Herb: Radomsko

Radomsko

gmina miejskapowiat radomszczańskiwoj. łódzkie TERYT: 1012011

DepopulacyjnaPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
41 909
(2025)
Powierzchnia
51,4 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 37,8%
  • KO 36,4%
  • Trzecia Droga 8,9%
  • Nowa Lewica 7,1%
  • Konfederacja 5,3%
  • Pozostali (3) 4,6%
Frekwencja74,1% +13,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+1,4 p.p.
Liczba głosów ważnych24 915 z 34 076 uprawnionych

Radomsko na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Bolimów: 46,5%Bełchatów: 50,2%Wieluń: 37,7%Głuchów: 62,1%Żychlin: 44,6%Bedlno: 54,8%Buczek: 47,1%Witonia: 54,9%Rawa Mazowiecka: 51,6%Zduńska Wola: 43,2%Czerniewice: 54,5%Zapolice: 42,3%Galewice: 48,6%Głowno: 33,1%Głowno: 53,0%Rogów: 50,6%Gomunice: 50,3%Lgota Wielka: 53,0%Radomsko: 45,0%Brąszewice: 61,1%Dąbrowice: 60,3%Rzgów: 35,8%Rząśnia: 59,6%Czarnocin: 52,1%Moszczenica: 47,9%Poddębice: 38,7%Inowłódz: 46,2%Poświętne: 66,4%Białaczów: 59,1%Lutomiersk: 34,0%Warta: 53,8%Godzianów: 59,4%Słupia: 59,3%Budziszewice: 55,4%Rokiciny: 47,7%Rusiec: 52,6%Kutno: 38,5%Krośniewice: 51,6%Brójce: 41,5%Skierniewice: 46,3%Rawa Mazowiecka: 40,4%Łódź: 24,9%Cielądz: 60,0%Lututów: 51,2%Zadzim: 52,3%Regnów: 61,5%Błaszki: 54,2%Brzeźnio: 46,2%Pabianice: 30,7%Strzelce Wielkie: 55,1%Siemkowice: 62,4%Opoczno: 51,4%Sławno: 61,2%Kleszczów: 40,9%Klonowa: 58,3%Wróblew: 54,4%Będków: 54,4%Konopnica: 51,7%Kluki: 53,7%Nowe Ostrowy: 51,9%Kutno: 46,0%Świnice Warckie: 53,7%Domaniewice: 53,5%Łyszkowice: 54,5%Nowosolna: 24,9%Pabianice: 32,2%Skomlin: 49,9%Łubnice: 45,2%Dalików: 49,0%Przedbórz: 57,2%Czastary: 49,0%Dobroń: 35,5%Dłutów: 42,0%Lipce Reymontowskie: 58,1%Czarnożyły: 51,9%Zelów: 52,5%Daszyna: 58,1%Chąśno: 50,7%Łowicz: 48,0%Nieborów: 47,8%Wierzchlas: 48,9%Bolesławiec: 43,3%Wieruszów: 33,7%Zgierz: 31,7%Ozorków: 46,4%Zgierz: 34,4%Kodrąb: 54,5%Żytno: 60,8%Sieradz: 34,3%Ksawerów: 30,1%Wolbórz: 46,6%Aleksandrów: 60,4%Drzewica: 64,0%Tomaszów Mazowiecki: 44,4%Paradyż: 65,4%Rzeczyca: 63,2%Burzenin: 48,6%Sieradz: 48,2%Maków: 53,6%Żelechlinek: 56,9%Tomaszów Mazowiecki: 36,5%Piotrków Trybunalski: 35,8%Łowicz: 37,2%Bielawy: 53,8%Zduny: 47,8%Sulejów: 47,2%Piątek: 56,2%Aleksandrów Łódzki: 26,8%Brzeziny: 40,4%Brzeziny: 42,1%Uniejów: 51,1%Pęczniew: 52,3%Wielgomłyny: 61,2%Biała Rawska: 50,3%Ujazd: 46,7%Gorzkowice: 57,6%Łęki Szlacheckie: 59,6%Grabica: 55,8%Wola Krzysztoporska: 57,9%Wartkowice: 52,6%Pątnów: 56,5%Złoczew: 51,5%Kowiesy: 44,3%Nowy Kawęczyn: 50,4%Drużbice: 51,4%Góra Świętej Małgorzaty: 59,8%Łęczyca: 50,6%Kiernozia: 58,0%Skierniewice: 33,1%Zduńska Wola: 37,3%Szadek: 45,6%Dmosin: 47,7%Dobryszyce: 46,5%Masłowice: 61,1%Kobiele Wielkie: 49,0%Kamieńsk: 57,6%Tuszyn: 39,0%Działoszyn: 48,0%Biała: 49,5%Bełchatów: 42,3%Szczerców: 50,7%Krzyżanów: 55,0%Łask: 36,2%Łęczyca: 33,0%Kocierzew Południowy: 63,3%Koluszki: 39,2%Ostrówek: 52,3%Parzęczew: 38,7%Ozorków: 37,3%Radomsko: 37,8%Ładzice: 51,0%Sadkowice: 58,8%Lubochnia: 54,0%Rozprza: 55,2%Żarnów: 61,4%Sulmierzyce: 58,3%Kiełczygłów: 60,4%Pajęczno: 47,4%Nowa Brzeźnica: 50,3%Osjaków: 55,2%Mokrsko: 52,9%Oporów: 58,3%Łanięta: 55,5%Strzelce: 53,9%Widawa: 54,7%Sędziejowice: 49,7%Wodzierady: 38,9%Grabów: 60,4%Andrespol: 31,5%Mniszków: 63,6%Stryków: 35,2%Gidle: 47,0%Goszczanów: 56,0%Sokolniki: 44,7%Jeżów: 54,9%Konstantynów Łódzki: 28,6%Ręczno: 58,3%Radomsko
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

