Czarnożyły

gmina wiejskapowiat wieluńskiwoj. łódzkie TERYT: 1017022

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
4 366
(2025)
Powierzchnia
69,9 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 51,9%
  • Trzecia Droga 16,4%
  • KO 16,0%
  • Konfederacja 6,5%
  • Nowa Lewica 6,5%
  • Pozostali (3) 2,6%
Frekwencja74,3% +14,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+35,5 p.p.
Liczba głosów ważnych2 497 z 3 438 uprawnionych

Czarnożyły na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Bolimów: 46,5%Bełchatów: 50,2%Wieluń: 37,7%Głuchów: 62,1%Żychlin: 44,6%Bedlno: 54,8%Buczek: 47,1%Witonia: 54,9%Rawa Mazowiecka: 51,6%Zduńska Wola: 43,2%Czerniewice: 54,5%Zapolice: 42,3%Galewice: 48,6%Głowno: 33,1%Głowno: 53,0%Rogów: 50,6%Gomunice: 50,3%Lgota Wielka: 53,0%Radomsko: 45,0%Brąszewice: 61,1%Dąbrowice: 60,3%Rzgów: 35,8%Rząśnia: 59,6%Czarnocin: 52,1%Moszczenica: 47,9%Poddębice: 38,7%Inowłódz: 46,2%Poświętne: 66,4%Białaczów: 59,1%Lutomiersk: 34,0%Warta: 53,8%Godzianów: 59,4%Słupia: 59,3%Budziszewice: 55,4%Rokiciny: 47,7%Rusiec: 52,6%Kutno: 38,5%Krośniewice: 51,6%Brójce: 41,5%Skierniewice: 46,3%Rawa Mazowiecka: 40,4%Łódź: 24,9%Cielądz: 60,0%Lututów: 51,2%Zadzim: 52,3%Regnów: 61,5%Błaszki: 54,2%Brzeźnio: 46,2%Pabianice: 30,7%Strzelce Wielkie: 55,1%Siemkowice: 62,4%Opoczno: 51,4%Sławno: 61,2%Kleszczów: 40,9%Klonowa: 58,3%Wróblew: 54,4%Będków: 54,4%Konopnica: 51,7%Kluki: 53,7%Nowe Ostrowy: 51,9%Kutno: 46,0%Świnice Warckie: 53,7%Domaniewice: 53,5%Łyszkowice: 54,5%Nowosolna: 24,9%Pabianice: 32,2%Skomlin: 49,9%Łubnice: 45,2%Dalików: 49,0%Przedbórz: 57,2%Czastary: 49,0%Dobroń: 35,5%Dłutów: 42,0%Lipce Reymontowskie: 58,1%Czarnożyły: 51,9%Zelów: 52,5%Daszyna: 58,1%Chąśno: 50,7%Łowicz: 48,0%Nieborów: 47,8%Wierzchlas: 48,9%Bolesławiec: 43,3%Wieruszów: 33,7%Zgierz: 31,7%Ozorków: 46,4%Zgierz: 34,4%Kodrąb: 54,5%Żytno: 60,8%Sieradz: 34,3%Ksawerów: 30,1%Wolbórz: 46,6%Aleksandrów: 60,4%Drzewica: 64,0%Tomaszów Mazowiecki: 44,4%Paradyż: 65,4%Rzeczyca: 63,2%Burzenin: 48,6%Sieradz: 48,2%Maków: 53,6%Żelechlinek: 56,9%Tomaszów Mazowiecki: 36,5%Piotrków Trybunalski: 35,8%Łowicz: 37,2%Bielawy: 53,8%Zduny: 47,8%Sulejów: 47,2%Piątek: 56,2%Aleksandrów Łódzki: 26,8%Brzeziny: 40,4%Brzeziny: 42,1%Uniejów: 51,1%Pęczniew: 52,3%Wielgomłyny: 61,2%Biała Rawska: 50,3%Ujazd: 46,7%Gorzkowice: 57,6%Łęki Szlacheckie: 59,6%Grabica: 55,8%Wola Krzysztoporska: 57,9%Wartkowice: 52,6%Pątnów: 56,5%Złoczew: 51,5%Kowiesy: 44,3%Nowy Kawęczyn: 50,4%Drużbice: 51,4%Góra Świętej Małgorzaty: 59,8%Łęczyca: 50,6%Kiernozia: 58,0%Skierniewice: 33,1%Zduńska Wola: 37,3%Szadek: 45,6%Dmosin: 47,7%Dobryszyce: 46,5%Masłowice: 61,1%Kobiele Wielkie: 49,0%Kamieńsk: 57,6%Tuszyn: 39,0%Działoszyn: 48,0%Biała: 49,5%Bełchatów: 42,3%Szczerców: 50,7%Krzyżanów: 55,0%Łask: 36,2%Łęczyca: 33,0%Kocierzew Południowy: 63,3%Koluszki: 39,2%Ostrówek: 52,3%Parzęczew: 38,7%Ozorków: 37,3%Radomsko: 37,8%Ładzice: 51,0%Sadkowice: 58,8%Lubochnia: 54,0%Rozprza: 55,2%Żarnów: 61,4%Sulmierzyce: 58,3%Kiełczygłów: 60,4%Pajęczno: 47,4%Nowa Brzeźnica: 50,3%Osjaków: 55,2%Mokrsko: 52,9%Oporów: 58,3%Łanięta: 55,5%Strzelce: 53,9%Widawa: 54,7%Sędziejowice: 49,7%Wodzierady: 38,9%Grabów: 60,4%Andrespol: 31,5%Mniszków: 63,6%Stryków: 35,2%Gidle: 47,0%Goszczanów: 56,0%Sokolniki: 44,7%Jeżów: 54,9%Konstantynów Łódzki: 28,6%Ręczno: 58,3%Czarnożyły
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

