Herb: Warta

Warta

gmina miejsko-wiejskapowiat sieradzkiwoj. łódzkie TERYT: 1014093

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
11 638
(2025)
Powierzchnia
254,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 53,8%
  • KO 16,4%
  • Trzecia Droga 14,3%
  • Konfederacja 6,9%
  • Nowa Lewica 5,0%
  • Pozostali (3) 3,5%
Frekwencja70,8% +13,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+37,4 p.p.
Liczba głosów ważnych6 665 z 9 669 uprawnionych

Warta na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Bolimów: 46,5%Bełchatów: 50,2%Wieluń: 37,7%Głuchów: 62,1%Żychlin: 44,6%Bedlno: 54,8%Buczek: 47,1%Witonia: 54,9%Rawa Mazowiecka: 51,6%Zduńska Wola: 43,2%Czerniewice: 54,5%Zapolice: 42,3%Galewice: 48,6%Głowno: 33,1%Głowno: 53,0%Rogów: 50,6%Gomunice: 50,3%Lgota Wielka: 53,0%Radomsko: 45,0%Brąszewice: 61,1%Dąbrowice: 60,3%Rzgów: 35,8%Rząśnia: 59,6%Czarnocin: 52,1%Moszczenica: 47,9%Poddębice: 38,7%Inowłódz: 46,2%Poświętne: 66,4%Białaczów: 59,1%Lutomiersk: 34,0%Warta: 53,8%Godzianów: 59,4%Słupia: 59,3%Budziszewice: 55,4%Rokiciny: 47,7%Rusiec: 52,6%Kutno: 38,5%Krośniewice: 51,6%Brójce: 41,5%Skierniewice: 46,3%Rawa Mazowiecka: 40,4%Łódź: 24,9%Cielądz: 60,0%Lututów: 51,2%Zadzim: 52,3%Regnów: 61,5%Błaszki: 54,2%Brzeźnio: 46,2%Pabianice: 30,7%Strzelce Wielkie: 55,1%Siemkowice: 62,4%Opoczno: 51,4%Sławno: 61,2%Kleszczów: 40,9%Klonowa: 58,3%Wróblew: 54,4%Będków: 54,4%Konopnica: 51,7%Kluki: 53,7%Nowe Ostrowy: 51,9%Kutno: 46,0%Świnice Warckie: 53,7%Domaniewice: 53,5%Łyszkowice: 54,5%Nowosolna: 24,9%Pabianice: 32,2%Skomlin: 49,9%Łubnice: 45,2%Dalików: 49,0%Przedbórz: 57,2%Czastary: 49,0%Dobroń: 35,5%Dłutów: 42,0%Lipce Reymontowskie: 58,1%Czarnożyły: 51,9%Zelów: 52,5%Daszyna: 58,1%Chąśno: 50,7%Łowicz: 48,0%Nieborów: 47,8%Wierzchlas: 48,9%Bolesławiec: 43,3%Wieruszów: 33,7%Zgierz: 31,7%Ozorków: 46,4%Zgierz: 34,4%Kodrąb: 54,5%Żytno: 60,8%Sieradz: 34,3%Ksawerów: 30,1%Wolbórz: 46,6%Aleksandrów: 60,4%Drzewica: 64,0%Tomaszów Mazowiecki: 44,4%Paradyż: 65,4%Rzeczyca: 63,2%Burzenin: 48,6%Sieradz: 48,2%Maków: 53,6%Żelechlinek: 56,9%Tomaszów Mazowiecki: 36,5%Piotrków Trybunalski: 35,8%Łowicz: 37,2%Bielawy: 53,8%Zduny: 47,8%Sulejów: 47,2%Piątek: 56,2%Aleksandrów Łódzki: 26,8%Brzeziny: 40,4%Brzeziny: 42,1%Uniejów: 51,1%Pęczniew: 52,3%Wielgomłyny: 61,2%Biała Rawska: 50,3%Ujazd: 46,7%Gorzkowice: 57,6%Łęki Szlacheckie: 59,6%Grabica: 55,8%Wola Krzysztoporska: 57,9%Wartkowice: 52,6%Pątnów: 56,5%Złoczew: 51,5%Kowiesy: 44,3%Nowy Kawęczyn: 50,4%Drużbice: 51,4%Góra Świętej Małgorzaty: 59,8%Łęczyca: 50,6%Kiernozia: 58,0%Skierniewice: 33,1%Zduńska Wola: 37,3%Szadek: 45,6%Dmosin: 47,7%Dobryszyce: 46,5%Masłowice: 61,1%Kobiele Wielkie: 49,0%Kamieńsk: 57,6%Tuszyn: 39,0%Działoszyn: 48,0%Biała: 49,5%Bełchatów: 42,3%Szczerców: 50,7%Krzyżanów: 55,0%Łask: 36,2%Łęczyca: 33,0%Kocierzew Południowy: 63,3%Koluszki: 39,2%Ostrówek: 52,3%Parzęczew: 38,7%Ozorków: 37,3%Radomsko: 37,8%Ładzice: 51,0%Sadkowice: 58,8%Lubochnia: 54,0%Rozprza: 55,2%Żarnów: 61,4%Sulmierzyce: 58,3%Kiełczygłów: 60,4%Pajęczno: 47,4%Nowa Brzeźnica: 50,3%Osjaków: 55,2%Mokrsko: 52,9%Oporów: 58,3%Łanięta: 55,5%Strzelce: 53,9%Widawa: 54,7%Sędziejowice: 49,7%Wodzierady: 38,9%Grabów: 60,4%Andrespol: 31,5%Mniszków: 63,6%Stryków: 35,2%Gidle: 47,0%Goszczanów: 56,0%Sokolniki: 44,7%Jeżów: 54,9%Konstantynów Łódzki: 28,6%Ręczno: 58,3%Warta
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