34. percentyl Wynik wyższy niż w 34% gmin, 1658. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 37,8%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
42 973 mieszkańców −8,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 95% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
23,9% udział w ludności +5,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 92% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,05 na 1000 mieszkańców +0,20 zmiana 2016–2023 więcej niż w 27% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,7% udział w ludności prod. −3,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 44% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
94 na 1000 mieszkańców +18,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 79% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 885 zł na mieszkańca, ceny bieżące +113,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 87% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

40 00042 50045 00047 50050 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 49 953Liczba mieszkańców, 2001: 49 909Liczba mieszkańców, 2002: 49 777Liczba mieszkańców, 2003: 49 687Liczba mieszkańców, 2004: 49 487Liczba mieszkańców, 2005: 49 331Liczba mieszkańców, 2006: 49 084Liczba mieszkańców, 2007: 49 073Liczba mieszkańców, 2008: 48 752Liczba mieszkańców, 2009: 48 590Liczba mieszkańców, 2010: 48 441Liczba mieszkańców, 2011: 48 133Liczba mieszkańców, 2012: 47 947Liczba mieszkańców, 2013: 47 643Liczba mieszkańców, 2014: 47 399Liczba mieszkańców, 2015: 47 070Liczba mieszkańców, 2016: 46 583Liczba mieszkańców, 2017: 46 409Liczba mieszkańców, 2018: 46 087Liczba mieszkańców, 2019: 45 843Liczba mieszkańców, 2020: 44 605Liczba mieszkańców, 2021: 43 958Liczba mieszkańców, 2022: 43 417Liczba mieszkańców, 2023: 42 973Liczba mieszkańców, 2024: 42 412Liczba mieszkańców, 2025: 41 90941 909

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 11,7%PiS, 2005: 32,5%PiS, 2007: 34,4%PiS, 2011: 30,9%PiS, 2015: 41,3%PiS, 2019: 46,0%PiS, 2023: 37,8%37,8%Frekwencja, 2001: 47,6%Frekwencja, 2005: 38,1%Frekwencja, 2007: 50,5%Frekwencja, 2011: 46,5%Frekwencja, 2015: 49,5%Frekwencja, 2019: 60,8%Frekwencja, 2023: 74,1%74,1%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −6,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,1, przyrost −6,4 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 92% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,6 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −6,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 70% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 79% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 81% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 305 zł, wyższe niż w 45% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 12,2 na 1000, wyższe niż w 57% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 525
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 42 973 osób −8,7% 95 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 23,9 % +5,8 p.p. 92 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 15,7 % −0,5 p.p. 9 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 56,6 % −4,7 p.p. 12 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 27,7 % +5,2 p.p. 92 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 835,6 os./km² −8,7% 92 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,36 ‰ −2,68 24 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,05 ‰ +0,20 od 2016 27 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,7 % −3,8 p.p. 44 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 20,7 na 1000 −25,1 43 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 94 na 1000 +18,0 79 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 85 na 10 tys. −3,0 81 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 885 zł +113,9% 87 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 916 zł +403,3% 49 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 377 na 10 tys. −355,0 46 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 96,6 % +0,2 p.p. 63 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 83,3 % +1,8 p.p. 82 54,0 32,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 4,6 na 1000 +2,7 70 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,93 na 1000 +1,61 50 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 208 na 1000 −168,0 95 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 093 na 1000 +234,0 92 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 12,2 na 1000 +6,3 57 10,0 8,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 94 na 100 51 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 68,8 na 1000 46 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 105,7 na 1000 96 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Radomsko COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.