: 52,5%Daszyna: 58,1%Chąśno: 50,7%Łowicz: 48,0%Nieborów: 47,8%Wierzchlas: 48,9%Bolesławiec: 43,3%Wieruszów: 33,7%Zgierz: 31,7%Ozorków: 46,4%Zgierz: 34,4%Kodrąb: 54,5%Żytno: 60,8%Sieradz: 34,3%Ksawerów: 30,1%Wolbórz: 46,6%Aleksandrów: 60,4%Drzewica: 64,0%Tomaszów Mazowiecki: 44,4%Paradyż: 65,4%Rzeczyca: 63,2%Burzenin: 48,6%Sieradz: 48,2%Maków: 53,6%Żelechlinek: 56,9%Tomaszów Mazowiecki: 36,5%Piotrków Trybunalski: 35,8%Łowicz: 37,2%Bielawy: 53,8%Zduny: 47,8%Sulejów: 47,2%Piątek: 56,2%Aleksandrów Łódzki: 26,8%Brzeziny: 40,4%Brzeziny: 42,1%Uniejów: 51,1%Pęczniew: 52,3%Wielgomłyny: 61,2%Biała Rawska: 50,3%Ujazd: 46,7%Gorzkowice: 57,6%Łęki Szlacheckie: 59,6%Grabica: 55,8%Wola Krzysztoporska: 57,9%Wartkowice: 52,6%Pątnów: 56,5%Złoczew: 51,5%Kowiesy: 44,3%Nowy Kawęczyn: 50,4%Drużbice: 51,4%Góra Świętej Małgorzaty: 59,8%Łęczyca: 50,6%Kiernozia: 58,0%Skierniewice: 33,1%Zduńska Wola: 37,3%Szadek: 45,6%Dmosin: 47,7%Dobryszyce: 46,5%Masłowice: 61,1%Kobiele Wielkie: 49,0%Kamieńsk: 57,6%Tuszyn: 39,0%Działoszyn: 48,0%Biała: 49,5%Bełchatów: 42,3%Szczerców: 50,7%Krzyżanów: 55,0%Łask: 36,2%Łęczyca: 33,0%Kocierzew Południowy: 63,3%Koluszki: 39,2%Ostrówek: 52,3%Parzęczew: 38,7%Ozorków: 37,3%Radomsko: 37,8%Ładzice: 51,0%Sadkowice: 58,8%Lubochnia: 54,0%Rozprza: 55,2%Żarnów: 61,4%Sulmierzyce: 58,3%Kiełczygłów: 60,4%Pajęczno: 47,4%Nowa Brzeźnica: 50,3%Osjaków: 55,2%Mokrsko: 52,9%Oporów: 58,3%Łanięta: 55,5%Strzelce: 53,9%Widawa: 54,7%Sędziejowice: 49,7%Wodzierady: 38,9%Grabów: 60,4%Andrespol: 31,5%Mniszków: 63,6%Stryków: 35,2%Gidle: 47,0%Goszczanów: 56,0%Sokolniki: 44,7%Jeżów: 54,9%Konstantynów Łódzki: 28,6%Ręczno: 58,3%Kleszczów
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

42. percentyl Wynik wyższy niż w 42% gmin, 1435. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 40,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
6 287 mieszkańców +12,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 42% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
11,8% udział w ludności +2,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 1% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
19,23 na 1000 mieszkańców +3,35 zmiana 2016–2023 więcej niż w 98% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,7% udział w ludności prod. −1,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
66 na 1000 mieszkańców +25,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 31% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
34 454 zł na mieszkańca, ceny bieżące −28,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 100% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

3 0004 0005 0006 0007 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 3 510Liczba mieszkańców, 2001: 3 578Liczba mieszkańców, 2002: 3 701Liczba mieszkańców, 2003: 3 819Liczba mieszkańców, 2004: 3 915Liczba mieszkańców, 2005: 4 039Liczba mieszkańców, 2006: 4 254Liczba mieszkańców, 2007: 4 425Liczba mieszkańców, 2008: 4 532Liczba mieszkańców, 2009: 4 640Liczba mieszkańców, 2010: 4 700Liczba mieszkańców, 2011: 4 839Liczba mieszkańców, 2012: 5 009Liczba mieszkańców, 2013: 5 165Liczba mieszkańców, 2014: 5 351Liczba mieszkańców, 2015: 5 594Liczba mieszkańców, 2016: 5 807Liczba mieszkańców, 2017: 5 974Liczba mieszkańców, 2018: 6 181Liczba mieszkańców, 2019: 6 335Liczba mieszkańców, 2020: 6 066Liczba mieszkańców, 2021: 6 151Liczba mieszkańców, 2022: 6 208Liczba mieszkańców, 2023: 6 287Liczba mieszkańców, 2024: 6 425Liczba mieszkańców, 2025: 6 4996 499

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 3,2%PiS, 2005: 26,1%PiS, 2007: 53,4%PiS, 2011: 50,7%PiS, 2015: 53,7%PiS, 2019: 58,3%PiS, 2023: 40,9%40,9%Frekwencja, 2001: 46,1%Frekwencja, 2005: 36,3%Frekwencja, 2007: 49,8%Frekwencja, 2011: 44,7%Frekwencja, 2015: 54,4%Frekwencja, 2019: 64,3%Frekwencja, 2023: 79,0%79,0%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −0,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 19,2, przyrost −1,6 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 1% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +19,2 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −0,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 88% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 31% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 61% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 10 034 zł, wyższe niż w 99% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 32,5 na 1000, wyższe niż w 80% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 204
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 6 287 osób +12,4% 42 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 11,8 % +2,2 p.p. 1 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 26,1 % +1,4 p.p. 99 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 59,7 % −3,9 p.p. 69 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 14,1 % +2,3 p.p. 1 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 60,4 os./km² +34,8% 49 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −1,59 ‰ −5,81 76 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 19,23 ‰ +3,35 od 2016 98 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,7 % −1,9 p.p. 24 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 15,9 na 1000 −13,2 25 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 66 na 1000 +25,0 31 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 73 na 10 tys. +7,0 61 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 34 454 zł −28,3% 100 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 8 993 zł −34,5% 99 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 512 na 10 tys. −943,0 66 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % +0,0 p.p. 94 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 81,6 % +4,7 p.p. 80 54,0 32,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 7,5 na 1000 −5,0 88 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 6,20 na 1000 +0,66 93 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 184 na 1000 −101,0 90 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 968 na 1000 +49,0 80 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 32,4 na 1000 +13,1 80 10,0 8,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 98 na 100 64 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 105,9 na 1000 99 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 65,1 na 1000 87 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Kleszczów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (vector version), licencja: Public domain.