67. percentyl Wynik wyższy niż w 67% gmin, 818. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 51,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
4 370 mieszkańców −3,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 21% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,0% udział w ludności +2,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 49% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
3,19 na 1000 mieszkańców +0,55 zmiana 2016–2023 więcej niż w 80% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,6% udział w ludności prod. −2,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 43% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
69 na 1000 mieszkańców +17,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 37% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 137 zł na mieszkańca, ceny bieżące +169,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 70% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

4 3004 4004 5004 6004 700200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 632Liczba mieszkańców, 2001: 4 613Liczba mieszkańców, 2002: 4 609Liczba mieszkańców, 2003: 4 603Liczba mieszkańców, 2004: 4 590Liczba mieszkańców, 2005: 4 602Liczba mieszkańców, 2006: 4 546Liczba mieszkańców, 2007: 4 559Liczba mieszkańców, 2008: 4 574Liczba mieszkańców, 2009: 4 582Liczba mieszkańców, 2010: 4 571Liczba mieszkańców, 2011: 4 574Liczba mieszkańców, 2012: 4 562Liczba mieszkańców, 2013: 4 559Liczba mieszkańców, 2014: 4 569Liczba mieszkańców, 2015: 4 544Liczba mieszkańców, 2016: 4 560Liczba mieszkańców, 2017: 4 535Liczba mieszkańców, 2018: 4 520Liczba mieszkańców, 2019: 4 523Liczba mieszkańców, 2020: 4 403Liczba mieszkańców, 2021: 4 423Liczba mieszkańców, 2022: 4 388Liczba mieszkańców, 2023: 4 370Liczba mieszkańców, 2024: 4 373Liczba mieszkańców, 2025: 4 3664 366

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 2,9%PiS, 2005: 16,5%PiS, 2007: 34,3%PiS, 2011: 33,3%PiS, 2015: 44,9%PiS, 2019: 61,0%PiS, 2023: 51,9%51,9%Frekwencja, 2001: 51,2%Frekwencja, 2005: 38,9%Frekwencja, 2007: 42,4%Frekwencja, 2011: 40,0%Frekwencja, 2015: 45,7%Frekwencja, 2019: 59,5%Frekwencja, 2023: 74,3%74,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −3,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 3,2, przyrost −7,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 49% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,5 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +3,2 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −3,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 29% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 37% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 37% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 3 083 zł, wyższe niż w 96% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 4 370 osób −3,8% 21 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,0 % +2,8 p.p. 49 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,4 % −0,7 p.p. 45 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 59,5 % −1,5 p.p. 64 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,1 % +2,2 p.p. 46 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 62,5 os./km² −4,1% 50 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −7,06 ‰ −5,53 18 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 3,19 ‰ +0,55 od 2016 80 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,6 % −2,6 p.p. 43 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 21,5 na 1000 −16,3 45 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 69 na 1000 +17,0 37 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 62 na 10 tys. +14,0 37 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 137 zł +169,2% 70 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 5 836 zł +1 770,4% 97 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 228 na 10 tys. −219,0 17 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 95,2 % +0,3 p.p. 55 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 71,3 % +3,5 p.p. 69 54,0 32,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,1 na 1000 −0,5 29 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,66 na 1000 +0,36 40 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 110 na 1000 −47,0 53 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 950 na 1000 +156,0 77 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,8
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 93 na 100 49 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 64,5 na 1000 32 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.