Herb: Żychlin

Żychlin

gmina miejsko-wiejskapowiat kutnowskiwoj. łódzkie TERYT: 1002113

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
10 563
(2025)
Powierzchnia
76,7 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 44,6%
  • KO 23,0%
  • Trzecia Droga 11,3%
  • Nowa Lewica 10,6%
  • Konfederacja 6,6%
  • Pozostali (3) 3,9%
Frekwencja66,4% +14,1 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+21,6 p.p.
Liczba głosów ważnych5 608 z 8 693 uprawnionych

Żychlin na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Bolimów: 46,5%Bełchatów: 50,2%Wieluń: 37,7%Głuchów: 62,1%Żychlin: 44,6%Bedlno: 54,8%Buczek: 47,1%Witonia: 54,9%Rawa Mazowiecka: 51,6%Zduńska Wola: 43,2%Czerniewice: 54,5%Zapolice: 42,3%Galewice: 48,6%Głowno: 33,1%Głowno: 53,0%Rogów: 50,6%Gomunice: 50,3%Lgota Wielka: 53,0%Radomsko: 45,0%Brąszewice: 61,1%Dąbrowice: 60,3%Rzgów: 35,8%Rząśnia: 59,6%Czarnocin: 52,1%Moszczenica: 47,9%Poddębice: 38,7%Inowłódz: 46,2%Poświętne: 66,4%Białaczów: 59,1%Lutomiersk: 34,0%Warta: 53,8%Godzianów: 59,4%Słupia: 59,3%Budziszewice: 55,4%Rokiciny: 47,7%Rusiec: 52,6%Kutno: 38,5%Krośniewice: 51,6%Brójce: 41,5%Skierniewice: 46,3%Rawa Mazowiecka: 40,4%Łódź: 24,9%Cielądz: 60,0%Lututów: 51,2%Zadzim: 52,3%Regnów: 61,5%Błaszki: 54,2%Brzeźnio: 46,2%Pabianice: 30,7%Strzelce Wielkie: 55,1%Siemkowice: 62,4%Opoczno: 51,4%Sławno: 61,2%Kleszczów: 40,9%Klonowa: 58,3%Wróblew: 54,4%Będków: 54,4%Konopnica: 51,7%Kluki: 53,7%Nowe Ostrowy: 51,9%Kutno: 46,0%Świnice Warckie: 53,7%Domaniewice: 53,5%Łyszkowice: 54,5%Nowosolna: 24,9%Pabianice: 32,2%Skomlin: 49,9%Łubnice: 45,2%Dalików: 49,0%Przedbórz: 57,2%Czastary: 49,0%Dobroń: 35,5%Dłutów: 42,0%Lipce Reymontowskie: 58,1%Czarnożyły: 51,9%Zelów: 52,5%Daszyna: 58,1%Chąśno: 50,7%Łowicz: 48,0%Nieborów: 47,8%Wierzchlas: 48,9%Bolesławiec: 43,3%Wieruszów: 33,7%Zgierz: 31,7%Ozorków: 46,4%Zgierz: 34,4%Kodrąb: 54,5%Żytno: 60,8%Sieradz: 34,3%Ksawerów: 30,1%Wolbórz: 46,6%Aleksandrów: 60,4%Drzewica: 64,0%Tomaszów Mazowiecki: 44,4%Paradyż: 65,4%Rzeczyca: 63,2%Burzenin: 48,6%Sieradz: 48,2%Maków: 53,6%Żelechlinek: 56,9%Tomaszów Mazowiecki: 36,5%Piotrków Trybunalski: 35,8%Łowicz: 37,2%Bielawy: 53,8%Zduny: 47,8%Sulejów: 47,2%Piątek: 56,2%Aleksandrów Łódzki: 26,8%Brzeziny: 40,4%Brzeziny: 42,1%Uniejów: 51,1%Pęczniew: 52,3%Wielgomłyny: 61,2%Biała Rawska: 50,3%Ujazd: 46,7%Gorzkowice: 57,6%Łęki Szlacheckie: 59,6%Grabica: 55,8%Wola Krzysztoporska: 57,9%Wartkowice: 52,6%Pątnów: 56,5%Złoczew: 51,5%Kowiesy: 44,3%Nowy Kawęczyn: 50,4%Drużbice: 51,4%Góra Świętej Małgorzaty: 59,8%Łęczyca: 50,6%Kiernozia: 58,0%Skierniewice: 33,1%Zduńska Wola: 37,3%Szadek: 45,6%Dmosin: 47,7%Dobryszyce: 46,5%Masłowice: 61,1%Kobiele Wielkie: 49,0%Kamieńsk: 57,6%Tuszyn: 39,0%Działoszyn: 48,0%Biała: 49,5%Bełchatów: 42,3%Szczerców: 50,7%Krzyżanów: 55,0%Łask: 36,2%Łęczyca: 33,0%Kocierzew Południowy: 63,3%Koluszki: 39,2%Ostrówek: 52,3%Parzęczew: 38,7%Ozorków: 37,3%Radomsko: 37,8%Ładzice: 51,0%Sadkowice: 58,8%Lubochnia: 54,0%Rozprza: 55,2%Żarnów: 61,4%Sulmierzyce: 58,3%Kiełczygłów: 60,4%Pajęczno: 47,4%Nowa Brzeźnica: 50,3%Osjaków: 55,2%Mokrsko: 52,9%Oporów: 58,3%Łanięta: 55,5%Strzelce: 53,9%Widawa: 54,7%Sędziejowice: 49,7%Wodzierady: 38,9%Grabów: 60,4%Andrespol: 31,5%Mniszków: 63,6%Stryków: 35,2%Gidle: 47,0%Goszczanów: 56,0%Sokolniki: 44,7%Jeżów: 54,9%Konstantynów Łódzki: 28,6%Ręczno: 58,3%Żychlin
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

