Herb: Kutno

Kutno

gmina miejskapowiat kutnowskiwoj. łódzkie TERYT: 1002011

DepopulacyjnaStarzejąca się jak to liczymy

Liczba mieszkańców
39 973
(2025)
Powierzchnia
33,6 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 38,5%
  • KO 34,0%
  • Nowa Lewica 10,4%
  • Trzecia Droga 9,7%
  • Konfederacja 4,7%
  • Pozostali (3) 2,8%
Frekwencja74,2% +13,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+4,5 p.p.
Liczba głosów ważnych23 912 z 32 741 uprawnionych

Kutno na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Bolimów: 46,5%Bełchatów: 50,2%Wieluń: 37,7%Głuchów: 62,1%Żychlin: 44,6%Bedlno: 54,8%Buczek: 47,1%Witonia: 54,9%Rawa Mazowiecka: 51,6%Zduńska Wola: 43,2%Czerniewice: 54,5%Zapolice: 42,3%Galewice: 48,6%Głowno: 33,1%Głowno: 53,0%Rogów: 50,6%Gomunice: 50,3%Lgota Wielka: 53,0%Radomsko: 45,0%Brąszewice: 61,1%Dąbrowice: 60,3%Rzgów: 35,8%Rząśnia: 59,6%Czarnocin: 52,1%Moszczenica: 47,9%Poddębice: 38,7%Inowłódz: 46,2%Poświętne: 66,4%Białaczów: 59,1%Lutomiersk: 34,0%Warta: 53,8%Godzianów: 59,4%Słupia: 59,3%Budziszewice: 55,4%Rokiciny: 47,7%Rusiec: 52,6%Kutno: 38,5%Krośniewice: 51,6%Brójce: 41,5%Skierniewice: 46,3%Rawa Mazowiecka: 40,4%Łódź: 24,9%Cielądz: 60,0%Lututów: 51,2%Zadzim: 52,3%Regnów: 61,5%Błaszki: 54,2%Brzeźnio: 46,2%Pabianice: 30,7%Strzelce Wielkie: 55,1%Siemkowice: 62,4%Opoczno: 51,4%Sławno: 61,2%Kleszczów: 40,9%Klonowa: 58,3%Wróblew: 54,4%Będków: 54,4%Konopnica: 51,7%Kluki: 53,7%Nowe Ostrowy: 51,9%Kutno: 46,0%Świnice Warckie: 53,7%Domaniewice: 53,5%Łyszkowice: 54,5%Nowosolna: 24,9%Pabianice: 32,2%Skomlin: 49,9%Łubnice: 45,2%Dalików: 49,0%Przedbórz: 57,2%Czastary: 49,0%Dobroń: 35,5%Dłutów: 42,0%Lipce Reymontowskie: 58,1%Czarnożyły: 51,9%Zelów: 52,5%Daszyna: 58,1%Chąśno: 50,7%Łowicz: 48,0%Nieborów: 47,8%Wierzchlas: 48,9%Bolesławiec: 43,3%Wieruszów: 33,7%Zgierz: 31,7%Ozorków: 46,4%Zgierz: 34,4%Kodrąb: 54,5%Żytno: 60,8%Sieradz: 34,3%Ksawerów: 30,1%Wolbórz: 46,6%Aleksandrów: 60,4%Drzewica: 64,0%Tomaszów Mazowiecki: 44,4%Paradyż: 65,4%Rzeczyca: 63,2%Burzenin: 48,6%Sieradz: 48,2%Maków: 53,6%Żelechlinek: 56,9%Tomaszów Mazowiecki: 36,5%Piotrków Trybunalski: 35,8%Łowicz: 37,2%Bielawy: 53,8%Zduny: 47,8%Sulejów: 47,2%Piątek: 56,2%Aleksandrów Łódzki: 26,8%Brzeziny: 40,4%Brzeziny: 42,1%Uniejów: 51,1%Pęczniew: 52,3%Wielgomłyny: 61,2%Biała Rawska: 50,3%Ujazd: 46,7%Gorzkowice: 57,6%Łęki Szlacheckie: 59,6%Grabica: 55,8%Wola Krzysztoporska: 57,9%Wartkowice: 52,6%Pątnów: 56,5%Złoczew: 51,5%Kowiesy: 44,3%Nowy Kawęczyn: 50,4%Drużbice: 51,4%Góra Świętej Małgorzaty: 59,8%Łęczyca: 50,6%Kiernozia: 58,0%Skierniewice: 33,1%Zduńska Wola: 37,3%Szadek: 45,6%Dmosin: 47,7%Dobryszyce: 46,5%Masłowice: 61,1%Kobiele Wielkie: 49,0%Kamieńsk: 57,6%Tuszyn: 39,0%Działoszyn: 48,0%Biała: 49,5%Bełchatów: 42,3%Szczerców: 50,7%Krzyżanów: 55,0%Łask: 36,2%Łęczyca: 33,0%Kocierzew Południowy: 63,3%Koluszki: 39,2%Ostrówek: 52,3%Parzęczew: 38,7%Ozorków: 37,3%Radomsko: 37,8%Ładzice: 51,0%Sadkowice: 58,8%Lubochnia: 54,0%Rozprza: 55,2%Żarnów: 61,4%Sulmierzyce: 58,3%Kiełczygłów: 60,4%Pajęczno: 47,4%Nowa Brzeźnica: 50,3%Osjaków: 55,2%Mokrsko: 52,9%Oporów: 58,3%Łanięta: 55,5%Strzelce: 53,9%Widawa: 54,7%Sędziejowice: 49,7%Wodzierady: 38,9%Grabów: 60,4%Andrespol: 31,5%Mniszków: 63,6%Stryków: 35,2%Gidle: 47,0%Goszczanów: 56,0%Sokolniki: 44,7%Jeżów: 54,9%Konstantynów Łódzki: 28,6%Ręczno: 58,3%Kutno
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