72. percentyl Wynik wyższy niż w 72% gmin, 691. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 53,8%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
11 798 mieszkańców −8,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 71% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
21,4% udział w ludności +3,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 77% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−1,10 na 1000 mieszkańców −2,65 zmiana 2016–2023 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,8% udział w ludności prod. −4,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 46% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
66 na 1000 mieszkańców +20,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 31% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 690 zł na mieszkańca, ceny bieżące +211,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 53% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

11 50012 00012 50013 00013 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 13 390Liczba mieszkańców, 2001: 13 384Liczba mieszkańców, 2002: 13 312Liczba mieszkańców, 2003: 13 252Liczba mieszkańców, 2004: 13 160Liczba mieszkańców, 2005: 13 089Liczba mieszkańców, 2006: 13 055Liczba mieszkańców, 2007: 13 031Liczba mieszkańców, 2008: 12 979Liczba mieszkańców, 2009: 12 898Liczba mieszkańców, 2010: 12 996Liczba mieszkańców, 2011: 12 974Liczba mieszkańców, 2012: 12 961Liczba mieszkańców, 2013: 12 893Liczba mieszkańców, 2014: 12 880Liczba mieszkańców, 2015: 12 897Liczba mieszkańców, 2016: 12 844Liczba mieszkańców, 2017: 12 784Liczba mieszkańców, 2018: 12 737Liczba mieszkańców, 2019: 12 636Liczba mieszkańców, 2020: 12 149Liczba mieszkańców, 2021: 12 015Liczba mieszkańców, 2022: 11 904Liczba mieszkańców, 2023: 11 798Liczba mieszkańców, 2024: 11 719Liczba mieszkańców, 2025: 11 63811 638

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 3,4%PiS, 2005: 15,4%PiS, 2007: 53,1%PiS, 2011: 39,3%PiS, 2015: 49,7%PiS, 2019: 63,0%PiS, 2023: 53,8%53,8%Frekwencja, 2001: 47,0%Frekwencja, 2005: 38,5%Frekwencja, 2007: 46,1%Frekwencja, 2011: 42,2%Frekwencja, 2015: 44,0%Frekwencja, 2019: 57,1%Frekwencja, 2023: 70,8%70,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −6,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −1,1, przyrost −7,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 77% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,1 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −1,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −6,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 57% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 31% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 15% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 816 zł, wyższe niż w 73% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 13,7 na 1000, wyższe niż w 61% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 161
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 11 798 osób −8,5% 71 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 21,4 % +3,5 p.p. 77 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,7 % 0,0 p.p. 33 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 57,5 % −3,6 p.p. 23 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 24,8 % +3,6 p.p. 75 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 46,4 os./km² −8,5% 34 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −7,84 ‰ −6,05 14 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −1,10 ‰ −2,65 od 2016 55 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,8 % −4,4 p.p. 46 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 21,6 na 1000 −28,6 45 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 66 na 1000 +20,0 31 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 51 na 10 tys. −7,0 15 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 690 zł +211,6% 53 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 592 zł +478,0% 37 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 510 na 10 tys. −443,0 66 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,1 % +0,2 p.p. 73 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 22,6 % +1,1 p.p. 13 54,0 32,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,5 na 1000 +1,6 57 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 6,02 na 1000 +0,28 91 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 79 na 1000 −94,0 26 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 782 na 1000 +71,0 41 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 13,6 na 1000 +8,6 61 10,0 8,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 84 na 100 23 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 72,2 na 1000 57 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 13,1 na 1000 66 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Warta COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.