52. percentyl Wynik wyższy niż w 52% gmin, 1204. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 44,6%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
10 876 mieszkańców −11,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 68% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
24,6% udział w ludności +6,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 95% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,55 na 1000 mieszkańców −0,54 zmiana 2016–2023 więcej niż w 23% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
7,5% udział w ludności prod. −3,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 89% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
62 na 1000 mieszkańców +11,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 976 zł na mieszkańca, ceny bieżące +94,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 64% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

10 00011 00012 00013 00014 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 13 582Liczba mieszkańców, 2001: 13 510Liczba mieszkańców, 2002: 13 364Liczba mieszkańców, 2003: 13 260Liczba mieszkańców, 2004: 13 230Liczba mieszkańców, 2005: 13 075Liczba mieszkańców, 2006: 12 972Liczba mieszkańców, 2007: 12 842Liczba mieszkańców, 2008: 12 724Liczba mieszkańców, 2009: 12 579Liczba mieszkańców, 2010: 12 797Liczba mieszkańców, 2011: 12 690Liczba mieszkańców, 2012: 12 596Liczba mieszkańców, 2013: 12 489Liczba mieszkańców, 2014: 12 433Liczba mieszkańców, 2015: 12 283Liczba mieszkańców, 2016: 12 190Liczba mieszkańców, 2017: 12 084Liczba mieszkańców, 2018: 11 986Liczba mieszkańców, 2019: 11 836Liczba mieszkańców, 2020: 11 393Liczba mieszkańców, 2021: 11 233Liczba mieszkańców, 2022: 11 067Liczba mieszkańców, 2023: 10 876Liczba mieszkańców, 2024: 10 726Liczba mieszkańców, 2025: 10 56310 563

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 4,0%PiS, 2005: 15,8%PiS, 2007: 31,3%PiS, 2011: 29,2%PiS, 2015: 39,7%PiS, 2019: 49,6%PiS, 2023: 44,6%44,6%Frekwencja, 2001: 47,8%Frekwencja, 2005: 34,2%Frekwencja, 2007: 43,1%Frekwencja, 2011: 38,7%Frekwencja, 2015: 39,9%Frekwencja, 2019: 52,2%Frekwencja, 2023: 66,4%66,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −8,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,6, przyrost −10,3 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 95% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −8,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 3% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 24% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 4% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 390 zł, wyższe niż w 0% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 10 876 osób −11,5% 68 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 24,6 % +6,1 p.p. 95 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 15,5 % +0,5 p.p. 7 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 55,7 % −6,4 p.p. 5 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 28,8 % +6,0 p.p. 96 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 141,9 os./km² −11,5% 77 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −10,28 ‰ −3,65 4 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,55 ‰ −0,54 od 2016 23 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 7,5 % −3,8 p.p. 89 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 41,8 na 1000 −28,2 87 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 62 na 1000 +11,0 24 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 40 na 10 tys. −9,0 4 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 976 zł +94,3% 64 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 538 zł +213,6% 2 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 613 na 10 tys. −528,0 78 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,0 % +0,1 p.p. 73 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 64,4 % +0,2 p.p. 62 54,0 32,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,6 na 1000 −0,3 3 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,51 na 1000 +1,25 68 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 138 na 1000 −76,0 73 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 959 na 1000 +259,0 78 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,8
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 90 na 100 38 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 64,8 na 1000 33 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 40,6 na 1000 79 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Żychlin COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.