35. percentyl Wynik wyższy niż w 35% gmin, 1614. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 38,5%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
40 723 mieszkańców −9,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 95% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
26,0% udział w ludności +7,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 98% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,39 na 1000 mieszkańców −0,49 zmiana 2016–2023 więcej niż w 33% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,7% udział w ludności prod. −3,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 61% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
79 na 1000 mieszkańców +7,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 57% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
4 119 zł na mieszkańca, ceny bieżące +74,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 89% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

37 50040 00042 50045 00047 50050 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 49 010Liczba mieszkańców, 2001: 48 854Liczba mieszkańców, 2002: 48 666Liczba mieszkańców, 2003: 48 484Liczba mieszkańców, 2004: 48 141Liczba mieszkańców, 2005: 47 750Liczba mieszkańców, 2006: 47 267Liczba mieszkańców, 2007: 47 085Liczba mieszkańców, 2008: 46 830Liczba mieszkańców, 2009: 46 610Liczba mieszkańców, 2010: 46 552Liczba mieszkańców, 2011: 46 177Liczba mieszkańców, 2012: 45 975Liczba mieszkańców, 2013: 45 657Liczba mieszkańców, 2014: 45 371Liczba mieszkańców, 2015: 45 024Liczba mieszkańców, 2016: 44 718Liczba mieszkańców, 2017: 44 513Liczba mieszkańców, 2018: 44 172Liczba mieszkańców, 2019: 43 911Liczba mieszkańców, 2020: 42 377Liczba mieszkańców, 2021: 41 754Liczba mieszkańców, 2022: 41 231Liczba mieszkańców, 2023: 40 723Liczba mieszkańców, 2024: 40 349Liczba mieszkańców, 2025: 39 97339 973

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 7,6%PiS, 2005: 27,8%PiS, 2007: 35,0%PiS, 2011: 32,9%PiS, 2015: 38,9%PiS, 2019: 44,9%PiS, 2023: 38,5%38,5%Frekwencja, 2001: 46,5%Frekwencja, 2005: 39,7%Frekwencja, 2007: 53,3%Frekwencja, 2011: 47,6%Frekwencja, 2015: 50,0%Frekwencja, 2019: 60,6%Frekwencja, 2023: 74,2%74,2%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −7,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,4, przyrost −9,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się tak

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 98% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.spełnione: +4,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −7,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 88% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 57% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 30% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 732 zł, wyższe niż w 9% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 6,8 na 1000, wyższe niż w 36% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 276
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 40 723 osób −9,6% 95 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 26,0 % +7,4 p.p. 98 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 15,4 % +0,4 p.p. 7 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 54,4 % −6,8 p.p. 1 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 30,2 % +6,4 p.p. 98 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 1 212,4 os./km² −9,5% 95 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −8,97 ‰ −5,85 8 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,39 ‰ −0,49 od 2016 33 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,7 % −3,1 p.p. 61 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 25,7 na 1000 −22,0 57 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 79 na 1000 +7,0 57 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 59 na 10 tys. −17,0 30 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 119 zł +74,8% 89 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 917 zł +61,9% 11 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 341 na 10 tys. −323,0 39 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 94,9 % −0,1 p.p. 54 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 92,3 % +1,0 p.p. 91 54,0 32,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 7,3 na 1000 +5,2 88 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,13 na 1000 +1,38 58 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 98 na 1000 −46,0 42 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 034 na 1000 +174,0 88 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 6,8 na 1000 +1,2 36 10,0 8,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 96 na 100 59 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 75,5 na 1000 66 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 89,0 na 1000 93 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat kutnowski COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastian (vector version), licencja: Public domain.